VIL TA INITIATIVET: Utenriksminister Jonas Gahr Støre vil at Ap blir flinkere til å ta initativt bort fra Frp i integreringsdebatten. Bildet er fra en WHO-konferanse i Sveits. Foto: Scanpix

- Integrering er vår største utfordring

Utenriksminister Jonas Gahr Støre mener Ap må bli bedre til å ta initiativet i innvandringsdebatten.


Integrering var et hovedtema for Støres tale til partiets landsmøte i Oslo søndag morgen.

- Jeg velger å snakke om det som er viktig for oss, og jeg har lenge ment at dette er den største utfordringen vi har som felleskap, sier Støre.

Som ABC Nyheter meldte lørdag, tar AUF-leder Martin Henriksen til orde for et oppgjør om innvandring i Arbeiderpartiet. Han frykter at Fremskrittspartiet skal lede AP inn i en fryktmentalitet. Uttalelsene til blant andre avtroppende partisekretær Martin Kolberg er med på å ødelegge hverdagen for unge nordmenn med en fremmed bakgrunn, sa Henriksen.

- Snikgeneraliserer

Nå tar Støre til orde for å gjenvinne initiativet i innvandringsdebatten.

- Jeg mener veldig sterkt at vi ikke skal overlate dette til høyresiden, som jeg mener veldig ofte snikgeneraliserer. Samtidig ligger det en erkjennelse av at vi ikke må dukke unna reelle utfordringer i innvandringspolitikken, sa Støre.

Som del av disse utfordringene, mente han at det var en viktig oppgave å hindre misbruk av asylinstituttet. Da regjeringen innstrammet inn asylpolitikken i høst, skapte dette sinne på venstresiden i norsk poliltikk.

- Spissformulering styrer debatt

- Dette var viktige grep vi tok. Vi tettet smutthull som ble utnyttet av folk som ikke har krav på beskyttelse. Det svekker asylinstituttet, sa Støre.

- Handler det om å ta initiativet bort fra Frp i innvandringspolitikken?

- Jeg mener i allefall at det ikke må bli slik at vi får en debatt hver gang Frp klarer å spissformulere en problemstilling. Jeg respekterer partiet for å sette dagsorden. Men det skal ikke være sånn at hver gang vi skal ta opp saker, så blir dette overlatt til den siden. Og det må vi se på, sier Støre.

Lesernes kommentarer

?

Dersom det er stort problem og integrere disse asylsvindlerne,så hvorfor driver AP og regjeringa og importerer horder av dissa folka da? Hvorfor får flere tusen asylsvindlere som har fått avlag på søknaden ,gå fritt rundt omi flere år! Det blir bare verre og verre for hvert år som går.

Innvandrere fra den tredje

Innvandrere fra den tredje verden har fått alt lagt til rette for seg,uten at det har blitt stilt krav til dem.AP og regjeringa har feilet,og nå skal hele nationen måtte drive dugnad på grunn av deres udugelighet og uvitenhet! AP og regjering tordner fram sin egen vet best mentalitet,og tåler knapt krittikk av sin naive innvandringspolitikk! Men når deres galskap viser sin bakside,så må alle være med og skal rette opp dette.Da oppfordres det til felles løft.AP og regjeringa må slutte og tro at det er de som eier dette alene.

På Frp´s premisser

Etter at Siv Jensen talte om snikislamisering har prefikset snik- blitt populært, og brukes i alle mulige og umulige sammenheng. Når Jonas Gahr Støre snakker om snikgeneralisering, er det derfor et ikke særlig vellykket forsøk på å etterligne en nyskapning av Frp.

Med denne ordbruken har utenriksministeren samtidig ufrivillig illustrert at når han snakker om utfordringene i forbindelse med integrering, så er han på Frp-grunn. Årsaken er at Ap og de andre partiene har ignorert den utfordringen som en massiv innvandring av fremmedkulturelle representerer. Det er prisverdig at Ap endelig kommer på banen i saken, men tidligere forsømmelser gjør at partiet må finne seg i å diskutere på Frp´s premisser – enten de liker det eller ikke.

