Sogneprest Einar Gelius lanserte i oktober boka si «Sex i Bibelen». Foto: Berit Roald/Scanpix

– Einar Gelius har søkt permisjon

Einar Gelius har søkt permisjon fra jobben som prest i Vålerenga menighet og er ute av tjeneste fra og med tirsdag denne uken.

Oslo-biskop Ole Christian Kvarme har i et brev gjort det klart for Einar Gelius at han vil anbefale Oslo bispedømmeråd å avskjedige ham. Biskopen vil også foreslå at bispedømmerådet suspenderer Gelius fram til avskjedssaken er avgjort, skriver Vårt Land.

Ifølge NRK skal det være ekstraordinært bispedømmerådsmøte 29. november. Bispedømmerådsleder Harald Hegstad sier til Vårt Land at det ikke er sendt ut innkalling til møte i bispedømmerådet denne datoen, men han vil ikke kommentere om det er planlagt noe ekstraordinært møte.

Les også: Vil sparke Einar Gelius

Gelius skal ha vært inne på teppet hos biskopen minst fem ganger. Etter det Vårt Land kjenner til, har det vært et ønske fra kirken å finne en mindre konfliktfylt løsning enn avskjedigelse.

Fram til 1989 var det nesten umulig å avsette prester i Den norske kirke, fordi de var beskyttet av statusen som embetsmenn. Gelius er tjenestemann, og derfor vil tjenestemannsloven gjelde. Her heter det at atferd som bryter ned den nødvendige aktelse kan være grunnlag for avskjedigelse. Det blir spekulert i om dette er en aktuell paragraf i Gelius-saken.

Einar Gelius er i Finnmark, og vil ikke kommentere avskjedssaken mot ham, utover å bekrefte at han er i samtaler med biskop Kvarme, skriver VG Nett. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Avsett Kvarme i stedet

Einar Gelius har vel alene gjort mer for Den Norske Kirke en hele bisperådet til sammen!
Kvarme er vel prototypen på diktaturet i kirken. En sammenligning med iranske imamer er nesten på sin
plass.
Fjern Kvarme og få åpenhet og dristighet inn kirken.
Vi er ikke muslimer!

Absolutt.

Det er snart på tide å bringe norges kirke inn i det 21 århundredet. Kjære Kvarme, du er fullstendig umoralsk i din behandling av Gelius.

Jeg er ikke kristen, er utmeldt av statskirken, men jeg forsverer Gelius sin rett til å være den han er.

PERMISJON

Kan sikkert avlyse gudstjeneste i kirken.Knapt
noen som vil møte opp uten Gelius på talerstolen .Han er vel den mest populære
og dyktigste presten i landet.Selv
humanetikker.Sansen og stor respekt for ham.


JILL

Hva har han gjort

Hva har mannen gjort for uten å skaffe seg masse oppmerksomhet ? Kanskje for mye ?

Stå på Gelius.

Gelius står for folkekirken, gjør seg forstått blant mannen i gata.Dette er riset bak speilet å slippe kirka fri, da dukker mørkemennene og de hellige opp av sekken. Statskirken bør være under kontroll av folket og ikke konservative svartemenn. Vi rykker hundre år tilbake i en fei.
Stå på videre Einar, vi støtter deg.

Full støtte til Gelius.

De som ser på seg selv som retttroene presser på for å rense kirken for dissidenter.Kanskje heller Kvarme skal vurdere sin stilling.

Kvarme er mørkemannen

erstatt han med Gelius,... og folk kommer tibake til kirken.

Gelius

Det bør være rom for nytenkende individer som Gelius i Den Norske Kirke. Dere trenger ham. Jesus var en rabagast og fikk mange fiender, men også venner. Gelius våger og gjøre det dere geistlige oppfordrer oss andre til og gjøre. Finne egene tolkninger i bibelens tekster.
Gelius er en medieprest, og trives med det tror jeg. Hvorfor er det ikke plass til ham i vår herres hus? Er det fordi han har skrevet en bok, som biskop Kvarme enda ikke har rukket og lest, kun kritisert ? Er det fordi han våger å stille seg bak homofile prester, eller kvinnelige prester ? Er det fordi han drar litt i trådene og får dere til å se nye bruksområder for kirken og kirkerommet ? Det er fullt mulig han trekker litt for langt enkelte ganger, men det gjorde Jesus også. Kirken trenger dere begge.

Anstendig

En prest burde oppføre seg som en prest.Han burde være anstendig,og ikke oppføre seg på denne måten.Da mister man respekten for "det hellige" og hva kirken står for.

Gelius - Hognestad - Kvarme

Takk Gud for strenge bisper!
Humanetisk forbund trenger flere medlemmer - slike mørkemenn som Kvarme er de beste rekrutteringsagentene!

