
Frp-stormløp mot samiske rettigheter
Få vekk Sametinget og samemantallet. Få Norge ut av ILO-konvensjonen om urfolks rettigheter. Boikott valgene til Sametinget.

- Sametinget hindrer næringsutvikling, sørger for at vi ikke får veier og hemmer oljeselskapenes og mineralselskapenes aktiviteter som kan gi arbeidsplasser hos oss.
Det sa politisk nestleder Laila Davidsen i Finnmark Frp til ABC Nyheter idet landsmøtet kom i gang fredag ettermiddag, og slår fast:
- Sametinget er en hemsko for næringsutvikling!
- Når vi får makta, fjerner vi det!
Laila Davidsen og Monica Dervo vil ha vekk Sametinget. Men Dervo vil inn i det først. Foto: Thomas Vermes
- Jeg satser på at vi ikke skal ha sametingsvalg etter dette, sier den unge Tana-kvinnen og konkluderer:
- Når vi kommer til makta, skal vi fjerne Sametinget!
Uttalelsene kommer idet Frp-landsmøtet vil behandle forslag om en fullstendig revolusjon i norsk samepolitikk.
Hvordan det går, kan du selv se på Frps nett-TV her.
- Norge ut av ILO-konvensjon
Landsmøtet har blant annet fått på sitt bord et forslag om rett og slett å trekke Norges tilslutning til ILO-konvensjon nr. 169 om urfolks rettigheter, som Norge tiltrådte i 1990.
Troms Frp står bak det, mens Finnmark Frp vil ha landsmøtet til å gjenta partiets krav om å avvikle Sametinget, fjerne samemantallet, si nei til Finnmarksloven og Finnmarkseiendommen, (det lokale organet som forvalter grunnen i Finnmark med medvirkning fra Sametinget).
Ja eller nei til Frp-liste?
Trass i dette stiller Fremskrittspartiet for andre gang i historien liste ved Sametingsvalget i høst. Dette paradokset vil Troms Frp ta et oppgjør med, og foreslår at partiet ikke skal stille liste der.
«Landsmøtet ønsker ikke at Fremskrittspartiet skal bidra til å gi Sametinget legitimitet ved å stille til Sametingsvalget.», slår Troms Frp fast.
- Nå er det vedtatt av våre sentrale organer at vi skal stille. Og da syns jeg vi skal prøve å komme inn i sånne organer så lenge de finnes, sier Dervo.
- Ikke ris til egen bak
Hun er ikke sikker på hva hun vil si til Troms-forslaget om ikke å stille i Sametinget, men støtter alle da øvrige radikale forslagene om samiske spørsmål.
- Blir ikke det ris til egen bak for deg som same?
- Nei. Jeg vil ikke ha noen forskjellsbehandling, svarer Monica Dervo.
Laila Davidsen understreker også ønsket om å fjerne all forskjellbehandling av folk innad i fylket.
- Forskjellsbehandlingen skaper enorme motsetninger i befolkningen mellom samer og andre. I stedet for å kjempe mot hverandre, må vi stå sammen, sier hun.
Partinestleder Sandberg skeptisk
Nestleder Per Sandberg som har ledet partiets programkomité foran landsmøtet, er skeptisk til å trekke Norge fra ILO-konvensjonen, fordi han mener det ikke trengs.
- Det er ikke nødvendigvis ILO-konvensjonen, men stortingsflertallets særegne måte å fortolke konvensjonen, som er problemet. Konvensjonen sier bare noe om bevaring av språk, kultur og tradisjoner. Men i Norge er den brukt til å begrunne opprettelsen av Sametinget, sier Sandberg til ABC Nyheter.
Vi kontrollere sametings-penger
- Hva sier du til forslaget om ikke å stille til sametingsvalg?
- Jeg har blanda følelser i forhold til det, sier Per Sandberg og påpeker:
- De forvalter tross alt 400 millioner kroner. Det er kanskje på sin plass at vi kommer inn og får litt kontroll der også!

Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
22. mai 2009 - 15:41
Skriv kommentar
Yngvar Spone
22. mai 2009 - 15:59
Moderator kan like godt stenge denne debatten først som sist.
Pål Vedeld Djupvik
27. mai 2009 - 18:01
Problemer med å lese kommentarene.
Sysadmin
27. mai 2009 - 19:52
Moderator
Moderator
Thor Johnsen
22. mai 2009 - 15:58
Brunfarge
Yngvar Spone
22. mai 2009 - 16:05
Kunne vært ryddig å sette seg inn i saken først?
