- Kunne ikke bevilge en milliard ekstra
Økonomi står sentralt i avslagene fra statens pionerdykkernemnd på søknader fra de utenlandske dykkerne.
Pionerdykkerne
I pionerperioden er det registrert 17 døde, de fleste av dem utenlandske. Mandag fortalte ABC Nyheter om den andre og tredje drepte på norsk sokkel. Kun en av dem har fått kompensasjon. Les om forskjellsbehandlingen av de etterlatte:
- Norge diskriminerer
13 sekunder med sin far
- Jeg har ikke sett meg bemyndiget til å på statens vegne å bevilge en milliard til. Så enkelt er dette. Og dette har vi vurdert seriøst, sier lederen av statens dykkernemnd, sorenskriver Stein Husby, til ABC Nyheter.
- Hvis forståelsen hos dem som driver og krangler med oss hadde vært riktig så betyr det jo at hele forutsetningen for Stortingets bevilgning har sviktet totalt, påpeker han.
Husby understreker også at de har bygd på tidligere utredningsmateriale, den såkalte Lossius-utredningen, hvor man regnet med at mellom 300 og 400 ville ha rett til kompensasjon. Men i tillegg til disse finnes det flere tusen tidligere utenlandske dykkere.
- Da hadde vi jo fått 2000 søknader til, poengterer Husby.
- Godt kjent ordning
Sorenskriveren stiller seg uforstående til manglende informasjon til utenlandske pionerdykkere og etterlatte. Han har fått informasjon fra departementet om at ordningen har blitt gjort kjent utenfor landets grenser.
- Departementet har opplyst til meg at ordningen ble bekjentgjort, og vi har fått mange henvendelser fra utlandet, sier han.
Utenriksdepartementet har spredd informasjon på ambassadenes nettsider og i tillegg har man bedt om hjelp til å spore noen få enkeltdykkere.
Men ordningen har ikke blitt annonsert i utenlandske aviser og man har ikke forsøkt å oppnå kontakt med enkeltdykkere basert på for eksempel lister over personer med gyldig dykkersertifikat, noe blant annet Sivilombudsmannen har påpekt.
Mange føler seg forbigått
Dykkernemnda og Stein Husby har fått en rekke sinte eposter fra utenlandske dykkere som føler seg forbigått. Mange av dem har hatt problemer med å forstå grunnlaget for at de nektes kompensasjon.
Les også: - Norge diskriminerer
Stein Husby mener nemnda har gjort sitt for å forklare grunnlaget, men nå har han sluttet å kommunisere med frustrerte utenlandske dykkere og/ eller deres etterlatte.
- Vi har forsøkt å forklare dette. Det har vært en korrespondanse hvor det er redegjort sakelig for dette.
- Men når du da bare får - unnskyld at jeg sier det - drittmailer tilbake hvor din integritet og kompetanse og alt sammen trekkes i tvil og at du er uhederlig og ikke nøytral og så videre, da er du kommet på et sånt nivå at jeg ikke ser noen grunn til å korrespondere videre med sånne folk.
- Vi har gitt skikkelige og ordentlige redegjørelser og det er det. Det er grenser for hvor lenge du kan holde på, mener han.
Krever fulle rettigheter
Nemndas avsag baserer seg på en fortolkning av Stortingets opprinnelige vedtak. Stein Husby mener dette har vært en «forsvarlig» tolkning.
- Det finnes en rekke spørsmål i mandatet som vi har vært henvist til å løse på egen hånd, sier han.
- Dette har utelukkende gått i dykkernes favør. Vi har strukket oss veldig langt, mener Husby.
Les også: - 13 sekunder med sin far
- I mandatet står det at man skal ha vært knyttet til norsk folketrygd, og det har vi oppfattet dit at man skal ha fulle trygderettigheter og ikke bare denne lille yrkesskadebiten slik enkelte hadde.
- Flere briter har også fått en kompensasjon. De har vært bosatt i Stavanger og hatt fulle rettigheter. Dette har ikke vært noe nei rettet mot briter, men man skal ha hatt fulle trygderettigheter.
Ledet Statoils nemnd
Husby er en svært erfaren jurist med stor kompetanse på området.