Snikgeneralisering

Jeg hører fra Jonas Gahr Støre på AP`s landsmøte att Frp driver "snikgeneralisering" av innvandringdebatten. Nå er det vel ikke Frp mot innvandring, selv om man vil begynne å stille krav til innvandrerne? Som at en asylsøker faktiskt skal opfylle visse kriterier for å kunne få asyl, og ikke la saksbehandlere i UD styre dette ut fra egen ideologi. Det er vel Jonas Gahr Støre (og Ap) som generaliserer, jeg vil pokker ta ikke kalle det "snik" engang for dette blir gjort i full åpenhet. Det er utrolig att alle problemer innenfor intergrering/ innvandring liksom blir Frp`s skyld da vestresida skal beskrive dette. Lykke til med valget, men dere har nok ikke knekt Frp koden enda!

Hva slags debatt blir det, Jonas?

Når AUF-leder Martin Henriksen og Torbjørn Jagland ikke engang erkjenner at det finnes radikal islam i Norge, så har du og dine partifeller et problem å løse i forkant av en evt. debatt. Og nordmenn frykter ikke annet enn den handlingslammelse som preger ditt eget parti, der det å stikke hodet i sanda har pågått i alle år. Det er nemlig ditt eget parti som viser seg fremmedfientlig, all den tid dere samlet vegrer dere for å ta problematikken på fullt alvor. Her blir Jan Bøhler nærmest henvist til skammekroken, så lykke til med å vinkle debatten inn på ett eller annet spor. For dere må nødvendigvis komme på sporet av noe....

Snikgeneralisering av høyresiden

Jeg har stor respekt for Jonas Gahr Støre, regjeringens beste kort. Men jeg blir skuffet når han snikgeneraliserer Høyresiden i Norsk politikk. Støre vet meget godt at Høyre, KRF, Venstre og FRP ikke har de samme standpunkter på dette feltet. FRP er kanskje mest forskjellig fra de tre andre partiene. Vi har mange innvandrere som har vært her i mange år og som fortsatt ikke kan Norsk. De ønsker å bli gode nordmenn og bidra til fellesskapet, men de har store og svært forskjellig utfordringer. De kan ikke sees på som gruppe. De er faktisk individer med individuelle behov. Disse menneskene må vi sørge for at får god norskopplæring. De representerer en stor arbeidsressurs som kan være med å bidra til den Norske fvelferden hvis de settes istand til det. Dessverre har ikke den norske befolkningen vært flinke nok til å åpne seg opp og ønske dem velkommen. De aller fleste fremmedkulturelle vil integreres i det norske samfunnet, men de er som nordmenn som bosetter seg i spania i deler av året. De holder seg sammen med dem som snakker samme språk og velger minste motstands vei.
Når dette er sagt så har vi også andre grupper i Norge som står utenfor fellesskapet, og det er de som er uten fast og godt lønnet arbeid. Mye av løsningen ligger i å stimulere individene til å få et bedre liv. Det gjør vi ikke ved å stigmatisere grupper av mennesker. Vi må selvfølgelig legge forholdene bedre til rette for at flere kan realisere sine behov og drømmer. Det koster sannsynligvis mye mindre på sikt enn å holde på som vi gjør idag, med sosialstønader og utredninger og vedtak og et uoversiktelig regelverk som tolkes forskjellig i 430 kommuner.

Har du noen dokumentasjon

Har du noen dokumentasjon på at de ønsker å bli som oss nordmenn?
Jeg tror, etter observasjoner og debatter at de faktisk er mer fornøyd med sin egen ulandskultur enn det å være god norsk borger.

De har det beste fra begge verdner. Lever i luksus på søtteordninger og sosiale bidrag fra det norske velferdsamfunnet, og en undergrunnsøkonomi og korrupsjonskultur fra den 3.verden.

