
Tror USA går konkurs
Marc Faber spår en stygg overraskelse i år.
Den sveitsiskfødte makroøkonomen bak nyhetsbrevet «The Gloom, Boom & Doom Report», Marc Faber, var en av hovedtalerne på Skagenfondenes nyttårskonferanse.
Les utførlig artikkel om Fabers synspunkter: - Kjøp traktor og gull
I samtale med Dagens Næringsliv etter konferansen kommer Marc Faber med enda mer dårlig nytt, og spår en stygg overraskelse i år. Han sier at hver gang man løser en krise blir den neste bare større.
Selv en offentlig tiltakspakke i USA på astronomiske 1500 milliarder dollar vil ifølge Faber være ikke nok til å kompensere for at den private gjeldsveksten i USA har falt fra 16 til null prosent. For å finansiere underskuddene på statsbudsjettet må den amerikanske staten låne massivt med penger, og Faber anslår at den offentlige gjelden i USA vil vokse med hele 2000 milliarder dollar i år.
Les også: - Vi ville ha denne boblen
Etterhvert vil utenlandske investorer, deriblant land som Kina og Norge, bli skeptiske til å låne den amerikanske staten mer penger. På sikt kan nemlig dette føre til svært høy inflasjon i USA og en klar svekkelse av dollaren. Utlendinger eier, ifølge Faber, mer enn 50 prosent av statsgjelden og vil derfor bli hardt rammet.
Wall Street onsdag: Skrekken har gode kår i USA
Verdiløs dollar
Faber tror ikke investorene vil låne den amerikanske staten penger i ti år mot en rente på 2,1 prosent i året. De vil kreve bedre avkastning, noe som betyr høyere obligasjonsrenter og dermed lavere obligasjonskurser.
Men på lengre sikt kan utenlandske investorer få en enda styggere overraskelse som følge av at USAs sentralbank trykker dollar og staten låner til driften.
- Den amerikanske staten vil gå konkurs. Det er mange måter å gå konkurs på. Den amerikanske staten vil tilbakebetale lånene, men på grunn av trykkingen av penger vil dollaren være verdiløs.
På spørsmål fra DNs journalist Terje Erikstad om han virkelig mener at de vil være verdiløse, sier Faber:
- Ja, det er derfor jeg sier at USA vil gå konkurs.
Er det virkelig sannsynlig at det kan gå så ille som Faber spår? Legg inn din kommentar under.

Expert nektet å gi penger igjen for defekt tv
Vanskelig å få renten lenger ned
Januarsalget sendte prisveksten ned
Lesernes kommentarer
Bjørn Vindal
15. januar 2009 - 10:52
USA konkurs
Er vel fare for at andre følger med i dragsuget?
Dag Remen
15. januar 2009 - 10:56
Depresjon
Yngling Har rett
15. januar 2009 - 11:11
DOLLAREN ER EN BOBLE
Om dollaren halveres mot kroner er vi får vi et helvete i Norge.
Det er mange land som skylder USA mye - Norge spesielt. Hva hadde vi vert uten Marshall hjelpen og sikkerheten de har gitt oss de siste 55 årene?
Kanskje på tide vi yter litt tilbake?
15. januar 2009 - 11:21
..
At et svekket Norge ikke skulle bli sugd inn i Kommunismen.
Vi betalte dem tilbake en 24 prosent av hjelpen. USA ville ikke delta i
andre verdenskrig og hjelpe oss, kun "Cash and Carry" med krigsmateriell
til Churchill, så ble Pearl Harbour bombet..
Men hjelpe USA er jeg jo for så vidt enig i du Jens
Andreas Kjelsaas
15. januar 2009 - 15:37
Det amerikanske FOLKET ville ikke delta i 2. verdenskrig...
Men hvorfor gikk Japan til angrep? Det virker som galskap med tanke på at de de hadde nok å gjøre i Asia, og Amerikanerne ikke ville bli innblandet. I månedene før Pearl Harbour hadde Roosevelt stoppet å selge japan Petroleum, frosset Japanske verdier i USA, gitt lån til Kina, og sendt krigsutstyr til Britene(hvilket var et brudd på internasjonale krigsregler).
Og angående marshallhjelpen, USA fikk mye makt over det europeiske markedet som følge av gjelden. I Frankrike f.eks (hvor de er veldig strenge med å verne om språket sitt) måtte de gå med på at minimum 25% (husker ikke nøyaktig tall) av alle filmene som ble vist på kino skulle være amerikanske. I tillegg, Et Europa uten penger ville ikke kunne kjøpe amerikanske varer.
