EU sprøyter mer inntekter utover bøndene - som her i Sør-Ungarn. I Norge går bondeinntektene ned. Foto: Thomas Vermes
Bondeinntekt:

Sjokktall om bønder i EU og Norge

Ny statistikk: Bøndene i EU har økt sine inntekter med 5,3 prosent fra 2000 til 2009. Tallene for norske bønder viser inntektstap på 25,9 prosent.

(ABC Nyheter): Rett før staten klokka 14 i dag overrekker sitt tilbud til bøndene i årets jordbruksoppgjør, kommer EUs statistiske byrå Eurostat med sjokktall:

I EU har realinntektene til arbeid i jordbruket gått opp med 5,3 prosent fra 2000 til 2009. I Norge har realinntektene til bonden gått ned med hele 25,9 prosent.

I samme periode har sysselsettingen i jordbruket i EUs 27 medlemsland sunket med 24,9 prosent. I Norge har jordbruket slanket antall årsverk med 19,3 prosent fra 2000 til 2009.

Viktig i EU-avstemningen

I diskusjonen om ja eller nei til EU-medlemskap foran folkeavstemningen i 1994, var frykten for skjebnen til norsk jordbruk ett av de viktigste argumentene på nei-sida.

Mens Norge ble stående utenfor, gikk Finland inn. Finland er det EU-medlemslandet som mest likner på Norge når det gjelder arktiske forhold, og som hadde en småbrukerstruktur og høyt støttenivå før de overlot landbrukspolitikken sin til Brussel.

I Finland har realinntektene til bøndene gått opp med 2,6 prosent, mens rasjonaliseringen bare har vært litt kraftigere - en nedgang på 21,8 prosent i sysselsetting.

Omveltning i øst

Innad i EU er det gigantiske forskjeller mellom de gamle medlemslandene, og de øst- og sentraleuropeiske landene som sluttet seg til i 2004.

Bøndene i EUs 15 opprinnelige stater gikk på en smell med 9,6 prosent i inntektsnedgang. Det er riktignok langt mildere enn hva Eurostat anslår for norsk landbruk. Og sysselsettingen har falt mer moderat, med 16,7 prosent.

I EUs 12 nye medlemsland har bondeinntekten økt med formidable 61,2 prosent. Til gjengjeld har EU harvet bort hver tredje bonde der - det vil si 31,2 prosent.

Les Eurostats tall her.

- Har vært flatt her

Avdelingsdirektør Lars Johan Rustad i Norsk institutt for landbruksøkonomisk forskning (Nilf) er en av de fremste tallknuserne for jordbruket i Norge. Han leder sekretariatet for Budsjettnemnda for jordbruket, som fastlegger beregningsgrunnlaget for jordbruksoppgjørene.

- Kan det være slik at realinntekten har gått ned for bøndene i Norge, mens den har økt i EU?

- Ja. I nominelle kroner har jo inntekten ligget ganske flatt, men gått noe opp de siste åra, sier Rustad til ABC Nyheter.

Ulike statistikker

- Det som fort kan forstyrre bildet sammenliknet med norske tall, er metodene Eurostat beregner etter. Når de skal justere for prisutviklingen, gjør justeres den for hvert land etter utviklingen i brutto nasjonalprodukt, sier han.

- I Norge finnes en slik justering inkludert olje, og en for bare fastlandssektoren. Beregner man inkludert olje, blir dette veldig avhengig av oljeprisen. Videre kommer også eurokursen inn i beregningen, legger han til.

- Dette kan fort slå ut, men vi har ikke rukket å analysere Eurostats nye tall ennå, sier Rustad.

- Dessuten får bøndene i Norge et jordbruksfradrag i skatten. Virkningen av det har ikke Eurostat tatt med, fastslår Lars Johan Rustad.

Siste nytt

Også i nyere tid har Eurostat beregnet at norske bondeinntekter faller, når prisstigningen er trukket fra. Realinntekten sank med 5,2 prosent fra 2008 til 2009.

Men i dette siste året slår statistikken mindre dårlig ut for norske bønder, enn for EUs. De mistet 11,6 prosent av inntektsnivået sitt på ett år. Denne gangen fulgte også de nye medlemstatene med i dragsuget - og vel så det - med minus 12,5 prosent.

- Disse tallene er alarmerende og bekrefter våre bange anelser, sier generalsekretæren i Copa-Cogeca, organisasjonene for landbruket i EU-landene, finske Pekka Pesonen.

- Selv før den pågående krisen lå bondeinntektene bare på 50 prosent av det andre har. Politikerne er nødt til å gjøre noe! oppfordrer Pesonen.