Dokumentasjon

Hvordan i H... kan det fremskaffes dokumentasjon fra titusener av individers ønsker. Typisk Ola dunk vinkling på en problemstilling. Kan du for eksempel dokumentere at det er slik som du tror det er? Hvis du tror at det går an å leve i luksus i Norge med noen tusenlapper igjen etter at alle utgifter er betalt så lever du in en helt annen virkelighet. Skaff deg lit grunnlag for å bedømme situasjonen før du begynner å tro og synse.
Jeg jobber faktisk til daglig med voksne mennesker med innvandrerbakgrunn og svake norskkunnskaper, og de er alle smertelig klar over sine problemer. De aller fleste jobber iherdig med å lære seg Norsk, og har forstått at språkmestring i er nøkkelen til å lykkes i Norge. Deres høyeste ånske er å realisere seg selv og få en jobb, og det er ikke så lett som det kan høres ut. Mange av dem som ikke får jobb har faktisk bedre og bredere kunnskaper om Norge enn du har om innvandrere. Mange har endog lang utdannelse som ikke gir dem jobb i Norge, og mange har kompetanse som overstiger kompetansen på mange norske arbeidsplasser.
Ta av deg skylappene du Øystein, vi kan ikke sette likhetstegn mellom alle som ikke har vår hudfarge og ikke har Norsk pass. Selvfølgelig er jeg også klar over at altfor mange prøver å utnytte systemet og snylte, men de er faktiski mindretall innenfor gruppen innvandrere. Prøv heller å bidra til å hjelpe noen til å få det bedre og slutt trekke forhastede konklusjoner utfra ting du har observert og sett i debatter. Det er nemlig ikke alltid bare virkeligheten som vises på skjermen i beste sendetid.

Du ser verden gjennom

Du ser verden gjennom vestlige øyne, og i din arroganse ser du ikke at andre mennesker har et helt annet verdensbilde enn vi rike vestlige.
Vi tror at alle er som oss og ønsker seg en jobb de kan gå til hver dag, og tjene penger.

Se på verden rundt deg. I mange land i den 3.verden er kriminalitet et akspetert levebrød.
Korrupsjon og mafiavirksomhet er så vanlig at alle føler det som helt naturlig. Da blir det naivt og komme her og tro at de skal kunne integreres og bli som deg og meg.

Presisering

Mener du da at vi skal stenge dørene for alle som ikke har vesteuropeisk eller amerikansk bakgrunn fra 2 - 3 generasjoner tilbake? Du har tydeligvis ikke fått med deg at det er mange fattige også i den vestlige verden. Jeg tilbakeviser noen av dine påstander:
Jeg er ikke arrogant.
Jeg aksepterer ikke kriminalitet som levebrød verken i Norge eller noe annet sted.
Jeg føler ikke korrupsjon og mafiavirksomhet som helt naturlig. Overhodet ikke!
Jeg er kanskje naiv når jeg tror at det jeg skriver vil forstås av deg. Jeg håper allikevel at noen av dem jeg har kontakt med kan bli litt som meg, men jeg håper de ikke blir som deg!

Jeg mener vi må være meget

Jeg mener vi må være meget forsiktige med å ta inn innvandrere fra den tredje verden.
Vi tar samtidig inn de kulturene som de flykter fra. Det er ikke noe automatikk i at folk fra fattige land er undertrykte og forfulgte. Ofte er de selv del i lidelsene pga kriminalitet, korrupsjon osv. Det er jo ikke sånn at det bare er ofrene og de undertrykte som kommer seg ut av fattige områder. Mange av de som er her er falske flyktninger. Vi tar dem imot i den tro at de er fattige og forfulgte, men så ser vi med egne øyne at de ikke ønsker å være en del av den vestlige verden.

I Irak og Afghanistan fører de en krig imot vestlige verdier. Hjelpearbeidere blir kidnappet og henrettet, jenteskoler blir sprengt, eller brent ned til grunnen. Kvinneaktivister blir forfulgt, jenter får syre kastet i ansiktet. Dette er fordi de IKKE VIL HA vestlig kultur. Dette er slik de ønsker å leve, og da er det naivt og tro at de skal kunne integreres til å bli som deg og meg.

Snakk for deg selv!

