Kinesiske demokratiaktivister utenfor den kinesiske regjeringens hovedkontor i Hongkong, der man fortsatt har lov til å protestere mot egne myndigheter. Nyhetsbyrået Xinhua og kommunistpartiets hovedorgan Folkets Dagblad raser mot Nobels fredspris til Liu Xiaobo. Foto: REUTERS/SCANPIX.

– Nobelkomiteen blind for utvikling av menneskerettigheter

Den Norske Nobelkomiteen ser ikke utviklingen på menneskerettighetsområdet i Kina, skriver landets offisielle nyhetsbyrå Xinhua, et talerør for kinesiske myndigheter.

Også kommunistpartiets hovedorgan Folkets Dagblad går i en kommentar på kinesisk til angrep på Nobelkomiteen.

De aller fleste kommentarene om saken har hittil vært skrevet i engelskspråklige medier.

– Tildelingen av årets Nobels fredspris til den dømte kinesiske kriminelle Liu Xiaobo beviser bare at komiteen lukker øynene for Kinas virkelige utvikling av menneskerettigheter, skriver Xinhua.

– På hvilken måte har Lius handlinger bidratt til framgang for menneskerettighetene for Kinas 1,3 milliarder, spør Xinhua i en kommentar full av henvisninger til hva Kina har oppnådd av økonomisk framgang.

Omtale på kinesisk

Folkets Dagblad publiserte en av de første kinesiskspråklige lederartiklene om nobelprisen søndag. Artikkelen argumenterte for at årets tildeling var i strid med idealene til grunnleggeren av prisen, Alfred Nobel.

Tidligere i uka kritiserte Folkets Dagblad også prisen, men da i en engelskspråklig nettartikkel, under overskriften «En pris som går imot Nobels ideer».

– Liu er blitt fengslet for agitasjon med sikte på å undergrave Kinas regjering. Det han har gjort, er i strid med Nobels oppfatning av fred, hevdet Folkets Dagblad i den artikkelen.

Begge de to regjeringskontrollerte mediene kommer med kommentarene mens sentralkomiteen i Kinas kommunistparti har sitt årlige plenumsmøte.

Demokratidebatt

Internasjonale medier har spekulert på om menneskerettigheter og demokrati kunne bli et tema på plenumsmøtet i Beijing, blant annet som følge av nobelpristildelingen til Liu Xiaobo.

En gruppe på 23 partiveteraner gikk 1. oktober ut med et brev der de oppfordrer Kinas nåværende ledelse til å virkeliggjøre de rettigheter befolkningen har i henhold til grunnloven, som sier at de har alle demokratiske rettigheter.

Blant dem som sto bak brevet er en tidligere personlig sekretær for Mao Zedong, Kinas mangeårige og ubestridte leder, og en tidligere sjefredaktør av Folkets Dagblad.

Wen om ytringsfrihet

Det er også blitt framhevet at statsminister Wen Jiabao 3. oktober i et intervju med CNN uttalte seg sterkt til støtte for ytringsfrihet i Kina. Men det har kommet mindre tydelig fram i vestlige medier at han også understreket at man bare måtte ytre seg innenfor lovens rammer.

Intervjuet er knapt blitt omtalt i kinesiske medier.

Omkring 200 kinesiske dissidenter og rettighetsforkjempere offentliggjorde fredag et opprop der de sier at Nobelkomiteen gjorde et «storartet valg» ved å gi fredsprisen til fengslede Liu Xiaobo.

I oppropet som åpenbart utfordrer myndighetenes forsøk på å kneble Lius støttespillere, krever aktivistene at Kinas ledere gjennomfører demokratiske reformer. Brevet ble publisert samme dag som sentralkomiteens møte begynte.

Les også: Mjøs mener Støre brøt spillereglene

Lesernes kommentarer

Kammeraderi.

Det er helt på det rene at China stiller spørsmål om fredsprisen siden nobelkommiteen og regjeringen diskuterer fredsprisen i framkant.

Blind Nobel komite

Endelig en som ser hvor mye galt denne Jagland gjoer for Norge. Naar tid har den personen gjort noe nyttig for landet??? ALDRI er mitt svar.
Hvor mye fred i verden kan denne personen som sitter i fengsel gi??? Jagland har svaret ! ! !
Jeg er sikker paa at hele nobel-komiteen ser hva galt de har gjort, men i stedet for aa vedstaa det, saa henger de "Hatten" paa utenriksministeren og blaaser dette opp til en stor sak. Min og manges mening er at utenriksministeren gjorde helt rett i aa snakke med Jagland. Utenriksministeren kunne se hvor galt dette kunne gaa, men dessverre INGEN i Nobel-komiteen har hode til aa tenke i den retningen, for dem var det kun en tanke; PROVOSERE mest mulig.

Det kan ikke bli bedre!

Det kan ikke bli bedre resultat av Fredspristildelingen enn at kommunistpartiets hovedorgan Folkets Dagblad går i en kommentar på kinesisk til angrep på Nobelkomiteen. Tenk hva dette kan bety for de som utgjør den "tause majoritet" av de som er opptatt av menneskerettigher i Kina! Det er utmerket at Kina gjør fremgang i menneskerettssaken, men så lenge de fengsler en dissident som står for utformingen av Charta 08 ser man at det tydelig er lang vei frem.

