Norge brøt WTO-avtalen
Norge er ett av landene i verden som gir prosentvis mest støtte for å opprettholde sitt eget landbruk, men gikk ulovlig langt i 2008.
Da sprengte Norge rammen for tillatt landbruksstøtte etter forpliktelsene i Verdens handelsorganisasjon WTO med 106 millioner kroner.
Ifølge WTO-avtalen kan Norges samlede støtte maksimum være 11.449 millioner kroner året.
Sterke reaksjoner
Ifølge rapporter ABC Nyheter har mottatt, vakte det sterke reaksjoner da WTOs landbrukskomité behandlet overskridelsen på et møte sist torsdag.
I en rapport til WTO 1. november vedgikk Norge overskridelsen.
Les her: 106 millioner for mye
Det ble imidlertid tatt godt imot at Norge kom med en slik rapport så fort. De fleste av WTOs medlemsland bryter fristene får innsendelse av statusrapporter om støttenivå.
Geite-tabbe
- Overskridelsen skjedde av flere grunner, forteller avdelingsdirektør Alf Vederhus i Landbruks- og matdepartementet.
- Én viktig grunn var at WTO gjennomførte en gjennomgang av norsk handelspolitikk i 2008. Den påpekte at vi måtte inkludere noen små produksjoner som vi ikke tidligere hadde regnet med, i summen for norsk støtte, sier han og lister opp:
- Støtte til rug, oljevekster og geitmelk, for 188,6 millioner kroner.
Fikk ikke gjort noe
Problemet var at WTOs påpekning kom etter at staten allerede hadde inngått jordbruksavtalen med bøndenes organisasjoner da WTO påpekte feilen.
- Dermed fikk vi ikke gjort noe det året. 2008 var dessuten et spesielt år med matvarekrisen. Men i 2009 tok vi fatt i dette ved å avvikle målprisordningen for storfekjøtt, fortsetter Vederhus.
- Da kom vi ned på 10,2 milliarder i støtte, 1,2 milliarder under vår forpliktelse, sier han.
Vederhus bekrefter at det var sterke reaksjoner på WTOs landbruksmøte forrige uke.
- Ikke minst fra eksportørlandene i gruppene som kaller seg G20 og Cairns. Det positive for oss var at vi åpent hadde rapportert om realitetene og raskt tok grep, sier avdelingsdirektøren.
- Undergraver avtalen
Norge var ikke alene. Også Israel fikk kritikk på samme møte. Costa Rica brøt også sine WTO-forpliktelser, mens Ukraina fikk pepper for å ha innført restriksjoner på eksport.
Cairnsgruppa og G20 fikk støtte fra USA og EU da de sa bruddene på WTOs regler underminerer troverdigheten til det internasjonale handelssystemet, kan skade andre land og motvirke målet alle WTO-medlemmer har sat og å fortsette en landbruksreform i WTOs langdryge Doha-forhandlingsrunde.


Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Geir Toften
24. november 2010 - 17:35
skikkeli mye dette!!!
Her er det klart for krisetilstander.
At det nødvendigvis koster mer å være selvforsynt med landbruksprodukter I et høykostland langt oppe mot nordpolen er det vel ingen som bryr seg om????
Niri Baklid
24. november 2010 - 17:55
USA og EU er verre!
Eksportstøtte er ein annan ting. Dette driv bl.a. USA og EU med for å få produkta sine inn i andre land. Særleg går det ut over fattige land i Afrika. Det er land der som ikkje får opp eigen produksjon av t.d. kylling fordi USA og EU-land støttar eksport dit. Vi ser det også på t.d. kveiteprisen i Norge. Vi importerer kveite frå USA som kostar om lag det same som fraktprisen over Atlanterhavet.
Iallfall USA og EU (og Brasil) kan slutte å klage på Norge!
Ivan Tubez
24. november 2010 - 19:22
Ikke alt med WTO som er bra
Andreas Kjelsaas
24. november 2010 - 19:46
straffemidler?
hvordan straffer WTO land som bryter WTO-avtalen?
Birger Hetland
25. november 2010 - 22:11
Når man