abcpenger

Kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete (Sp) erkjenner at den mye omtalte armbåndgaven har rammet tilliten til henne som statsråd og politiker. Overfor NTB sier hun at det blir «opp til andre» å vurdere hennes posisjon som statsråd, men håper at tilliten kan gjenvinnes. – Jeg håper at det er mulig å ha tillit selv om man har gjort feil, sier Navarsete. Foto: Aleksander Andersen / Scanpix.

Fullt flomlys på statsrådenes gave- og skatteforhold

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) setter flomlyset på sine egne og statsrådenes gave- og skatteforhold. Torsdag kveld haglet det med redegjørelser fra departementene.

En rekke departementer sendte torsdag kveld ut pressemeldinger hvor det framgår at statsrådene enten har fått bekreftet at gaver er innrapportert til skattemyndighetene eller at de har bedt om en slik bekreftelse.

Manøveren har til hensikt å fjerne tvil om noen av regjeringsmedlemmene har brutt lover og regler når de har mottatt gaver i embets medfør.

I tillegg til at Stoltenberg selv får bekreftet fra Skatt øst at han innrapporterte et kaffeservise i sølv og to tepper fra India verdt 39.000 kroner på selvangivelsen for 2001, er disse statsrådene berørt:

• Kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete: Gullarmbånd til 27.150 kroner.

• Utenriksminister Jonas Gahr Støre: Fem tepper til 20.000 kroner.

• Helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen: Klokka og tre tepper til 19.373 kroner.

I tillegg varslet Senterpartiet torsdag at partiet tilbakebetaler 700.000 kroner som partiet fikk av Troms Kraft (200.000 kroner) og Eidsiva Energi i Hedmark (500.000 kroner). Gavene bryter med de nye reglene om at offentlig eide selskaper ikke kan gi slik støtte.

Kleppa fikk armbånd

Samme dag som partileder Navarsete gikk offentlig ut med sine skatteopplysninger knyttet til den omstridte armbåndgaven fra Aker Yards torsdag, meldte også partifelle og samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa at hun fikk og beholdt et armbånd da hun var gudmor for ferja Sand i 2007.

Gaven ble verken innrapportert til skattemyndighetene eller innført i Stortingets frivillige gaveregister.

– Jeg anså aldri dette armbåndet som mitt, og hadde aldri noen planer om å ta det i bruk. Derfor ble det heller ikke innrapportert til skattemyndighetene eller Stortingets gaveregister, sier Kleppa til NTB.

Hun opplyser nå at hun umiddelbart vil kvitte seg med gullarmbåndet til en verdi av rundt 15.000 kroner, ved å gi det tilbake til Fiskerstrand Verft.

Gaven ble gitt for snaut tre og et halvt år siden da Kleppa var gudmor for ferja Sand. Kleppa beklager at hun mottok gaven og at hun i tiden som er gått siden, ikke har kvittet seg med den.

Vil gjenvinne tilliten

Sp-leder Liv Signe Navarsete gjorde alvor torsdag av det hun varslet onsdag kveld. Hun fikk skattemyndighetenes bekreftelse på at hun skattemessig har opptrådt korrekt når det gjelder gullarmbåndet hun fikk i 2006, da hun var gudmor under dåpen av ferja Bergensfjord.

– For det første burde jeg aldri ha tatt imot gaven, men når jeg en gang gjorde det, burde jeg ha rapportert det inn til registeret. Det har jeg vært åpen om hele veien. Jeg beklager, og har beklaget, men jeg har ikke snakket usant, sier hun.

Skatt vest bekrefter at armbåndet ble innrapportert på selvangivelsen for 2006 og verdsatt til 27.150 kroner.

– Det ble sådd sterk tvil fra kommentatorer og andre om at jeg har snakket sant i denne saken. Det har jeg gjort, sier hun.

Navarsete erkjenner at saken har rammet tilliten til henne som statsråd og politiker. Overfor NTB sier hun at det blir «opp til andre» å vurdere hennes posisjon som statsråd, men håper at tilliten kan gjenvinnes.

Røkke avviser

Kjell Inge Røkke selv tok torsdag ettermiddag bladet fra munnen og avviser kategorisk at han skal ha forsøkt å påvirke Navarsete.

Han framholder at selv om Aker ASA, som han eier drøyt to tredeler av, eier halvparten av Aker Yards, hadde han selv ingen formelle posisjoner i selskapet mellom 2006 og 2008.

