Åslaug Haga sykmeldt

Olje- og energiminister Åslaug Haga (Sp) er sykmeldt i tre uker. Nå får Haga støtte. - God bedring, sier Senterpartinestleder Brekk, Høybråten, Solberg, Jensen, Stoltenberg, Bondevik og ABC Nyheters l

Bakgrunnen

- Lørdag 14. juni: Olje-og energiminister Åslaug Haga sykmeldes av sin lege i tre uker. Samme dag har Dagbladet et oppslag som sier at Haga og mannen bor ulovlig i deler av huset sitt fordi de ikke sendte inn søknad om brukstillatelse etter at huset i Ås ble påbygd.

- Torsdag 12. juni: Åslaug Haga uttaler på en pressekonferanse at hun seriøst har vurdert å gå av som statsråd og Sp-leder som følge av medietrykket mot henne.

- Onsdag 11. juni: På et møte mellom Ås kommune, Haga og ektemannen Bård Hopland, blir det avklart at paret har leid ut et 34 kvadratmeter stort stabbur i hagen uten tillatelse fra kommunen.

- Tirsdag 10. juni: Det avsløres at Haga og Hopland i ti år har hatt en ulovlig oppsatt brygge på sitt sommersted i Nordfjord.

- Åslaug Haga er også kritisert for konsulentavtalen den tidligere Sp-toppen Eli Arnstad inngikk med departementet tre uker etter at hun ga seg som Enova-sjef etter mobbeanklager. Hagas offentlige støtte til OL i Tromsø er også blitt møtt med massiv kritikk, blant annet fra miljøet rundt søkerbyene Oslo og Trondheim. (©NTB)

Oslo (NTB-Mats Rønning): - Sykmeldingen har en medisinsk begrunnelse som er gjort av en lege, sier statssekretær Guri Størvold (Sp), en av Hagas aller nærmeste medarbeidere.

- Er det medienes skyld at Haga nå er sykmeldt?

- Nei, det vil jeg på ingen måte si. Bakgrunnen for sykmeldingen er en medisinsk vurdering og innholdet i den er et forhold mellom legen og Åslaug Haga, sier Størvold til NTB.

- God bedring!

Åslaug Hagas kolleger ønsker henne god bedring, men vil ikke spekulere.

Hele Senterpartiet ønsker Åslaug Haga god bedring, og alle er ifølge 1. nestleder Lars Peder Brekk opptatt av at Haga kommer frisk og rask tilbake etter sykmeldingen.

- Nå er det viktig at Åslaug får ro til å bli frisk igjen. Jeg ser fram til å ha henne tilbake på jobb om tre uker. Jeg har snakket med henne og ønsket henne god bedring, sier statsminister Jens Stoltenberg (Ap) i en kommentar til NTB.

– Åslaug Hagas uttalelse sist torsdag om at nok er nok, var et sterkt uttrykk. Og jeg ønsker henne god bedring og håper at hun kommer frisk og rask tilbake så snart som mulig, sier KrFs leder Dagfinn Høybråten til NTB.

– Jeg ønsker Åslaug Haga god bedring. Det er ikke opp til meg å kommentere hennes sykmelding – det er opp til Åslaug Haga og hennes lege, sier Frps formann, Siv Jensen, til NTB.

Frp-lederen sier at det har vært mange politikere i Hagas situasjon, og Jensen mener at flere av dem har følt et større offentlig press enn det Haga har vært utsatt for.

– Men så lenge man ikke kjenner årsaken til sykmeldingen, er det bare å ønske henne god bedring, sier Siv Jensen.

Tidligere statsminister Kjell Magne Bondevik (KrF) uttrykte lørdag sympati med Åslaug Haga etter at hun er blitt sykmeldt. Bondevik sier til NTB via sin mediekontakt Øystein Mjærum at han håper Haga får nok hvile og at hun kommer tilbake i politikken med full kraft.

Høyres leder Erna Solberg stilte seg lørdag i rekken av rikspolitikere som ønsker Åslaug Haga god bedring. En kort melding formidlet gjennom Høyres hovedorganisasjon heter det også at Solberg ønsker Haga velkommen tilbake om tre uker når sykmeldingen er over.

- Krevende

I statsrådens fravær vil det daglige arbeidet i departementet bli ledet av statssekretær Liv Monica Stubholt. Verken Stubholt eller Størvold vil kommentere om sykmeldingen har sammenheng med medietrykket de siste dagene. Men Størvold innrømmer at det har vært en vanskelig tid.- Det er krevende på den måten at vi må gjøre en stor jobb i tillegg til alt det andre arbeidet i departementet. Det blir lange dager.Torsdag innrømmet en innbitt og kampvillig Åslaug Haga at hun har vurdert å trekke seg som statsråd.

