VINTERDYRT: Norge er avhenging av kraftimport om vinteren, noe som gir høye strømregninger. Men alternativet, å produsere nok strøm selv, er ikke bedre, mener Forbrukerrådet. (Foto: Håkon Mosvold Larsen / SCANPIX)

- Vi kan ikke lagre strøm

Derfor er det vanskelig å unngå dyr, importert strøm og høye regninger om vinteren, mener Forbrukerrådet.

Mer om saken

Spotpriser på strømSpotpris på strøm er det som etter all sannsynlighet gir den billigste strømmen over tid. Her er en oversikt over de landsdekkende leverandørene.

Råd om strøm:

Typer strømavtaler

Hva slags avtale skal du velge

Skifte av strømleverandør

KALKULATORER:

Fyringskalkulator Her kan du regne ut hva som er billigst å fyre med. Er det strøm, ved, olje eller parafin? Dette er kun en vurdering av hvilken kilde som er billigst her og nå.

Strømkalkulator Her ser du hvordan strømprisen blir bygd opp, og hvor mye du må betale per år. Prisen består av kraftpris, pris på nettleie, forbruksavgift og merverdiavgift.

(ABC Nyheter): Onsdag kom nyheten om at det igjen kan bli rekordhøye strømpriser til vinteren på grunn av lav vannstand i vannmagasinene.

Men i sommer kunne vi lese at i perioder med kraftig regn solgte kraftprodusentene unna strøm til utlandet.

Da er det lett å tenke at kraftprodusentene heller bør spare opp til vinteren, enn å selge unna i gode tider. Men så enkelt er det ikke, ifølge Torgeir Øines fagdirektør i forbrukerpolitisk avdeling ved Forbrukerrådet.

- Man selger ut om sommeren, men det er ikke sikkert man hadde fått en gevinst på vinteren hvis man ikke hadde gjort det.

- Dette har med hvordan kraftsystemet henger sammen. Ikke alt produsentene gjør kommer til forbrukernes fordel, men det er sånn at strøm er en umiddelbar vare, som forbrukes i det sekund den produseres. Man kan lagre litt vann i magasinene, men elvekrafta som produseres på Østlandet kan ikke lagres.

- Elvekraft produseres når vannet renner, og når det er frost så renner det ikke. Andre land har kullkraft og atomkraft som kan produseres mer jevnt, forklarer han til ABC Nyheter.

Vårt system gjør at Norge i perioder er nettoeksportør av kraft, mens vi i andre perioder er nettoimportør av kraft.

- Det bra at man har mer å trekke på - at man kan importerer strøm i de kritiske periodene midtvinters, mener Øines.

Alternativet er å bygge opp det norske kraftsystemet for å ha nok kraft også til disse toppene.

- Det hadde vært svært kostbart. Så dagens system er nok mer fornuftig for forbrukeren, men det vil alltid være rom for forbedring, sier Øines.

Blant annet kunne den ekstreme situasjonen vinteren 2009/2010, som resulterte i skyhøye strømregninger for mange nordmenn, vært mindre ekstrem med bedre planlegging, mener han:

- Det som skjedde i vinter, var at det ble veldig kaldt i hele Norden, dermed hadde vi høyt strømforbruk samtidig som flere kjernekraftverk var ute av produksjon i Sverige. De skal ha vært stengt på grunn av planlagt revisjon, og det må man prøve å unngå. Man bør sørge for ikke å ta dem ned midt på vinteren, sier fagdirektør i Forbrukerrådet Torgeir Øines til ABC Nyheter.

Etter planen skal den svenske energiproduksjonen være tilbake til en normalsituasjon kommende vinter, slik at vi ikke får en reprise av det som skjedde sist vinter. Men ifølge energiminister Terje Riis-Johansens sliter de med å rekke dette, noe som bidrar til usikkerhet rundt strømprisene.

Les også: Frykter nye sjokkpriser på strøm

Lesernes kommentarer

Fjern avgiftene

Man må kunne forvente at Staten fjerner, eller iallefall reduserer avgiftene tilsvarende prisøkningen, slik at man slipper disse store svingningene i strømprisene. Hva om en hadde et avgiftsfritt forbruk på 20000 kw/t pr år for en vanlig husstand (enebolig, familie på fem), så betalte man avgift på det merforbruket som man måtte ha over de 20000kw/t. Det er vel et realistisk og enkelt tiltak for å kunne få moderert forbruket, og at alle får dekket sitt primærbehov for strøm.

Hei!

