ABC Nyheter

LETTER PÅ KRAVENE: Regjeringen går nå inn for å utbetale lån til Island før statsminister Johanna Sigurdardottir har inngått en Icesave-avtale. Foto: Thomas Vermes
Islands krise:

Vil gi Island lån uten Icesave-avtale

Regjeringen har gitt beskjed til IMF og Island om at Norge nå går inn for å gi Island lån før Islands strid om en Icesave-avtale er på plass.

Nyheter

ICESAVE-SKANDALEN

Den islandske banken Landsbankinn opprettet en nettsparebank for utlendinger, særlig nederlendere og briter, kalt Icesave.

De tilbød gunstig rente og fikk flere utenlandske innskytere enn innbyggere på Island.

Da bankvesenet på Island gikk overende, forlangte Nederland og  Storbritannia at den islandske staten skal betale alle utenlandske innskyteres tap.

Den islandske regjeringen ble tvunget til å inngå en avtale om å låne 3,88 milliarder euro (over 30 milliarder norske kroner) - nettopp fra Nederland og Storbritiannia - for å kunne betale Icesave-innskyterne tilbake.

Avtalen ble forkastet av Alltinget som i august 2009 krevde endringer i den.

17. oktober meldte den islandske avisa Morgunbladid at forhandere fra Nederland, Storbritannia og Island var kommet fram til et nytt utkast.

30. desember vedtok et flertall på 33 mot 30 i Alltinget å godta avtalen.

Denne avtalen kommer på toppen av den økonomiske krisen Island gjennomlever. Island fikk tilsagn om kriselån fra Det internasjonale valutafondet IMF, Norden og Polen. Men de ble knyttet til et ultimatum om at Island først underskriver en Icesave-avtale.

I desember 2009 vedtok et lite flertall på Alltinget Icesave-avtalen.

5. januar i år benyttet presidenten så sin grunnlovsfestede rett til å stoppe et lovvedtak i Alltinget og legge det ut til folkeavstemning.

En folkeavstemning om Icesave-avtalen er planlagt til 6. mars.

(ABC Nyheter): Regjeringen har ombestemt seg i den nye situasjonen som er oppstått på Island:

- Norge har gitt beskjed til Island og til vår krets i Det internasjonale valutafondet IMF at Norges posisjon er å slåss for at andre runde av utbetaling av lån til Island blir godkjent selv om en Icesave-avtale ikke er på plass.

Det forteller SVs finanspolitiske talsmann på Stortinget, Lars Egeland, til ABC Nyheter, etter et møte stortingsgruppa til SV hadde i ettermiddag.

President-veto ga rundsnu

Til nå har Norge stått knallhardt på at Island først må undertegne en gigantisk gjeldsavtale med Nederland og Storbritannia. Den skal sørge for at den islandske statskassa dekker tapene til hundretusener av utenlandske innskytere i den konkursrammede, private islandske nettbanken Icesave.

Først deretter kunne man gå videre med å utbetale hardt tiltrengte kriselån fra IMF og de nordiske landene til Island.

Etter at Islands president Olafur Ragnar Grimsson 5. januar la ned veto mot Icesave-avtalen som ble vedtatt i Alltinget, oppsto en ny situasjon. Utkastet til avtale, som mange islendinger frykter vil føre til offentlig utarming, skal nå ut til folkeavstemning 6. mars.

Dette førte til at de islandske regjeringspartiene, sosialdemokratene og de venstregrønne, for første gang gikk ut og ba om å få lån som ikke var betinget av en Icesave-løsning.

Måtte spørre to ganger

- Vår partigruppe har kommet fram til at det nå handler om å få Island godkjent for andre runde i IMF. På møtet i ettermiddag informerte politisk ledelse oss om at det også er regjeringens holdning, sier Egeland.

- Men det er jo helt nytt i forhold til regjeringens holdning til nå, om at Norge ikke vil ha noen utbetaling av lån før islendingene har inngått en Icesave-avtale?

- Ja, det syns jeg og. Derfor måtte jeg spørre to ganger om dette var offisiell holdning, sier Egeland, som ikke vil offentliggjøre hvem fra regjeringen som informerte stortingsgruppa om dette.