- Jeg har TV-team hengende rundt huset. Jeg har barn som kommer bleike hjem fordi vi er en familie som er fullstendig invadert, sa Haga.

Olje- og energiministeren utdypet overfor NTB at hun har opplevd de siste ukene som krevende, selv om hun medga at hun har begått feil i forbindelse med private disposisjoner.

- Men saker sauses sammen og skaper et bilde av meg som uetterrettelig. Det er sårende, feilaktig og jeg finner meg ikke i det, sa hun.

Forstår belastningen

Generalsekretær Per Edgar Kokkvold i Norsk Presseforbund vil ikke kritisere enkeltmedier for dekningen av Haga-saken, men mener det samlede omfanget er i overkant stort.

– Hvert oppslag for seg, hver nye avsløring, har vært relevant og en del av pressens samfunnsrolle. Pressen skal ettergå den som gir og forvalter landets lover og regler. Men det er ikke vanskelig å skjønne at det samlede medietrykket har vært en belastning for Åslaug Haga, sier Kokkvold til NTB.

– Samtidig skal vi alle være glade for at vi ikke har en overredaktør i dette landet som begrenser medienes samlede dekning. Da har vi ikke lenger det samfunnet vi ønsker oss, fortsetter han.

Kokkvold og Presseforbundet har fått en rekke henvendelser fra lesere som mener mediene har gått for langt og mener selv saken har fått for store dimensjoner samlet sett.

– Jeg opplever dimensjonene i saken som litt forstyrrede. Det er viktig at hver enkelt medarbeider og redaktør tenker over dimensjonene i egen dekning. Små bagateller kan lett bli store når alle medier føler eierskap til én og samme sak. Samtidig er det en klar fordel for oss alle at pressen er mer og ikke mindre pågående enn nødvendig.

Kokkvold anmoder norske redaktører, journalister og fotografer om å respektere sykmeldingen i den forstand at Haga får nødvendig ro og hvile.

– Men det innebærer ikke at pressen skal slutte å skrive om saken eller la være å sjekke nye forhold som måtte dukke opp, understreker han.

Sykmeldt før

Åslaug Haga har også tidligere denne perioden vært sykmeldt. Høsten 2006 var det høyt blodtrykk som holdt henne borte fra jobb i noen uker.

Først søndag vil det bli tatt stilling til hva slags følger sykmeldingen vil få for olje- og energiministerens planlagte program de kommende ukene.

- Utgangspunktet vårt er at vi skal håndtere alle politiske saker som ligger på Hagas bord, men enkelte planlagte besøk vil nok ikke kunne bli gjennomført som planlagt, sier Størvold. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Go bedring!:)

Go bedring!:)

Åslaug Haga

Er det virkelig nødvendig å drive denne heksejakten? Fordi om du er politiker er det da mulig å trå skjevt. Sånn som alle kaster seg over en slik sak får det meg til å tro at det er altfor mange journalister i dette landet som sliter med å finne ting å skrive om slik at de kan slå seg på brystet og si: Se hva jeg har funnet!!

Hehe, ser ut som media i

Hehe, ser ut som media i Noreg heller meir og meir mot å verta ei sladrespalte...

Korrupte og uærlige

Korrupte og uærlige politikere må lukes ut av maktsystemet. Medias viktigste jobb er å belyse korrupsjon og snusk hos de som forvalter våre skattepenger og felles ressurser. Rederlige politikere blir ikke utsatt for heksejakt. Det bør være budskapet her.

legge inn årene?

Etter alle feilene hun har gjort er det på tide å legge inn årene.
Hadde hun gjort tilsvarene feil på komenalpolitisk nivå, hadde det hvert bay bay for lenge siden.
Nokk er nokk.

Ta en Bondevik

Sykemeldingen står ikke til troende, men av og til er det vel slik at det kan hjelpe å ta en Bondevik. Håper bare det ikke blir en omgangssyke, for det vil jo gå ut over hverdagsmennesket.

God bedring, kom sterk tilbake!

Folk har vel rett på å få opplysninger om politikere som ikkje følger loven,
men d får vær grenser for kor mykje ein person skal måtte tåle, og ikkje minst familien.
Har garantert hatt nok å gjør i jobben fra før, så dette kjøret fra pressen i tillegg.

Ønsker deg god bedring Åslaug Haga

drit å dra

hu er ikke sykere enn at hu kan betale bota si å jeg håper hu må det tenkt om alle skule gjort sånn å hu må vetta åssen regla er for hu har vært med å lagd dem sjæl så er ikke mye syk hu spiler veldig mye syns jeg å jobbe med høt blod trykk er ikke farlig

tosk

jævla pyse buhu jeg er politiker som er en hykler hilsen haga fitte politiker
alle politikere burde rives i filler de juger alle opp i tryne!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lenge leve det frie norge

Haga og Jørgen Hattemaker

Da er det bevist en gang for alle (igjen) at det er forskjell på oss igjen, noe Hagas regjering skulle få slutt på.
Her skal regjeringen utvide allemannsretten i strandsonen, mens Haga får utvide brygga.
(var ikke lovlig oppført den vel?)