Mørkemenn er det for mange av

Heller farvel Kvarme enn folkepresten Gelius. Trenger ingen flere mørkemenn med et gammeldags syn på kjerka.
Det er for mange av disse fra før , det er jo ikke oppmøte i kjerka på vanlige gudstjenester, men når Gelius holder taler er det frammøte så det holder, disse mørkemenn slik Høybråthen i politkken og Kvarme i kjerka med fler, blir det mindre og mindre besøk under gudstjenestene.
Vi vil ikke ha like tilstander i vårt land slik det er i muslimland med fundamentalistiske imamer som sprer død over de frafallende slik de predikerer. Nei ikke la deg pressen ut av noen få mørkemenn, du har mange med deg Gelius

Gelius, - et friskt pust i en dødskjedelig kirke

Biskopen vurderer å avskjedige Gelius. Ja, det er typisk. Er man for frittalende, skal det straffes.

Gelius er meget populær, og folk kommer til kirken. Gelius prater et språk folk forstår. Han er folkelig. En av få norske prester som den vanlige mann og kvinne lytter til. Jeg regner ikke med hjernevaskede kirkegjengere som går til kirken for å høre på gammelt uforståelig svada. De svelger det som blir sagt uansett. Denne gruppen er utdøende.

Skal kirken overleve, må den forandres. Gelius var trolig på rett vei. Da kommer mørkemennene på banen. Dette er tragisk.

LYKKE TIL GELIUS !!

Roger

I alle dager!

Gelius er en fare for de konservative i kirken, derfor tror jeg at de ønsker å kvitte seg med ham. Kanskj er det umenneskelig av en prest å oppføre seg menneskelig? Ikke i tråd med det foreldede tankesettet til Kvarme, som heller vil stenge ute sine annerledes sognebarn enn å inkludere dem i sin menighet.

Mørkemenn

Ser at kirkas mørkemenn er ute å rir igjen. Her skal alle uttalelser og handlinger sensureres. Nåde være den som tenker og uttaler seg selvstendig!! Og disse biskopene blir lyttet til når det gjelder andre urettferdigheter?? Snakk om paradoks!
Avvikle statskirken og gjør om kirkebyggene til kulturhus!!

Sirkus Gelius

Det er på høy tid at foten settes ned overfor den slags illoyal presteopptreden vi har sett fra Gelius ved mange anledninger. Det går ikke an å drive sirkus som bryter ned respekten for kiriken og skaper kirkeforakt...

Hva har han gjort

Hva har han gjort. Unskyld jeg følger ikke med . Så andre personer som ikke er så inne . Hvet ikkehva mannen har gjort. Vi for dermed en feil oppfatelse av det hele.

Janteloven

Er det missunnelsen og svartsynet som slår ut ved slike utalelser? Når noen mener noe annet en hva en står for selv ?så er det plutselig sirkus? Janteloven er sterk her i landet.
Gelius er utad rettet prest med sine spesielle tolkninger av bibelen og livet, en flott representant for kirken og romslighet i en ellers alt for stor konservativ forsamling. Av den grunn er kirkebesøket her i landet på ett lavmål også. Litt mer sang,glede, romslighet, ydmykhet for den sin neste ville gjøre bra. Han tolker kjærlighet og samliv på sin måte, hvorfor ikke ? Jeg får større og større respekt for kirken, for hva den står for og for innholdet som blir forkynnet, men det er p.g.a. at det en større grad av yngre visjonære moderne medarbeidere i kirken idag i forhold til hva det var for en del år siden.

På tide med reaksjon

Kristus sa til kvinnen som ble grepet i ekteskapsbrudd: "Gå bort og synd ikke mer!" Gelius meddeler at sex skal være "flott" i alle avskygninger - selv med overgrep. Han er med andre ord ingen veileder, men en forfører, og bidrar kun til kristenforakt og sementerer fordommer for kirken. Han burde nå benytte permisjonstiden til å søke seg redaktørstillingen i Cupido. Der finnes likesinnede.

Forrakt for Gelius

Det er mennesker med forakt for andres meninger slik som deg Lill-Karin som skaper forakt for kirken. Gelius tolker bibelen på sin måte og det må vi respektere på samme måten som vi må respektere andres trosrettninger her i landet. Om ikke mange år så er moskeer ett like vanlig syn i Oslo og andre steder som kirker.
Gelius prøver å forfekte det beste ut av kjærlighet og samliv på sin måte. Den norske kirke skulle ha fler som Gunnar Stålset og Rose Marie Khøn i sine rekker, de hadde respekt ut av de gjorde og ikke fordømte andres livsyn på en slik konservativ gammelldags måte som nåværende biskop Kvarme gjør.