Du kan hvertfall ikke bli politiker.
Det der var jo rett og slett genialt. Men desverre, staten må ha sitt, så vi får nok ta dette på vår kappe. Desto høyere pris på strøm, desto mer får staten inn i avgifter og moms. Vi betaler hele kalaset og staten sier at dette kan de ikke styre, men føler med oss.
Lurt, ikke sant?

Lagring av strøm

Det er greit at elvekraft ikke kan lagres , men det går ann å fylle magasinene istedenfor å pøse på gjennom hele sommeren. Å selge billig kraft til utlandet for så å tyne det norske folk om vinteren. Det er hva kraftselskapene gjør. Vi har tross alt behov for å varme opp boligene 8 måneder i året. Det trenger man ikke ellers i Europa.

Helt korrekt

Det er også svada at rennende vann fryser.

Kan ikke lagre stræm

Hørt på slikt tullprat,reduser tappingen av vannmagasinene om sommeren ,det er ikke farlig at magasinene blir fylt opp for vinteren.Nei kjeltringene har dumme unskyldninger.

Og dette sier forbrukerenes talerør

For min del har jeg kun en kommentar...Kun ene og alene sprøyt fra ende til annen.

ANTI forbrukerrådet er det rette navnet?

Større tøv hadde jeg nok ikke forventet fra den kanten. De skal liksom ivareta forbrukernes interesser, og ikke forsvare de som UTNYTTER forbrukerne.

Strøm er den eneste vare, hvor selgeren kan selge varen med god fortjeneste, for så å kjøpe den tilbake og selge den med garantert fortjeneste en gang til til norske forbrukere.

At politikere og de som kaller seg "forbrukerrådet" IKKE aktiv går inn for å foreslå brukervennlige LØSNINGSFORSLAG, men isteden går i bresjen for en bransje, hvor det å fylle eiernes lommebøker er viktigere enn forbrukernes interesser er hårreisende.

Det forbauser i grunn ikke: Norge er fortsatt en av de få land hvor avstanden mellom de som har overflod og de fattige ØKER år etter år.

Med slike holdninger som forbrukerrådet har legitimerer man en slik utvikling

Tøys for profitt

Man kan også la være å selge strømmen billig til utlandet. man kan ta den prisen som de ellers må betale i mottagerlandet. Det er det minste man kan forlange. Og den er jo mye høyere enn her hjemme skal man tro kraftselskapenes egne utsagn. For hvordan henger det ellers ihop med "dyrt innkjøp av utenlandsk kraft?" Man MÅ ikke være så sugen på profitt og egen vinning at man fallbyr produktet til utlandet vel vitende om at Ola Pottitt betaler hva det koster til vinteren. Jeg har halvert mitt kraftforbruk iløpet av 10 år men regninga har tredoblet seg. Hvordan henger det sammen mine gode kraftleverandører?.

Lagring

Hva er det som lager strømmen? jo Vann mine gode herrer. Man kan ikke lagre strømmen men man kan lagre vann. Man kan beholde magasinene fulle, vann kan nemlig lagres til det bør brukes. Ikke tappes ned når tilsiget minsker. Det er snakk om balanser her.

Vi kan ikke lagre strøm

Kunne vert fristene å le.. Men desverre så gjør denne "strøm" mafia situasjonen meg så sint at jeg ikke klarer å le. Det er eit nasjonalt politisk anliggende at folket har stabil strømtilgang til en "forsvarlig" pris! At elvevannet må utnyttes i "øyeblikket" forstår jo alle. Men at vannmagasinene blir tappet ned om sommeren for ¨å forsyne europa med kraft til strømkrevende kjølegeneratorer osv. er galskap. Takke faen for at kraft situasjonen er ute av kontroll ! Desse selskapene har bare en ting for øye, nemlig å få inn mest mulig valutta. Større overskudd til eierene hvert eneste år. Av en eller annen grunn ser ikke dette ut til å bekymre myndighetene i det hele! ? Norge har ekstrem tilgang til fornybar energi, men vi har ikke politikere som er villig til å satse! Tenk på mulighetene som ligger i tidevann og steder hvor det ellers er naturlig vannstrøm hele året! Mer miljøvennlig og tilgjenelig kraft skal en leite lenge etter. Det vil heller ikke rasere naturen vissuelt slik som desse vindmøllene di har prøvd å dytte på små kommuner rundt om i landet vårt. Kanskje for vissjonert for en regjering som kunn hadde eit prosjekt, som de selv kalte "månelandings prosjektet".Dette prosjektet har de nok gitt tapt, men det burde ikke fratatt de plikten og muligheten til å gyvet løs på det som virkelig kunne ha fremmet norsk fremtidsindustri. For å få fart på dette så må mer gjøres en å sende Terje Riis johannsen på mediahåndterings kurs hos Terje Svabø! Jeg begriper ikke at jens Stoltenberg vil la dette bli historien om hans rødgrønne prosjekt.

