abcpenger

RIKSREVISOREN:

- Jernbanen kan ikke ta imot mer penger!

Verken Jernbaneverket, NSB eller veimyndighetene er i stand til å bruke mer penger fornuftig nå.

(ABC Nyheter): Det var budskapet fra riksrevisor Jørgen Kosmo da han tirsdag talte til tillitsvalgte i fagorganisasjonen YS Stat. Temaet var statlige tjenester under press.

- Jeg tror ikke at verken NSB eller Jernbaneverket er i stand til å bruke mer penger. Det er galematias at de partiene som tidligere har vært imot bevilgninger til jernbane, nå roper opp om mer - uten å stille krav til at organisasjonen som skal ta imot, er i stand til å bruke mer penger.

Dette utfallet fra Kosmo ble fulgt opp av ett om veisektoren, der riksveiene nylig ble overført til fylkeskommunene.

Avsporing på vei også

- Bare vent til om noen år, når ramaskriket kommer om manglende vedlikehold av veinettet:

- Har man laget en organisasjon som kan ivareta dette? Nei. Statens Vegvesen skal ta hånd om dette fremdeles. Men det ser ikke ut til at de skal få en desentralisert organisasjon, sa Kosmo.

Får delvis medhold fra Høyre

Den forhenværende Ap-politikeren Kosmo får Høyres jernbanepolitiske talskvinne Ingjerd Schou både med og mot seg i den delen av konklusjonene hans som går på Jernbaneverket.

- Det er riktig at Jernbaneverkets organisasjon i dag ikke er i stand til å håndtere mer penger. Det er derfor vi har foreslått en organisasjonsendring som skal opp i Stortinget 11. februar, sier Schou til ABC Nyheter.

- Det gjør at du i større grad kan få konkurranseutsetting. Erfaringene fra Sverige og andre land viser at vi da får mer og billigere jernbanetransport, sier Schou, som tar avstand fra et annet punkt:

- Det er slett ikke riktig at jernbanen ikke trenger mer penger. Men vi må få på plass en ny organisasjon først.

Realitetene

Eksmplene dro riksrevisor Kosmo fram for å komme til sin forklaring på at staten er under press. Ifølge riksrevisoren er en viktig årsak at det mangler samsvar mellom planer og pålegg vedtatt av Storting og regjering, og oppfølgingen.

Problemet er at myndighetene ikke får reelle tilbakemelding fra ledelsen i virksomhetene som har fått oppgaver de ikke klarer å håndtere. Dermed blir svaret lett krav om å pøse på mer penger.

Politiet får 170 prosent mer

- Politiet har hatt en budsjettvekst på 170 prosent fra 1995 til nå. Så sier politidirektøren at skal vi få et IT-system vi trenger, så må vi få tilleggsbevilgninger.

- Da må jeg spørre: Når IKT er så viktig for samhandling, hvorfor har ikke IKT hatt prioritet for politiet?

- Det skulle bli så bra bare man fikk et Politidirektorat. Jeg husker det så tydelig! Og så skule det bli så kjempebra bare vi fikk sanert noen av disse politidistriktene. Så kan vi stille det relevante spørsmålet: Er det blitt så mye bedre? fortsatte han og slo fast:

- Slike spørsmål må stilles i samfunnet, regjering og i Stortinget.

- Feilrapporter gir feil

- Jeg er veldig for mål- og resultatstyring. Men da må det klare oppdragsbrev og tilbakerapportering til, mener Kosmo og trekker fram eksemplet NAV:

- Den største feilen vi oppdaga ved revisjonen av NAV, var at rapportene om hva som faktisk var manglene lokalt, var feil, fortalte Kosmo før han gikk over til skoleverket:

- Har dere hørt om en skolerektor som skriver til kommunen at skolen min har gått til dundas? Men så kommer han etterpå og klager over at han ikke får nok midler til skolen. De folkevalgte organer må ha informasjon om den faktiske utviklinga. Ingenting kan skjules.

- Si det som det er!

- Det er viktig å få skikkelige rapporter tilbake fra virksomhetene om hva som ikke er mulig å gjennomføre. For i dag får ikke Stortinget den informasjonen om det eneste realistiske og reelle. Da blir eneste svar å plusse på og plusse på med penger, framholder Jørgen Kosmo og appellerer til lederne for offentlige virksomheter:

- Fagorganene må melde tilbake hva som er viktigst for å oppnå målene.

Trass i den harske kritikken av manglene, understreker Kosmo at den offentlige forvaltningen i Norge er på topp i forhold til andre land:

- Regjeringa Stoltenberg hadde som ambisjon å få den beste forvaltningen i verden. Det er en for lav ambisjon. For det har vi allerede. Ambisjonen må være at vi skal bli enda bedre!

Artikkelen er oppdatert med kommentar fra Ingjerd Schou.

Lesernes kommentarer

Kosmo går dette ann??

Støtte og hjelpe gammle kolegaer er jo en fin tanke, men dette ble rett og slett bare meningsløst. En hver som har fulgt med de siste 15 årene, vet jo at Norge er spart/tynt ned til beinet. Klart penger hjelper, slik at vi kommer oss opp på 1995 nivå igjen!!
Lurer egentlig på om du tror på ditt eget utsagn i dag, og evnt hvor og hvordan du kom fram til dette? Bestillingsverk fra Jens, eller?

Jørgen Hårek Kosmo har harde

Jørgen Hårek Kosmo har harde nyper. Da han var forsvarsminister skjøt et norsk kystvaktskip mot en islandsk fiskebåt. Nå svinger han pisken som riksrevisor. Og han stiller gode spørsmål. Men konklusjonen om at regjeringen Stoltenberg er den beste forvaltningen i verden, avslører at Kosmo er arbeiderpartimann, tross alt.

NSB -Jerbaneverket

KOSMO, her har du et poeng, hvis ikke 3. Det trur jeg også at etatene har slaket seg så mye at det ikke er folk igjen til å gjøre jobben.Men hvem sin skyld er dette? Politikerene, for alle statlige etater skal jo helst ikke ha ansatte. Sett krav til etatene og sørg for at de har nok folk.
De har iallefall ikke folk til vedlikehold, men her mangler vel Jernbaneverket både fagarbeidere og penger til vedlikehold.
På 70 og 80 tallet kom folk fra Nordsjøen og begynte i NSB. De hadde gjort minimalt med vedlikehold og bedre er det vel ikke idag.
Hvorfor koster fly mye penger, mye pga. vedlikeholdsrutiner som er omfattende. Hadde NSB og Jernbaneverket tatt et vedlikehold som flyene hadde en kunnet stilleklokken etter togene, SOM VI GJORDE FØR.

JERNBANEDRIFT I NORGE

Det beste for samfunnet hadde vært å avvikle hele jerbanedriften i Norge, det kan sammenlignes med Stoltenbergs månelanding.

Kosmo

Jeg har den største respekt for den mannen, i den jobben han nå gjør, men som en annen skriver her på siden han bommet da han indikerte at den offentlige forvaltningen er så bra. Det er vel det du har dokumentert Kosmo, at forvaltningen IKKE er bra. Men ellers er jeg nesten helt enig med Kosmo, apparatet for å benytte bevilgede midler på en vettug måte, må selvfølgelig på plass.