
- Nordisk ultimatum for kriselån til Island
Det var ikke IMF, men de nordiske landene som stoppet utbetaling av høyst tiltrengt kriselån til Island. Det er det oppsiktsvekkende budskapet fra IMFs direktør.
ICESAVE-SKANDALEN
Den islandske banken Landsbankinn opprettet en nettsparebank for utlendinger, særlig nederlendere og briter, kalt Icesave.
De tilbød gunstig rente og fikk flere utenlandske innskytere enn innbyggere på Island.
Da bankvesenet på Island gikk overende, forlangte Nederland og Storbritannia at den islandske staten skal betale alle utenlandske innskyteres tap.
Den islandske regjeringen ble tvunget til å inngå en avtale om å låne 3,88 milliarder euro - nettopp fra Nederland og Storbritiannia - for å kunne betale Icesave-innskyterne tilbake.
Avtalen ble i første omgang forkastet av Alltinget, som i august krevde endringer i den.
17. oktober meldte den islandske avisa Morgunbladid at forhandere fra Nederland, Storbritannia og Island var kommet fram til et nytt utkast.
Denne avtalen kommer på toppen av den økonomiske krisen Island gjennomlever. Island fikk tilsagn om kriselån fra Det internasjonale valutafondet IMF, Norden og Polen. Men de ble knyttet til et ultimatum om at Island først underskriver en Icesave-avtale.
Tidligere denne måneden fikk Island så utbetalt et IMF-lån trass i at det islandske Alltinget ennå ikke har godkjent et utkast til Icesave-avtale.
ABC Nyheter: Direktør Dominique Strauss-Kahn i Det internasjonale valutafondet IMF snur opp ned på forestillingen om hvem som er ansvarlig for at Island ikke har fått utbetalt hardt tiltrengte kriselån fra IMF og Norden.
I norsk opinion er det gitt inntrykk av at de nordiske landene ikke ville utbetale sitt lån til Island før IMF ga klarsignal. Og at IMF krevde at den islandske staten skal gi etter for britiske og nederlandske milliardkrav i striden om Icesave-konkursen.
I virkeligheten har IMF tvert i mot utbetalt sin planlagte del av en pakke bestående av IMFs og de nordiske lands kriselån.
Norden har ennå ikke gjort det, får ABC Nyheter bekreftet i den islandske sentralbanken.
- Ikke IMFs skyld. Nordens.
Dette skjer mens det islandske Alltinget i ukevis har diskutert utkastet til Icesave-avtale som regjeringen har inngått med Storbritannia og Nederland, uten å klare å få det vedtatt.
Ifølge Strauss-Kahns oppsiktsvekkende brev til et stort folkemøte om Islands framtid som ble arrangert på Island i helga, er det de nordiske landene som står på et ultimatum overfor Island:
At den islandske staten må ta det økonomiske ansvaret for brititske og nederlandske sparekunders tap ved konkursen i den private nettbanken Icesave før noe lån utbetales.
Tause finansdepartementer
- En løsning av Icesave-striden har aldri vært noe krav fra IMF for å utbetale lån til Island, slår IMF-sjefen derimot fast i brevet.
«IMF skal ikke involvere seg i bilaterale konflikter mellom sine medlemsland og gjorde det ikke i dette tilfellet. Imidlertid, Icesave-konflikten påvirket indirekte tidspunktet for den første gjennomgangen av programmet fordi det var avhengig av finansiering fra nordiske land (for hvem løsning av denne konflikten var en betingelse)» (vår utheving), skriver han.
Verken det norske eller det svenske finansdepartementet var i stand til å svare på ABC Nyheters spørsmål om dette i løpet av hele mandagen.
Frp krever avklaring
Allerede i august krevde Fremskrittspartiets stortingspolitiker Morten Høglund at det nordiske lånet måtte utbetales straks.
- Jeg krever svar fra Regjeringen på om det er slik at det er Norge, sammen med andre nordiske land, som har hindret utbetaling av kriselån fra IMF til Island, sier Høglund nå.
- Hvis opplysningene som fremkommer i artikkelen fra ABC Nyheter stemmer, så har Regjeringen spredt feilaktig informasjon, og det er svært alvorlig, sier Høglund.
