
- Vi kan ikke lagre strøm
Mer om saken
Spotpriser på strømSpotpris på strøm er det som etter all sannsynlighet gir den billigste strømmen over tid. Her er en oversikt over de landsdekkende leverandørene.
Råd om strøm:
Hva slags avtale skal du velge
KALKULATORER:
Fyringskalkulator Her kan du regne ut hva som er billigst å fyre med. Er det strøm, ved, olje eller parafin? Dette er kun en vurdering av hvilken kilde som er billigst her og nå.
Strømkalkulator Her ser du hvordan strømprisen blir bygd opp, og hvor mye du må betale per år. Prisen består av kraftpris, pris på nettleie, forbruksavgift og merverdiavgift.
(ABC Nyheter): Onsdag kom nyheten om at det igjen kan bli rekordhøye strømpriser til vinteren på grunn av lav vannstand i vannmagasinene.
Men i sommer kunne vi lese at i perioder med kraftig regn solgte kraftprodusentene unna strøm til utlandet.
Da er det lett å tenke at kraftprodusentene heller bør spare opp til vinteren, enn å selge unna i gode tider. Men så enkelt er det ikke, ifølge Torgeir Øines fagdirektør i forbrukerpolitisk avdeling ved Forbrukerrådet.
- Man selger ut om sommeren, men det er ikke sikkert man hadde fått en gevinst på vinteren hvis man ikke hadde gjort det.
- Dette har med hvordan kraftsystemet henger sammen. Ikke alt produsentene gjør kommer til forbrukernes fordel, men det er sånn at strøm er en umiddelbar vare, som forbrukes i det sekund den produseres. Man kan lagre litt vann i magasinene, men elvekrafta som produseres på Østlandet kan ikke lagres.
- Elvekraft produseres når vannet renner, og når det er frost så renner det ikke. Andre land har kullkraft og atomkraft som kan produseres mer jevnt, forklarer han til ABC Nyheter.
Vårt system gjør at Norge i perioder er nettoeksportør av kraft, mens vi i andre perioder er nettoimportør av kraft.
- Det bra at man har mer å trekke på - at man kan importerer strøm i de kritiske periodene midtvinters, mener Øines.
Alternativet er å bygge opp det norske kraftsystemet for å ha nok kraft også til disse toppene.
- Det hadde vært svært kostbart. Så dagens system er nok mer fornuftig for forbrukeren, men det vil alltid være rom for forbedring, sier Øines.
Blant annet kunne den ekstreme situasjonen vinteren 2009/2010, som resulterte i skyhøye strømregninger for mange nordmenn, vært mindre ekstrem med bedre planlegging, mener han:
- Det som skjedde i vinter, var at det ble veldig kaldt i hele Norden, dermed hadde vi høyt strømforbruk samtidig som flere kjernekraftverk var ute av produksjon i Sverige. De skal ha vært stengt på grunn av planlagt revisjon, og det må man prøve å unngå. Man bør sørge for ikke å ta dem ned midt på vinteren, sier fagdirektør i Forbrukerrådet Torgeir Øines til ABC Nyheter.
Etter planen skal den svenske energiproduksjonen være tilbake til en normalsituasjon kommende vinter, slik at vi ikke får en reprise av det som skjedde sist vinter. Men ifølge energiminister Terje Riis-Johansens sliter de med å rekke dette, noe som bidrar til usikkerhet rundt strømprisene.
Les også: Frykter nye sjokkpriser på strøm

- Det er helt på trynet
Bankia trenger opptil 150 milliarder kroner
Nordmann skal lede forhandlingene om ny klimaavtale
Lesernes kommentarer
Lars-Ståle Giskeødegård
29. september 2010 - 17:24
Fjern avgiftene
Ingar Nilsen
29. september 2010 - 18:32
Hei!
Det der var jo rett og slett genialt. Men desverre, staten må ha sitt, så vi får nok ta dette på vår kappe. Desto høyere pris på strøm, desto mer får staten inn i avgifter og moms. Vi betaler hele kalaset og staten sier at dette kan de ikke styre, men føler med oss.
Lurt, ikke sant?
Birger Aarthun
29. september 2010 - 17:26
Lagring av strøm
Per Hansen
30. september 2010 - 10:54
Helt korrekt
Erland Nyhus
29. september 2010 - 17:27
Kan ikke lagre stræm
Jarl Waage
29. september 2010 - 17:30
Og dette sier forbrukerenes talerør
Fred J. Kraan
29. september 2010 - 17:30
ANTI forbrukerrådet er det rette navnet?
Strøm er den eneste vare, hvor selgeren kan selge varen med god fortjeneste, for så å kjøpe den tilbake og selge den med garantert fortjeneste en gang til til norske forbrukere.
At politikere og de som kaller seg "forbrukerrådet" IKKE aktiv går inn for å foreslå brukervennlige LØSNINGSFORSLAG, men isteden går i bresjen for en bransje, hvor det å fylle eiernes lommebøker er viktigere enn forbrukernes interesser er hårreisende.
