
Følte seg kjønnsdiskriminert
(ABC Nyheter): Åslaug Haga, som nå søker jobb som leder av den nye kvinne- og likestillingsenheten i FN, mener å ha solid erfaring med menns hersketeknikker fra sin tid i parlamentet i ett av verdens mest likestilte land, Norge.
Hun følte seg trakassert av det hun følte som hersketeknikker fra daværende høyreleder og utenriksminister Jan Petersen.
Da hun var opposisjonspolitiker for Senterpartiet i 2003 rykket hun ut med anklager om at Petersen systematisk brukte hersketeknikker mot henne som kvinne.
Les også: Kandidat til ny FN-jobb.
- Hun kan ikke, hun forstår ikke
- Jeg syns jeg rett som det er erfarer at mine mannlige opponenter bruker metoden med å si at “hun kan ikke, hun forstår ikke”, sa Haga i et intervju med avisa Nationen i oktober 2003.
Les i Nationen: Haga refser Jan Petersen.
- Gå gjennom enhver utenrikspolitisk debatt i Stortinget og se hvordan utenriksminister Jan Petersen bruker dette bevisst. Det er ikke én debatt i stortingssalen hvor ikke Åslaug Haga skal overhøvles for hvor kunnskapsløs hun er!, sa Haga den gang.
Petersen kunne finne på å si sånt som dette om Haga:
“...også har vært ganske generøs i å peke på og gi sine meget ramsalte vurderinger, men har vært forholdsvis knipen når det gjelder å gi begrunnelser for disse ramsalte vurderingene.”
- Luksusproblem i FN
Haga sto fram sammen med den svenske Centern-lederen Maud Olofsson, som opplevde det samme i Riksdagen. Olofsson er fortsatt partileder og nå næringsminister i den svenske regjeringen.
- Disse erfaringene understreker at man fortsatt har en jobb å gjøre hos oss. Det er også en sak for FNs kvinnekoordinator, sier Haga til ABC Nyheter i dag, men understreker:
- Utfordringene vi som kvinner i norsk politikk har, blir jo for luksusproblemer å regne hvis vi sammenlikner med seksualisert vold i krigføring, mødredødelighet som er formidabel og kvinner som bruker 19 timer av døgnet sitt til å arbeide mens menn bruker fire.
Med u-landene mot seg
Haga har absolutt behov for å fokusere på u-landenes problemer. For i striden som nå kommer om hvem som skal få den nye likestillings-jobben, har u-landsgruppa spilt inn til FN at de vil at en av deres representanter blir valgt.
- Det er langt fram og en uklar prosess, sier hun om jobben utenriksminister Jonas Gahr Støre har fremmet Hagas kandidatur til.
Det dreier seg om en nyopprettet stilling hvor fire enheter i FN slås sammen til én. Stillingen skal inngå i ledergruppen til FNs generalsekretær.
Jan Petersen: - Frekt!
Jan Petersen, som nå er Norges ambassadør i Østerrike, avviser at hans kritikk den gangen hadde noe med hersketeknikker å gjøre.
- Selv sju år etter må jeg si at Haga ofte hadde glassklare meldinger, men var sparsom med å begrunne dem, sier Petersen til ABC Nyheter.
- Det er i overkant frekt å bringe dette inn som hersketeknikk mot kvinner. Jeg står på det jeg sa den gangen. Jeg finner meg ikke i at motstøtet blir å framstille dette som kvinneundertrykking.

Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Jon Johansen
16. juni 2010 - 21:04
Slipp taket og gå videre
Erling Berge
16. juni 2010 - 21:44
Interessant? Ja!
Jon Johansen
16. juni 2010 - 21:55
Jeg benekter ikke tendensen
Kåre Bjelland
17. juni 2010 - 8:58
Haga
Nå bruker hun det hun mener var hersketeknikker fra Jan Petersen for hva det er verdt for å skaffe seg en jobb i FN. En jobb det virker som om hun ikke er kvalifisert for, men det betyr vel at hun får den.
17. juni 2010 - 9:21
Etter å ha fulgt Åslaug Haga`s politiske karriere,
Få, eller rettere sagt ingen, kvinnelige politikker har vært mer arrogant og herskende i sin personlige stil enn hva Haga var mens hun var i posisjon.
Det var så fremtredene i hennes væremåte at det ble hennes varemerke. Og det kommer nok i fra diplomatutdannelsen og ikke mist praksisen. På ambassadene møter man ofte den samme avvisede ovenfra og ned-stilen.
I boken hun har gitt ut, viser hun også den samme siden av seg selv..
Defor er det ikke akkurat med store glede jeg igjen ser at udugelige politikkere blir tildelt toppjobber i FN bare i kraft av å ha vært nettopp det. en "ubrukelig politikker" som dummet seg ut og måtte trekke seg..
Men slik er det altså man tar "vare" på hverandre på de politiske toppene. Men i FN har kompetanse NULL betydning, sånn sett kommer hun til sine egne, som det står i skriften..
Terje Sæthre
17. juni 2010 - 11:31
Og det sier den frekkeste og mest usympatiske ......
Birger Meinhardt
17. juni 2010 - 19:04
Og det sier....
Bent Wehler
17. juni 2010 - 14:23
L i k e stilling?..
"Kvinnediskriminering", "hersketeknikker"...? På venteliste A står "-Razzist!" På venteliste B: Hitler.
Hvor mange MENN har hørt det samme, uten å lee på et øyebyn, som denne damen blir sååå fortørnet over? Da kommer unektelig "likestillinga" i et underlig lys.
Birger Meinhardt
17. juni 2010 - 13:08
Kjønnsdiskriminering?
Ulf Dahl
18. juni 2010 - 9:26
Selvkritikk er noe "dritt".
Nicolai Myklebust
18. juni 2010 - 11:19
Kjønnsdiskriminering?
Dette er to helt forskjellige ting, som ikke bør blandes sammen. Det finnes mange svært kunnskapsrike kvinner, som følgelig nok ikke ville opplevd denne typen for "diskriminering".