Artikkelen er oppdatert med opplysninger om siste år, og kommentar fra EUs landbruksorganisasjoner.


Lesernes kommentarer

Inntekt!

Håper bøndene kan få et skikkelig oppgjør i år. Det fortjener de virkelig. Det er ikke mange yrkesgrupper i norge som hadde godtatt en lønnsutvikling lik den bøndene har hatt de senere år. Det er sikkert ikke mange som arbeider like hardt og mye som denne yrkesgruppen. Stå på! Vi trenger dyktige bønder i norge til å produsere god mat, så slipper vi å være totalt avhengig av andre land for å få vår mat på bordet. De er også en garanti for at kulturlandskapet blir holdt noen lunde i hevd, selv om det skulle vært brukt enda mer midler på denne delen. Det er snart grodd igjen overalt.

Takk

Takk for støtten til norsk jordbruk,Sigmund. Det er vist ikke så mange som gjer det
Tror ikke noe av galskapen blir rettet opp i dette oppgjøret heller. De som styrer tror vist at vi kan spise penger. Bønder over heile verden blir presset til det ytterste i arbeide og kalitetskrava blr stadig hardere. Men lønna til bonden ligger på det halve av det andre tjener. Og er dalende. Det er ikke mange andre som hadde giddet å arbeide for halv lønn. Jamen bøndene er selvstendig næringsdrivende sier mange på høgresiden. Ja hva så, er vi ikke verdige å ha inntekt da. Jeg bare spør

Høgresiden?

Du sier: Jamen bøndene er selvstendig næringsdrivende sier mange på høgresiden.
Nå er det vel strengt tatt AP og LO som er i mot alt som har med selvstendig næring og nyskaping i Norge å gjøre, beklagelig vis.

Takk

godt noen setter pris på å få god norsk mat på bordet!!
det samme med kulturlandskapet, uten dyr gror det helt igjen! da er det ikke vits i å satse på turisme!
så endelig en jeg er enig med!

EU

De burde kansje stemt ja i 94 istedenfor å tru på falske insidier fra norske politikere, EU har aktivt støttet småbrukene, mens vi har ilagt de flere kostbare pålegg og lover slik at det kun er store aktører som har noe igjenn for å drive.

Ja kanske vi skulle gjort

Ja kanske vi skulle gjort det. Jeg husker enda Gunnhild Øyangen sin kommentar etter EU valget i 94. "Dersom bøndene tror det blir bedre utenfor EU tar dei feil". Og bøndene sitt NEI til EU er vi blitt straffet for i alle år etterpå

tja. kanskje, men hadde vi

tja. kanskje, men hadde vi fått fri flyt over grensen, kunne like godt alle bøndene her til lands lagt ned. det blir som om Norge skulle konkurrert med Kina i å lage klær!

Jeg er sikker på

at du tar feil, Mari Olsen. Jeg har reist mye i Europa (og USA også), og jeg mener norske landbruksprodukter hadde gjort furore i Europa! Norske oster er fullt på høyde med hva som helst, og i sør-Spania kunne det selges så mye storfebiff som helst - der er det nesten ikke et gresstrå og enda mindre en ku å se.
Se hva fiskeoppdretterne har fått til. Var i Kiel for et års tid siden. I disken på et stort matmarked lå en innbydende halvside røkelaks, nydelig presentert. Er den laksen norsk? spurte jeg. Selvfølgelig, svarte hun bak disken. Vi kjøper mengder laks fra Norge.
Se for deg bildet på en Freia melkesjokolade: det bildet med fjell, kyr, budeie går rett hjem i Europa.
Trekk pusten dypt, bønder, ta mot til dere og si JA til Europa. Neste gang! Dere kommer ikke til å klare produsere nok.

du tar nok feil du også odd!

du tar nok feil du også odd! ikke det at norske varer er dårligere kvalitet, tvert i mot. men hvem greier å konkurrere i pris med land som feks. Polen og Tyskland der forholdene ligger mye mer til rette? har selv reist en del, og har vært på noen av de "litt" større gårdene der det ikke er uvanlig med 1000 melkekyr. da har du ikke mye å stille opp med hvis du har 30 her i Norge (noe som er rimelig stort her, så lenge man ikke driver samdrift). det nytter ikke å produsere noe her i landen som er konkurranse dyktig på verdensmarkedet. bonden får 3 kr pr. liter melk, mens i butikken er det 10-11.. og de ostene tror jeg du kan produsere i et annent land til halv pris, å da er det nok slik med mesteparten av oss folk at vi kjøper det billigste!

Alfor pessimistisk.