Magnar Are
22. mai 2009 - 16:15
Dette er den hvite
Lars Andreassen
22. mai 2009 - 16:20
Frp snakker med to tunger og støtter etnisk forskjellsbehandling
- Forskjellsbehandlingen skaper enorme motsetninger i befolkningen mellom samer og andre. I stedet for å kjempe mot hverandre, må vi stå sammen, sier hun"
Jeg er enig! Derfor må Frå støtte norsk samepolitkk for å få slutt på etnisk særbehandling av nordmenn! Frp foreslår å kutte støtte til samiske barnehager og morsmålopplæring i grunnskolen. Vi tar det en gang til. Frp ønsker ikke at samiske barn skal lære sitt morsmål i norske barnehager og i norsk grunnskole. Her er Frp het i mot folkeviljen i Norge. Nordmenn flest vet rett og slett ikke at Frp ikke anser samer som opprinnelig befolkning i Norge. Er det ikke særbehandling at kun etnisk norske barn skal lære sitt morsmål i Norge? Joda, samer er også norske statsborgere, men de er ett av to opprinnelige folk i Norge. Frp mener at samer ikke er et opprinnelig folk (eller urfolk). Dette er ren historisk løgn og denne formen for uanstendighet bør det norske folk vite om.
Sametinget er ikke perfekt, men formålet er å oppnå rettferdighet, at samer og nordmenn skal behandles likt- at vi skal ha samme muligheter til å overleve som kultur og folk. Frp vil rett og slett ikke akseptere samisk kultur som en del av Norges ansvar. Skal Frp drive med anstendig politkk bør det jobbe for at samer og nordmenn kan dra lasset i lag, ikke som nå ved å foreslå at samiskhet er galskap og kutte ut støtte til samikundervisningen.
Frps politkk skaper rett og slett konflikter!
Pål Vedeld Djupvik
27. mai 2009 - 18:27
OM FRP OG SAMETINGET
Sherab Dorje Andreassen
22. mai 2009 - 16:24
Gjør det enkleste!
Boikott FRP.
Yngvar Spone
22. mai 2009 - 17:18
Det er din soleklare rett å boikotte FrP.
Lykke til!
22. mai 2009 - 16:26
Sametinget
Samene er jo også norske.
Jeg tror ikke dette sametinget er noe gunstig, hverken for samene eller andre.
Går man inn for en to-statsløsning i Norge?
Hva med grunnlovens paragraf om at kongeriket Norge er et fritt udelelig og uavhendeligt rige?
Kanskje er det noen som ønsker å gjøre Norge til en føderal republikk?
Jeg er absolutt imot en politikk som konstruerer et motsetningsforhold som ikke er der mere. Når samene har samme politiske rettigheter som enhver annen så ser jeg ikke noe behov for et parlament nr. 2 i Norge.
Hvis noen er uenig så er jeg takknemlig for sakelige begrunnelser
Hans Bugge
22. mai 2009 - 17:01
Samme Ting
22. mai 2009 - 17:37
Sametinget burde legges ned.
Men at samiske barn ikke skal få lære samisk, håper jeg er en forsinket april-spøk. Samer er norges urbefolkning og burde kunne få ta vare på sitt språk og kulturarv. Men vi trenger ikke noe sameting til en halv milliard til den oppgaven.
Pål Vedeld Djupvik
22. mai 2009 - 21:07
Nei det er feil Svein Grønnevik,
de blir trakasert fordi dei ikke er samer men kun Norske. Forøvrig er det ingen arkeologiske utgravninger av samekultur som er flere tusen år gamel, den eldste utgravingen er gjordt på Mørekysten og datert 11.200 år gammelt. Norge ble befolket sørfra, for 11.200 år siden hadde ikke den siste istiden sluppet taket i Nord-Norge og ingen fra Finnland og Sibir kunne komme dit. Så samene er naturligvis Norske, forøvrig så var jeg for 40 år siden forlovet med ei jente fra Finnmark som hadde 7 brødre med tollekniv og var 166 cm. høye.
22. mai 2009 - 21:16
Samene er anerkjent som urbefolkning.
PS. Seriøse debatanter bruker ikke navn i overskrifter...
Harald Hartmann
22. mai 2009 - 17:28
Borgere
Ivar Simonsen
22. mai 2009 - 17:28
Hvilke belegg?
Ivar Simonsen
22. mai 2009 - 17:33
Hvilke belegg?
Hans Olav Høiseth
22. mai 2009 - 17:40
litt leit kanskje, men !!
