
Posten vil spare 300 millioner på å kutte lørdager
Det bør gjøres en politisk vurdering av om det er riktig bruk av samfunnets ressurser å videreføre det konsesjonspålagte servicetilbudet på dagens nivå, skriver konsernsjef Dag Mejdell i Posten Norge i et innlegg i Dagens Næringsliv.
De siste ti årene har volumet av brevpost falt med nesten 30 prosent.
– Postmengden på lørdager utgjør omtrent halvparten av volumet på hverdagene. Undersøkelser Posten har foretatt viser at de fleste kundene ikke oppfatter lørdagsdistribusjon som viktig, skriver Mejdell.
En del av postleveringen lørdager er abonnementsaviser.
– Men faktum er at avisene selv i hovedsak står for avisdistribusjon i Norge. Posten distribuerer 12 prosent av lørdagsavisene. Resten går gjennom avisenes egne distribusjonsnett. Posten mener derfor at det bør vurderes alternative løsninger eller finansieringsformer for avisdistribusjon på lørdager, skriver postsjefen.
Han viser til at staten kan bli spart for 300 millioner kroner hvis brevomdeling på lørdager fjernes.
Mejdell er også skeptisk til at Posten fortsatt skal tilby banktjenester. Bare 2 prosent av alle regninger blir betalt over skranke, mens Posten er pålagt å tilby banktjenester på 1.500 steder, påpeker han. (©NTB)

- Det er helt på trynet
Bankia trenger opptil 150 milliarder kroner
Nordmann skal lede forhandlingene om ny klimaavtale
Lesernes kommentarer
Oddbjørn Håland
21. april 2010 - 10:19
Kutt
Betale regninger på posten i skranken? Ja prøv,ikke akkurat noen billig affære,prøv å veksle valuta ..dessverre ikke mulig..
Tron Hagen
21. april 2010 - 10:21
Heia Posten i molboland
Men nå er det et ønske å spare 300 millioner. Det er da ikke så lenge de la ned mesteparten av postkontorene og lot mer eller mindre udugelige butikkansatte overta "moroa". Dette ble selvsagt gjennomført for at posten selv skulle spare penger, jeg opplever det ikke som et bedre servicetilbud. Man må passe på det meste, da det stort sett er gjennomtrekk i butikkene.
Nei, konkurranse er nok sunt det, og slagordet "Posten skal fram" kan glemmes hvis de får det som de vil. Og det får de sikkert, Sigbjørn vil nok også spare.
Michael Knudsen
21. april 2010 - 10:26
utrolig
Kjell Berglund
21. april 2010 - 10:35
..
Det neste er at du må reise og hente den selv...
William Hakvaag
21. april 2010 - 10:33
Kutting
Per Bruun
21. april 2010 - 10:40
Selvskudd
Alf Petterson
21. april 2010 - 10:46
Fornuftigt.
21. april 2010 - 10:53
stadig bedre tilbud fra posten
Per Urdahl
21. april 2010 - 11:06
Nei og atter nei.
Hitil koster det 8,50 å sende brev se på nabolandet i øst der er det to, ja to post ombæringer pr dag og brev koster det bare 4,50 å sende. Nei kjære post ledelse ta til vettet nok er nok. Pleas er det noen som er flinke nok på fasebook til å lage en gruppe på dette? Så gjør det.
Karstein Ingebrigtsen
21. april 2010 - 11:10
Posten,, en vits !
Grete Thornæs Christiansen
21. april 2010 - 11:18
Posten er viktig for distriktene
Terje Johannessen
21. april 2010 - 11:26
Et godt uttrykk heter at man
Penger kan man nå få i butikk. Man skal ta ut kanskje ti tusen kroner og står i samme kø som skal handle et brød . Uten noen form for sikring mellom brødet og ti tusen kroner overhodet. Pakker får man også i butikk
Altså staten skal spares for 300 millioner kroner. Hva med de ansatte?
De avspises vel med knapper og glansbilder som vanlig, og havner i en eller annen NAV- kø.