Skal en drive butikk nytter det ikke å være så pessimistisk. Det første jeg gjør når jeg kommer hjem etter noen uker i sydligere strøk, er å ta meg et stor glass iskald melk.
En gang i Tyskland bestilte jeg et glass melk til frokost. Jeg fikk et glass glovarm melk. Jeg sa jeg ville ha den kald. Da fikk jeg et glass melk med isbiter i.
Det er bare i Skandinavia og England jeg får ordentrlig melk slik jeg vil ha den.

Jordbruksoppgjøret-moderne svik.

Når kravet ligger på det halve av hva det burde ha vært, kan vi ikke vente at noen forstår hva som går føre seg i landbruket. Jeg kan bare anbefale flest mulig å legge ned gårdens drift, dersom det er husdyr du driver med. En 10 -15 000 kr pr. årsverk forslår overhode ikke. Vi har blitt oppholdt med godt snakk helt siden "den store" oppgraderinga av landbruket i 1975-1976. Pengene har nesten ved hvert eneste oppgjør latt vente på seg. Nå er det slutt. Ingen ved sine fulle fem vil sine barn så vondt at vi vil la dem overta.
For første gang siden steinalderen for tusenvis av år siden er det nå ingen mjølkebruk igjen på Øverskogen her jeg bor og driver med sau, og vi seks sauebruk legger nå ned etter hvert. Det er en villet politikk som er grunnen til dette og det vil aldri bli bedre. Når dyra er borte kommer de ikke igjen!

Enig!! Dette er også min

Enig!!
Dette er også min oppfordring. Ikke tilrå barna å ta over! Vi vil jo barna våre det beste, ikke et liv med dårlig råd og alt for stor arbeidsbelastning. (Se lenger nede. )

Inntekt

Hvor får dem pengene i fra? store kostbare traktorer kjøper dei ny redskap som knapt blir brukt detta står ute i ver og vind,det er nok å ta seg en tur på bygda so ser ein det ihvertfall her i Ottadalen hel opp til Skjåk,for meg ser det ut til at dei har det bra.

haha. for at man skal kunne

haha. for at man skal kunne drive gård må man nesten ha traktor og redskap.... og hvor får du pengene fra når du kjøper deg ny bil? dessuten må man jo ha nytt redskap, slik at det kanskje ikke ryker. for man har ikke tid til å reparere det når man må ha full jobb ved siden av!!

Mari da...

Har du full jobb burde du klare deg bare med den. Det må andre. Gården skulle da gi ekstrainntekter - andre må jobbe overtid for dem eller gå med avisen grytidlig.

odd da.....

nå var det ikke det som var det mest viktige å fokusere på da med overtid å greier! det var vel det med troaktor og redskap. noe som er viktig på en gård. og er det så rart at bonden invisterer i arbeidsplassen sin?? å stakkar deg som må gå med avisen, har du full jobb trenger du vel ikke det?

Enig der!

Men holder det ikke med en traktor? Må en ha en traktor til hvert redskap? Undrer! Hvorfor er også norske landbruksvarer så mye dyrere enn f.eks land ellers i norden? Er det grossisten? Det siste kan det ikke være for disse grossistene er eid av bøndene.

Det kan du spørre om.

Normalt er prisen det selger tror han kan få ut av kjøper. Men siden selger og kjøper er det samme, er det vel andre motiver. Kjenner en som driver bensinstasjon, Han handler stort sett kolonialvarer bare på bensinstasjoner.
En annen ting er om alle disse gårdene som har investert store summer i redskaper - når de er naboer, kunne de ikke samarbeidet litt og delt på redskapen? Hvor mange driftstimer pr. år har en skurtresker pr. år hos en som driver med korn?

ja det er mange det som

ja det er mange det som kjøper ting sammen, ting man ikke bruker så ofte, men som likvel er nødvendig! men ikke alt. du kan jo selv begynne med å dele bil med nabon!

Norske bønder.

Artikkelen sier kun noe om hva norske bønder tjener som bonde. Hva med alle bøndene som har et annet yrke i tillegg? Jeg tror at hvis dette blir tilført bøndene i tillegg til bondeinntekten, kommer de langt over gjennomsnittet i EU.

ja så klart! men når du først

ja så klart! men når du først står opp klokken 6 om morgen for å ta fjøsstellet for deretter å reise på jobb. så kommer du hjem 4-5 og da må ta kveldsstellet, ferdig rundt 7-8. tror nok du også hadde tjent litt mer enn gjennomsnittet med en arbeidsdag på 14 timer!!

Valg!

