
SV vil ikke forby hijab på skolen
– Hijab er for voksne, og det er en uting at religiøse plagg brukes av stadig yngre. Det skal imidlertid ikke bekjempes med lov, men debatt, sier partileder Kristin Halvorsen til NTB. Heldekkende plagg som burka og nikab oppfatter SV som kvinneundertrykkende, og de vil ikke bli godtatt på skolen.
Halvorsen mener at læreren ikke skal ta dette direkte opp med de elevene det gjelder, heller ikke gjøre det til et tema i klassen at noen dukker opp med hijab i timen.
– Læreren må prøve å skaffe seg oversikt over situasjonen, blant annet finne ut om bruken av hijab er et resultat av press hjemmefra. Kanskje læreren bør snakke med andre, eventuelt ta kontakt med foreldrene, men ikke i form av noen bekymringsmelding, sier hun.
Den tredje vei
SVs landsstyre vedtok søndag det partiet kaller en integreringspolitisk plattform. Gjennomgangstonen i dokumentet er at dialog og informasjon er redskapene når tradisjonelle norske verdier og måter å gjøre ting på, utfordres av innvandrerkulturer.
SV såkalte tredje standpunkt er et forsøk på å bygge bro over to motstridende syn på integreringspolitikken. På den ene siden er dem som vil at innvandrere skal bli mest mulig som nordmenn, og på den andre står dem som er tilhengere av full frihet for særpreg og levemåter, også når de går på tvers av grunnleggende fellesverdier.
– Vi har formulert en tredje vei for det flerkulturelle Norge, der verdier som likestilling, demokrati og ytringsfrihet skal gjelde alle, uten unntak. Men det forplikter dem som nyter godt av disse rettighetene. Vi skal være én nasjon med felles, ufravikelig verdier. Mangfold er i seg selv en verdi, sier Halvorsen.
Rett til barndom
Partilederen understreker at unger har rett til en barndom, uten å bli brukt for å flagge foreldrenes og de voksnes sympatier og tilhørighet.
– Vi skal være romslige når det gjelder å godta religiøse uttrykksformer. Men hijab for småjenter er ikke vanlig selv i muslimske land. Det handler om kontroll, og derfor er det ikke ønskelig at dette skal bre om seg i Norge. Jentene skal selv ta valget når de blir store nok, sier Halvorsen.
Utstyrt med sin nye integreringspolitiske plattform skal SV først og fremst ta kampen opp mot Frp.
– Denne debatten har i altfor lang tid foregått på Frps premisser. Vi må få hele dette sakskomplekset ut av Frp-fella, sier partilederen.
SV går blant annet inn for at religiøse plagg eller symboler skal godtas i offentlige yrker som dommer, politi eller annen offentlig tjenestemann. Dette standpunktet deles ikke av Ap og Sp og er følgelig ikke rødgrønn regjeringspolitikk.
SV vil også starte opp imamutdanning ved norske læresteder i dialog med muslimske miljøer. Halvorsen finner ikke det urimelig, ettersom islam er en del av det norske samfunnet og må gis mulighet til utfoldelse. (©NTB)

Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Walter Schøffthaler
6. juni 2010 - 20:40
Overrasket?
SV-Kristin kommer nok heller til å påby norske jenter til å gå med hijab, da er alle like og problemet er løst. Unngå enhver 'konflikt' med våre nye landsmenn, det er parolen SV styres ut i fra.
Det er jo snart slik at innvandrer legger premissene her til lands, uansett. Godt hjulpet av SV og andre halv-kommunister.
Jeg gremmes....
7. juni 2010 - 10:14
Historien om hijab.
Hans Martin Arnesen
7. juni 2010 - 11:41
Ikke overrasket, nei
Den virkelighetsfjerne Halvorsen mener at læreren ikke skal ta saken direkte opp med de elevene det gjelder, heller ikke gjøre det til et tema i klassen at noen dukker opp med hijab i timen. – Læreren må prøve å skaffe seg oversikt over situasjonen, blant annet finne ut om bruken av hijab er et resultat av press hjemmefra. Kanskje læreren bør snakke med andre, eventuelt ta kontakt med foreldrene, men ikke i form av noen av bekymringsmelding, sier hun.
Læreren skal altså gå bak ryggen på dem det gjelder, og snakke "med andre".
I følge PISA-undersøkelsene (Programme for International Student Assessment) presterer norske elever under OECD-gjennomsnittet i både matematikk og lesing. I tillegg gjør de det betydelig dårligere i naturfag. På denne bakgrunn ville det kanskje være naturlig å tro at lærerne har annet å gjøre enn å holde på med slikt renkespill.
Stein Olsen
6. juni 2010 - 16:46
Fysj
Frank Martin Skogan
6. juni 2010 - 16:48
Integrering
Ved utbredelse av religiøse hodeplagg skapes det ett skille mellom oss, og "dem" og det er selvsagt positivt for vår norske kultur. Her i landet er vi og stolte av at våre kvinner er frie tenkende vesener, og vil helst ikke at de assosieres med mennenes eiendom, som kvinner med hijab gjerne assosieres med. Samtidig, kan jo de av norske kvinner som roter seg bort i utlendinger i ungdommelig troskyldighet, skotte bort mot innvandrerkvinner som bærer hijab, for å se hvordan en ærbar kvinne skal se ut...
6. juni 2010 - 18:55
Med fare for å bli slettet igjen.....
Per Martin Gjærde
7. juni 2010 - 9:29
Rask repetisjon
Bjørn Andreassen
6. juni 2010 - 20:49
Tro mot galskapen
SV liker av en merkelig grunn alt som kan sette oss tilbake til steinalderen.
Jeg håper at disse fanatisk selvgode skapningene aldri mere kommer i posisjoner hvor de kan påvirke den Norske kulturen i den grad de hittil har gjordt.
Tenk over deres ideologi og hva din stemme til disse kan avstedkomme. Look too Iran!