2. Vi kan ikke lagre strøm

Men men .. det er hvertfall helt tydelig at det her er mangen ting som går forran en av myndighetenes
viktigste oppgave, nemelig stabil kraft og pris situasjon i landet. Bruk noen av "miljø" millionene som norge strør rundt om til "gode" prosjekt rundt om i verden til å forske og fremme norsk miljørettet industri i norge! Først da gjør norge noe konkret for seg og for fellesskapet! Jeg har hatt gleden av å få opptre som julenisse noen ganger i livet. Riktignok for barn, men gleden ved å kunne gi er nesten ubeskrivelig og å få oppleve takknemligheten deres. Jeg tror at noen av de offentlige jullenissene i Norge må fortelles at det bare er jul engang i året og at vi resten av året må skape verdier!

Overskriften i denne artikkelen

må være skrevet av noen som ikke er klar over at fastlandsnorge er nær 100% forsynt med vannkraft.

Norsk vannkraft er også nær 100% styrt av vann bak deminger.

Vannkraft der turbinene er satt rett i en elv kan man ikke lagre på strømmen, men som sagt, Norge har nær 100% lagerbar strøm fra vannkraft..

Man lagrer strømmen vår sommer og høst, og bruker av lageret om vinteren...

Dvs... det gjorde Norge før.......................... Nå har regjeringen gitt beskjed om at lageret skal tømmes om sommeren og selges til andre land, slik at prisene kan bli mange ganger høyere om vinteren, for da må vi kjøpe "skitten" kraft...

Før viste styresmaktene beredskapsansvar dersom noe skulle skje.... I dag er målet å vise mist mulig ansvar for befolkningen...

For et år siden hadde velgerne mulighet til å få ordne mer strøm,,,, men nei... sosiallistene vant pga at kvinner ikke helt forstår sitt eget beste utenfor lommeboken.

Kvinner stemmer ca 70 % sosialistisk i Norge.... defor er det ikke enkelt å få gjort noe...med noe som helst...

Sivert da:)

Du vet bedre enn at dette er sosialistenes skyld:) Ikke glem da at Høyre og FrP ville ha fjernet hjemfallsretten, men ble heldigvis nedstemt. Du husker også ganske sikkert hva som skjedde under Bondevikregjeringen. Da var det også enormt høye strømpriser. Hva skjedde? Absolutt ingen ting. Folk frøs faktisk i hjel i hjemmene sine.
Dette er nok et tverrpolitisk anliggende. En ting er sikkert. At med enda mer privat styring av kraftmarkedet vil ikke prisene bli lavere.
Det må da være lov å tjene penger Sivert? Det må vel eventuellt gjelde Staten også? Staten flår, de private er dyktige og tjene penger, enda de flår de samme kundene som Staten. Hvor er forskjellen?

Jo, det er greit å bli nedstemt

når de som stemmer "ned" ikke gjør noe...

Og ja, med sentrumspartier på lag er man like langt...man må ha en ren FRP-Høyre-regjering for å få bygget ut mer gasskraft og vannkraft..

Norge kan doble vannkraftkapasiteten fra ca 130 TWH til ca 240 TWH og enda har man ikke gjort store naturinngrep.... Kapasiteten i Norge er nermere 350 TWH...Da kan vi også forsyne Sverige med vannkraft..

Man kan også la Bergen, Møre og Romsdal og Trondheim få to gasskraftverk hver, mens østlandsområdet får 6 alene...

Gasskraftverk er raske å bygge og er driftssikre....

Man kan også la være å gjøre noe annet enn å bygge to større atomkraftverk på østlandet, for så å bruke vannkraften på vestlandet og i nord-Norge...

Eller fortsette som nå, gi blaffen !!!

For å friske litt på minnet

For å friske litt på minnet ditt Sivert, så legger jeg ved en link angående hjemfallsretten.
http://www.kraftnytt.no/default.asp?page=21866

Når det er bra fyllingsgrad i

Når det er bra fyllingsgrad i magasinene, holder en gjerne likevel høy pris. Da sies det at vi er en del av ett felleseuropeisk nettverk, og at fyllingsgraden ikke betyr så mye som før. Men når de har solgt ut i løpet av sommeren, og det ikke er blitt fyllt opp igjen. Ja se da betyr plutselig fyllingsgraden alt likevel. Løgnhalser gidder jeg ikke høre på lenger,................!

Lagre strøm????