Sex og maktkamp i Bibelen

Jeg har ikke lest boka til Gelius, men Esters bok i Bibelen kan være interessant for Gelius. I den mannsdominerte Bibelen er iallfall i tittelen her et kvinnenavn. En artikkel i bladet Medium knyttet en gang jødenes historie på 1940-tallet til den veldig gamle Esters bok. I originalutgaven av Esters bok er tre bokstaver på en side skrevet med liten skrift. Disse bokstavene - bokstavtallene - satt sammen og regnet om fra den jødiske kalender til vår kalender blir 1946. I Tyskland i 1946 ble ti av de mest kjente forbryterne fra 2. verdenskrig hengt. En av de ti skal like før han ble hengt ha ropt: Purimfest 1946. Den jødiske høytidsfesten purim er til minne om Ester som gjorde mye for å redde jøder i en vanskelig tid. Det hører med til historien at det på siden med de tre bokstavene i Esters bok fortelles om ti personer som blir hengt. Altså: En like god fortelling som Da Vinci-koden, sann eller usann, og ikke bare om sex. Historien gjentar seg, og tiden er en sirkel som går rundt og rundt, kan en kanskje si.

Mangfollet er ikke bra, kan forlede folket ???

Til Gelius og de andre som bruker sin posisjon til å løse på snippen, da har jo mørkemennene sin anledning til å stramme inn, er slike forhold som er årsak til at jeg er utmeldt og ikke i andre sekter heller. Tiden var nok ikke inne.

Avskjedssak

Jeg er en mann på 63 år som bor i Nordland. Jeg har to forhold til kirken, 1) går i kirken når det er høytid og i familiemessige høytider.
2) følger med på debatten Einar Gelius har klart å skape. Han er jo den eneste presten som har baller og kan gjøre kirka mer "brukervennlig". Det er flott at han sammenfatter opplysningene i bibelen og sprer dette via bok. Han deltar i "skal vi danse" leken og går dermed foran og skaper et moderne og nyansert forhold til gud, bibelen, menigheten og kirken! Ære være han for det!
Nu skal biskopen og andre geistlige felle dom over en kjær folkeprest
og begynner først med å ta fra han jobben! Fy...f... for et simpelt trekk!
Kirken I mangel av karisma tolerer ikke Gelius som magnet, mannen som er en trekkplaster til kirken. Fri og bevare meg vel for at biskopen eksponerer middelalder kultur i dagens Norge. Einar Gelius må vel selv få bestemme hva han vil gi folk? Er det et kirkelig budskap som fremsettes gjennom underholdning og bøker hans måte å gjøre det på, så ære være han for det. Det fenger i allefall meg! Jeg er imponert over Gelius og kan skrive side opp og side ned om min mening om det som skjer med Gelius nu. Til Biskopen: Slutt med dette tullet og kom ned på jorda hvor du hører hjemme! Du er kanskje for langt oppe til å registrere at tiden har forandret seg fra middelalderen. Kom deg ned på jorda og beveg deg blant oss som bor her... vi har vel et ord med i laget vi også? Sitt ikke oppe i skyene og dikter demokratiet! Vi vil ikke ha innført middelalderpolitikk i kirka! Hører du? Søk selv avskjed om du ikke tåler at Gelius rekrutterer horder til kirka..!!!

Gelius

ER ateist men syntes Gelius er topp. Disse biskopfolka og kirkens ledere er bare opptatt av egen lomme og skulle vert vekk. Kirken ut av staten og null religion i skole er det som skal til. Slipper da maset om egne skoler for spesielle religioner. La kirken klare seg sjøl, de har midler nok.

Gelius er topp,

Er det ikke på tide å starte en blogg på Facbook til fordel til Gelius,har gjort det om jeg kunne det. Ikke vik av veien Gelius stå på.

Full støtte til Einar Gelius.............

Nå må vi slå ring om Einar Gelius og gi han vår støtte . Kirken trenger et friskt pust slik Einar Gelius er .
Beskjeden fra biskop Kvarme er som et gufs fra den svarteste middelalder . Trist at biskopens menn heller vil fremstå som mørkemenn og seremonimestere . Det støter folk vekk fra kirken .

Oppmerksomhet.

Jeg tror nok at Einar Gelius kan takke seg selv for den oppmerksomheten han har fått.
Dette visste han nok om da han utgav boka.
En masse vrøvl, uttalelser og tolkninger av Guds ord.
Det er ingen som er ute etter å dømme Gelius, vi er alle i samme båt.
Men han får stå for sine handlinger og uttalelser og akseptere at han har gått ut over sine fullmakter og sitt ansvar innenfor kirken.
Han ble innsatt til prest i den norske kirke og dermed visste han hva han gikk til og måtte forholde seg til.

Oppmerksomhet OG penger hihi!

Han hadde vel ikke gidde å skrive den boka uten å tjene en slant??

Hva blir neste!

Hvilken prest eller biskop er først ute med å fortelle oss hvordan vi blir født. Eller hvor storken kommer i fra ;)