Svein Olsen
22. mai 2009 - 17:43
Like rettigheter!
samene få sitt eget ting.
Bugge nevner sunnmøringene og Trønderne - ja, hvorfor ikke !
Og hva med oss i Bergen og Vestlandet. Gula-Tinget ble jo flyttet fra Gulen til Bergen på 1300 tallet!
Jarle Greva
22. mai 2009 - 18:01
Enig!
Ola Nordtug
22. mai 2009 - 18:21
Urfolk ?
Lars Andreassen
22. mai 2009 - 18:24
Svar til Ivar
Antar hun har satt seg godt inn i saken.
Fra en av de mange komitedebattene i Stortinget:
http://www.stortinget.no/no/Saker-og-publikasjoner/Publikasjoner/Innstillinger/Stortinget/2002-2003/inns-200203-110/4/#a2.1
"Komiteens medlemmer fra Fremskrittspartiet vil avvikle norsk samepolitikk og viser til Fremskrittspartiet prinsipielle syn. Disse medlemmer legger også til grunn at samer ikke er urfolk i Finnmark".
Hvor klart kan det egentlig sies????
"Disse medlemmer ønsker å fremme tanken om likeverd og likebehandling uavhengig av rase, religion eller etnisk opprinnelse og mener av disse grunner at det ikke er behov for en egen politikk for den samiske folkegruppe".
Høres fint ut ikke sant,men konsekvensene da......Les siste setning. Ikke behov for en egen politikk for den samiske folkegruppe!
Les denne bloggen: http://guvsam.blogspot.com/2009/05/fremskrittspartiets-samepolitikk-2.html
"Fremskrittspartiet anser norsk og samisk som likeverdige språk"......norsk og samisk er likeverdige språk, men det er tydelig at Fremskrittspartiet mener at norsk er et lite hestehode foran. "Folket må ha en felles språklig plattform", og det betyr vel kanskje at norsk (og samisk) allikevel ikke var så så likeverdige? I følge FrP kan samisk tilbys som valgfritt sidemål i de samiske forvaltningsområdene, og da må det være tilgjengelig tilstrekkelig med undervisningsmateriell til denne typen undervisning. Argumentasjon om trange budsjetter i en fattig kommune gjør at matriell til samiskundervisning lett blir gjennomført og vips så forvant den undervisningen også. Samisk språk er borte om få år om FrP får viljen sin".
Frps politikk er ren og skjær fornorskningspolitikk som Norge som stat har beklaget for lenge siden. Og det triste er at mange samer selv tror på dette tullet.
Ivar Simonsen
22. mai 2009 - 19:19
Denne var tynn, Lars!
Du bør vite like godt som jeg at mindre enn halvparten av pengene til "samiske formål" forvaltes av Sametinget. Resten fordeles direkte fra staten, hovedsakelig som næringstilskudd til drift av rein på statlige konsesjonsområder.
På bakgrunn av dette etterlyste jeg egentlig belegg for teoriene om at Sametinget er et absolutt nødvendig byråkratisk organ for at samisk språk og kulturell identitet skal overleve og bevares.
Min erfaring er i alle fall at disse kjerneverdiene er raserte i et stadig raskere tempo i skyggen av Sametingets krav om rettigheter og autonomi.
22. mai 2009 - 18:27
Likeverd
Den såkalte Norske befolkningen kom fra et annet sted, kanskje Tyskland? Så da skal vi ha Tyskland.
Å Tyskerne kom kanskje lengre fra så får de ta det.
Negrene er fra Afrika, så de kan flytte dit.
De hvite i Afrika kan flytte dit de kom fra, England, Tyskland, Holland etc etc.
Da får vi alt i orden i verden.
Men hvis dette ikke skjer, og samene og nordmennene skal dele land, å de skal ha eget ting og flagg osv. da vil jeg ikke betale deres trygeutgifter, de får ordne det selv, skal ikke kreve en krone i skatt fra dem.
Eller skal vi være likestilt?
Reijo Rajala
22. mai 2009 - 18:32
Sånn
22. mai 2009 - 18:50
Sametinget
hvem skal kunne definere seg som same. Er det ved hjelp av DNA-analyse? Sametinget gjelder
bare for en liten del av den samiske befolkningen, og da sier det seg selv at dette ikke kan fortsette
i det lange løp. Det vil utvikle seg til helt uholdbare forhold etterhvert. Det er på god veg allerede.
Ida Hagen
22. mai 2009 - 18:54
DET VAR SAMENE SOM KOM FØRST
Jan Toft
22. mai 2009 - 19:56
Er enig med deg,men er ikke