Du må lære deg å være mer presis i dine formuleringer Øystein. "Vi", "de", "den vestlige verden", "vestlig kultur", "deg og meg" er generaliserende begreper som ikke har noe å gjøre i en saklig debatt.
Vi som medlem av FN og NATO/ EU styrker må være med på å hjelpe undertrykte grupper der det er nødvendig. Det vil vi aldri lykkes med så lenge vi ikke er villige til dialog.
Vi Nordmenn som har mulighet til det må bidra til å hjelpe med integreringsprosessen for de som vi slipper inn. Vi skal ha strenge kriterier som skal oppfylles for å komme hit, og vi skal reagere raskt når det viser seg at noen ikke følger loven. Selvfølgelig skal vi ikke godta at asylsøkere lyver seg til opphold. Vi skal selvfølgelig stille krav, men da må vi også slutte å generalisere til det kjedsommelige.
Og husk når du sier "deg og meg" så snakker du for deg selv, du vet ikke hva meningen til alle de andre "gode" nordmenn. Min mening er ikke sammenfallende med din, men det er ikke det samme som at en av oss har rett og en av oss tar feil. I Norge kan alle mene og synes hva de vil, men vi er nødt til å følge Norsk lov, internasjonale lover og avtaler, og vi skal ikke begå brudd på menneskerettigene.

å du hendelse

Tror du virkelig det er de som er mot de vestlige verdiene du snakker om som står først i køen for å reise ifra landet sitt?De holder seg selvfølgelig hjemme slik at de fremdelses kan drive med undertrykkelse.hadde du sett litt av hvordan det er i de forskjellige landene folk kommer fra,så tviler jeg på at de blir kriminelle helt frivillig.kanskje de må stjele mat eller tigge for å kunne overleve.Som regel så er arbeidsledigheten der av en helt annen verden enn den vi lever i,i forhold til dem så har vi 0% arbeidsledige.Prøv heller å sett deg litt inn i hvordan folk har hatt det og ta heller kontakt med de som eventuellt flytter inn i nabolaget ditt,så kan jeg garantere at du får ett annet syn på mennesken med annen hudgfarge eller religion,de er ikke noe farligere enn oss andre hvite.Som regel er de både mer gjestfrie,høflige og smilende enn det vi normalt er.Og de kan faktisk ha det fantastiskt moro sammen på festlige lag uten alkohol,utrolig.nei ,ta kontakt og bli bedre kjent,tror ikke du vil angre
Og største delen av dem vil ut i arbeid,vil ikke gå uten noe å gjøre de heller,men når de skriver søknad med utenlandsk underskrift,da er ofte det nok til ikke å få jobb selv om kvalifikasjonen er på høyde og bedre enn nordmannen som søkte som fikk jobben.Men selvfølgelig er både jeg og absolutt alle utlendinger også enige om at svindlere og kriminelle som forsøker å komme inn i Norge ,SKAL sendes ut fortere enn det nå blir gjort

Fåtall med identitet ??

I 2008 kom det ca, 14 500 asylsøkere/innvandrere til Norge, en fordobling fra året før. Av de som kom i 2008 var det kun 3,8 % som kunne identifisere seg, de øvrige hadde fjernet alt av pairer som kunne vise hvem de er. Trolig er disse såkalte grunnløse asylsøkere/innvandrere som ikke har behov for beskyttelse eller opphold. I år har økningen bare fortsatt og i første kvartal i 2009 er antallet langt på vei igjen fordoblet. Som i 2008 langt de fleste uten papirer. I tillegg blir andelen som ikke kan sendes ut igjen større og større, hvor stort dette tallet er nå vet vel ingen. 30 000 ? Vi har etter min mening en situasjon fullstendig ute av kontroll.
Den rød/grønne regjering har ikke vist vilje til å ta nødvendige grep. Hvor mange må bli voltatt, mishandlet, drept før de tar grep. Distribusjon av narko er muligens inntektskilden for en god del av disse våre " nye landsmenn". Se realitene, slutt å lukk øynene, vi står ovenfor problemer som bare vokser og vokser. Av 41 brutale overfallsvoldtekter etterforsket av Oslo politiet siste 3 år var samlige av disse voldtektene begått av ikke vestlige innvandrere. Kjennetegnet for disse voldtektene var bruk av grov vold.