Spillet her hjemme
I den rødgrønne regjeringen har SV og Ap stått knallhardt på ultimatumet overfor Island, og at det nordiske lånet ikke må betales ut før Island har etterkommet milliardkravene fra Storbritannia og Nederland. De har motsatt seg at lån utbetales dersom Island skulle reise sak for en internasjonal domstol om størrelsen på deres erstatningsansvar.
Ap og SV har gitt inntrykk av at det var IMF som sto bak en slik betingelse, og at de bare fulgte på.
Derimot har Senterpartiet i et utspill sammen med sitt islandske søsterparti gått inn for et fritt nordisk lån uten Icesave-ultimatum. Men også de har trodd at det var IMF som sto bak.
Statsministeren sa nei takk
Senterpartienes utspill ble imidlertid tatt dårlig imot av Islands sosialdemokratiske statsminister Jóhanna Sigurdadóttir.
- Javisst hadde det vært verdifullt å ha tilgang til et lån i størrelsesorden 100 milliarder norske kroner, spesielt om det ikke var knyttet til Icesave og IMF. Men ingenting tyder på at vi trenger noen større lånepakke enn den som allerede er avtalt, skrev hun til ABC Nyheter.
Reiser tvil om Strauss-Kahn
I Alltinget i ettermiddag gikk handelsminister Gylfi Magnússon ifølge en artikkel i Morgunbladid langt i å antyde at Dominique Strauss-Kahn beveger seg på kanten av sannheten i sitt brev.
- Jeg vil ikke si at det Strauss-Kahn sier er usant, men etter min mening farer han ganske lett over saken, sa Magnússon på spørsmål fra Selvstendighetspartiets (islandsk Høyre) Birgir Ármannsson.
Ármannson sa at lånene fra IMF og de andrer nordiske landene har blitt brukt mot islendingene som brekkstang for å få Icesave-avtalen raskt gjennom Alltinget.
---Artikkelen er oppdatert med kommentar fra Morten Høglund og artikkel fra mbl.is

Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Harald Boehlke
16. november 2009 - 16:35
Nordisk samarbeid i praksis.
Dere har virkelig vist hvordan man utøver nordisk samarbeid i praksis.
Drittstøvler!!!
Tore Kvæven
16. november 2009 - 16:47
Å støtta nordiske naboar er svært vanskelig.
Det er skremmande at den rødgrønne regjering er fullstendig utan lojalitet ovanfor eit broderfolk. Men eitt bør vera sikkert, vårt land bør ikkje forventa for mykje den dagen det vitterleg er oss sjølv som treng hjelp.
16. november 2009 - 16:52
Han hjelper unionsmakta i eu(fremmed makt)
Dette er et klassisk eksempel på at det er mange måter å vise at en i den store sammenhengen er en "sviker". Ikke bare i eget land, men han sviker også andre land i skandinavia.
Per-arne Olsen
16. november 2009 - 17:30
Bjørn Arild Ovesen,
Reijo Rajala
16. november 2009 - 17:03
Men du må for all del
Jonny Konradsen
16. november 2009 - 17:19
Arbeiderpartiets spill
SV er ikke noe særlig bedre.
Heia de rødgrønne.
Et tankekors kan det jo også være, at dersom det hadde vært Palestina som hadde vært i samme situasjon som Island, så hadde pengene vært utbetalt for lenge siden.
Uten noen krav om tilbakebetaling.
Paul Roy Muni
16. november 2009 - 21:30
Boderfolket...
Islendingene ! Men de har jo feil kulør, ikke sant Jens/Kristin !? Hadde de
vært mørkere i huden/Muslimer så hadde det nok stillet seg annerledes!
Rød/Grønn vidrighet !
Bjørn H. Bråthen
16. november 2009 - 17:38
Bistand/uhjelp.
Reijo Rajala
16. november 2009 - 18:00
Norges bistand til
Peter Hagen
16. november 2009 - 17:40
Eeh - sa du Island?
Ivan Tubez
16. november 2009 - 17:48
Arbeiderparti eliten...
Arbeiderparti eliten + Høyre er de som passer best sammen, Og sannsynligvis den Regjeringen AP eliten ønsker mest.
AP velgere og AP elite får større og større avstand..
Christen Krogvig
16. november 2009 - 17:53
Falskspill
Takk og lov for at i hvert fall Lundteigen gjør en innsats for vær nære nabo!