ABC Nyheter får opplyst at det var den politiske ledelsen i Finansdepartementet som orienterte ikke bare SV, men alle de tre regjeringspartienes stortingsgrupper onsdag ettermiddag.

Norge i IMF

I IMFs styre gjennomføres vurderinger av lånesøkere for å se om de oppfyller vilkårene for utbetaling. Der er Norge representert gjennom en felles, nordisk-baltisk representant.

- Det er Norges posisjon å slåss for den godkjenninga. Kommer det på plass, bør lånene utbetales uten å sette noen betingelse om at en Icesave-avtale er inngått. Island har sagt at de vil innfri sine forpliktelser, men det er altså ingen avtale på bordet, fortsetter Lars Egeland.

SV snudde i Norden

Inntil nylig har Norge holdt fast på Icesave-presset mot Island.

Og de nordiske landene sto på sitt ultimatum.

ABC Nyheter kunne så melde at SV var med på et fellesnordisk utspill sammen med sine søsterpartier, om å gi Island lån uten å stille Icesave-betingelser.

Følger etter Sp, Frp, Venstre og KrF

Senterpartiet har lenge ivret for å låne Island penger uten Icesave-betingelser.

- Nå må Norge se å få betalt ut lånene Island sårt trenger, har også Fremskrittspartiet krevd.

Allerede i desember vedtok Venstres landsstyre krav om eget norsk lån til islendingene.

-Norge kan og bør gi tilstrekkelige lån på eget grunnlag, uten å gå via IMF, da endel av disse kravene er helt urimelige. Så langt har den rødgrønne regjeringen ikke gjort nok. Man følger retningslinjene fra IMF uten å ta egne initiativ, uttalte Venstres landsstyre.

I stortingsdebatten om nordisk samarbeid gikk også Kristelig Folkepartis Knut Arild Hareide varmt inn for å gi Island lån uten hensyn til Icesave-striden.

Høyre: Endring er innblanding

Høyres nestleder, stortingsrepresentant Jan Tore Sanner, vil derimot ikke støtte KrFs initiativ nå. Han mener det ville være en innblanding i den islandske folkeavstemningen å forandre norsk politikk nå.

- Jeg syns ikke tiden er inne for den diskusjonen rett i forkant av folkeavstemningen på Island. Det kan skape urealistiske forventninger og oppfattes som en innblanding i debatten i forkant av avstemningen 6. mars, framholder Sanner.

Kristelig Folkeparti har fremmet et konkret forslag om at Norge snarest må gi forsikringer til Island om lån uavhengig av Icesave.

Snuoperasjon eller ikke?

Etter at denne artikkelen ble publisert, ber Lars Egeland om å bli sitert på følgende: 

- Dette er ingen snuoperasjon fra regjeringa.

Han viser til uttalelser fra finansminister Sigbjørn Johnsen til islandsk presse for to uker siden om at Norge ikke kobler Icesave og IMF.

En sjekk ABC Nyheter har gjort i Morgunbladid 21. januar, viser derimot at Johnsen blir sitert på det motsatteSelv om det ikke er noen formell kobling mellom Icesave-striden og IMF-lån, ser det ut til at Icesave vil påvirke utfallet, sier Johnsen der.

Artikkelen er oppdatert med flere opplysninger.


 

Kommentarer (6)

Selvsakt...

Skal vi hjelpe våre naboer. Det er det folkeskikk i.
Men for all del bør disse pengene brukes av oljefondet, og ikke av våre skattepenger. Det blir etter dette sikkert lett å få med seg Island fullt og helt i vårt ønske om delingslinjen i Barentshavet overfor Russland.

Icesave...

Skulle bare mangle. Det er jo broderfolket vårt!

Bra Stoltenberg!

Endelig en beslutning hvor jeg er enig med AP!

Bedre sent enn .....

Det satt langt inne , men det er bra det kommer nå !

Bra!

Om Norge burde utbetale laan til Island har jeg ingen synspunkter paa, for prinsippielt saa boer man ikke laane penger til folk som ikke kan betale tilbake. Hva er Islands planer for aa invistere pengene som skaper vekst i oekonomien og produksjonen slik at de blir i posisjon til aa betale tilbake? Dette er ting jeg haaper de som deler ut laan har oversikt over, for vi har nok av land i den tredje verden som er gjeldsslaver til IMF og aldri vil komme ut av ufoeret, noe som i praksis gjoer at de er under mer fremmed kontroll naa enn under kolonitiden.