– Jeg har aldri møtt eller snakket med Liv Signe Navarsete, men jeg vil ikke utelukke at vi på samme tidspunkt har vært i samme by eller bygning. I denne saken burde de som fremmer sterke meninger sjekke fakta og tradisjoner før de kommer med konspiratoriske beskyldninger, avslutter han.

Lesernes kommentarer

Politiske journalister ?

Lilleputt landet Norge - med fremad stormende unge dynamiske journalister ? Kanskje de heller burde fokusere på de store "fiskene" - istedenfor å rote i gamle tradisjoner. Det har alltid vært vanlig med gaver til den som døper et skip. Et minne for den som utfører handlingen. Det er vel verre at de knuser en flaske Champagne mot skipet !!!
Det er mange saker av større dimmensjoner. Angrepet virker særdeles politisk styrt !

Grav ut møkka, det er best for alle!!

F.eks. Hagas stabbur, som bare var et lite privat kontor uten innlagt vann, viste seg å være en fult moderne utleishybel med dusj og bad! Uten utslipstillatelse og med en inntekt på 7 tusen i mnd. siden 97.
Dette tyveriet- løgnen og skattesnyteriet, er visst allerede glemt!
Dama valgte klokt å gå av!!
Flott at ABC graver i dårlig moral og mangel på etikk!!
I Norge spesielt, hvor statsoverhoder reiser jorden rundt og prediker ærlighet- redelighet- ansvar-osv, så er det jo helt patetisk at meget godt betalte folkevalge skal ta i mot "smøring", (for det er det det er)!!!
De har SÅ MANGE goder i tilliegg til sin faste lønn, at de får holde seg på matta som gode eksempler! Enkel voksenopplæring. Folk gjør som våre forbilder gjør!! De gjør selvfølgelig ikke som de sier!! Eksempelets makt er det eneste funker i det lange løp!

En fin ting er det at

En fin ting er det at politikerne kan møte seg selv i døra av og til. Det er jo dem selv som har laget disse lovene. Da forventes det at dem i det minste må ta konsekvensene.

Det er lovlig å gjøre feil.

Det er lovlig å gjøre feil. Men kom ikke her i etterkant å si at det ikke ble gjordt bevist. Politikere skal i utgangspunktet være oppegående mennesker. De vet utmerket godt hva som er riktig og hva som er galt. Vet de ikke det , er de heller ikke istand til å styre landet. Tilliten til de rødgrønne er null og nix. Politikere som jukser bør fjernes. Pronto.

Det er IKKE lovelig å gjøre feil!

For den vanlige mann/kvinne gjelder nulltoleranse for overtramp av de kompliserte reglene som er skapt av trangsynte politikere og embedsmenn!!!
Den kraftige reaksjonen på alle overtrampene som er avslørt de siste dagene, er ikke pga. feilgrepenes størrelse og omfang, men fordi personene involvert forlanger at alle andre skal innordne seg systemet til punkt og prikke, ellers straffes de nådeløst og hardt!

Befolkningen har fått nok, og ser med skadefryd på at disse politikerne får smake egen medisin!!

Måtte de rødgrønne politikerne lære å tenke mer ydmykt, før flere nye sanksjoner blir innført MOT FRIHETEN til den norske befolkningen!

Appropos

Har alle glemt trygdesvindlerne på stortinget?
Disse gavene er tuslete småtteri i forhold.
Når blir det en avklaring ang. stortingets trygdesvindel?

Ingen nevnt ingen glemt ?

Jeg er enig med deg , det ble forbausende fort tyst omkring disse "naive" trygdemottakerne fra både det ene og det andre parti.
Jeg håper imidlertid at din etterlysning av avklaring ikke er for å dreie debatten vekk fra gavetema som nå er kommet opp.
På det ene område etter det andre viser det seg at enten er en god del av folkevalgte i de øverste politiske tillitsverv ekstremt naive i forhold til hvilke grenser for rett og galt de selv har vedtatt bl a i skattelovgivning eller så er de så arrogante at de hever seg over den lovgivning de ellers er mer enn normalt vedtakskåte for å belemre vanlige norske kvinner og menn med .
Om deres handlemåte skyldes uvitenhet, dumhet eller arroganse eller en kombinasjon av disse faktorer vites ikke, men burde kvalifisere til en storstilet utrenskning ved neste stortingsvalg som beklageligvis er hele 3 år unna.
Hvorledes skal alminnelige borgere kunne ha respekt for blant annet skattelovgivning med slike dårlige eksempler som våre øverste tillitsvalgte viser seg å være?