Historien vil dømme dere hardt.

Hvorfor er ikke-vestlige innvandrere (les: muslimer) den eneste gruppen man ikke kan generalisere her i landet? Vi generaliserer alle andre grupper. Typisk amerikansk, sier vi gjerne. Betyr det at alle amerikanere er like? Når vi generaliserer grupper i vårt eget land som nordlendinger, trøndere eller møringer så betyr det selvfølgelig ikke at alle trøndrere er like og at det ikke finnes individuelle forskjeller. Når ikke-vestlige på 5% av befokningen bruker 30% av sosialbudsjettet eller at somaliere hadde en beskjeftigelsesgrad nede i 28% under høykonjunkturen, er det betimelig å spørre om disse gruppene er interessert i å bygge dette landet. Hvorfor har ikke tamilene de samme problemer med å innta arbeidsmarkedet? Tamilere tillater jeg meg å generalisere som en arbeidssom innvandringsgrupe. Når alle overfallsvoldtekter i Oslo har ikke-vestlig overgriper, må det være legitimt å stille spørsmål om dette gjøres pga et forkvaklet kvinnesyn i islam og at islam har en 1400 år lang tradisjon på å voldta de vantros kvinner. Er det for eksempel bare i det private rom det skal være lov å stille et spørsmål om voldtektene også er en del av islamsk jihad mot vesten og brukes for å destabilisere samfunnet ved å skape frykt og begrense folks bevegelsesfrihet. Din innfallsvinkel til de enorme problemene vi står overfor, fører oss enda lenger bort fra noen løsning. Du og resten av det multikulturelle fellesskap mener det sikkert godt, men historien vil dømme dere hardt.

Snakk for deg sjøl

Typisk det ene og typisk det andre er jo Folk Flest sin generalisering, FRP,og SV i særdeleshet. Da sier det seg selv at nærmere halvparten av velgerne generaliserer alle grupper og fraksjoner. Skremmende?
(Nå generaliserte visst jeg også....)
Det skal etter Høyres mening ikke generaliseres overforfor noen grupper, og det er det faktisk ikke så mange politiske partier som har tatt inn over seg.
Alle grupper består av enkeltindivider enten det er lærere, analfabeter, skoleelever, alkoholikere, avholdsmennesker, krigsseilere, investorer, mennesker med psykiske problemer, kjeltringer, velgere, direktører, politikere, gründere, prester, imamer, etc......, alle har de forskjellige forutsetninger og veier å gå for å komme videre i livet eller i sin utviklig, og alle har de sin individuelle bakgrunn og sine motiver.

Selvfølgelig trenger man ikke å stille spørsmål bare i det private rom, men det går ikke an å sette likhetstegn mellom Jihad og voldtekt. Begge deler er forbudt etter Norsk lov. Hellig krig, vold og overgrep er like ille uansett hvem som utfører det. Det er ikke alle muslimer som bedriver hellig krig. Det er like dumt som å si at FRP velgere ikke har forstått sammenhengen.

Norge har faktisk en unik mulighet til å vise verden at alle mennesker kan være en ressurs, og vi må gjøre alt for å slippe innvandrerkvinnener til. De utgjør en stor ressurs, og kan være nøkkelen til å endre mannsdominansen og enkelte samfunns kvinneundertrykkende holdning. Men da kan vi ikke generalisere. Vi må se hvert enkelt menneske som et individ og slutte å sette alle i båser med tette skott.

Igjen må jeg spørre om du

Igjen må jeg spørre om du har noe grunnlag for å si at det ikke er noen sammenheng mellom Jihad og voldtekter mot vestlige kvinner.
Voldtekt har vært brukt i alle år mot vantro kvinner som ikke vil innrete seg. Voldtekt er et våpen, og en måte å drive terror mot sivilbefolkningen på.
I middelalderen var det helt vanlig å voldta kvinner når man hærtok en fientlig by. Nå ser vi at dette kommer tilbake med venstresidens velsignelse.

