abcpenger

Bjarte Baasland sammen med forsvarer John Christian Elden under ankesaken i Borgarting lagmannsrett. Foto: Terje Bendiksby / Scanpix

Mildere straff for Baasland

Bjarte Baasland (36) er i Borgarting lagmannsrett dømt til tre år og tre måneders fengsel for grovt bedrageri. Straffen er ni måneder kortere enn i tingretten.

Dommen er også seks måneder strengere enn hva aktoratet ba om, melder aftenposten.no.

I Oslo tingrett ble Baasland dømt til fire års fengsel for grovt bedrageri etter å ha spilt bort 66 millioner kroner på nettspill.

Les også: Baasland-saken til Høyesterett

Siden dommen i tingretten har Bjarte Baasland (36) fått diagnosen velokardiofacialt syndrom (VCFS), som blant annet kan gi seg utslag i manglende tallforståelse og lærevansker. Med dette som bakgrunn mente forsvarer John Christian Elden at klienten måtte få strafferabatt.

– Vi er glade for at lagmannsretten satte ned straffen. Likevel mener vi at det er feil at de ikke har vektlagt sykdomsbildet på generelt grunnlag og vil derfor vurdere om dette er noe Høyesterett bør se på, sier Elden til aftenposten.no. (©NTB)

Lesernes kommentarer

STRAFF

Får ikke foreldrene noe straff som var delaktig
i svindel?(lånete?)milloner fra nær familie
og venner.Pengene er er tapt for dem.


JILL

Det blir jo feil.

Hvis han får nedsatt straffen for manglende tallforståelse, vil han ikke da tro att det er greit å ha svindlet til seg 66 millioner kr? Men det finner vi vel raskt ut når han slipper fri igjen.

Manglende tallforståelse og straff.

Dersom Bjarte Baasland lider av et så alvorlig tilfelle av manglende tallforståelse, skjønner han vel heller ikke bæret av hvor lang straffen blir, så 3-5 eller 10 år hadde vel vært ett fett for han, eller?

tallforståelse og lærevansker

Forteller vel det meste om det norske rettsystemet.
At han hadde problemer med tall og å kunne lære, kan selv en blind høne skjønne.
Ingen er så dum å blåse ut ca 60 mill i poker i forventning om å vinne inn det tapte.
Dvs ingen, untatt en da.

Fengsel ?

Det er vel bedre han får i straff og betale tilbake pengene. Det er vel ikke lett uten jobb.

Jeg trenger litt oppdatering...

Har jeg forstått det riktig, så har han ikke svindla staten, så hvorfor skal skattebetalerne betale for hans straff?

Det er jo bare statlige penger staten bryr seg om ellers.

!!!!

Staten bryr seg om alle slags penger, bare det er penger og uansett hvor "skitne" de er.