
Svenskene vender seg mot monarkiet
Samtidig som kronprinsesse Victoria lader opp til morgendagens bryllupsfest, kommer en meningsmåling som viser at de kongeliges popularitet har falt drastisk.
Siden 1996 har antall svensker som er positivt innstilt til monarkiet falt fra 70 til 46 prosent.
På samme tid har andelen svensker som er motstandere av monarkiet økt fra bare ti prosent til 25 prosent i dag, ifølge meningsmålingen gjort på 1800 personer i alderen 18 til 79.
Kongefamilien i seg selv har opplevd en nedgang i folkets støtte fra 69 prosent i 1996 til bare 40 prosent i dag. Prosentandel svensker som sier de misliker de kongelige har skutt i været fra 13 prosent til 28 prosent.
Flere republikanere
- Det er sannsynligvis det økte omfanget av skandaledekning i magasinene og tabloidene som har ført til økningen i negative holdninger, sier opinionsanalytiker Joachim Timander til Dagens Nyheter.
Sveriges Republikanske forening sier deres medlemsstall har fordoblet seg til mer enn 6000 siden parets forlovelse ble annonsert i februar 2009.
- Det er en risiko for at folk er overmette på all skandale- og festrapporteringen, sier Timander.

NRK-team skal ha blitt trakassert i Baku
Dette er Oslos nye utkikkstårn
Ett år på Boklista
Lesernes kommentarer
Oddbjørn Stabbforsmo
18. juni 2010 - 20:33
Hvorfor bedre med president?
Dessverre blir nok skuffelsen større når man oppdager at kontinuiteten innen styret har gått tapt, men da er det for sent å skifte tilbake.
Espen Lund
18. juni 2010 - 21:33
Jeg synes det er galt at et
Alf Olsen
18. juni 2010 - 21:43
President?
Ta bare ett blikk til USA, så ser en snart at kongehuset er en rimelig affære i forhold.
Vet ikke hvor mange 100 millioner som går i valgkamp, eller kanskje det er milliard, hvem vet.
Ett pengesluk uten like.
Etter min mening, behold kongehuset, det er ett godt holdepunkt.
Mosè Løwinger
19. juni 2010 - 9:44
KONGERIKER
Som bemerket i et innlegg førut,så en Republik Norge ville være en katastrofe for Norge.Lie dyrt og større risiko for skiftende "styrer" Først og fremst den kongelige kontinuiteten går videre,uansett innbyggernes blandede sammensetning. Dernest velger man president hvert 4-eller 5 år og da har vi alle pertipolitikere (det finnes ikke "partiløse" nøytrale personer) som kommer i søkelyset.Hva kreves av en president når vedkommende skal representere hele landets befolkning utad. Et godt eksempel Hugo Chaves i Venezuela !
Og hvem husker alle presidentnavnene,bare i Europa?
Dessverre ikke mange Kongedømmer å vise til,men jeg er sikker på,at de allerfleste kan deres navn.Nå snakker jeg om de europeiske kongehus,for de andere kontinentene er viten om styreformene meget vag. De jager kongene og får elendigheten igjen. Kan noen fortelle meg_hvem er president i Tyskland,uten at behøver å slå opp i Wikipedia? Vi kjenner A.Merkel,men hun er som Stoltenberg,regjeringssjef.
Så vil vi være presentert i utlandet så :Kongehuset også i arv er Mitt Valg.
Per Martin Gjærde
19. juni 2010 - 16:17
De europeiske kongene har det
Når noen skriver at det ikke vil bli "kontinuitet" i politikken med en president, er dette helt meningsløst. Hvilken politikk?
I tillegg kommer den tåpelige overlevninga med å arve posisjoner, noe som er tvers igjennom udemokratisk.
Problemet med å innføre republikk er at da måtte presidenten få reell makt. Det har ingen hensikt å bytte ut monarki med republikk hvis presidenten bare fortsetter der kongen slapp, altså som en superkjendis.
Presidentens rolle i republikker i dag er vanligvis å stoppe vedtak i nasjonalforsamlinga (Stortinget hos oss), og dessuten har han sjølstendig makt i utenrikspolitikken. Han kan f.eks. erklære et annet land krig. I tillegg utnevner han vanligvis nye dommere til Høyesterett.
Innfører vi dette i Norge, betyr det at folkevalgte (demokratiske)organer mister makt til en enkeltperson som befinner seg fjernt fra vanlige mennesker. Dette tjener ikke demokratiet.
Så lenge det ikke finnes en god tredje løsning, velger jeg å le på de riktige stedene i forhold til kongehuset.
Mosè Løwinger
21. juni 2010 - 12:11
Presidenter vs.konger
DIKTATORER. Hurra !!!
Alle nasjoner trenger en nøytral embete,som kan representere sitt land og gjøre fremstøt for folket og næringslivet-
LENGE LEVE KONGEHUSENE !!!