Utleie av stabbur uten innlagt vann, godkjent el anlegg eller godkjent bolig. Hm var det ikke noe leven her for en stund siden om noen Polakker som ikke kunne bo på en gokjent boligrigg grunnet uverdige forhold?
Jaja, det er vel bedre med portapotti og brannfare, for lover og regler gjelder vel ikke for de som lager dem.

Må man ikke oppgi inntektene ved utleie tro, eller er det over nå?

For påbygg av hus må man vel søke om godkjenning for dette vel? Hvis ikke bygger jeg på sommerstedet mitt i sommer, hår søkt tidligere men fått avslag, både på det og på naust. Dette blir en fin sommer:)

Hvis du skulle lese dette Haga lille venn. Kritikken du får er ikke ufortjent.
Og hvis du ikke vet det skal jeg sørge for at legen din blir sjekket opp.
Såvidt meg bekjent har man IKKE rett på sykemelding på psykisk grunnlag lengre, dette takket være Bondevik`s lille pilleanfall for noen år siden
Det er ingen som tror du har vondt i ryggen du som ingenting gjør, i og med at du sitter i en lederstilling må du omtrent være døden nær for å bli sykemeldt.

Vis deg som den kvinnen du utgir deg for å være, Kom deg på jobb og ri av stormen, riv brygga di, steng stabburet og fjern påbygget. PS husk å betal bota di, det må vi andre dødelige gjøre

Ho søkte om byggje

Ho søkte om byggje tillating, men ikkje om BRUKStillating... Når du har fått tillatelse til å byggja, burde det vel vera lov å bu der?

Heksejakt?

Politikerne dynger ned vanlige folk med skatter, avgifter, lover og forbud. Men gjelder dette for dem selv?
Ikke alltid ser det ut til. Og skulle man bli tatt på mer eller mindre fersk gjerning, tar man sykemelding for å vinne sympati. Takk til de journalister som driver etterforskningsrettet journalistikk mot politikerne. Keep up the good work! Det er sikkert mer å finne.

Haga, du lyver!

Jeg syns det er trist når en folkevalgt av Haga's kaliber, viser at det tydeligvis ikke er så jævla farlig dette¨å gjøre en feil eller tre. . . for selv om hun er særlig tillittsvalgt, er hun jo bare et menneske hun også! Ja, selvsagt. Men for enhver person som har vært ute i litt regnvær, og ikke kjøper det første og beste ved døra, har jo forlengst merket seg at Haga har løyet helt åpenlyst både i forhold til lokalmyndighetene og pressen/det norske folk.
Jeg skjønner godt at hun tar 3 ukers sykemelding, selv om jeg mener det er MISBRUK av ordningen!
En fattigfaen får glatt fem tusen kroner i bot for en liten hasjklump, foruten at det ødelegger vandelen til vedkommende for evig og alltid. Men en politiker eller embetsmann,- kvinne, som det attpå til stilles ekstra strenge krav til når det gjelder moral og det å følge lover og regler, kan altså istedet "grine litt" eller spille rasende og fornærmet, prate med lokale medpolitikere, og så betaler man litt i bot eller annet, før saken så forsøkes bagatelliseres.
For all del. Det er en forbannet langt mer alvorlig sak det Haga har bedrevet enn hasjrøykeren. I verste fall kan hun jo pensjonere seg fra stortinget og begynne i det private næringsliv. Med en slik moral og udelt kompetanse skulle jeg tro mange private, større selskaper gjerne skulle ha Haga i sjefsstolen, , ,
Men Haga har oppnådd enda en gang å vise det som er åpenbart for den som ser: at det er et hav av forskjell mellom "liten" og "stor", mellom Kong Salomo og Jørgen Hattemaker!

Dette er ikke bra

Jeg stemmer ikke på Hagas parti,og jeg kan også se at hun ikke har vært like heldig i alt hun gjør.MEN dette kjøret som media og spesielt VG og Dagbladet må være skadelig for alle og envær.Har det vært meg det har gått slik utover,har jeg nok tørna forlengst.Greit at man gjør feil(men den som er uten feil kan kaste den første stein.osv)men dette kan drive folk til selvmord.Vi har sett det før.Håper media kan gi henne fred nå.Jeg ønsker henne i alle fall en fremtid og god bedring

God bedring

Alle kan gjøre feil, det er hvordan man håndterer det etterpå som er viktig.
At hun ble irritert på pressen er fullt forståelig... Alle vil jo beskytte seg selv og sin familie.

Gjør opp for deg, og kom sterkt tilbake!
Men pass på at ting blir gjort etter boka...