Helene Svendsen
15. januar 2009 - 19:02
om Marshall-hjelpen
K A Amundsen
21. januar 2009 - 13:21
Bare
Thorstein Baarnes
15. januar 2009 - 11:49
kansje vi skal begynne å
og når usa ikke kan beskytte oss lenger blir vi russerene s bitch
Sindre Rudshaug
15. januar 2009 - 12:04
USA er insolvent
USA er insolvent
Det blogges mye om USAs økonomi, men få aviser skriver særlig mye om en situasjon som er viktig for svært mange land, inkludert oss selv. Det er mange underliggende forhold som gjør at USA er kommet dit de er i dag. En økonomi basert på at vi låner av fremtiden, fordi vi tror på evig vekst og som baserer seg i hovedsak på spekulasjon, tjenesteyting og konsum.
Lån regnes inn som vekst i økonomien, selv om mye av pengene amerikanere har lånt har gått til import av olje og billige forbruksvarer som forverrer handelsbalansen. Dollaren trykkes opp som dopapir og er ikke sikret i annet enn fagre løfter. Kanskje tall best kan illustrere hvilken umulig situasjon Barack Obama arver etter G.W.Bush:
USAs statsgjeld utgjør nå ca 11 billioner dollar eller 77 tusen milliarder kroner. 11 billioner : 200 millioner arbeidsføre amerikanere = kr 330 000,- pr amerikaner i jobb. USA har en liten middelklasse og mange lavtlønte, så staten har ingen mulighet til å la hver og en av de betale ca kr 30 000,- ekstra i skatt hvert år i 20 år for å nedbetale renter og gjeld som staten har tatt opp. Nedgangstider er også den verste tiden å øke skattene på, da økte skatter normalt vil føre til enda færre jobber og enda mindre handel. Amerikanere har alltid motsatt seg høy skatt, så det er lite velferd å kutte i. Man kan vanskelig se for seg å kutte kraftig i et allerede redusert skolesystem eller andre basale tjenester som politi, brannvesen, kommuneadministrasjon eller liknende som er det eneste amerikanere er villige til å betale for. Få mennesker har fortalt amerikanere hvor mørkt det ser ut, de har derfor latt være å spare, som gjør at de ikke har noe særlig å tære på. Amerikansk økonomi består av 75% tjenesteyting, den delen av økonomien som krasjer først. Framtidige løfter fra regjeringen i form av bl.a Medicare og Medicaid, penger som ikke er satt av, kan umiddelbart avvises som urealiserbart. Dette er ikke tiden for økt velferd i USA. Forrige gang USA opplevde nedgangstider, i 1929 hadde de fremdeles en stor industri som produserte ting. I dag er USA totalt avhengig av stor oljeimport og de lager mange biler som ingen vil ha. Hva er så løsningen?
USA kan erklære seg insolvent(konkurs), men det velger de antagelig ikke å gjøre. Da risikerer de at noen blir sinte på dem og mister all tillit til dem, for eksempel alle de som har investert store beløp i USA. Kina, Japan, Saudi-Arabia, osv. For å bli kvitt den ubetalelige gjelda si har USA nok intet annet reelt valg enn hyperinflasjon. Så høy at det monner, så høy at resten av markedet vil kvitte seg med dollaren. Da faller dollaren langt ned, USA kan lettere selge det de måtte ha igjen og de kan trykke opp en verdiløs seddel som de kan betale gjeld med. I realiteten det samme som en konkurs, men ikke like styrt. Bedre å spre smerten over mange år enn å oppleve revolusjon hvis all kredittmulighet skulle forsvinne over natten.
Utenlandske USA-investorers tap, aksjemarkedet og verdensøkonomien er på vei bratt ned eller utfor et stup. Alle holder pusten og håper på et mirakel, inkludert det norske oljefondet, som mister et stort titalls prosenter av sin verdi når den amerikanske inflasjonen snart når store høyder. Den norske regjeringen har i øyeblikket en mulighet til å redde oljefondet, ved å investere i forskning, infrastruktur, større norske selskaper som produserer varer vi trenger, energiutbygging, offentlig transport, realverdi som olje, gull, mat og råvarer og andre ting som ikke følger en oppblåst aksjekurs eller mister sin verdi. Det forutsetter at de handler snart. USAs administrasjon har nok innsett situasjonen og hyperinflasjon har aldri fungert for noen som har forsøkt det, men ingen er villig til å stå frem og si at ”vi må se sannheten i hvitøyet”. Man lar det skure og gå til kollapsen er et faktum for alle. For Norge vil USAs økonomiske kollaps være et faktum i løpet av 3-6 år.
