Markerte avstand: Siv Jensen forsikret de nordiske statsministrene og Nordisk Råd at hun tar avstand fra høyreekstreme partier. Foto: Thomas Vermes

Siv Jensen tar avstand fra Sverigedemokraterna

Siv Jensen markerte avstand til de høyreekstreme partiene Sverigedemokratene og Dansk Folkeparti da hun opptrådte i Nordisk Råd.


Stockholm (ABC Nyheter): Flere talere i Nordisk Råd var nær ved å «brunskvette», det vil si å antyde at Siv Jensen er fremmedfiendtlig og rasistisk da Frp-lederen talte til Nordisk Råd.

- Er alle mennesker likeverdige uansett opprinnelse og hudfarge? Er du aktiv i kampen mot fremmedfiendtlighet? fikk hun spørsmål om.

Og Jensen hadde svar på tiltale:

- Ja. Vi er mot forskjellsbehandling og mot særregler for folk basert på etnisk herkomst.

- Gjør noe mot kjønnslemlestelse!

- Også i våre nordiske land opplever kvinner med minoritetsbakgrunn å bli undertrykt gjennom tvangsekteskap og kjønnslemlestelse, fortsatte Jensen og utfordret sine kritikere:

- Det er den debatten vi tar i Norge. Hvor opptatt er spørsmålsstillerne av dette, ignorerer de at innbyggere i deres egne land ikke nyter av den samme friheten de selv har?

Svaret hennes utløste en av de sjeldne utbruddene av applaus fra salen og galleriet.

Mot høyreekstreme partier

Siv Jensen ble også avkrevd svar om hun støtter de fremmedfiendtlige partiene Sverigedemokraterna og Dansk Folkeparti.

I Sverige der årsmøtet i Nordisk Råd pågår denne uka, er Sverigedemokraterna på frammarsj ifølge meningsmålingene.

- Danske politikere som er bekymret for Dansk Folkeparti og svenske politikere som er bekymret for Sverigedemokraterna, bør kanskje se på grunnene til at disse blir større, og ta tak i egne utfordringer, sa Frp-lederen.

Hyllet kapitalismen

Siv Jensen gikk langt i å hylle kapitalisme og frihandel.

- Kapitalisme skaper fred.

Intet mindre lød budskapet fra Jensen, som konkretiserte dette til økonomisk frihet for selskaper og individer, frihandel og avvikling av tollvernet for norsk landbruk overfor alle u-land.

Lesernes kommentarer

Utenlandske politikere og

Utenlandske politikere og journalister kommer fulle av fordommer mot FrP, men hver gang de får høre Siv Jensen "live" tusler de beskjemmet bort.

Så er det gapet mellom teori og praksis da

Mange har vel opplevd Siv Jensen og Frp som et særdeles populistisk parti som skifter argumenter og synspunkter fra debatt til debatt.

Dette skjedde blant annet i debatten om aktiv dødshjelp, salg av alkohol på bensinstasjoner, skatteløfter som ble redusert fra 50 til 21 milliarder over natta, de kollektive arbeidsavtalene, forhandlingsretten osv. Eksemplene er mange og enkle å dokumentere.

Det er derfor klokt å ta slike utsagn med en klype salt og heller vente med å applaudere utsagnene til man kan vurdere dem opp mot realiteter og praktisk politikk. Erfaringer har vist at de da har lett for å skifte ham.

Ellers bør det vel være et tankekors at Siv Jensen og Frp har slik overdreven tro på markedskreftenes evne til å styre seg selv, uten statlig kontroll og statlige reguleringer. Slik ideologi har vært sterkt medvirkende til den finanskrisa vi har vært og er inne i.

På den annen side, dersom Siv Jensen kan vise med handlinger og ikke bare med ord at hun tar avstand fra høyreekstreme partier, er ingen ting bedre enn det. Det fortjener hun i så fall honnør for.

politikk

Politikk dette.
Alle lyver, så er det bare å finne ut kven som lyver minst og sjeldnest:-)
...og der kan man jo faktisk kun dømme de som sitter med makten ! De andre får jo ikkje sjans å oppfylle sine visjoner.

Bjørn Sæbø

Håper ikke du mener at vi ikke kan kritisere Frp og Siv Jensen før hun har hatt regjeringsmakt. Det ville i såfall være et slag mot demokratiet og den private rett. Men skift gjerne synspunkt. Det er vi vant til.

neinei

:-) meiner ikkje det !. Var det(Frp) eg tenkte på når eg skreiv at de ikkje får sjans å oppfylle sine visjoner....

De som ikke risikerer å

De som ikke risikerer å måtte sitte i regjering kan nok ta sjansen på det feteste løgnene. Sånn er det bare.
At ikke " de andre " ikke fikk muligeter til å eksperimentere med sine såkalte visjoner får vi nok være glade for. En av visjonenen var nok at over 30% skulle stemme FRP. Den visjonen ble nok bare en drøm.
Egentlig var jo valgresultatet for FRP et elendig valgresulat målt opp i mot forventningene.
Hva kommer det av tro? Ganske enkelt av at ikke flere enn 22,9% stemte på dem. Såvidt jeg husker ble det sluttresultatet. At Siv jensen har vært eller er brun har jeg ikke noe tro på.

