
Spania avgjorde på straffer
Fakta om kampen:
Portugal – Spania 0-0 (2-4 etter straffer)
62.955 tilskuere
Mål (alle i straffesparkkonkurransen): 0-1 Andrés Iniesta, 1-1 Pepe, 1-2 Pique, 2-2 Nani, 2-3 Sergio Ramos, 2-4 Francesc Fabregas
Dommer: Cüneyt Çakir, Tyrkia
Gult kort: Sergio Ramos (40), Sergi Busquets (62), Álvaro Arbeloa (84) og Xabi Alonso (114), Spania. Fábio Coentrão (46), Pepe (61), João Pereira (64), Bruno Alves (86) og Miguel Veloso (93), Portugal.
Ingen av de to lagene fra den iberiske halvøy klarte å skåre i ordinær tid eller i ekstraomgangene. I straffekonkurransen vant Spania 4-2 og er dermed klar for EM-finalen på søndag.
Les minutt-for-minutt-referat fra kampen i ABC Nyheters live-senter
Moutinho og Alves bommet
Straffesparkkonkurransen begynte med bom av begge lag.
Spanias Xabi Alonso skåret på straffe i sluttminuttene i kvartfinalen mot Frankrike, men i onsdagens semifinale reddet Rui Patrício forsøket fra Real Madrid-spilleren, før Iker Casillas reddet Porto-spiller João Moutinhos forsøk.
Deretter satte både Andrés Iniesta, Pepe, Gerard Piqué og Nani sine straffer. 2-2.
Og Spanias Sergio Ramos chippet ballen elegant i mål til 3-2, en nærmest kopi av Andrea Pirlos straffespark for Italia i kvartfinalen mot England.
Zenit-spilleren Bruno Alves satte ballen i tverrliggeren på Portugals neste forsøk, og dermed kunne Cesc Fàbregas avgjøre for Spania.
Fàbregas satte ballen i mål via stolpen og sendte dermed Spania til EM-finalen. Dermed fikk Ronaldo, som Portugals siste straffeskytter, aldri forsøke seg fra straffemerket.
– Etter en lang sesong sitter jeg med mange følelser. Dette fortjener vi. Individulister er ikke like viktige som laget, og jeg er veldig stolt av å være spansk landslagsspiller, sier Ramos, ifølge UEFA.com.
Portugals trener Paulo Bento mente laget hans var det beste i ordinær tid.
– Vi var best i 90 minutter, men tok ikke vare på sjansene våre. Spania var bedre i ekstraomgangen, men vi skulle avgjort i ordinær tid. Hvis jeg fikk velge en måte å tape på hadde jeg ikke valgt denne, men en måte må man tape på. Spania er et veldig godt lag, sier Bento ifølge UEFA.com.
Spanias rutinerte trener Vicente Del Bosque er dels enig med kollegaen sin.
– Det var en jevn kamp. Vi var nok bedre i ekstraomgangene, de så trøtte ut, men de hadde sine sjanser før det. Det var ikke lett å trenge gjennom forsvaret deres. Spillerne har spilt så mange kamper og vist hva de er gode for, sier Del Bosque.
Ronaldo nær
Før straffedramaet måtte vi nærmest pine oss gjennom 120 målløse minutter.
1. omgangs største sjanse kom etter ni minutter. Flott kombinasjonsspill av Spania endte med at Arbelo skjøt like over.
Spania hadde initiativet i starten, men halvveis ut i omgangen begynte Portugal å presse på. Ronaldo var nær å sende Portugal i ledelsen da halvtimen var passert, men skuddet fra 16-meterstreken med venstrefoten gikk like til høyre for målet.
Like før hadde også Iniesta på Spania et brukbart skudd som gikk like over høyre kryss.
Utnyttet ikke frisparkene
2. omgang ble sjansefattig, med bare noen halvsjanser til begge lag. Halvveis ut i omgangen skjøt Xavi rett på keeper.
Seks minutter før ordinær tid var over, fikk Portugal to frispark på rad i farlig posisjon, men utnyttet dem svært dårlig. Ronaldos første gikk i hånda til Arbeloa, som fikk gult kort for handsen. Det neste satte Ronaldo over mål.
På tampen fikk Portugal en stor kontringsmulighet, som endte med at Ronaldo skjøt utenfor.
Dermed ble det EMs andre 0-0-kamp på rad.
I gruppespillet fikk vi 60 mål på 24 kamper. I sluttspillet til nå har det bare blitt 8 mål i ordinær tid i de seks kampene. Og fem av dem kom i Tyskland 4-1-seier over Hellas.
Spania best i ekstraomgangene
Spania var farligst i ekstraomgangene. I slutten av 1. ekstraomgang skapte Spania kampens største sjanse. Iniesta skjøt fra kloss hold, men keeper Patricio reddet til corner.
I 2. ekstraomgang skapte Spania to store sjanser. Først ved Navas, som sendte i vei et skudd fra høyresiden som Patricio fikk hånda på, før Pedro kom gjennom, men det portugisiske forsvaret rakk å klarere ballen.
Mange lagkamerater
Semifinalen ble et møte mellom mange kjente fjes.
For Portugal spiller Pepe, Cristiano Ronaldo og Fabio Coentrao til daglig i Real Madrid sammen med spanjolene Iker Casillas, Raul Albiol, Sergio Ramos, Alvaro Arbeloa og Xabi Alonso.
Les også: Nervøse portugisere
Se bildegalleri: Her er de mest fargerike supporterne
Hos Spania spiller Victor Valdes, Gerard Pique, Andres Iniesta, Xavi Hernandez, Cesc Fabregas, Sergio Busqeuts og Perdo Rodriguez alle for Barcelona.
Lagene burde derfor kjenne hverandres styrker og svakheter godt.
Hva er dine styrker og svakheter? Test deg selv med Avsparks daglige EM-quiz
EM så langt
Verken Portugal eller Spania vant første kamp, men begge lagene har vunnet resten av kampene frem tilsemifinalen.
Portugal gikk på et 0-1-tap mot Tyskland i åpningskampen, før det ble to seire over Danmark (3-2) og Nederland (2-1). I kvartfinalen ble det 1-0 over Tsjekkia da Ronaldo avgjorde 10 minutter før slutt.
Spania vant gruppe C etter uavgjort 1-1 mot Italia, en overbevisende 4-0-seier over Irlandder Fernando Torres fant igjen målformen, og avsluttet gruppespillet med å slite seg til seier over Kroatia. I kvartfinalen ble det 2-0 over Frankrike etter to mål av Xabi Alonso.
Nå kan Spania glede seg til søndagens finale der torsdagens vinner av oppgjøret mellom Tyskland og Italia venter på motsatt banehalvdel.
Les alt om EM
Alt om fotball
Relaterte temaer
- Ligaer Premier League, Tippeligaen, Bundesliga mm.
- Videoer Høydepunkter fra norske og utenlandske ligaer
- Nyheter Se oversikt over alle fotballnyheter
- Premier League Se statistikk, resultater og nyheter
- Tippeligaen Se statistikk, resultater og nyheter