Allerede i 2001 tok Statoils styre ansvar og oppnevnte en egen nemnd for å gi støtte til nordsjødykkerne. Her var Stein Husby leder. Da staten senere (i 2004) opprettet sin egen nemnd for kompensasjon, ble han spurt om å lede denne også.

Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
Vanskelig å få renten lenger ned
Januarsalget sendte prisveksten ned
Lesernes kommentarer
Trond Eners
10. februar 2009 - 12:31
Det står på penger ja.
Jan Chr Warloe
10. februar 2009 - 13:03
Pionerdykkerne
Hører at du, Svein Husebø, formann i Nemda for erstatning til pionerdykkerne er drittlei mailene du har fått. Gjelder det mailen fra meg også? ABC kan jo legge ut hele rapporten du og departementet har fått så kan du jo svare meg - og de etterlatte etter de omkomne utenlandske dykkerne etterpå.
Det du sier om at tusner av dykkere kan komme og kreve erstatning er neppe sant. Riktignok sprøytet Dykkeseksjonen i Oljedirektoratet ut tusenvis av dypdykkesertifikater "world wide" da vi norske dykkere endelig fikk vår utdannelse og sertifisering i 1980, men denne utrolige handlingen, som nok var et stikk til oss norske "kravstore dykkere" styrt av blandt annet internasjonale dykkeselskaper, har jo tross alt ikke ført til at alle de som fikk disse sertifikatene har dykket på vår sokkel. Det er norske myndigheter som har sviktet både norske og utenlandske dykkere i virke på norsk sokkel, også mht inflasjonen av sertifikater til alle og enhver. Det er på tide at norske myndigheter tar en anstendig ryddeaksjon - særlig for de utenlandske etterlatte som havnet i fattigdom og elendighet etter at deres fadre og ektemenn ble drept eller omkom og etterpå fikk skylda for sin egen død. Disse forholdene er de værste som har skjedd i norsk arbeidslivs historie. Værre enn Kings Bay, noe du har sett i min rapport.
Jan Chr. Warloe
Steinar Mæland
10. februar 2009 - 13:47
Det står på penger
At en ansvarlig bruker argumenter som at "er drittlei" er jo og litt spesielt....
Lorentz Hanssen
10. februar 2009 - 14:41
Drittlei...
Men når det blir snakk om velferd og erstatninger,da kommer de løpende tilbake for å få hjelp!!
Jan-egil Bogdanoff
10. februar 2009 - 18:34
Pionerdykkerne bør takkes...de også
Det tok over 50 år før Kongen be om unnskydning til norske partsanere.
Er det slik at det samme skal gjenta seg med Nordsjødykkerne som er
medvirkende til oljemilliardene vi nå øser over bankene under denne økonomiske krisen.
Smålighet vises til nordmenn som har ofret seg til et ufrivillig uverdig liv. Skam dere...la det ikke gå
50 år til å forstå innsatsen.
Men det ligger vel mer bak avslagene, for de kan bli fler og fler.
Eks : Sjøforsvaret har utsatt gutter for strålig, som igjen har gitt resultater i vannsirede barn mm.
Tannlegesekretærer og tannleger som måtte jobbe i amalgandamp/ kvikksølv osv.osv.
Og eksemplene er mange, og søksmål på søksmål som med rette vil komme etter hvert.
Fred Edstrøm
12. februar 2009 - 9:54
BARE SÅ UENDELIG SYND DE IKKE
trakk rettsapparatet ut på plattformen og ned til havbunnen under rettegangen, får det hadde de full anledning til som åstedsgranskning for dommere og impliserte.
Kanskje pipa hadde fått en annen lyd når 20 meters bølger hadde slått mot de når helikopteret hadde landet.
SKAM DERE ALLE SAMMEN,
dette finnes ingen ord mot dette, men nedverdigelse av det værste slag gis det fra de som sitter de i en god varm rettsal og går hjem til sitt trygge varme hjem etter endt arbeidsdag.
Hva vet vi som sitter her på land? Ingen ting!!
De ofret liv og helse for den velstand landet burde ha i dag til..... FY.....
FRED EDSTRØM