Det stemmer det du sier

Det er jo SV et kjempeeksempel på :)
Det var mye mere krutt fra de før de kom i regjering, nå føyer de seg bare i støvet av AP og snart er alle de friske standpunktene svunnet hen.

Kapitalisme fører til krig

At kapitalismen sikrer freden - det er den groveste løgn som tenkes kan! To verdenskriger, begge er en følge av kapitalismen i sitt imperialistiske stadium.

"Bibelen"

Og jeg som trodde at kommunistenes bibel "Kapitalen" var gått ut på dato! Men jaggu meg er det noen som fremdeles tror på budskapet til Karl Marx. ( tysk jøde som emigrerte til England og nøt demokratiets friheter der.....)

Sammenhengen mellom

Sammenhengen mellom kapitalisme og krig er så åpenbar at det hverken trengs bibel eller marxisme for å forstå det.

Overraskelsen.

Spørsmålsstillerne må ha fått bakoversveis over Siv`s spørsmål om hvordan de selv ser på den interne frihet blant innvandrere. Minner om Siv`s visitt til Rosengård, den islamske gettoen i Malmø der svenske aviser etterpå spurte om hvorfor ikke Sverige har slike politikere som klarer å stille ubehagelige spørsmål.
Der er nok av pratmakere i verden som elsker å høre sin egen stemme, men som ikke er i stand til å la ord ellerfølges av handling. Det norske stjerneeksempelet på det er Akademikerpartiet, som fremdeles tviholder på at de er Arbeiderpartiet, med sin gallionsfigur, Jens Stoltenberg, snikk-snakkeriets yppersteprest.
Det har forlengst gått opp for andre nordiske land at Norge har et politisk parti som tør stille spørsmål der ingen andre tør. Litt flikking her og der løser ingenting på lang sikt. Siv Jensen og Frp tåler litt brunskvetting av pratmakerne for hun vet at de innerst inne er noen livredde og skvetne ubetydeligheter som ikke er istand til å gjøre noe som helst. Derfor holder de taler.......Og blir valgt inn på Stortinget igjen og igjen.

UFF DA LANGØEN

Hadde ikke nettopp du informert meg om alt dette, hadde jeg nesten ikke trodd det. Men hva kan du skilte med da, du som hevder at andre er livredde og skvetne ubetydeligheter. Kan ikke huske å sett ditt navn figurere på øverste hylle heller, men jeg kan selvsagt ta feil.

Siv Jensen blir vel av de

Siv Jensen blir vel av de aller fleste regnet som politikkens største kjeftause. Og det stemmer det du skriver Walter. Det har ikke kommet noe ut av det. Man trenger vel ikke være ond og hatsk for å stemme FRP? Det virker da slik om man legger oppførselen til Karl Ivar Hagen og Siv Jensen til grunn.
Hittil har ikke FRP oppnådd noen verdens ting, trass i alt skriket og skrålet de kommer med i tide og utide. Skal man oppnå noe, da må man vinne valget. Skal man vinne må man ha velgere som liker det de hører. Bedre lykke neste gang. Men inntil da må vi vel forsone oss med kjefting og smelling og ønsker om den ene og den andres avgang. Slik fortoner nok den politiske hverdagen seg for noen.

FrP har ikke hatt regjeringsmakt...

Om FrP slipper til i regjeringskontorene kan det vel hende at noe blir annerledes - men sosialistene har vært dyktige til og svelge kameler for å få statsministeren ...uansett farve på politikerne...(!)

Bevares Terje.!

Siv Jensen blir betraktet som "kjeftause" av sine politiske motstandere fordi de er livredde for sin egen makt ; livredde for at ennå flere skal gjennomskue retorikken deres, den retorikken du kritikkløst omfavner.
Forskjellen på på liberale sosialister/halvsosialister (ref. CNN) og liberale borgerlige, er nettopp det: snikksnakkeri med tilhørende holdningsløshet,, og ønske om handling.
Norge har så lenge vært dominert av akademikere uten praktisk sans at vi er blitt indoktrinert og hjernevasket til å tro at snikksnakkeri=løsning.
At du Terje hører til retorikkens undersåtter, er et enormt problem i et demokrati som trenger å være oppegående for folk hver eneste dag. I praksis; ikke i ord.
Akademikeren fra en av Norges mest innflytelsesrike familie-dynastier,Jens Stoltenberg, er en fortsettelse av et innholdsløst, likegyldig og grått samfunnssyn som har utviklet seg gjennom mange tiår.
Status quo, business as usual; hva er det for et samfunn, Terje?

Rosengård .

Det blev stille om Siv's kommentarer vdr. Rosengård ! Det blev helt tyst , media fant
vel ut at det ikke var mange poenger å skåre på den saken, heller tvert imot!
De sisste to mndr. er det brendt 130 biler ! Men ikke et pip i Norske medier,sånt får ikke
diskuterest.

FrP talte i Nordisk Råd...

Hvorfor skriver VG ikke noe om dette...? Var det fordi svaret Siv Jensen gav ikke gagnet salgstallene...? Eller hva sier du Bernt Olufsen...?