Ja, jeg må sette spørsmålstegn etter dette utsagnet. Tidligere i dag sto det i en artikkel fra samme kilde at man i sommer hadde importert strøm gjennom hele sommeren for å ha nok strøm til vinteren. Hva skjedde med stømmen som ble importert i sommer? Den kan jo ikke lagres står det i denne artikkelen fra den samme kilde.
Hvor dum tror disse politikerne at det norske folk er? Jeg kjører flere ganger i måneden over høyfjellet fra vest til øst. Jeg følger med i vannbassengene som ligger på fjellet. Jeg ser når de er full, og følger med når de tappes ned. Nedtappingen er en bevisst handling fra kraftselskapene. Det gjøre ene og alene for å øke prisene på strøm.
Politikerne lover at de skal "se på saken". Ja, men det er også det eneste de gjør. Nemlig "ser pa saken". Vi undres hvorfor. Forklaringen er enkel. For hver kW som selges til det norske folk, får staten like meget inn i kassen som kraftselskapene. Denne avgiften som vi betaler til staten slipper utlendingene å betale når strømmen går til utlandet. Staten er , i likhet med andre forretningsdrivende, ikke interessert i å redusere sine inntekter. DERFOR gjøres ingenting med kraftprisene. Vi må nok belage oss på høye strømpriser når denne type politikk får råde.

Helt enig i de andre

Helt enig i de andre kommentarene her. Og kanskje Torgeir Øines selv burde greie å koble fylte kraftmagasiner til god produksjon av strøm, når det trengs? Særlig om vinteren. Kraftforsyninga i Norge har aldri vært så elendig som etter at overføringskablene til utlandene ble lagt. Nå bør de som forsvarer høye strømpriser slutte med å prate sprøyt. Forbrukerne forstår årsakssammenhengen sjøl. Når altså en kraftpool sitter der som hvilken som helst børs og formidler- det vil si kjøper og selger - kraft, da gjør de dette med en ting for øye: Å tjene mest mulig selvsagt. Når man attpå til greier å påstå at det har regnet lite i sommer, da kan vel de som påstår dette forklare hvor alt vannet i elvene kommer fra?
Politikerne sover som vanlig. Tornerosesøvnen er skummel. Når skal de hoste opp eplebiten?
En gang fantes det, så vidt jeg husker krav, om hvor stor fyllingsgrad kraftmagasinene skulle ha ved en viss dato på høsten. Husker jeg feil, så la det bli slik. At kraftprodusentene kan tømme magasinene er jo helt uforståelig. Det finnes da lover og regler for alt i Norge, så hvorfor setter ikke politikerne ned foten her?? Og selvsagt må man importere strøm, når man selger det meste ut før vinteren kommer.

Kan ikke lagre strøm....

men her eksisterer aktører i og rundt denne bransjen som er grådig kreative til å lagre kapital....

Tull

Dette blir bare tull, vi har gasskraft. Vi kan bygge atomkraft, utrede Thorium og vi har jordvarme. Klamringa til vannkraft har gått ut på dato.

Rart hvor dum det går an og

Rart hvor dum det går an og bli, det er vel ikke så vanskelig og tømme de der magasinene på sommeren og klage på at de er tomme når vinteren kommer slik at prisen må opp

"Vi kan ikke lagre strøm"

Men vi kan lagre vann og bruke det til strømproduksjon om vinteren!

Vi kan ikke lagre strøm

En så barnslig uttalelse må bare komme fra et offentlig "råd" på østlandet,hvor verdens navle befinner seg.
Hva med å investere litt utenfor matpakkegrensen fra Oslo, slik at det ikke er behov for de enorme overføringslinjene med tilsvarende strømtap.
Saltstraumen er verdens kraftigste havstrøm, med en fart på 40 km/t, og

Vi kan ikke lagre strøm

En så barnslig uttalelse må bare komme fra et offentlig "råd" på østlandet,hvor verdens navle befinner seg.
Hva med å investere litt utenfor matpakkegrensen fra Oslo, slik at det ikke er behov for de enorme overføringslinjene med tilsvarende strømtap.
Saltstraumen er verdens kraftigste havstrøm, med en fart på 40 km/t, og

Vi kan ikke lagre strøm

På en skala fra 1-10 må fagdirektør Torgeir Øines havne på 9 for manglende kompetanse.
Et annet spørsmål kan være hvor han har hemmelig bankkonto for maken til vås som kommer fra det holdet skal man lete lenge etter.
Det eneste han har rett i er elvekraft.

