OMSTRIDT: Talen fader Raniero Cantalamessa holdt fredag har fått sterk motbør. Foto: Scanpix.

Krass kritikk av Vatikanets predikant

Jødiske grupper verden over reagerer sterkt på at Vatikanets egen predikant sammenligner kritikken av håndteringen av anklagene om overgrep på barn med antisemittisme.

Representanter fra jødiske grupper bruker ord som «støtende» og «motbydelig» om sammenligningen. Sjefrabbineren Riccardo Di Segni i Roma avviser utspillet mot kritikken av kirkens og pavens håndtering av misbrukanklagene som upassende.

– Jeg er fullstendig forbløffet. Dette er dumskap, sier Amos Luzzatto, tidligere leder for de jødiske grupperingene i Italia.

– Hvordan kan man sammenligne den kollektive skylden som ble pålagt jødene og forårsaket at flere titalls millioner uskyldige mennesker døde, med overgripere som har misbrukt sin tro og sitt kall ved å misbruke barn seksuelt? spør rabbineren Marvin Hier ved Simon Wiesenthal-senteret.

Også representanter for ofrene for seksuelt misbruk av katolske prester reagerte sterkt på sammenligningen og mener den er et forsøk på å dekke over overgrepsskandalen.

Trakk linjer

Det var under en messe i Peterskirken fredag at fader Raniero Cantalamessa, som er Vatikanets egen predikant, trakk linjer mellom jødeforfølgelsen og kritikken som rettes mot Vatikanet, den katolske kirken og paven selv for måten anklagene om seksuelt misbruk har blitt håndtert på.

Cantalamessa siterte under messen, der paven var til stede, et brev fra «en jødisk venn»:

– Stereotypifiseringen og forflytningen av personlig ansvar og skyld til en kollektiv skyld minner meg om de mest skammelige aspektene ved antisemittismen, heter det i brevet.

Pavens talsmann, fader Federico Lombardi, gikk senere fredag ut og sa at synspunktene som ble gjengitt i brevet, ikke var representative for Vatikanet.

Misbruk

Overgrepsskandalen i den katolske kirken blir stadig mer omfattende, og nesten hver dag kommer det nye beskyldninger om katolske presters seksuelle misbruk av mindreårige.

Saken har lagt en demper på årets påskefeiring i Vatikanet, som har anklaget pressen for å prøve å sverte paven. Pave Benedikt er nemlig selv blitt beskyldt for å ha holdt en beskyttende hånd over flere av overgriperne. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Forstår rabinneren meget godt

Vatikanets selvforsvar har vært på en meget upassende måte. Kanskje en i disse kretser ikke minst kunne tenkt på sitt eget ansvar for antisemittisme og jødeforfølgelse gjennom tidene?

Jødenes klagesang.

Vatikanet mener at den katolske kirken samlet har fått skylden for det enkelte prester har gjort og at dette er analogt med hva jødene har opplevd. Og dette er jo en riktig observasjon. Men jødene benytter et hvert påskudd til å synes synd på seg selv. Ingen ting må sammenliknes med det jødene har vært i gjennom. Forsøker noen det, så blir de dypt krenket. Jeg er lut lei denne monomane sytingen fra jødene samtidig som de selv undertrykker en hel nasjon.