Sondre
Dag Remen
15. januar 2009 - 12:57
Helt riktig
Helene Svendsen
15. januar 2009 - 21:14
Bra! :o)))
Terje Edmund Mathiassen
15. januar 2009 - 12:08
USA er allerede konkurs!
Ellers er landet bankerott i den forstand at det er forgjeldet opp til øra! I motsetning til det som er tilfelle her i landet, hvor hver innbygger står i pluss - en ikke ubetydelig sum heller, - så er hver amerikaner så forgjeldet gjennom USA's økonomiske situasjon, at landet må sies å være konkurs, egentlig.
Om USA trenger økonomisk hjelp, er ikke jeg den rette til å mene så mye om. Men siden mye av verdens handel og avtaler er bundet opp i dollar, er det iallfall mange som har interesse av at USA skal komme "over kneika", og kommer til å bidra etter evne i så måte.
På den annen side leser en om at store, delvis lukkede økonomier som den kinesiske, og russiske også, i stadig større grad trekker deler av sin økonomi vekk fra "bundetheten" til bruk av dollar på den internasjonale handelsarena.
Så det er slett ikke umulig at dollaren står foran stupet, i bokstavelig forstand; at den kollapser, og så fører til at hele Supermakten USA rett og slett går konkurs på en eller annen måte. USA's dager som Verdenspoliti og det landet som har krigsskip og soldater å sende hvor enn amerikanske eller allierte interesser står på spill, vil i så fall være talte.
I så fall er det klart dette får ringvirkninger for resten av verden. Spesielt innenfor den vestlige delen av verden, men også globalt sett, helt opplagt.
Hva det igjen vil kunne føre til, om så blir virkelighet, får bli hver enkelts egen usikkerhet.
For min egen del vet jeg bare at jeg ikke føler eller opplever at Verden, samlet sett, akkurat utvikler seg i positiv retning, eller har gjort det de siste tiår, når all nød, krig og elendighet legges på bordet. Og samtidig gjør opp status!
Dag Remen
15. januar 2009 - 12:21
Hva gjør Norge ???
Thore Harald Høye
15. januar 2009 - 13:07
Re: Hva gjør Norge ???
Raymond Sjursenq
15. januar 2009 - 14:50
Hva er i ferd med å skje?
Andreas Kjelsaas
15. januar 2009 - 16:15
Faber er langt fra den eneste
PETER SCHIFF - sjef over et investeringsfond, og har vært mye på amerikansk TV og advart om alle de seneste kræsjene som har kommet, mens andre økonomer i panelet ler.
Sjekk ut Peter Schiff was right på youtube:
http://uk.youtube.com/watch?v=2I0QN-FYkpw
og for noen analogier som forklarer hvorfor USA går mot randen:
http://uk.youtube.com/watch?v=vweLBpE4mso
Han sier løsningen for andre land i verden er å kvitte seg med amerikanske dollar og ikke låne USA mer penger, men uttrykker bekymring for at andre land kommer til å kopiere hva enn USA gjør.
MAX KEISER - er mye på britiske Al-Jazeera. Snakker også om at dollaren kommer til å bli like mye verdt som dopapir. Mange gode klipp på youtube.
GERALD CELENTE - Driver et trendsforskningsselskap i USA, og har vært i amerikansk media. Han er kjent fordi han forutså børskræsjet i 1987, og sovjetunionens fall. Nå sier han at det kommer til å opptøyer i USA innen 2012 over høye skatter og matmangel.
JIM ROGERS - Superinvestor og professor, som oppfordrer folk til å komme seg ut av dollaren.
NOURIEL ROUBINI - økomisk professor ved Stern School of Business, populært kalt dr. Doom.
Fortune magazine skrev at i 2005, Roubini sa "home prices were riding a speculative wave that would soon sink the economy".
De vi trygt vet vi ikke skal lytte til er den amerikanske sentralbanksjefen Ben Bernanke, og finansministeren Henry Paulson, som har tatt feil hele veien, og nå skylder på det frie markedet.