Så til saken:
Strømregningen er todelt med nettleie og strømpris. Nettleien er bestemt av statnett mens strømprisen er bestemt av produsentene og staten.
Nettleien går til utbygging av hovednettet med fradrag av at staten tapper statnett for enorme summer i eierbidrag.
Nettleien i lokale strømnett går til å finansiere lokal utbygging og til utbetaling til kommunene som eiere. Kommunene bruker da disse pengene på kommunale utgifter fordi overføring fra staten er sterkt mangelfull.
Dette medfører at staten sparer penger på overføring til kommunene og at den får høye inntekter på avgifter på linjer som er betalt for lang tid siden i de fleste kommuner. Dette er god politikk både for de rødgrønne og også for den tidligere Bondevik-regjeringen.
Det var ikke for ingen ting at strømregningen tidligere ble delt i en strømdel og en nettdel, for da kunne man manipulere dette.
Når ikke Forbrukerrådet og fagdirektøren fatter dette, så er det kanskje på tide å søke annen stilling.
Slik det er idag er det dobbelbeskattning over hele linja og strømkundene har værsågod å betale.

Nettleien er bestemt av

Nettleien er bestemt av netteier. Jeg betaler dermed nettleie til Hafslund, som også 1,4 millioner andre strømabonnenter på Østlandet gjør. Jeg går da ut i fra at Hafslund også vil tjene penger.
http://www.hafslundnett.no/nett/artikler/les_artikkel.asp?artikkelid=41
Men nettleien regnes ut på toppen av de avgiftene netteierne er pålagt fra Staten.

Vi kan ikke lagre strøm

Den mest "Ovenfra og ned" -holdning jeg har sett på lenge. Det viser at for å bli byråsjef er det nok at du bor på østlandet.
Vi betalte ifjor vinter for at svenskene skulle foreta et lite planlagt vedlikehold på et atomkraftanlegg, p.g.a. at vi er med i en pool som bare
gagner kraftselskapene og staten. Om det var vilje til å investere litt utenfor østlandsområde hvor de har såkaldt elvestrøm,så kunne det bygges ut kraft nok for halve nord-norge ved å plassere turbiner på bunnen av Saltstraumen,som har en fart på 40 km/t, og er verdens kraftigste havstrøm.Men da kommer det vel noen miljøtullinger oppover og lenker seg fast nede i jettegrytene !! Og uansett så vil jo Oslo sitte igjen med bidraget til BNP,da Vassdragsvesenet har sine kontorer der.
Sånn er det bare i Norge,dessverre, og udugelige politikere har vi sjøl stemt på,uten å sjekke om de noen gang har vist tegn til omløp i hodet,etter at de ble rekruttert fra stilling som partisekretær.

Faktisk er det så enkelt.

Hadde vi sluppet de forbannede okonomene som ikke eier samfunnsansvar så hadde vi ikke tømt magasinene om sommeren.
Hva gjør vi når det er tomt i magasinene og det ikke er kraft å få tak i på vinterstid?
Dette er en helt syk holdning til sikkerhet for det norske folk.
La bare døden ramme de svake. Det er faktisk det som blir sagt.
Godt jeg stikker til Spania.
Håper inderlig at noen saboterer kablene ut av landet, da blir det billig strøm.

morsomt men helt uten mening...

Det er nok ikke mange av betydning som ser på disse kommentarene, det vil se folket, eller ledere som kan gjøre noe med dette. Syns det har regnet veldig mye i sommer. Og kanskje istede for å eksportere til andre land, var det ikke steder som bergen eller noe som sleit med strøm levering. Hvorfor kan vi ikke hjelpe oss selv ? Politikere, eller ledere. Samme det, men det er en ukontrollert stat, uannsett regjering. Pengene er kaoset. Sparer fr å invistere i england, forteller oss det er ikke penger til utvikling i eget land. Militæret må kutte ned. Selv har jeg vært i en leilighet å jobbet som militæret leier for at en skal slippe å pendle...leie..30.000,- mnd.. 360.000 i året. men de må kutte ned. Dette er et land av et teater. store skuespillere, miljøet?? et rigg som må flyttes bruker 48 tonn disel i døgnet ca. selvfølgelig størrelse osv har noe å si.. men 48 tonn, 48.000 liter i døgnet, miljø viktig ? nei dette er ikke viktig. prøv å regn ut hvor mange lastebiler, eller biler på veien det trengs for å bruke 48 tusen liter på et døgn, og gjør dette en mnd. og det er jo kun en rigg... Nei vannkraft ? solkraft ? vindkraft,.. et teater, og vi er tilskuerne som klapper stående etter et flott show...bare å smil, og se neste show.

Det er vel snart bare Norge

Det er vel snart bare Norge som ikke har atomkraftverk...