
Sjokktall om bønder i EU og Norge
(ABC Nyheter): Rett før staten klokka 14 i dag overrekker sitt tilbud til bøndene i årets jordbruksoppgjør, kommer EUs statistiske byrå Eurostat med sjokktall:
I EU har realinntektene til arbeid i jordbruket gått opp med 5,3 prosent fra 2000 til 2009. I Norge har realinntektene til bonden gått ned med hele 25,9 prosent.
I samme periode har sysselsettingen i jordbruket i EUs 27 medlemsland sunket med 24,9 prosent. I Norge har jordbruket slanket antall årsverk med 19,3 prosent fra 2000 til 2009.
Viktig i EU-avstemningen
I diskusjonen om ja eller nei til EU-medlemskap foran folkeavstemningen i 1994, var frykten for skjebnen til norsk jordbruk ett av de viktigste argumentene på nei-sida.
Mens Norge ble stående utenfor, gikk Finland inn. Finland er det EU-medlemslandet som mest likner på Norge når det gjelder arktiske forhold, og som hadde en småbrukerstruktur og høyt støttenivå før de overlot landbrukspolitikken sin til Brussel.
I Finland har realinntektene til bøndene gått opp med 2,6 prosent, mens rasjonaliseringen bare har vært litt kraftigere - en nedgang på 21,8 prosent i sysselsetting.
Omveltning i øst
Innad i EU er det gigantiske forskjeller mellom de gamle medlemslandene, og de øst- og sentraleuropeiske landene som sluttet seg til i 2004.
Bøndene i EUs 15 opprinnelige stater gikk på en smell med 9,6 prosent i inntektsnedgang. Det er riktignok langt mildere enn hva Eurostat anslår for norsk landbruk. Og sysselsettingen har falt mer moderat, med 16,7 prosent.
I EUs 12 nye medlemsland har bondeinntekten økt med formidable 61,2 prosent. Til gjengjeld har EU harvet bort hver tredje bonde der - det vil si 31,2 prosent.
- Har vært flatt her
Avdelingsdirektør Lars Johan Rustad i Norsk institutt for landbruksøkonomisk forskning (Nilf) er en av de fremste tallknuserne for jordbruket i Norge. Han leder sekretariatet for Budsjettnemnda for jordbruket, som fastlegger beregningsgrunnlaget for jordbruksoppgjørene.
- Kan det være slik at realinntekten har gått ned for bøndene i Norge, mens den har økt i EU?
- Ja. I nominelle kroner har jo inntekten ligget ganske flatt, men gått noe opp de siste åra, sier Rustad til ABC Nyheter.
Ulike statistikker
- Det som fort kan forstyrre bildet sammenliknet med norske tall, er metodene Eurostat beregner etter. Når de skal justere for prisutviklingen, gjør justeres den for hvert land etter utviklingen i brutto nasjonalprodukt, sier han.
- I Norge finnes en slik justering inkludert olje, og en for bare fastlandssektoren. Beregner man inkludert olje, blir dette veldig avhengig av oljeprisen. Videre kommer også eurokursen inn i beregningen, legger han til.
- Dette kan fort slå ut, men vi har ikke rukket å analysere Eurostats nye tall ennå, sier Rustad.
- Dessuten får bøndene i Norge et jordbruksfradrag i skatten. Virkningen av det har ikke Eurostat tatt med, fastslår Lars Johan Rustad.
Siste nytt
Også i nyere tid har Eurostat beregnet at norske bondeinntekter faller, når prisstigningen er trukket fra. Realinntekten sank med 5,2 prosent fra 2008 til 2009.
Men i dette siste året slår statistikken mindre dårlig ut for norske bønder, enn for EUs. De mistet 11,6 prosent av inntektsnivået sitt på ett år. Denne gangen fulgte også de nye medlemstatene med i dragsuget - og vel så det - med minus 12,5 prosent.
- Disse tallene er alarmerende og bekrefter våre bange anelser, sier generalsekretæren i Copa-Cogeca, organisasjonene for landbruket i EU-landene, finske Pekka Pesonen.
- Selv før den pågående krisen lå bondeinntektene bare på 50 prosent av det andre har. Politikerne er nødt til å gjøre noe! oppfordrer Pesonen.
Artikkelen er oppdatert med opplysninger om siste år, og kommentar fra EUs landbruksorganisasjoner.

- Det er helt på trynet
Bankia trenger opptil 150 milliarder kroner
Nordmann skal lede forhandlingene om ny klimaavtale
Lesernes kommentarer
Sigmund Holmen Olsen
7. mai 2010 - 13:21
Inntekt!
Magnar Are
7. mai 2010 - 14:01
Takk
Tror ikke noe av galskapen blir rettet opp i dette oppgjøret heller. De som styrer tror vist at vi kan spise penger. Bønder over heile verden blir presset til det ytterste i arbeide og kalitetskrava blr stadig hardere. Men lønna til bonden ligger på det halve av det andre tjener. Og er dalende. Det er ikke mange andre som hadde giddet å arbeide for halv lønn. Jamen bøndene er selvstendig næringsdrivende sier mange på høgresiden. Ja hva så, er vi ikke verdige å ha inntekt da. Jeg bare spør
Roger Hansen
7. mai 2010 - 17:05
Høgresiden?
