Syk 9-åring vokser for raskt for trygdeloven
På grunn av sykdom vokser 9-åringen så fort at han ikke rekker å slite ut klærne sine. Dermed får han ikke støtte fra trygdekontoret til å kjøpe nye klær. Loven dekker bare støtte på grunn av «unormal slitasje», skriver Trygderetten i en kjennelse som ble publisert i meldingsbladet Innblikk.
Gutten har hatt en kraftig vektøkning etter at han fikk en skade på hypotalamus under en hjernesvulstoperasjon. I løpet av to år gikk han fra størrelse seks til 12 år på klesplaggene, og fra skostørrelse 28 til 37.
Hypothalamus regulerer kroppstemperatur, appetitt og tørste. Siden hypothalamus tar seg av mange av de automatiske prosessene i kroppen, refereres det ofte til den som kroppens «autopilot», ifølge Wikipedia.
De stadige utskiftingene av klær til gutten, førte til at pårørende søkte trygdekontoret om grunnstønad for gutten. Dette ble avvist av det lokale trygdekontoret. Avgjørelsen ble anket.
- På bakgrunn av lovens ordlyd, forarbeider og trygderettspraksis fant retten at guttens fornyelse/hyppig utskiftning av klær på grunn av vektøkning, ikke ga rett til grunnstønad som skulle dekke ekstrautgifter til klær som følge av slitasje, uttaler Trygderetten.


Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Sessa Sparre
5. desember 2010 - 22:07
Det må da kunne gå an å bruke
5. desember 2010 - 22:26
Unnskyld spørsmålet...
5. desember 2010 - 22:08
Verdens rikeste land?
Christian Nymark
5. desember 2010 - 22:13
helt sjukt....
noen må snart vokne opp hær i landet å få orden på ting!!
Vidar Holmen
5. desember 2010 - 22:17
Hva med barnetrygden?
Mette Eliassen
5. desember 2010 - 22:43
Synes synd på.Synes det er
6. desember 2010 - 9:36
"Utad blank og innad krank"
Denne regjeringen har vært en ulykke for mange med alle sine
skandalereformer.
Olle Meyer
6. desember 2010 - 11:45
Dette beviser jo igjen
gi bort til alle utlendinger kan de , Bistand i øst og vest like ukritsk, men ha noe til egen befolkning , nei det har staten slett ikke.
Fei de rød/grønne ut av makta så fort som over hodet mulig, de er en skam for norge, det beviser jo de gang på gang. Smilet ( Solheim )skal rydde opp , hva blir gjordt ikke en dam shit.
Hva blir neste utspill fra avgiftspartiene med finansministeren tjugoølev i spissen. AVGFT AVGIFT AVGIFT,alt går til nye landsmenn, ingenting til etniske normenn.
Øystein Jensen
6. desember 2010 - 13:19
Min erbødige påstand.....
Steinar Stormer
6. desember 2010 - 14:37
så sant, så sant