Men at regjeringen i denne saken har opptredd som om Norge var et britisk lydrike og presset Island fant jeg forkastelig, saa en holdningsendring er bra!

Jeg haaper ogsaa denne saken er en vekker til folk om hva som kan skje naar staten staar som garantist.

Å HJELPE ISLAND!!

Naturligvis er det vår menneskelige plikt å hjelpe, men hvis den Islandske staten vil bruke pengene til å betale tilbake tapet til Engelske og Nederlandske rentejegere. Da mener jeg at vi ikke må utbetale lånet, men kun for å hjelpe Island på føttene igjen slik at de kan betale lånet tilbake.

Siste fra forsiden

EU-toppmøtet dropper Island

Politikk I forslaget til vedtak på EUs vår-toppmøte neste uke får ikke Island det nødvendige klarsignalet for medlemskapsforhandlinger.

- Velkommen til skoletur, statsråd Brekk

Politikk - Landbruksminister Lars Peder Brekks besøk i Brussel torsdag blir bare en skoletur. Han kan lære om EU, men ikke påvirke dem.

Rødgrønt fall på ny meningsmåling

Politikk Rent flertall til Høyre og Fremskrittspartiet.

Biskopene sier nei, nonnene ja

Helsereformen i USA splitter.

Muse til Bergen

Musikk Inntar Koengen i midtsommernatten.

Fantasier fra virkeligheten

Litteratur 30. mars kan danske Ida Jessen få Nordisk Råds litteraturpris.

Velger Oprahs nattbord

Litteratur Synne Sun Løes er ukens bokfjes.

Flertall sammen med Høyre

Alex Chilton er død

Musikk Big Stars frontmann og kultikon ble 59 år gammel.

Røkke: - Det plager meg

Økonomi Kjell Inge Røkkes tap under finanskrisen er større og verre enn tidligere anslått. Nå ser Aker seg i speilet gjennom diktet «The Guy in the Glass».

Politiet kan ha brutt regler i bildrapssak

Slipper med budsjettkutt på to milliarder

25.000 drept i bombingen av Dresden

Verden De alliertes bombing av den tyske byen Dresden under andre verdenskrig krevde rundt 25.000 menneskeliv, konkluderer en offisiell rapport.

Første rettssak om sexkjøp

Politikk En mann i 70-årene som ble bøtelagt for forsøk på kjøp av sex i Bergen like før jul, nekter å godta boten. Nå kan han bli den første i Norge som prøver en sak om sexkjøp for retten.

Vurderer egen fredsplan for Midtøsten

Sovnet fra pizza – dømt til fengsel

Hund døde under Finnmarksløpet

annen sport For første gang siden 2007 døde en deltakerhund under Finnmarksløpet.

Haiti: Alle i barna bortføringsdramaet har foreldre

Vil ikke spekulere om nei til F-35

Magiske Messis beskjed til Rooney

Situasjonen for homofile bekymrer

Verden Arrestasjonen av homofile i Malawi den siste tiden skaper bekymring blant donorland.

Tatt for bombetrusler på Værnes

Økonomi En mann i 40-årene ble pågrepet på Trondheim Lufthavn Værnes onsdag etter å ha hevdet at han hadde noe som kunne sprenges i bagen.

Mohyeldeen: - Jeg er utvist fra islamskolen

Norge 24 år gamle Mohyeldeen Mohammad fra Larvik er blitt utvist fra universitetet i Medina i Saudi-Arabia, og ventet onsdag kveld på å bli deportert hjem til Norge.

Fiskeriministeren erklærer seg inhabil

Økonomi Fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen (Ap) sier seg inhabil til å behandle en sak om gebyrer overfor oppdrettsnæringen.

Nordmenn føler seg eldre enn andre

Politikk Nordmenn føler seg ikke unge like lenge som andre europeere.

Har funnet «jordlignende» planet

Vitenskap Forskere har funnet den første planeten utenfor solsystemet som ligner på «våre» planeter.

Fem tatt for kidnapping

Verden Fem personer er pågrepet i Spania og Frankrike i forbindelse med bortføringen av britiske Sahil Saeed (5) i Pakistan.

