Færre jobber, men bedriftene tilpasser seg
I august ville 14 prosent av NHO-bedriftene gjennomføre oppsigelser. I november var dette tallet steget til 23 prosent. Dette overrasket de fleste.
NHO
Direktør for næringsutvikling i NHO, Petter Brubakk, skriver faste kronikker for ABC Nyheter og har denne gang fokusert på det norske arbeidsmarkedet.

Vi i NHO har spurt over 2.200 av våre bedrifter om hvordan situasjonen er nå og hvordan neste år ser ut. Ikke alt er like mørkt. Vi forventer tross alt en moderat vekst i fastlandsøkonomien neste år etter en nedgang på hele 1,5 prosent i år. Men det er klart at for enkelte næringer blir også 2010 et humpete år med store utfordringer.
Gjennom 2009 har vi observert en tiltakende todeling i norsk økonomi der de deler av økonomien som er rettet mot offentlig sektor og husholdningenes innkjøp står seg relativt bra, mens de deler som er rettet mot næringslivets investeringer og eksport er utsatt for etterspørselsfall og omstillingspress. I tillegg til laber internasjonal etterspørsel hemmes eksportbedriftene også av styrket kronekurs og dermed tap av valutainntekter og konkurranseevne.
Bedriftene har tilpasset seg raskt og ser gjennomgående ut til å opprettholde lønnsomheten. Men prisen er betydelig kutt av kostnader, investeringer og arbeidsplasser. Gjennom sommeren falt sysselsettingen med 21.000. Det er spesielt innenfor bygg- og anleggsvirksomhet og industrien at utsiktene er mest negative, mens tjenestesektoren gjennomgående har positive forventninger til året som kommer.
Antall arbeidsledige viser økende stigningstakt utover høsten. Utviklingen i sysselsettingen og produktiviteten gjennom 2009 tyder på at bedriftene nå ser seg nødt til for alvor å tilpasse arbeidskraftbruken til den fallende aktiviteten.
Nedjusteringen skyldes både svak markedsutvikling, lavere lønnsomhet og sviktende konkurranseevne. I industrien regner 37 prosent av de spurte i NHO-panelet med å permittere arbeidstakere det neste kvartalet. Tilsvarende tall for bygg og anlegg er 44 og i reiselivsnæringen 31 prosent.
Den samlede lønnsomheten i NHO-bedriftene nådde et foreløpig toppunkt i 2007 og falt noe i 2008. NHOs medlemmer venter at lønnsomheten faller videre i 2009 og 2010. De to neste årene vil sette omstillingsevne til betydelige deler av norsk næringsliv på prøve. Særlig bedrifter som leverer skip, skipsutstyr og utstyr til oljevirksomheten vil stå foran kraftige strukturendringer.
Rask særnorsk renteøkning vil forverre konkurranseevnen ytterligere. Etter NHOs vurdering er det intet i det forventede forløpet fremover for norsk økonomi som tilsier en tidlig økning i styringsrenten i Norges Bank. Indikatorer for boligpris er for usikre rent statistisk til alene å gi grunnlag for økt rente.
Mange overvurderer oppgangen i norsk økonomi i 2010. Våre anslag for oljeinvesteringer er betydelig lavere enn det Norges Bank og Finansdepartementet legger til grunn. I tillegg tror vi at økt arbeidsledighet vil gi fortsatt usikkerhet i husholdningene, opprettholde den høye spareraten og redusere veksten i privat konsum.
Det er liten drahjelp fra internasjonale markeder. Oppgangen i internasjonal økonomi er foreløpig meget forsiktig og skjer fra et lavt nivå for produksjon. Oppgangen i 2010 ser først og fremst ut til å komme i Asia og ikke i like stor grad i de viktige europeiske markedene.
2010 kan gi misforhold mellom næringslivets behov for lån og norske bankers kapasitet. Norske bedrifter har svart på kredittrasjoneringen gjennom 2009 med å presse ned lånebehovet til et minimum. 2010 vil innebære krav til omstilling og nysatsinger for å legge grunnlag for ny vekst og sikrere arbeidsplasser.
Det norske finansmarkedet preges av manglende konkurranse i markedet for lån til bedrifter og at utlånskapasitet begrenses av økende krav til soliditet og likviditet samtidig som faren for betydelige tap i banknæringen ikke er over.
Les også: Krisen ikke avblåst


Pengesedler varmer fattige ungarere