- Ikke grunn til å bli voldsomt optimistisk
Men nedturen i norsk økonomi kan snu til opptur i andre halvår, tror sjefanalytiker Erik Bruce.
Ledigheten fortsetter å øke og forbruket fortsetter å falle. En dyster kombinasjon for de som hadde håpet på en snarlig opptur i norsk økonomi.
- Det er ikke noe i tallene som tyder på at produksjonen faller mindre enn den har gjort tidligere, sier sjefanalytiker Erik Bruce i Nordea Markets til DN.no.
Les mer:
Shoppingen daler
Kraftig økning i ledigheten
Nedtur
Nordea-økonomen tror produksjonen i fastlands-Norge falt i årets første kvartal. Og selv om han mener det fortsatt er tidlig å konkludere, tror han produksjonen kan komme til å falle også i inneværende kvartal.
Han er imidlertid rask med å understreke at vi har et relativt godt utgangspunkt her til lands.
- Vi har hatt bra produksjonstall i forhold til de fleste andre land. Bnp for fastlandet falt ikke i fjerde kvartal, og industriproduksjonen faller, men veldig forsiktig i forhold til andre land, sier Bruce.
Ingen rentefest
Effekten fra de kraftige rentekuttene lar imidlertid vente på seg. Foreløpig har vi ikke sett noen tegn til at folk har fått mer å rutte med. Mange økonomer har varslet at rentekuttene vil gi husholdningene en inntektsøkning i år. Bruce har vært blant dem.
- Jeg tror vel mer at renteeffekten komer utover våren og sommeren, men jeg er veldig usikker på hvor sterk den blir på grunn av økningen i arbeidsledigheten og mer dystre økonomiske utsikter. Jeg tror vi skal se mer positive forbrukstall utover sommeren og høsten, rett og slett på grunn av inntektseffekten som kommer som følge av rentekuttene, sier sjefanalytikeren.
Les mer: Klart for nytt, kraftig rentekutt
Nær bunnen?
Han tror vi må regne med at nedturen i industriproduksjonen vil fortsette, mens tjenesteytende sektor gjøre unna mye av fallet i første halvår, og stabilisere seg i andre halvdel av 2009.
- Men det er basert på at produksjonen i USA og internasjonalt stabiliseres, sier Bruce.
Norsk økonomi, og spesielt industrien, er i stor grad avhengig av det som skjer i internasjonal økonomi. I USA har flere positive nøkkeltall den siste tiden fått analytikerne til å begynne å lete etter bunnpunktet i konjunktursyklusen.
Bruce peker imidlertid på at de internasjonale nøkkeltallene mest av alt har vist at fallet ikke er like kraftig som tidligere.
- Det er ikke grunn til å bli sånn voldsomt optimistisk, sier Bruce.
Ledighetsøkningen fortsetter
Han tror likevel at opptur i forbruket kan føre til at utviklingen i norsk fastlandsøkonomi blir positiv i andre halvår.
- Forbruket er såpass tungt i Norge at dersom det stabiliseres og trekker opp igjen, kan det være nok til å stabilisere produksjonen, sier Nordea-økonomen.
Men han minner om at det kun er snakk om en stabilisering i forhold til fallet i første del av 2009.
- Det blir et svakt år. Selv om veksten kommer over på den positive siden igjen, vil den være så svak at arbeidsledigheten vil øke videre, slår Nordea-økonomen fast.
Les også: - Kan bli 2011 før ledigheten avtar
Hva tror du om utviklingen i norsk økonomi? Diskuter saken under!


Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
Vanskelig å få renten lenger ned
Januarsalget sendte prisveksten ned
Lesernes kommentarer
Thor Jarl Berglund
2. mai 2009 - 13:29
Det var da voldsomt..
Men når det er sagt så er det ting som tyder på at det blir flere arbeidsledige nordmenn.
Det blir jo fremdeles importert arbeidskraft. Der jeg bor velter det inn med polakker igjen.
Nye polakker som snrt får trygd hjem til sine familier osv. Det er helt utrolig at det er mulig.
Permiteringsvarslene henger i fleng og folk får sparken osv osv. Men likevel kommer det polakker.
Dette burde være en sak for LO
Andreas Kjelsaas
2. mai 2009 - 18:36
Kan bli opptur i andre halvår? Hahahahahahahahaha
Harald Olsen
3. mai 2009 - 10:28
Var det ikke.....
Sigve Jensen
3. mai 2009 - 11:03
Hr Bruce
En ting er helt sikkert, det er nå det er tiden for å kjøpe eller bygge hus, tatt i betraktning hva ting koster nå sammenlignet med for 1,5 år siden, så her er det bare å sparke i gang.
Egil Brevik
3. mai 2009 - 13:31
Optimisme
Er selv medeier i et firma som tar tak i ting og ikke sutrer over hvor ille ting er!
2009 ser faktisk ut til å bli det beste året for oss noensinne!
Mener du kanskje vi skal sette oss ned og resignere fordi noen forståsegpåere sier det?
Hva sa mr Bruce for to år siden da? Spådde han nedgangstid kanskje? Gjorde nok ikke det nei!
Forresten dumt å snakke om sånt. Skal vi ikke snart dø av svineinfluensa alle mann da? (vi som ikke døde av fugleinfluensa da) :)