En dag kommer kanskje Templar Ridderne tilbake også. De sloss til siste mann da de overgav seg i Acre til mamelukkene, under den betingelse av at sivilbefolkningen ikke skulle røres, men da mamelukkene kom inn porten, og begynte å voldta kvinnene, trakk ridderne sverdene sine og sloss til siste mann.

Jihad = Voldtekt?

Og hva så? Det er vel en uinteressant problemstilling så lenge ikke alle muslimer hengir seg til Jihad?
Verden har utviklet seg i forskjellig tempo på forskjellige steder i verden. Religion har vært brukt som våpen i mange kulturer. Kvinner har vært undertrykket i generasjoner også her i Norge. Vi må innse at vi har kommet litt videre i Europa og USA og også mange andre steder. Men vi kan ikke sette likhetstegn mellom muslimer og Jihad og voldtekt.
Dialog og integrering er den eneste veien til å lære våre innvandrere med kvinnefiendtlig syn at vi ikke tolererer denslags. Vi kommer ikke videre hvis vi bare lukker døra for store folkegrupper og trekker nisselua nedover ørene.

Som du sier har kvinner har

Som du sier har kvinner har vært undertrykket lenge i Norge. Men ikke nå lenger. For noen år tilbake ble Norge kåret som det beste land å være kvinne i.
Da synes jeg det er merkelig at nå som vi endelig er kvitt den religiøse undertrykkingen fra de kristne, så skal den muslimske ønskes velkommen, og atpåtil fra venstresiden (hyklerne) som i alle tider har bekjempet religion.

Jihad er en vesentlig del av Islam. Hele basisen for Islam er å spre (Ummah) seg ved hjelp av store fødselsoverskudd,og erobringer. Islams historie er meget blodig, og selve grunnleggeren drepte mange mennesker i sin tid, han er idag deres store helt.
Islam er en religion/ideoligi/lovsystem som baserer sin rikdom på plyndringstokter. De erobret mange av de "oppfinnelsene" vi leser om visstnok skal komme fra islam. Etter at mongolene erobret og brant ned Baghdad, satte fyr på biblioteket, og drepte de intellektuelle har det vært lite med nyvinninger fra den kanten.

Videre så skriver du at vi ikke skal tolerere kvinneundertrykking, men dette er en så vesentlig del av deres religion at jeg har vanskelig å tro at vi skal komme noen vei med dialog og integrerering.

Momentene er ikke

Momentene er ikke uvedkommende. Du skriver at vi har religionsfrihet. Dette skaper dissonans. Noen religioner fører en "lebensraum" politikk med tyrannisk styresett. Skal det være lov å undertrykke andre med vold og terror fordi vi definere det som en religion?

Religioner som oppfordrer til folkemord (Jihad), og brudd på menneskerettighetene (Sharia), oppfordrer til voldeligheter og drap på politiske motstandere (Theo van Gogh m.m.) er ikke lov. Vi ville ikke tillat Aztekernes menneskeofringer, om den religionen hadde overlevd frem til vår tid.

Pass

Jeg melder pass i debatten med deg. Den er så useiøs at jeg ikke vil kaste bort mer tid på polemikk og din grenseløse sammenligningstrang! Du har sikkert dekning for mange fakta, men hva har det i denne integreringsdebatten å gjøre?

Ja ikkesant. Man må ikke la

Ja ikkesant. Man må ikke la fakta ødelegge for ideologi og vrangforestillinger.

Ikke mye å fare med.

Du skulle ha meldt pass for lenge siden. I en av dine kommentarer later du som at uttrykket "den vestlige verden" er noe upresist det ikke går an å forholde seg til. De aller fleste oppegående mennesker vet utmerket godt hva som menes med uttrykket. Det kan godt være små uenigheter om hvilke land eksakt man skal regne til den vestlige verden, men uttrykket so sådan brukes i den politiske debatten hele tiden, nettopp fordi folk har en felles forståelse av begrepets innhold. "Vestlige verdier" er visst også noe veldig upreist man ikke kan snakke om i en seriøs debatt i følge deg. Jeg vil tro de fleste kan enes om at vestlige verdier betyr individuell frihet, rettsstat, vern av minoriteter, kvinnefrigjøring, sekulære samfunn der religion spiller liten rolle i det offentlige rom og ytringsfrihet for å nevne noe.