Jon Johansen liker ikke FRP og Siv Jensen.

Dette går tydelig frem av hans innlegg i Agderposten (Jeg antar du er samme person da formuleringene er de samme). Det er det mange som er enig med ham i, da de alle er livredde for at FRP skal få noe å si her i samfunnet. Da ville det bli avslørt at det går an å redusere innvandringen til et akseptabelt nivå og ikke legge landet åpent for fremmede ideologier som ikke har noe godt i sinne.

Hva og hvem jeg sikter til her, kan dere gjette på. Men målene deres har de selv beskrevet i sine bøker. Det er bare å sette i gang å lese. I tillegg har engelsk presse nylig avslørt hva som var Labours egentlige mål med den økte innvandringen. Det var å gni Toryenes nese ned i søla og beskylde dem for å være rasister hvis de protesterte mot Labours innvandringspolitikk. Samtidig ville Labour få alle innvandrerstemmene. Det de ikke forutså, var at de støtte sine kjernevelgere fra seg, da innvandrerne kunne gjøre hva de ville uten konsekvenser, mens hvis de innfødte protesterte, ble de møtt med rasistbeskyldninger, politi og trusler. I dette klimaet så BNP dagens lys.

Tilbake til Norge. Aktiv dødshjelp blir det ikke noe av. Heldigvis. Men det hadde uansett bare omfattet noen ganske få og under et strengt kontrollregime. Men det gidder vi ikke å understreke, gjør vi vel, Jon Johansen? Vi fremstiller det heller som om at dette skal gjelde alle og uten unntak når vi blir litt syke og gamle. Da får vi fremstillt hvor fryktelige FRP er på en helt annen og tydeligere måte.

Likeledes er ditt utsagn om at FRP vil at markedskreftene skal råde helt fritt uten statlig regulering heller ikke helt presist. Men det hopper vi heller forbi, ikke sant, Jon Johansen? For ellers ville jo utsagnet ditt bli oppfattet som renspikka løgn. For ordens skyld kan jeg nevne at FRP vil at markedskreftene skal brukes som et instrument for å øke konkurransen for derved å øke kvaliteten på både de private og offentlige tjenestene. For i en konkurranseutsatt verden må alle skjerpe seg. I en monopolisert verden går det til slutt som i Sovjet-Unionen. Men markedskreftene skal bare råde innfor de rammene som myndighetene setter opp.

Når det gjelder finanskrisa, rammet denne alle land, både sosialistland og andre. Til og med Jon Johansens land. Årsaken er ikke mangel på reguleringer, men feilregulering, jfr Terra-kommunene og alle de råtne, lovpålagte boliglånene i USA til arbeidsløse uten tilstrekkelig inntekt og uten egenkapital.

Nå er det slik at ingen samfunn eller samfunnssystemer er perfekte. Det er sikkert Jon Johansen også enig i. Og bølgedalene i vårt kapitalistiske/sosialkapitalistiske system er et utslag av dette. Jeg vil imidlertid mye heller være bo i et slikt system enn i hvilket som helst annet samfunnssystem. Derfor må vi hver dag hegne om vårt frie og hittil ganske gode samfunn og ikke slippe fremmede makter inn bakdøra, noe som nå har pågått i mer enn 20 år. Problemene med dette begynner nå å bli godt synlige i våre naboland. Vi hjelper hverken andre eller oss selv med å ødelegge vårt eget land.

Eller vil vi ha det som i Libya, Jemen, Pakkistan, Bangladesj, Irak, Iran, Indonesia, Venezuela, Saudi-Arabia, Gambia, Somalia, Sudan, Algerie, Zimbabwe osv osv osv osv........?

Kjeftause

Ser at Terje Johannesen mener at Frp ikke har oppnådd noe. Synes ikke dette stemmer særlig godt. Massevis av Frp sin politikk er gjennomført, men ikke før det har gått en 5-10år etter at forslagene er kommet og sosialistene har brukt hundretalls millioner på komitemøter, komitereiser,utredninger og konsulentbistand. Før valget kom Martin Kolberg med samme samme innvandringsmening som Frp, kansje han har løst koden. I går kunne vi lese uttalelse fra Senterpartiets Ola Borten Moe, døra til Norge må bli trangere. Frp har flere ganger henvist til Danmarks innvandringspolitikk uten at det har blitt vektlagt med annet enn hånlig overbærenhet. Åpner man munnen om innvandring så er man automatisk rassist. Fargen på mennesker har selvfølgelig ikke noe å si. Det jeg er bekymret over er kulturer hvor religion og politikk blandes sammen. Det ble innført en religion i Norge for ca. 1000 år siden. Denne religionen ble innført med drap og terror. I flere hundre år ble mennesker i landet vårt tyrannisert og sågar drept i guds navn. Denne religionen er nå blitt temt såpass at vi kan leve med den. Det som nå har skjedd er at vi har fått en ny religion som det sannsynligvis også vil ta lang tid å sivilisere. I begge dise religionene er det særlig kvinner som har og får gjennomgå. Vi må i sannhetens navn våkne for det er for sent.