For å forstå hvorfor sentralbanken i USA "the federal reserve" (som er et misledende navn siden den hverken er "federal" eller har en "reserve") er ansvarlig, anbefaler jeg filmen "the money masters", tilgjengelig på google video. En veldig god inføring i økonomisk historie, fra Caesars tid, opp til hvor vi er i dag. Filmen er fra 1996, men begynner med å advare om den kommende økonomiske krisen. Hvordan kunne de forutse det? Se filmen, lær litt økonomisk historie, og du vil se. Søsterfilmen "Money as debt" er også bra, men dekker mindre.
http://video.google.com/videoplay?docid=-515319560256183936
Kai Bråthen
15. januar 2009 - 17:15
Går USA konkurs?
Helene Svendsen
15. januar 2009 - 19:05
Det var bra innlegg!
Jan Remy Olsen
15. januar 2009 - 17:52
Hm....
Da er jo det det samme som at det norske folk ikke vil være med på den krigen vi har i afganistan før en bombe går av ett sted i Norge...
gjør noe med det før det er forseint USA har gjort alt for mye av det vi andre land vil gjøre men ikke har kapasitet til å kunne gjøre eller tør å gjøre.
Synest de kunne fått litt hjelp av oss.
Om ikke penger så må de de få mer bistand i internatsjonale opperasjoner.
Men vi kan ikke hjelpe militært fordi vi har akkuratt stort nåkk forsvar til å kunne forsvare f.eks bergen sentrum i 1-2 måneder.
Andreas Kjelsaas
15. januar 2009 - 20:12
Folket støtter ikke en krig med mindre det er til forsvar.
Det ville vært bred støtte i det norske folk om å sende tropper til Afghanistan hvis vi faktisk ble angrepet av Afghanistan, men Afghanistan representerer ikke noen trussel, så mange vil være imot å risikere norske liv. Av alle undertrykkende regimer i verden, var det ikke noen tilfeldighet at USA valgte å gå inn i Irak og Afghanistan. Olje i Irak, og Opium i Afghanistan.
I 1999 produserte Afghanistan 80% av verdens heroin. Da taliban kom til makten brant de ned de fleste av opiumsfeltene, og i løpet av 2000 falt produksjonen med 94%. I dag, etter at USA tok over, produserer Afghanistan over 90% av verdens heroin.
Helene Svendsen
15. januar 2009 - 21:09
Helt korrekt!
Jim
15. januar 2009 - 18:21
Oljefondet
Men i dette landet vil vi heller risikerre å tape 1000 milliarder enn å risikere å bryte den utdaterte og idiotisk selvpålagte handlingsregel og inflasjonsmål. Den er utdatert fordi den er statisk og gjenspeiler ikke det norge vi har idag. Regelen ble innført av svært lite visjonære mennesker som brukte nisselue og småkårs mentalitets tenkning om Norge. Det er ikke meningen at vi skal bruke penger i dette landet og ergo så vil staten heller flytte pengene ut og heller tape pengene enn at vi borgerne og landet får dra nytte av dem. Her i nord norge ønsker vi å bygge jernbanen helt til Kirkenes, vi ønsker å satse stort på å bygge arbeidsplasser innenfor olje-og gass (Nornefeltet utenfor sandnessjøen har et stort potensiale i seg), vi ønsker å satse på skikkelig veiforbindelser noe som ikke har blitt satset på her siden tyskerne var her under krigen. Vi har planer om å bygge en storflyplass på helgeland ( I drevja) og videre ønsker vi å sikre industriarbeidsplassene våre billig strøm ved å bygge ut vassdrag. Dette for å nevne noe. Oljefondet er de Norske borgeres penger men slik staten nå forvalter disse står vi i fare for å miste dem og dermed står også fremtidige pensjoner også i fare. Et kollaps i den amerikanske økonomien som garantert kommer vil forsterke finanskrisens problemer for norske arbeidsplasser og sette dem ytterligere i fare. Den norske stat bør derfor umiddelbart investere dem her hjemme.
Per Oskar Johansen
15. januar 2009 - 18:25
Kapitalismens svøpe
Sindre Rudshaug
16. januar 2009 - 10:55
Drømmen om sosialismen
http://mises.org/story/1937
Det er mange årsaker til at det økonomiske systemet vi har hatt ikke kan fungere, men det har ingenting med at man lar to eller flere personer bytte de varer og tjenester de måtte ønske på en fredelig måte, uten for mye innblanding fra andre som "vet bedre" - kalt liberalisme.
Sindre Rudshaug
Alf Petterson
16. januar 2009 - 15:01
Usa