Kirkerådets direktør. Jens-Petter Johnsen, er fornøyd med forslaget til statsbudsjett. Kikren er budsjettvinner med 10,9 prosent økning. Foto: Scanpix
Statsbudsjettet 2011:

Færre medlemmer, men Kirken er budsjettvinner

For første gang er færre enn 8 av 10 nordmenn med i Den norske Kirke. Likevel økes budjettet med 10,9 prosent.

(ABC Nyheter): For første gang er medlemstallet i Den norske Kirke under 80 prosent av den norske befolkningen, men likevel er statskirken en soleklar budsjettvinner. De får økt sine budsjetter med hele 10,9 prosent.

- Bedre enn på mange år, sier en fornøyd direktør i Kirkerådet, Jens-Petter Johnsen, til ABC Nyheter.

Han er tilfreds med at ansvarlig minister, Rigmor Aasrud, foreslår å øke bevilgningene med til sammen 158 millioner kroner. Det skjer samtidig som medlemstallet i Kirken prosentvis synker, og i Oslo er det nå under 60 prosent som er medlem av statskirken.

Direktør Johnsen mener at de økte bevilgningene er nødvendige for at kirken skal klare å avholde neste års kirkevalg. Dette finner sted bare to år etter forrige runde hvor 13 prosent (opp fra 3 prosent) av medlemmene deltok.

- Det politiske miljøet ønsker å bygge demokratiet i kirken med tanke på å endre forholdet mellom stat og kirke, sier Kirkerådets direktør.

Og på veien mot en frittstående kirke, blir det også nødvendig å overta stadig mer av trosundervisningen som tidligere skjedde i grunnskolen. Også dette koster, påpeker han.

- På grunn av et mer mangfoldig samfunn er trosopplæring i Kristendom endret. Vi må nå gjøre dette i større grad på egen hånd, og det koster også, påpeker han.

Når det gjelder medlemstallet fremhever direktøren at tallet er stabilt, men at det prosentvis faller på grunn av innvandringen.

- I faktiske tall er det stabilt, men det er en synkende tendens i prosent på grunn av befolkningsøkningen - ikke minst innvandringen med folk av annen tro og religion. Vi har nå en mer sammensatt befolkning enn tidligere, sier Johnsen.

I forslaget til statsbudsjett skriver Forbruker-, administrasjons- og kirkedepartementet (FAD):

«Antallet registrerte medlemmer ved siste årsskifte var ca. 26 000 lavere enn året før. Nedgangen har særlig sammenheng med oppryddingen i medlemsregisteret i forbindelse med kirkevalgene i 2009».

Nå er 79,2 prosent av befolkningen medlemmer av statskirken, men dette tallet kan komme til å synke. For blant de yngre er andelen enda lavere.

FAD beskriver det slik:

«I 2009 ble nær 42.000 barn døpt i Den norske kirke, som var 700 færre enn året før. Andelen døpte av antallet fødte var i 2009 på 68 %. 41.900 av alle 15-åringene ble i 2009 konfirmert i Den norske kirke. Dette er samme antall som i 2008 og tilsvarer 66 % av alle 15-åringene.»

Lesernes kommentarer

Kultur

En gang sa Giske at det ikke er statens oppgave å drive med underholdning?Er ikke religion underholdning?Operaen,og for ikke å nevne NRK. og kongehuset.Selg operaen til Svenskene og leig ut stortingshuset til studenter for 1500 kr.pr.mnd.for 60 m2.

Helt vanvittig å øke

Helt vanvittig å øke overføringene til kirken i en tid da det seriøst burde vurderes å skille stat og kirke. Om vi skal være berettiget å kalle oss et demokrati (i den grad vi er det i dag) må vi faktisk godta at alle religioner likestilles, slik at moskeer, templer etc får forholdsmessig like store overføringer pr medlem som den norske kirke. Om det i fremtiden er flere medlemmer i et annet trossamfunn må vi, i demokratiets navn, akseptere å bytte statsreligion. Det er også slik i dag at en person som melder seg ut av statskirken, uten å melde seg inn i et annet tros-/livssynsforbund, fremdeles godskrives statskirken. Hvor lenge kan det fortsette før noen protesterer?
Tro burde være et personlig anliggende og det er absurd at politikken skal styre troen i den til enhver tid politisk korrekte retning

Skuffet

Er veldig skuffet på satsingen på skolen, lurer også på, Har religion noengang ført til noe godt?
I tilfelle den har gjort det så lurer jeg på når og hvor?

Enig med deg Linda, alle som

Enig med deg Linda, alle som ikke melder seg ut og inn i ett annet livsynssamfunn fortsetter å støtte Den Norske kirke med penger, Kirken er vel den eneste organisasjonen der man går ut fra at all er medlemmer tl det motsatte (les til du er utmeldt) er bevist. for noen år tilbake, jeg tror det var på begynnelsen av åttitallet, hadde kirken rotet til sine registre, de gikk derfor ut med en pressemelding der de proklamerte at siden de ikke visste hvem som var medlem eller ikke, så måtte de gå utfra at alle var medlemmer og de som ikke ville være det kunne/måtte melde seg ut på nytt. Utroligh arrogant og frekt. Selv har jeg meldt meg ut tre ganger før det "satt" hos kirken. Privatiser kirken, ta tilbake alle eiendommer og la søpla klare seg selv. De fleste som er medlemmer nå er ikke opptatt av relgionen eller den kristne tro men ønsker kun å beholde seremonene og tradisjonene, det trenger vi ikke en kirke til, kun omgivelsene. Utrolig at budsjettene økes, på den annen side ikke så utrolig med den hykleriske regjeringen vi har nå

Jeg har forsøkt å melde meg ut..

Men det er lettere sagt enn gjort.. Jeg har send de brev, og jeg har snakket med prester og prestekontorer men ingen ser ut til å vite hvordan man melder seg ut.. Men de har selvsagt ingen problemer med å få meldt folk inn.. Pussig..!!

Skill stat og kirke.

Nå er det på høy tid vi får et skille mellom stat og kirke, slik at kirkegjengerne kan betale for moroa uten å la oss ikke-troende være med og betale. Når det gjelder utmeldelse, så er det den enkleste sak av verden. Det gjorde jeg på nærmeste kirkekontor. Det som verre er, er at hvis du ikke melder deg inn hos humanetikerne eller et annet kirkesamfunn, så må du være med å betale skatt til kirka, uansett utmeldelse eller ikke. Helt på trynet,- med andre ord.

At Norge formelt ikke er et

At Norge formelt ikke er et sekulært samfunn er en skam. Skill stat og kirke og du vil oppleve at medlemstallet vil synke med over 50%.

Det at staten via min skatteseddel skal sponse det tøyset religionen representerer gjør at jeg gremmes. Hvis noen absolutt vil tro på dette fjaset istedenfor virkeligheten skulle det bare mangle at de ikke skulle betale for det selv. Statens fokus burde heller være på en innsats for å hjelpe de stakkars religiøse menneskene ut av fantasiene og vrangforestillingene de kaster bort livet sitt på, tilsvarende hvordan samfunnet tar vare på mennesker med tilsvarende lidelser.

Tross alt

Det er nå tross alt en del mennesker som går i kirken, men det er verre at kongefamilien får så mye penger, en så liten gruppe mennesker.
Bare til fjas.