Paul Oskar Rosenquist
16. november 2009 - 18:02
Flaut-flaut-flaut
Kan da ikke være mulig at de bare øser ut norske skattepenger av ren dårskap?
Bjørn Håkon Theigen
16. november 2009 - 18:11
Island.
Men, Island er kun ett hardt arbeidende nordisk folk, som har bygget opp et velferdsamfunn på et av verdens tøffeste og karigste steder. Europas eldste demokrati.
Nå trenger de hjelp, glem det, det får dere ikke av oss.
Jeg skammer meg.
Harald Svingerud
16. november 2009 - 18:17
Island
Kjell Nygård
16. november 2009 - 18:29
Uansett hvem som
Uansett hvem som har sagt nei til å hjelpe Island , så er det for Djevelig.
Hadde det vært et Afrikansk land som hadde spurt etter noen Milliarder, så hadde
det ikke vært den minste tvil. Får etterhvert en negativ holdning til våre Folkevalgte.
Har aldri deltatt på Stortingsvalg. Tror neppe min deltagelse blir noe større i fremtiden.
De få Stortingsreprestantene jeg hadde tillit til, er nå blitt Pensjonister .
Ronny Sandnes
16. november 2009 - 18:34
sparken?
Jan Ingard Ribe
16. november 2009 - 18:39
En sak har som regel to sider
Jeg er uenig med de rødgrønne om mangt og meget, men akkurat her synes jeg at de gjør noe som er helt korrekt. Det er tross alt islendingene som har lurt nederlendere og engelskmenn til å tape penger, og det skulle bare mangle om ikke disse blir tatt hensyn til dersom vi skal hjelpe Island!
Albert Einarsson
16. november 2009 - 18:39
Island og nordiske lånepenger
Hvorfor skal ikke briter og nederlendere ha samme garanti som andre kunder i islandske banker?
Hvorfor skal andre stater (skattepenger) betale for konkurs i en islandsk bank?
Hvorfor skal ikke Norge (og andre land) sette vilkår for lån til Island? For eksempel om at islendingene gjør opp for seg.
Det er en fantastisk ide å foreslå et lån på 100 milliarder NOK til Island uten vilkår, selv etter at islendingene har lånt milliarder på milliarder for så å kjøre rett i grøfta med alt sammen. Den viktigste støtten Norge kan gi til Island er å vise de udemokratiske kreftene på Island tommelen ned.
Svenn Erik Stølefjell
16. november 2009 - 19:24
Godt at folk har begynt å
Harald Svingerud
16. november 2009 - 20:07
Korrupt
Jarl Vatnamot
16. november 2009 - 20:16
Fy F...
Remi Skogstrand
16. november 2009 - 20:43
en skam
Tor Holmstad
16. november 2009 - 21:25
Ja, jeg er enig. Men hvorfor
Olav Gimse
17. november 2009 - 8:31
Godt valg til dere som...
Bjørn Sæbø
17. november 2009 - 9:00
Ikkje grunnløst
Dessuten må eg sei at med dagens politiske agenda i Norge, så trur eg Norge hadde fått det bedre innen EU. ....snufs.... Rart at våre velgere har gjort dette mot Norge. Igjenn. Blinde folk som gikk til urnene.
Paul Oskar Rosenquist
17. november 2009 - 10:45
De gikk ikke til urnene.
Stoltenbergerne "smører" den hjernevaskede Gerhrdsengenerasjonen og bestikker dem på den enkleste metoden.
Bare å vente til barnebarna deres blir gamle nok til å finne rett urne, så blir makta tatt fra kommunistene og tilbake til folket!!!
Bjørn Sæbø
17. november 2009 - 14:19
ser tallene allerede
Erik Sandquist
17. november 2009 - 10:52
IMFs styrerepresentanter fra Nederland og Storbritanias rolle
Det kan med andre ord virke som om IMFs president har en egen agenda i denne saken.
Referatet fra Europautvalget møte finner du her: http://www.stortinget.no/no/Saker-og-publikasjoner/Publikasjoner/Referater/Europautvalget/2009-2010/091021/
Paul Oskar Rosenquist
17. november 2009 - 17:03
Ingen som forteller at Stoltenberg
De kan og gjør som de vil, hvis de vil. Til og med mot sine såkalte folkevalgte sine ønsker og behov.