
Ny måling gir Erna tro på å slå Frp
Høyre bykser fram 4,6 prosentpoeng på ny måling. Partileder Erna Solberg tror Høyre har sjans til å passere Frp.
På Aftenpostens partibarometer fredag går Høyre opp 4,6 prosentpoeng til 17,2, mens Frp daler ned med 3,9 prosentpoeng. Bare 4,5 prosentpoeng skiller de to borgerlige partiene i målingen, og Erna Solberg har tro på at valget kan gjøre henne størst på borgerlig side.
– Ja, det kan skje. Jeg avviser ingenting, tar ingenting for gitt. Den som mobiliserer mest de siste tre dagene, vil bli størst. Det kan stå om flere prosents oppslutning i sluttspurten, sier hun til Aftenposten.
Tross nedgang for både SV og Senterpartiet, gjør en god oppgang for Ap at de rødgrønne får et knapt flertall på barometeret.
Målingen, som er utført av Respons, gir Arbeiderpartiet 34,9 prosent (+3,4), Frp 21,7 prosent (-3,9), Høyre 17,2 prosent (+4,6), SV 7,4 prosent (-0,4), Sp 6,3 prosent (-1,6), KrF 6,3 prosent (-0,4), Venstre 4,7 prosent (-1), Rødt 1,2 prosent (+0,4) og andre partier 0,3 prosent (-1,1). (©NTB)

Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Oddgeir Andersen
11. september 2009 - 7:41
Valget er Frp eller Høyre, Krf, Venstre, SP, AP, SV
Kjell Strøm
11. september 2009 - 8:51
Høyrearroganse
Mellvin Bue
11. september 2009 - 9:00
Vil folket ha forandring eller samme politikken i fire nye år?
Jan-erik Lepsøe
11. september 2009 - 10:18
Hvor mange?
Mer enn 600 000 har forhåndstemt.
Da kan man spørre hvor stor betydning målinger i disse dager har.
Per Jan Langerud
11. september 2009 - 10:22
Nok en manipulert måling
Det er nå viktig at flest mulig stemmer FrP hvis man vil ha en borgelig regjering. Det sikreste er at FrP blir større enn H-V-SP til sammen, for da må Høyre og event. KrF samarbeide med FrP. Et forsøk på å danne regjering med H-V-SP vil være dødfødt da FrP bare støtter en regjering de selv er med i.
FrP vant skolevalget og de ligger på bort imot 30 % på flere distriktsmålinger, det har også vært mye forhåndsstemmer denne gangen og en stor andel av de er FrP stemmer, så FrP ligger mye bedre an enn målingene i VG og Aftenposten gir inntrykk av. Så nå bør både Høyrefolk og andre stemme FrP hvis de vil ha en borgelig regjering!
Ernst Skage
12. september 2009 - 9:30
FrP....Yes.
Yngvar Spone
12. september 2009 - 12:38
Venstre er i utakt med befolkningen i viktige spørsmål.
Allikevel ser de som en selvfølge at de skal kunne danne regjering med Høyre og KrF, for så å innhente støtte fra FrP som igjen skal skreddersy og realisere Venstres våte drømmerier. Smidige manøvreringer fra et oppvigler-parti åpenbart uten evne til å se seg sjøl for den de er i norsk politikk. Vi har ikke en slik situasjon på venstresiden, der hverken SV eller RØDT bedriver den slags sjofelt taktisk spill for å kunne posisjonere seg. Venstre er pr. dags dato ei salig blanding av ymse bestanddeler, hvor vi finner sentrumsorienterte, sosialistiske, konservative dogmatikere i skjønn forening.
Høyre burde i tillegg tenke gjennom hvor vanskelig og vrang Lars Sponheim har vist seg å være i forhandlingssituasjoner, om han da ikke bare får det som han selv vil i utgangspunktet. Slik kan ikke politikk utformes, noe velgerne har gitt uttrykk for. Og da synes jeg at Høyres Erna Solberg skal respektere sine oppdragsgivere såpass at hun stiller klare krav til Venstre, som strengt tatt burde være glade for i hele tatt å få lov til å være med i en koalisjon.
12. september 2009 - 15:20
Det er ganske enkelt ikke mulig
Altså vi har med usereøse meningsmålinger, som med hensikt har har vært og er manipulert med vilje..
Har aldri vært borti noem lignende som denne valgkampen...... Mediene har kjørt et spill med NRK i spissen som må være planlagt i lang tid før valgkampen startet..
Ikke engang Italia kjører en så til de grader maktkorrupt valgkamp som det NRK har gjort til fordel for de rødgrønne og i særdeleshet AP.....
Er det da rart at AP ikke lenger har arbeiderer i sine rekker. Disse er i dag nesten samfengt FRP`ere..
Arbeiderpartiet er i dag medienes, akademikernes og maktelitens korrupte hule..