Drastiske grep skal stoppe unge råkjørere

Allerede annen gang ferske sjåfører blir tatt i å kjøre for fort, skal sertifikatet ryke, om samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) får det som hun vil.

Nye regler for prikkbelastning vil trolig bli innført i løpet av svært få år. Reglene blir strengere for alle: Forseelser som i dag gir to prikker, vil i fremtiden gi tre. For dem som har hatt lappen i under to år, blir antallet prikker doblet. Ved åtte prikker ryker lappen, skriver Bergens Tidende.

– Jeg har tro på strengere tiltak for de yngste sjåførene. Dobbel prikkbelastning vil fungere. I ettertid tror jeg mange unge førere vil takke oss, sier Kleppa.

Kleppa mener tiltakene mot unge lar seg rettferdiggjøre på grunn av den dystre statistikken.

– Med den overrepresentasjonen som er for unge bilførere, er det rett å ha spesielle tiltak rettet mot dem, sier Kleppa.

18- og 19-årige menn har ti ganger høyere risiko for å dø i trafikken enn de litt eldre mennene, ifølge Transportøkonomisk institutt. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Prikker på førerkortet.

Ok med prikkbelastning men da MÅ det mere politi ut på veiene, har eksempler på att politiet er fraværende der rallytilstander forekommer. Ringer du politiet får du som regel til svar at di ikke har mannskaper nok til å prioritere slike hendelser der du bor.
Vi borgere blir stadig fortalt att det skal mere politi ut på vegene men den gang ei, det er bare å ta en telefon til det lokale lensmanskontor (i åpningstiden) så får du høre om virklighetens verden fra deres side. Unnerbemanning utlån av mannskaper til andre steder sykemeldinger pga, overarbeid og avspassering pga, for mye over tid. Mange dager er det kun en mann på vakt og ber di om assistanse tar det ofte, enten dere tror det eller ei, opp til en time før forsterkningene er på plass.

Drastiske grep???

Ja, det er drastiske grep for dem som blir tatt for råkjøringen. Men alle de som ikke blir tatt fortsetter villmannskjøringa. Dette er ikke noe effektivt tiltak for å stoppe råkjøringa!
Gjør som det er blitt gjort med unge sjåfører og motorsykler: Sett begernsninger på motoreffekten i bilene de unge kan kjøre! Unge bilførere bør ikke få lov til å kjøre disse svært raske "gatebilene"!!
Det ville vært et effektivt tiltak!

Erfaring

Joda, hun har vel lang erfaring som sjåfør med flere millioner kilometer bak rattet, så hun vet vel hva hun snakker om :-)

Er litt frustrerende at bestemmende organer som skal utforme lover og regler, ikke har med seg yrkessjåfører (trailersjåfører, taxisjåfører, budbilsjåfører m.fl.), som vet litt mere, basert på kanskje 20-30 ganger bredere erfaring.

Men, det er jo typisk, at en politiker som har sittet bak et skrivebord hele livet, skal bestemme hvilke tiltak som skal iverksettes.
Kan jo bare minne om en tidligere samferdselsminister, Odd Einar Dørum, som ikke engang hadde sertifikat!

Norsk samferdselspolitkk på sitt beste: La en person som sitter innelukket på et kontor hele dagen, få bestemme hvordan de som faktisk er ute i trafikken hele dagen, skal få utføre sin jobb.

Dette er så gjennomført dårlig tenkning, at det er til å bli skremt av.

Enig, Jonny

Solid erfaring som bilfører gir kunnskap. Kleppa regnes vel ikke som dette, eller?
En gammel enkel erfaring: Søk råd der erfaring og kunnskap er å hente!
Er det så vanskelig å skjønne dette da? Selv om man er politiker, mener jeg.

Vel...

Dette har hun vel ikke funnet på helt av seg selv..? Det sitter et helt departement å utreder disse tingene før det kommer et forslag. Istedet for å sable ned dette forslaget, kom heller med konkrete motforslag som gir en effekt mot råkjøring blandt de yngste bilførerne.

Kleppas kjøreferdigheter er ikke avgjørende...

Nå tror jeg enkelte debattanter skal stikke fingen i jorda, og gruble litt over hvem det er som tar beslutninger, og hvem det er som utreder datagrunnlaget, som beslutninger taes på. Jeg tviler på at det er Kleppas erfaring som sjåfør som ligger bak hennes anbefalinger i denne saken, men snarere de vurderinger som er gjort av den staben hun har til å gjøre tenkearbeidet for seg. Forhåpentligvis har disse personene relevant kunnskap til disposisjon.

Så er det opp til Kleppa og bestemme, og dette synes jeg høres ut som en god beslutning.

De har ihvertfall tid til å

De har ihvertfall tid til å ha 2-3 trafikkontroller om dagen bare i Stavanger/Sandnes området. Blir jo ruinert bare av SMS radar...

Men det ser sikkert bra ut på statistikken hvis hver stakkar som kjører 57 i 50-sone de tar regnes som en sak løst. Penger i kassa blir det og.

enkelt steg

sett inn en slags autopilot som styrer farten evt sette inn en hjerne i bilen som ikke kan overstyres og som kun vil gi maksfart på 110 kmt uansett hvor di er verden så lenge di er i prøvetiden. grunnen til jeg skriver prøvetiden er pga det er den forslaget gjelder,kan godt innføre det på alle kjøretøy for meg. kommer ikke mangen minuttene kjappere frem selv om du du kjører i 150 i 90 sonen på 10 mil,pga ingen som klarer å holde 150 hele veien pga trafikk.

Hastighet

Har vært yrkessjåfør i mange år og har erfart hvor lite du tjener på å kjøre med høy hastighet . Bruker du GPS så ser du det tydelig . På en strekning på for eks . 15 til 20 mil kan du kanskje kjøre inn max 4-5 minutter men da skal du kjøre ganske agressivt og bruke mye extra drivstoff.Har sett det mange ganger .