Det forbauser i grunn ikke: Norge er fortsatt en av de få land hvor avstanden mellom de som har overflod og de fattige ØKER år etter år.
Med slike holdninger som forbrukerrådet har legitimerer man en slik utvikling
29. september 2010 - 17:44
Tøys for profitt
29. september 2010 - 17:47
Lagring
Terje Brekke
29. september 2010 - 18:07
Vi kan ikke lagre strøm
Terje Brekke
29. september 2010 - 18:09
2. Vi kan ikke lagre strøm
viktigste oppgave, nemelig stabil kraft og pris situasjon i landet. Bruk noen av "miljø" millionene som norge strør rundt om til "gode" prosjekt rundt om i verden til å forske og fremme norsk miljørettet industri i norge! Først da gjør norge noe konkret for seg og for fellesskapet! Jeg har hatt gleden av å få opptre som julenisse noen ganger i livet. Riktignok for barn, men gleden ved å kunne gi er nesten ubeskrivelig og å få oppleve takknemligheten deres. Jeg tror at noen av de offentlige jullenissene i Norge må fortelles at det bare er jul engang i året og at vi resten av året må skape verdier!
29. september 2010 - 18:02
Overskriften i denne artikkelen
Norsk vannkraft er også nær 100% styrt av vann bak deminger.
Vannkraft der turbinene er satt rett i en elv kan man ikke lagre på strømmen, men som sagt, Norge har nær 100% lagerbar strøm fra vannkraft..
Man lagrer strømmen vår sommer og høst, og bruker av lageret om vinteren...
Dvs... det gjorde Norge før.......................... Nå har regjeringen gitt beskjed om at lageret skal tømmes om sommeren og selges til andre land, slik at prisene kan bli mange ganger høyere om vinteren, for da må vi kjøpe "skitten" kraft...
Før viste styresmaktene beredskapsansvar dersom noe skulle skje.... I dag er målet å vise mist mulig ansvar for befolkningen...
For et år siden hadde velgerne mulighet til å få ordne mer strøm,,,, men nei... sosiallistene vant pga at kvinner ikke helt forstår sitt eget beste utenfor lommeboken.
Kvinner stemmer ca 70 % sosialistisk i Norge.... defor er det ikke enkelt å få gjort noe...med noe som helst...
Terje Johannessen
29. september 2010 - 18:46
Sivert da:)
Dette er nok et tverrpolitisk anliggende. En ting er sikkert. At med enda mer privat styring av kraftmarkedet vil ikke prisene bli lavere.
Det må da være lov å tjene penger Sivert? Det må vel eventuellt gjelde Staten også? Staten flår, de private er dyktige og tjene penger, enda de flår de samme kundene som Staten. Hvor er forskjellen?
29. september 2010 - 20:30
Jo, det er greit å bli nedstemt
Og ja, med sentrumspartier på lag er man like langt...man må ha en ren FRP-Høyre-regjering for å få bygget ut mer gasskraft og vannkraft..
Norge kan doble vannkraftkapasiteten fra ca 130 TWH til ca 240 TWH og enda har man ikke gjort store naturinngrep.... Kapasiteten i Norge er nermere 350 TWH...Da kan vi også forsyne Sverige med vannkraft..
Man kan også la Bergen, Møre og Romsdal og Trondheim få to gasskraftverk hver, mens østlandsområdet får 6 alene...
Gasskraftverk er raske å bygge og er driftssikre....
Man kan også la være å gjøre noe annet enn å bygge to større atomkraftverk på østlandet, for så å bruke vannkraften på vestlandet og i nord-Norge...
Eller fortsette som nå, gi blaffen !!!
Terje Johannessen
29. september 2010 - 18:49
For å friske litt på minnet
http://www.kraftnytt.no/default.asp?page=21866
Kristian Reilly-Størkersen
29. september 2010 - 18:07
Når det er bra fyllingsgrad i
Jan Fjaerestad
29. september 2010 - 18:22
Lagre strøm????
Hvor dum tror disse politikerne at det norske folk er? Jeg kjører flere ganger i måneden over høyfjellet fra vest til øst. Jeg følger med i vannbassengene som ligger på fjellet. Jeg ser når de er full, og følger med når de tappes ned. Nedtappingen er en bevisst handling fra kraftselskapene. Det gjøre ene og alene for å øke prisene på strøm.
Politikerne lover at de skal "se på saken". Ja, men det er også det eneste de gjør. Nemlig "ser pa saken". Vi undres hvorfor. Forklaringen er enkel. For hver kW som selges til det norske folk, får staten like meget inn i kassen som kraftselskapene. Denne avgiften som vi betaler til staten slipper utlendingene å betale når strømmen går til utlandet. Staten er , i likhet med andre forretningsdrivende, ikke interessert i å redusere sine inntekter. DERFOR gjøres ingenting med kraftprisene. Vi må nok belage oss på høye strømpriser når denne type politikk får råde.
