Statsminister Jens Stoltenberg mener man er kommet nærmere målet om å få til en utlevering av mulla Krekar. Foto: Cornelius Poppe / Scanpix

- Krekar skal ut så snart som mulig

Mulla Krekar skal sendes ut av Norge så snart det lar seg gjøre, sier statsminister Jens Stoltenberg.

Tidligere denne uka truet Krekar med at de ansvarlige vil miste livet dersom han sendes ut av landet og blir drept. Han nevnte Høyre-leder og tidligere kommunalminister Erna Solberg spesielt.

Uttalelsene er helt forkastelige, mener statsminister Jens Stoltenberg. Han understreker at Krekar ikke kan true seg til opphold i Norge.

– Krekar vil bli sendt ut av landet så raskt vi har gode nok garantier for at han ikke vil få dødsstraff i Irak, sier Stoltenberg til NTB.

– Nærmere returavtale

Han peker på at Norge ikke kan gjøre noe som bryter med internasjonale menneskerettigheter.

– Vi har kommet lenger med å få på plass en returavtale, sier han

Stoltenberg mener hjemsendelsen av andre irakere viser at man har kommet lenger i arbeidet med irakiske myndigheter. Han sier det ikke er mulig å si hvor lang tid det vil ta før utvisningsvedtaket mot Krekar kan gjennomføres.

Frp-kritikk

Høyre og Fremskrittspartiet har krevd å få fortgang i arbeidet med å få til en avtale om utlevering av Krekar. Frp har også kritisert regjeringen for ikke å ha gjort nok for å få Krekar sendt ut.

– Hvis Fremskrittspartiet satt i regjering, ville de ha måttet forholde seg til internasjonale menneskerettigheter, akkurat som oss. Det tror jeg at folk forstår, sier Stoltenberg.

Statsministeren ville ikke ha noen mening om Krekars trusler er straffbare.

– Regjeringen har forsikret seg om at påtalemyndigheten skal vurdere om dette er straffbart eller ikke. Vi lever heldigvis ikke i et land hvor politikerne kan avgjøre hva som er lovlig eller ulovlig, sier han.

Les også: PST-sjef foreslo Krekar-soning i Norge

Les også: Siv Jensen vil anmelde Krekar

Les også: Nye trusler fra Krekar