Hele livet består av valg. Hvorfor velger man å bli bonde? Finnes det ikke også andre yrker som står på utover det normale, men ikke ligger like høyt på skattelistene som mange bønder? En annen ting som jeg ofte undrer meg over er hvorfor må man f.eks dyrke noe slikt som tomater langt oppe i en fjellkommune i et kjempe drivhus som bruker enorme mengder energi. Tomater er da vitterlig noe som vokser under normale forhold i f.eks Italia. Men norske tomater. De blir faktisk beskyttet mot tomater fra sør Europa med tanke på tollavgifter.

vil du ikke ha mat? melka

vil du ikke ha mat?
melka kommer ikke fra kjøleskapet vet du?
å jo en ting skal du ha rett i, matproduksjon i norge ligger dårlig til rette, det er nok mange andre land som har bedre forhold enn oss. men nå er det engang slik at vi ønsker å være mest mulig selvforsynte med mat.. og det tomateksempelet var ikke særlig bra, det er ikke mange som produserer tomat i norge for videresalg!

Bonde

...er ikke ensbetydende med at man driver med dyr. Det finnes også mange korn- og grønnsaksbønder. De sår og planter om våren og høster om høsten. Hva gjør de ellers hele året? Vasker og vedlikeholder redskap?

Kan ikke la være å kommentere

Statistikk er statistikk. Opp 5,3 i EU og ned 25,9 i Norge. Det sier jo ingenting om hvem som har høyest inntekt nå. Den norske bonden tjener kan hende mer alikevel.
"Bønder over heile verden blir presset til det ytterste i arbeide og kalitetskrava blr stadig hardere." - akkurat som for alle andre yrkesgrupper. Enden er nok ikke nådd. Det kommer nok mer av samme og vi har fremdeles god margin til sult og nød her.
Dere skal se det går greit med kvart lønn også. Stå på, svært mange andre har klart der før dere!

statistikk er statisktikk.

statistikk er statisktikk. det har du rett i! men alle andre yrkesgrupper er pressa? den må du forklare`? ja du har rett i at vi sulter ikke i hjel for det er jo tross alt bonden som lager maten så han vil alltid klare seg! værre med de som tror melka kommer fra kjøleskapet!

Innen EU er det bare fryd og gammen ???

Tror man skal være forsiktig med å trekke for raske sluttninger om hvor bra bøndene har det innenfor EU. Den økonomiske krisen som først er kommet til uttrykk i Hellas vil få EU til å knake i sine sammenføyninger. Alle sektorer som er avhengig av subsidier vil få problemer fremover, også her hjemme.

Til Gunnar Celius

Alle kunne jo doble inntekta dersom dei fekk ein jobb til. Man arbeider jo bare 6-7 timer dagen i ein vanleg jobb.så da har dere god tid til ein jobb til isteden for å slite godstolen om kvelden. Skjønner ikke at mange klager på lønna. Det er jo bare å ta ein jobb til

Norsk matvareproduksjon er viktig.

Matvareproduksjon er viktig. Det må fortsatt være et mål at vi er mest mulig selvberget på mat her i landet. Dessuten sysselsetter landbruket mange som indirekte leverer varere og tjenester. Det er et politisk mål at bosettingsmønsteret skal være spredt. Får ikke landbruket levelige vilkår vil distriktene avfolkes. Viktige utmarksbeiter og godt landbruksareal vil da gro igjen og vi blir avhengige av andre land for å få mat på vår tallerken. En slik utvikling vil gjøre landet svært sårbart i tilfelle krisetider og krig.

Få flere bønder og bedre betaling for dem

Hadde det ikke vært for di hardtarbeidene bøndene og fiskerene i norge så hadde vi vært ett uland nesten, så staten burde for lenge siden sett det og gitt dem bedre betalt, dette er arbeidere som nesten aldri har ferie og di jobber så å si døgnet rundt og det gjelder ikke bare bonden selv, men hele familien jobber nesten gratis bare pga di er familie og ikke vil miste gårdene sine. lurer på hvor mørke tall det finnes innen skikkelig skolegang for barna til bøndene pga vet om flere som ikke fikk muligheten til å fullføre utdanningen bare pga di må overta gården, di skulle hatt tall på dette og staten burde betalt slik at disse fikk en skikkelig utdanning evt dekt avløyser slik at di kunne tatt kveldskole evt fritid til skolegang ved slik arv av gård. pga har enda ikke hørt/sett noen stoppe opp gården for å gå på skole, bøndene burde fått lov å skrive opp alle som jobber slik at di blir reknet som ansatte så kunne vi fått sett hvor mangen usle kroner di får pr time i betaling for alt di leverer. så kunne staten gått tilbake i tid og kompensert dem for alt gratisarbeidet familiene og bøndene gjør