Kvinne skadd av takras i Oslo

Norge En kvinne ble onsdag ettermiddag lettere skadd av et takras på Majorstuen i Oslo.

Torturerte fordi det var TV

Verden Deltakerne i et fransk TV-eksperiment var villige til å gi dødbringende elektrosjokk til sine motstandere.

To barn smittet av giardia i Bergen

Helse To barn i en barnehage i Bergen har fått påvist smitte av giardia, og to andre barn har fått symptomer som kan tyde på infeksjon.

Nadim (11) savnet i Oslo siden fredag

Norge En elleve år gammel barnevernsgutt har vært savnet i Oslo siden fredag i forrige uke.

Demokrat sier han vil stemme for helsereformen

Helse Demokraten Dennis Kucinich kan bringe Obama ett skritt nærmere flertall for helsereformen.

Ekspertene snur om renten

Nyheter Makroøkonomene var altfor optimistiske til norsk økonomi. Nå tror nesten ingen på rentehopp neste uke.

Skylder på fruene

Musikk Scott Weiland gir Velvet Revolver-koner skylden for bruddet.

Slo fire svensker i finalen

annen sport Northug inn til andreplass i sprinten i Stockholm. Marit Bjørgen på tredje.

Nå tar Brussel mer styring over landene

Snakker kun med afghanske menn

Norske myndigheter har aldri spurt om situasjonen for afghanske kvinner.

- Vil vise sex folk ikke har sett før

Kultur – Det her har jeg lyst til, var Stellan Skarsgårds første reaksjon da han fikk manuset til «En ganske snill mann» fra regissør Hans Petter Moland.

Ingen strafferabatt for Aspergers syndrom

Norge Dommen på 16 års fengsel står fast for Oda Moes drapsmann.

Fildelingsgruppe uten håp om enighet

Musikk - Jeg har ikke store forhåpninger til at gruppa blir enige.

- Elevene bør få hjelp

Helse Elevene som mistenkes for brannen ved Tårnåsen skole bør ikke straffes, mener barnepsykolog.

Åtte granater bommet med to kilometer

Rapport om kampflyplass uten anbefaling

Politikk Embetsverket i Forsvarsdepartementet kommer ikke med noen stedsanbefaling i sin rapport om valg av kamflybase.

Savnede funnet i god behold etter snøskred

Norge Personene som politiet fryktet var tatt av et skred ved Kvannedalsvatnet i Ørsta kommune onsdag formiddag, er funnet i god behold.

Gyldendalprisen til Tomas Espedal

Litteratur Tomas Espedal fikk onsdag overrakt Gyldendalprisen for 2009.

- Økning i antall trillingfødsler

Helse - Mennesket er laget for å føde ett og ett barn, sier forsker Anne Tandberg.

Fotograf rammet av skred

Norge Johnny Bjøringsøy skulle ta bilder for lokalavisa da raset plutselig kom dundrende.

Alvorlige hodeskader etter takras

Norge Tilstanden er stabil for mannen i 20-åra som ble alvorlig skadd av et takras i Frognerveien i Oslo tirsdag.

Lek med ild årsaken til skolebrann

Norge Politiet tror lek med ild var årsaken til skolebrannen i Oppegård.

– Tiger-comeback størst siden Obama

Gunstigere fastrentelån

Nyheter Mange banker har nå satt ned renten.

Fant Led Zeppelin-skatt

Musikk Sjeldent opptak dukket opp på bruktmarked.

OLs første dopingsak

Vampyrfrieri til Sofia Coppola

Film Tilbud om å regissere «Twilight».

Facebook større enn Google

- Verste rasåret siden 1979

Den lange kuldeperioden har skapt ekstrem rasfare på Nordvestlandet. Og det kan bli verre.

Krever omtelling av stemmene

Gjenåpnet al-Aqsa-moskeen

Dørvakter dømt for grov vold

Norge Slo ned og sparket gjest utenfor utested i Oslo.

Ber Kina stramme inn pengepolitikken

– Gjemte opplysninger kunne frifunnet Quick

Baronesse krever Icesave-penger fra islendingene

Regjeringen utsetter bispestrid

Mourinho sendte Chelsea ut av Champions League

Chelsea Men utsatte feiringen.