Men er det ikke typisk når slike som deg møter motargumenter, så er resultatet enten beskyldninger om at man er rasist, islamofob eller har fremmedfrykt. Disse ordene har etter hvert mistet sin stigmatiserende kraft, men da kan man jo alltids trekke seg fra debatten fordi man vil heve seg over polemikk og sammenligningstrang, må vite. Slike debattanter som deg har sannelig ikke mye å fare med lenger.

Vestlige verdier

OK. La oss si at vestlige verdier er et presist uttrykk som du hevder, og at dette representerer de gode verdiene som likhet, likestilling, frihet etc. Da kan jeg vel bruke din slutningsteori til å "bevise" at vestlige verdiers inntog på det afrikanske kontinent for ca 125 år siden har gjort Afrika til et bedre sted å være enn det var før "de vestlige" verdiene ble påtvunget innbyggerne. Synes du det høres klokt ut?
Det "siviliserte Europa" og den vestlige kulturen har faktisk mye å svare for på det afrikanske kontinent fram til våre dager. Det var ikke mange Europeere som rettet seg etter lokale lover da de marsjerte inn i jungelen og hentet slaver og voldtok kvinner og barn og brente ned landsbyer. Men det var vel kanskje greit? De hadde jo sine "vestlige verdier" å støtte seg til. Dessuten var jo mange døpt i den kristne tro.
Håper du innser hvor idiotisk den slags argumenter er.

Legg vekk skolebøkene.

Du verden her var det mye stoff fra barneskolens pensum. At vår kultur, som alle andre, har svin på skogen er da vel ikke noe argument for at vi skal importere problemer hit til landet. Dersom du f. eks. ser islamistenes folkemord i dagens Sudan som et resultat av vestlig imperialisme, har du liten tro på afrikaneres evne tl å styre sitt eget liv. Som de aller fleste groteske folkemord i verden ligger en forkvaklet ideologi bak. Du nevner slaver. Det er vel ikke ukjent for deg at araberne drev med slavehandel lenge før europeerne? Arabiske slaveskip seilte helt opp til Island og skaffet seg slaver på brutalt vis, (Har ikke sett islendinger skylder på dette i dagens krise på øya) Men det verste er at araberne driver med slavehandel enda, uten at slike som deg indigneres av den grunn. Les boka "Slave" om den sudanesiske kvinnen som taes til fange og slave av mujahedin. Barbariet med halshogging beskrives også. Dette hendte ikke for flere hundre år siden, men i dag. Skaff deg ny informasjon og legg skolebøkene tilbake på kottet.

Hehe ja ikkesant. Kanskje vi

Hehe ja ikkesant. Kanskje vi skal skylde på svenskene fordi vi har så dårlig helsevesen. De eide jo tross alt Norge i nesten 100 år. Da er det jo deres feil ikkesant?

I løpet av de siste 125 år har vel enhver nasjon og folk vært okkupert av ett eller annet land, hatt revolusjoner, sult, naturkatastrofer etc. Men likevel har Europa klart å bygge seg opp.

Europeisk kolonistyre brakte også endel positivt med seg. Det fikk slutt på lokale stammekriger. Ja der ser du. Det er ikke bare hvite mennesker som kriger, og undertrykker andre.
Europeere bygde også infrastruktur som innbyggerne idag nyter godt av. Under kolonitiden ble det bygget mer i Afrika enn afrikanerne selv har bygget de siste 1000 år.