Terje Johannessen
29. september 2010 - 18:40
Helt enig i de andre
Politikerne sover som vanlig. Tornerosesøvnen er skummel. Når skal de hoste opp eplebiten?
En gang fantes det, så vidt jeg husker krav, om hvor stor fyllingsgrad kraftmagasinene skulle ha ved en viss dato på høsten. Husker jeg feil, så la det bli slik. At kraftprodusentene kan tømme magasinene er jo helt uforståelig. Det finnes da lover og regler for alt i Norge, så hvorfor setter ikke politikerne ned foten her?? Og selvsagt må man importere strøm, når man selger det meste ut før vinteren kommer.
Finn Haugaasdal
29. september 2010 - 18:53
Kan ikke lagre strøm....
Jon K.
29. september 2010 - 18:47
Tull
Sverre Sivertsen
29. september 2010 - 18:54
Rart hvor dum det går an og
Daniel Nergaard
29. september 2010 - 19:18
"Vi kan ikke lagre strøm"
Martin Terje Nikolaisen
29. september 2010 - 19:24
Vi kan ikke lagre strøm
Hva med å investere litt utenfor matpakkegrensen fra Oslo, slik at det ikke er behov for de enorme overføringslinjene med tilsvarende strømtap.
Saltstraumen er verdens kraftigste havstrøm, med en fart på 40 km/t, og
Martin Terje Nikolaisen
29. september 2010 - 19:24
Vi kan ikke lagre strøm
Hva med å investere litt utenfor matpakkegrensen fra Oslo, slik at det ikke er behov for de enorme overføringslinjene med tilsvarende strømtap.
Saltstraumen er verdens kraftigste havstrøm, med en fart på 40 km/t, og
Paul Kjell Mørch
29. september 2010 - 19:25
Vi kan ikke lagre strøm
Et annet spørsmål kan være hvor han har hemmelig bankkonto for maken til vås som kommer fra det holdet skal man lete lenge etter.
Det eneste han har rett i er elvekraft.
Så til saken:
Strømregningen er todelt med nettleie og strømpris. Nettleien er bestemt av statnett mens strømprisen er bestemt av produsentene og staten.
Nettleien går til utbygging av hovednettet med fradrag av at staten tapper statnett for enorme summer i eierbidrag.
Nettleien i lokale strømnett går til å finansiere lokal utbygging og til utbetaling til kommunene som eiere. Kommunene bruker da disse pengene på kommunale utgifter fordi overføring fra staten er sterkt mangelfull.
Dette medfører at staten sparer penger på overføring til kommunene og at den får høye inntekter på avgifter på linjer som er betalt for lang tid siden i de fleste kommuner. Dette er god politikk både for de rødgrønne og også for den tidligere Bondevik-regjeringen.
Det var ikke for ingen ting at strømregningen tidligere ble delt i en strømdel og en nettdel, for da kunne man manipulere dette.
Når ikke Forbrukerrådet og fagdirektøren fatter dette, så er det kanskje på tide å søke annen stilling.
Slik det er idag er det dobbelbeskattning over hele linja og strømkundene har værsågod å betale.
Terje Johannessen
29. september 2010 - 19:50
Nettleien er bestemt av
http://www.hafslundnett.no/nett/artikler/les_artikkel.asp?artikkelid=41
Men nettleien regnes ut på toppen av de avgiftene netteierne er pålagt fra Staten.
Martin Terje Nikolaisen
29. september 2010 - 19:40
Vi kan ikke lagre strøm
Vi betalte ifjor vinter for at svenskene skulle foreta et lite planlagt vedlikehold på et atomkraftanlegg, p.g.a. at vi er med i en pool som bare
gagner kraftselskapene og staten. Om det var vilje til å investere litt utenfor østlandsområde hvor de har såkaldt elvestrøm,så kunne det bygges ut kraft nok for halve nord-norge ved å plassere turbiner på bunnen av Saltstraumen,som har en fart på 40 km/t, og er verdens kraftigste havstrøm.Men da kommer det vel noen miljøtullinger oppover og lenker seg fast nede i jettegrytene !! Og uansett så vil jo Oslo sitte igjen med bidraget til BNP,da Vassdragsvesenet har sine kontorer der.
Sånn er det bare i Norge,dessverre, og udugelige politikere har vi sjøl stemt på,uten å sjekke om de noen gang har vist tegn til omløp i hodet,etter at de ble rekruttert fra stilling som partisekretær.
Dag Remen
29. september 2010 - 19:51
Faktisk er det så enkelt.
Hva gjør vi når det er tomt i magasinene og det ikke er kraft å få tak i på vinterstid?
Dette er en helt syk holdning til sikkerhet for det norske folk.
La bare døden ramme de svake. Det er faktisk det som blir sagt.
Godt jeg stikker til Spania.
Håper inderlig at noen saboterer kablene ut av landet, da blir det billig strøm.
Ronny Hagen
29. september 2010 - 20:48
morsomt men helt uten mening...
Espen Lund
30. september 2010 - 10:43
Det er vel snart bare Norge