Fortsett med å spare , slik vi ser det spares på veier og jernbane og helse og mange andre nedprioriterte områder.
Vibeke Hansen
21. april 2010 - 11:29
En dag i uken holder!
Jeg forslår derfor at Posten gjør et ordentlig grep og distribuerer post hver tirsdag.
21. april 2010 - 12:20
Tirsdag ?
Knut Andresen
21. april 2010 - 11:29
Posten har allerede kuttet ut lørdager
Jan H Olsen
21. april 2010 - 12:14
Dersom alt skal lønne seg....
Det bor mange ute i distriktene som bl.a. får aviser med posten. Disse er vel ikke viktige for alle som bare kan gå ned på hjørnet å hente en. Håper de som sitter ved roret nå ihvertfall er litt distriktsvennlige.... Konsernsjefer er som de pleier å være - spare inn og kutte ut, gir på kort sikt et fint resultat - og flere millioner i bonus på sjefen.
21. april 2010 - 12:17
Heldig ?!
Jeg kjøper varer som jeg tar med hjem selv, eller hvis det større ting blir de sendt med andre aktører som forretningen har avtale med.
Regninger fra stat og kommune vil jeg ikke ha, men de kommer når de kommer, hvem som kommer med dem betyr ingenting, ingen rush.
Så for meg må de gjerne legge ned hele Posten og spare alle de millionene de kan få for dem.
Det eneste er juleposten da...
Thor Johnsen
21. april 2010 - 12:33
For oss?
Eirik Støylen
21. april 2010 - 12:42
Staten har det bekvemt
Sånn tenker Staten, mens private aktører heller snur på det og tenker hvordan de kan gjøre det bedre for at kundene skal benytte seg av tenesten.
Statens tankesett fører til at tilbudet blir dårligere for skattebetalerne, og samtidig sitter de på Stortinget og roper "fy, fy!" når enkelte politikere vil ha mer privatisering. Nei, vettu hva, får ikke Staten ta seg av det, så skal heller ingen andre få tene penger på det. Vår røde nabo i øst trenger ikke lure på hvor kommunismen tok veien.
Det snakkes stadig om viktigheten av et levedyktig distriktsnorge, men Staten selv vil ikke delta "der ute", så skoler, sykehus, politi og brannvesen er ofte flere timer unna. Det er vel slik de har lagt opp spillet, så om noen år er det ingen som bor der ute lenger og de trenger verken vedlikeholde veier eller bygge nytt av noe slag. Og iallfall ikke kjøre post på lørdager.
Helt greit om dere kutter ut lørdagen bare dere får levert pakker og brev til butikkene på fredag. Det er der jeg henter denslags likevel, så handler jeg melk og brød til lørdagskvelden i samme slengen. Ser man på køen og hvor effektive de er på posthuset, så er det ikke vanskelig å skjønne at de helst ikke vil ha folk på besøk.
Kjell Strøm
21. april 2010 - 12:45
Posten..
Kjell Dahl
21. april 2010 - 20:21
Lørdagsposten?
Edvard Johan Larsen
21. april 2010 - 21:09
Frydenberg og Meidel.
Jon Akason
22. april 2010 - 12:05
På overtid
Men jeg frykter at dette ikke stopper her. Hvis posttjenesten sakte men sikkert forsvinner til fordel for mer "serviceinnstillte" aktører som UPS og TNT og hva de nå heter alle sammen, ja da risikerer vi å måtte betale 256 kroner for å sende en liten pakke til Drammen. Jeg regner med at brev og den slags vil uansett gå av dage snart. Hvem skriver brev i dag? Jeg mottar ikke noe annet enn regninger og reklame i min postkasse i disse dager og disse kan utmerket leveres til meg elektronisk (Hvilket de faktisk gjør også). Postens dager er talte. Jeg vil savne denne tjenesten.
Jørn Bentsen
27. april 2010 - 10:01
Spare ?
Odd Johannessen
27. april 2010 - 12:41
Hmm...