Kanskje det hadde vært den beste form for uhjelp den dag idag?

sett deg inn i noe

prøv å sette deg inn i noen av kvinnenes rettigheter i islam så tror jeg du hadde blitt mer enn overrasket av hva som står der.Er ikke bare negativt som kommer derf¨ra kan jeg si,jeg ble forbauset når jeg leste noe av innholdet,var ikke i min villeste fantasi at dette kunne være islamsk
F.eks er det mannens plikt til å ansette hushjelp når konen er i jobb slik at hun ikke skal slite med husarbeid og matlaging etter jobb.ved seksuellt samkven får ikke mannen snu ryggen til og sove før konen er tilfredstillt.Høres dette muslimsk og undertrykkende ut?Nei synes jeg men det er faktisk fra ett dokument som heter "Women's right in Islam"Det står masse annet der også om utdannelse,jobb og rettigheter ved skilsmisse,dessverre har jeg ikke kunnet finne dette dokumentet jeg hadde på pc'n en gang men kan sikkert skaffe det engang til.De som har sett det på min jobb av menn sa at dette burde ikke konene deres se,om enn i en spøkefull tone,og damene sa at dette skal mannen få se sånt at hushjelp kan ansettes.så åpne hjernen for litt annen input enn kun det negative som blir publisert om muslimer i Norge,de har stort sett de samme tankene og følelsene som vi har for det å leve og klare seg i hverdagen

typisk

Ok,hva er typisk amerikansk,er det typisk å være komlett idiot,er det amerikansk?kan jo virke slik når vi ser amerikanere på TV blir spørt enkle spørsmål om europa,er over min fatte evne å forstå at de kan 0 om allt utenfor sine egne grenser,så da kan man snakke om idioter.Trøndere,sogninger og vestlendinger,hallooo,man generaliserer ingen fordi man sier hvor de er fra her i landet,men man generaliserer hvis man som deg sier at alle muslimer er terrorister og undertrykkere,da har man ikke helt forstått det,da er du litt amerikanisert tror jeg.Men du synes vel at disse utdragen er bedre å lese
Mark 16,15
15 Og han sa til dem: «Gå ut i hele verden og forkynn evangeliet for alle mennesker! 16 Den som tror og blir døpt, skal bli frelst; men den som ikke tror, skal bli fordømt.

Luk 19,27
27 Men mine fiender som ikke ville ha meg til konge, skal dere føre hit og hogge ned for mine øyne.

Åp 21,08
8 Men de feige, de vantro og vanhellige, de som myrder og som driver hor, trollmenn og avgudsdyrkere og alle løgnere, deres plass skal være i sjøen som brenner med ild og svovel. Det er den annen død.»

Er dette så veldig positivt synes du?Det står ikke mye verre ting i koranen heller ser du,både bibel og gamle testamentet er fullt av slik "nestekjærlighet "som du bekjenner deg til.Minner nesten om kristen jihad slike utsagn,om død og fordervelse over vantro og vanhellige,brenne i sjø av svovel og slikt

er de mer naive der sør?

Her stiller støre opp med !integrering er vår største utfordring", samme dag som udi har latt 50 familier fra to av de landene som har vist seg vanskelligst å integrere, får opphold i norge fordi de har jentebarn som kan bli omskjært hvis de sendes tilbake. Hvor naive går det an å bli. Er det en person med tilhørende morsfølelse som tar disse avgjørelsene`? Skal vi imporrtere hele Afika hit og ta islam under våre vinger fordi vi viser ekstra omsorg her? dette er det samme som å si at ingen fra disse landene med jentebarn kan sendes tilbake. Men det er oxo tilfelle at guttene kan bli omskjært. resutatet vil jo bli en islams stat i staten. Til og med Steinar lem skjønner det at man må prøve å integrere de man har før man tar inn flere. Jeg lurer på hvem som gir råd og føringer her. Med en regjering som først og frermst tenker på et samlet europa er vel det som skjher i lille norge ikke så nøye.

Sier du det Støre?


Dette er noe vi fleste ikke sosialister alltid har visst, men lar det seg gjøre?
Heller tvilsomt, se på mange av disse som søker asyl og venter på svar, de går fritt rundt som rene mafiaen; men de søker "beskyttelse" i Norge. Og regjeringen sitter å sier at de ikke kan gjøre noe, tullprat få dem ut på dagen før det går til h... med landet.

Kjenner flere politifolk som stiller seg undrene til statistikkene om hvor godt det går med de fleste av innvandrerne, de ser faktisk hva som foregår hver dag i jobben sin.