Jens Stoltenberg mener ytringsfriheten er en viktig grunn til at skattelistene skal være åpne. Foto: Scanpix

Kan fortsette å fråtse

Statsminister Jens Stoltenberg vil ikke begrense innsyn i skattelistene.


(ABC Nyheter): Dermed kan nordmenn fortsette å fråtse i våre landsmenns skatteopplysninger.

Samme dag som skattelistene lagt ut på nett, ble listene første tema under Stortingets spontane spørretime. Frp-leder Siv Jensen åpnet med å kreve at skattelistene blir skjult.

- Dette har også en alvorlig side. Mange barn opplever mobbing på grunn av at mange skolebarn sjekker inntektene. Dette går utover barn med foreldre med lav inntekt. Vi har også sett at barn med fosterforeldre blir identifisert og mobbet på skattelistene, sier Siv Jensen.

Hun nevnte også at skattelistene kan brukes av organiserte kriminelle.

- Lang og tro tradisjon

Jens Stoltenberg forsvarte ordningen med offentlige skattelistene.

- Når det gjelder skattelistene er det en lang og tro tradisjon for at de er offentlige. Det er en praksis som regjeringen har videreført, sier Stoltenberg.

Derimot forsikret han om at listene ikke skal kunne brukes til å identifisere fosterbarn.

- Praksisen er nå endret, slik at opplysningen om barn under 16 år er tatt ut. Skattelister kan nå ikke brukes til å identifisere fosterbarn, sier Stoltenberg.

Tar for lett på problemene

Også Høyre er imot åpne skattelister, og representant Jan Tore Sanner mener statsminister tar for lett på problemet med at listene fører til mobbing av barn.

Venstre har støttet offentlige skattelister. Likevel sperret nestleder Trine Skei Grande øynene opp da TV2 tilbød statsministerens inntekt for tre kroner på SMS.

Selv tok statsministeren det med ro.

- Det er bekymringsfullt at folk betaler tre kroner for å tilgang til min inntekt. Det er gratis informasjon, sier Stoltenberg.

Lesernes kommentarer

Åpenhet er viktig

Helt riktig av Stoltenberg å sørge for offentlig tilgjengelige skattelister. Det skulle bare mangle at vanlige arbeidsfolk og skattebetalere ikke skulle kunne lese hvem som snylter på samfunnet.
I den anledningen kan Dere jo sjekke spillerne på det norske herrefotballandslaget - de som er så stolte av flagget på brystet. Et godt sted å begynne kan jo være Jon Carew.....

Skattelister

At Stoltenberg ikke vil gjøre noe med dette idiotiske opplegget med skattelister bare beviser jo at han ikke eier det vi normale kaller sunn fornuft. Hva i all verden er så interessant med naboens inntekt, misunnelse eller?

Kan ikke forstå

Kan ikke forstå alle som er så redd og vise hva de tjener, det stemmer jo dårlig med sannheten alikavel.
Men di som tjener mest er jo di som er mest i mot systemet idag.
La folk se hva andre tjener så har di noe og gjøre.!!!

Skatt og formue.

Det er forunderlig å se at ikke landets statsminister har formue, men det er vel bare Simbabwes president og Norges Statsminister som ikke har formue.HaHa

Tro.

Jeg tror like mye på Statsminister Stoltenberg som jeg tror på Mugabe.

Missunnelse er drivkraften

Sosialista vet og forstår at ved og utgi skattelister holder de den Norske særegne misunnelse vedlike.Alle er vel nysjerrige og misunnelige av natur og spesielt Nordmenn tror jeg,ihvertfall ved og holde denne skatteliste orgien levende er det til fordel for Jens og co,men negativt for landet og dets innbyggere !

Ikke lett å forstå.

Vi har hemmelige valg i Norge. Vi har taushetsplikk på de aller fleste områder hvor folket er i kontakt med "systemet". Det være seg legesjornaler osv. Lønn og feriepenger er en sak mellom den ansatte og bedriften. Skatt er en sak mellom ansatte- bedriften og likningskontorene. I noen tilfeller er kommunekasserer`n innblandet.
Passerer vi en fotoboks for fort er passasjersetet "sladdet" av personværn årsaker og de mailer ikke bildet til sjåføren av samme grunn.
Men lister over lønn- formue og skatt, ja det vil Jensemann som er talsman MISUNNELSE satt i system, ha liggende fritt ute blandt alle i hele verden.
Alle de som sympatiserer med de rødgrønne, håper jeg også forstår og tar ansvaret for at samfunnet vårt ikke gir rom for privatliv.
Med skjulte kamera`r- avlytting- bomstasjoner med kamera`r- kredit/debit kort- skattelister- lagring av telefonsamtaler, sms og mms osv, tar det ikke mange år før Norge er helt gjennomsiktig og gjennomkontrollert.
Håper dere blir fornøyd og lykkelig med resultatet av det dere har valgt. For det er faktisk et valg!!!
Det kan jo være en fattig trøst at en ser at naboen har det likt. Ha et godt nakent liv!!! Ja det for resten ikke lov til å gå naken på gata :)

Det bør være mulighet for innsyn. . . .

slik at man kan avdekke uheldige forhold ved hjelp av kritiske, oppsøkende journalister ol.
Men, jeg skulle tro at det burde være tilstrekkelig å ha tilgang på ligningskontoret, og at man fysisk måtte skrive seg inn for å kunne slå opp tallene. Listene ville fremdeles vært tilgjengelige for offentligheten, men det hadde blitt litt mere brysomt for Hvermansen å snoke i naboens saker, kun for å tilfredsstille sin egen nysgjerrighet. . . .