Nå er det vel strengt tatt AP og LO som er i mot alt som har med selvstendig næring og nyskaping i Norge å gjøre, beklagelig vis.
Mari Olsen
7. mai 2010 - 16:07
Takk
det samme med kulturlandskapet, uten dyr gror det helt igjen! da er det ikke vits i å satse på turisme!
så endelig en jeg er enig med!
Espen Altmann
7. mai 2010 - 13:45
EU
Magnar Are
7. mai 2010 - 14:06
Ja kanske vi skulle gjort
Mari Olsen
7. mai 2010 - 16:02
tja. kanskje, men hadde vi
Odd Johannessen
7. mai 2010 - 17:25
Jeg er sikker på
Se hva fiskeoppdretterne har fått til. Var i Kiel for et års tid siden. I disken på et stort matmarked lå en innbydende halvside røkelaks, nydelig presentert. Er den laksen norsk? spurte jeg. Selvfølgelig, svarte hun bak disken. Vi kjøper mengder laks fra Norge.
Se for deg bildet på en Freia melkesjokolade: det bildet med fjell, kyr, budeie går rett hjem i Europa.
Trekk pusten dypt, bønder, ta mot til dere og si JA til Europa. Neste gang! Dere kommer ikke til å klare produsere nok.
Mari Olsen
8. mai 2010 - 18:22
du tar nok feil du også odd!
Odd Johannessen
8. mai 2010 - 21:07
Alfor pessimistisk.
En gang i Tyskland bestilte jeg et glass melk til frokost. Jeg fikk et glass glovarm melk. Jeg sa jeg ville ha den kald. Da fikk jeg et glass melk med isbiter i.
Det er bare i Skandinavia og England jeg får ordentrlig melk slik jeg vil ha den.
Per Syrdahl
7. mai 2010 - 14:11
Jordbruksoppgjøret-moderne svik.
For første gang siden steinalderen for tusenvis av år siden er det nå ingen mjølkebruk igjen på Øverskogen her jeg bor og driver med sau, og vi seks sauebruk legger nå ned etter hvert. Det er en villet politikk som er grunnen til dette og det vil aldri bli bedre. Når dyra er borte kommer de ikke igjen!
Ola Haarstad
7. mai 2010 - 20:30
Enig!! Dette er også min
Dette er også min oppfordring. Ikke tilrå barna å ta over! Vi vil jo barna våre det beste, ikke et liv med dårlig råd og alt for stor arbeidsbelastning. (Se lenger nede. )
Erland Nyhus
7. mai 2010 - 14:15
Inntekt
Mari Olsen
7. mai 2010 - 15:48
haha. for at man skal kunne
Odd Johannessen
7. mai 2010 - 17:31
Mari da...
Mari Olsen
8. mai 2010 - 18:27
odd da.....
Jarle Greva
7. mai 2010 - 17:32
Enig der!
Odd Johannessen
8. mai 2010 - 14:40
Det kan du spørre om.
En annen ting er om alle disse gårdene som har investert store summer i redskaper - når de er naboer, kunne de ikke samarbeidet litt og delt på redskapen? Hvor mange driftstimer pr. år har en skurtresker pr. år hos en som driver med korn?
Mari Olsen
8. mai 2010 - 18:30
ja det er mange det som
7. mai 2010 - 14:26
Norske bønder.
Mari Olsen
7. mai 2010 - 15:53
ja så klart! men når du først
Jarle Greva
7. mai 2010 - 17:37
Valg!
Mari Olsen
8. mai 2010 - 18:34
vil du ikke ha mat? melka
melka kommer ikke fra kjøleskapet vet du?
å jo en ting skal du ha rett i, matproduksjon i norge ligger dårlig til rette, det er nok mange andre land som har bedre forhold enn oss. men nå er det engang slik at vi ønsker å være mest mulig selvforsynte med mat.. og det tomateksempelet var ikke særlig bra, det er ikke mange som produserer tomat i norge for videresalg!
7. mai 2010 - 18:04
Bonde
Per Thomas Kraabøl
7. mai 2010 - 14:35
Kan ikke la være å kommentere
"Bønder over heile verden blir presset til det ytterste i arbeide og kalitetskrava blr stadig hardere." - akkurat som for alle andre yrkesgrupper. Enden er nok ikke nådd. Det kommer nok mer av samme og vi har fremdeles god margin til sult og nød her.
Dere skal se det går greit med kvart lønn også. Stå på, svært mange andre har klart der før dere!
Mari Olsen
7. mai 2010 - 15:58
statistikk er statisktikk.
Roger Trones
7. mai 2010 - 14:41
Innen EU er det bare fryd og gammen ???
Magnar Are
7. mai 2010 - 14:53
Til Gunnar Celius
Jim
7. mai 2010 - 16:32
Norsk matvareproduksjon er viktig.
Jarl Vatnamot
7. mai 2010 - 16:35
Få flere bønder og bedre betaling for dem