Fremmer prisen menneskerettigheter??

Tvilsomt.
Kina er i en rivende utvikling på alle områder. De er på rett vei, men trenger tid. Rom ble ikke bygd på en dag, heter det, og slik er det med utvikling av et demokratisk samfunn også. Mange ting spiller inn, ikke minst holdninger i folket og hos lederne.
Jeg tror denne prisen er med på å bremse opp den positive utvikling i det kinesiske samfunn. Tenk på hvor lang tid det har tatt i Norge. Enda er vi langt fra noe eksemplarisk stat.
Skift ut alle ekspolitikere i nobelkomiteen og la folk med "sunt bondevett" bekle stillingene! Da kanskje vi får verdige kandidater som hele folket kan enes om. De siste utdelingene er blitt mere en "ufredspris" enn fredspris. Kanskje det finnes en mor Theresa et sted som kan skape fred i ordets rette forstand.

Fremmer prisen menneskerettigheter??

Nei.
To år med Jagland i spissen, begge gangene har degt vært heftige diskusjoner.
Mannen er pr.kåt.

Stiller meg helt på kinesernes

side i denne saken.... Og håper at det her i Norge ender med en oppvask om dobbeltroller... og hvem som skal sitte i Nobelkommiteen...

Etter utspillet til Støre har både regjeringen og Nobelkommiteen røpet seg.... selv om vi som følger med visste fra før...Det er forskjell på å synliggjøre kontakten og bare det å "vite" det...

Nobelkommiteen har tidligere ødelagt livet til en kvinne i Burma og hindret alle former for utvikling av menneskerettigheter...

Gjennom dialog ville Burma og det burmesiske folk ha hatt det langt bedre i dag enn hva de vitterlig har...

Hva er det ved Hamas som er mer demokratisk enn ved militærregimet i Burma ?

Håpløs 2

Som en del er inne på så er det mye undertrykking i Kina, det vet vi alle, men er det riktig å dytte på dem meninger og væremåte, skal være som oss, liksom, de har sin egen kultur og levesett. Myndighetene har de siste år fått 200 millioner ut av fattigdom, så hvem skulle hatt prisen ? Her i landet klarer vi ikke å få ned det tallet i det hele tatt. Kina er på veg, en venligsinnet folkeslag som vil utvikle seg i sin egen takt. Tror vi hadde reagert dersom Mulla Krekar hadde blitt tildelt pris utsprunget fra Beijing. Respekter andre, kineserne kommer langsomt etter.Tror ikke Jageland har nok sosial inntligens til ett slik verv, hans antenner har vi sett før i andre saker, jeg kan vel bare si 36,9.

Utidig.

Det er utidig av Utenriksministeren å blande kortene som det er gjort i denne saken, han gjør samarbeidet klart og tydelig mellom politikk og fredspriskomiteen. Statsministeren har ikke koblet til alle kanaler med sin uttalelse i denne saken.

Nobels Fredspris.

Nobel skrev i sitt testamente at personer og stater som arbeide for nedrustning, fred og redusering av stående armeerer skulle få fredsprisen.Men politikerne fra stortinget har neglisert Nobels vilje.Opprørere kan godt få priser,men ikke fredsprisen.En mislykket politiker som Jagland gjør alt for å komme i fokus sjøl.Å gi frdsprisen til slakteren Kisinger,og flere Amerikanske pesidenter som har rustet opp å gått til krig,er jo helt sykt etter statuttene.Kina oppfatter jo dette at den Norge står bak.For disse i Nobelkomiten har jo støttet alt USA har foretatt seg.Ingen priser har noengang gått mot USAs interesser.Hva med menneskerettighetene til indianerne i USA som lever i nød og fattigdom.Kina har de senere år løftet flere hundre milioner ut av nød og fattigdom.

Det hjelper ikke det spøtt.

Det hjelper ikke det spøtt om det er en viss utvikling til det bedre i Kina. Kina er og blir et til de grader et brutalt diktatur hvor menneskerettigheter er totalt fraværende.
Hadde f.eks jeg skrevet det jeg nå skriver hvis jeg var en kinesisk statsborger. Da hadde det ventet død eller fengsling.
Få opp øynene folkens.

Nobelkomiteen blind

Utviklingen i Kina har imponert undertegnede enormt, og for meg virker det som om de hele tiden har kontrollert fremgang i motsetning til Russland like etter at Sovjetsanveldet ble oppløst. Så lenge der går riktige veien, så skjønner jeg godt at et så stort land må ha myndigheter som styrer med fast hånd. Kina virker for meg som et land det er trygt å være i dersom man oppfører seg.

Kina viser sitt ansikt.

Charter 08 går på religionsfrihet, ytringsfrihet, rett til å kunne samles i gruppe(r) å diskutere, maktdeling, demokratisk lovgivning, uavhengig rettsvesen, valg av regjeringsmedlemmer, miljøvern, finans og skattereform, vern av privat eiendom, sosial trygding m.m

Skriver man under på slikt i Kina, så blir man statsfiende og fengslet.
Land som gir denne mannen en symbolsk pris blir boikottet og ansett som fiender/uvenner. Kinas reaksjoner bare viser at fredsprisen ble gitt riktig person.