abcpenger

British Airways blir rammet av storstreik fra lørdag til mandag. De kabinansatte er opprørt over planen om å spare 62,5 millioner pund, 559 millioner kroner. (Foto: Scanpix)

Ikke kaos etter BA-streik

De kabinansatte i flyselskapet British Airways startet lørdag en storstreik som vil ramme flere tusen passasjerer. Men det ventede kaoset ved Londons to største flyplasser uteble lørdag.

Streiken som ble innledet ved midnatt fredag, skal vare i tre dager, men det er allerede planlagt en ny streikerunde 27. mars.

De kabinansatte streiker hovedsakelig mot flyselskapets plan om å spare 62,5 millioner pund (559 millioner kroner). Tiltakene omfatter å fryse lønningene i år og redusere antallet besetningsmedlemmer på langdistanseflyginger. Forhandlingene med ledelsen i flyselskapet endte med et brudd fredag. Unite, som organiserer de kabinansatte, beskylder British Airways (BA) for å gå til «krig» mot de fagorganiserte.

Ikke kaos

Det ble spådd kaos på de to største flyplassene i London da streiken ble kunngjort, men lørdag ettermiddag var ikke køene unormalt store. Dette skyldtes først og fremst at BA hadde tatt sine forholdsregler for å kunne hanskes med streiken.

BA opplyser at rundt 65 prosent av passasjerene kommer til å kunne fly som normalt i løpet av den første tredagersstreiken. Totalt vil 1.100 av 1.950 BA-flyginger bli rammet.

Ved Gatwick-flyplassen i London kommer alle langdistanseflyginger til å gå som normalt, mens halvparten av de kortere flygingene blir innstilt. Ved Heathrow rammes 40 prosent av langdistanseflygingene, mens 70 prosent av de korte flygingene må innstilles.

BA fornøyd

BA opplyser at de er fornøyd med hvordan de har håndtert streiken så langt.

– Vi har mål om å frakte så mange passasjerer som mulig denne helgen, og ved Heathrow og Gatwick har vi fått en god start. Vi har satt i gang vår største beredskapsplanen noensinne, sier en talskvinne for flyselskapet.

Statsminister Gordon Brown har fordømt streiken. Han mener at den ikke tjener noens interesser, og at den vil føre til mye trøbbel for passasjerene.

Brown oppfordrer partene til å sette seg ved forhandlingsbordet så fort som mulig. (©NTB)