SPESIALSKOLER: I Danmark finnes det flere spesialskoler for intelligente barn, og flere mener nå at Norge bør får det samme. © Illustrasjonsfoto: Colourbox
Barn og intelligens

- Odin (10) fikk hoppe over femte klasse

Og det var en lang kamp i følge pappa Trond Heier, som synes det er synd at det ikke finnes et bedre tilbud til disse barna i Norge.

Trond Heier er pappa til ti år gamle Odin, og etter et års drakamp med skolevesenet har sønnen endelig fått hoppe over et klassetrinn, og har en mye bedre skolehverdag å se frem til. Hadde Odin bodd i Danmark kunne han ha begynt på en av tre eliteskoler for intelligente og begavede barn.

- Vi merket tidlig at han var forut for sin alder. Før han var i skolealder løste Odin ligninger med tre ukjente i hodet, forteller Heier.

I starten ønsket ikke familien å stresse så veldig med det. Men etterhvert som de la merke til at skolen begynte å bli kjedelig for ham, visste de at noe måtte gjøres. Og med støtte fra kontaktlæreren forsøkte de å få skolen til å legge opp et eget opplegg for Odin, men administrasjonen hadde ikke mye å tilby.

- Vi kunne få en ekstra spesialmattetime på 30 minutter hver fjortende dag, men da måtte Odin selv ta timen fra et friminutt, så det syntes vi ikke så mye om, forteller pappa Trond.

Foreldrene ønsker ikke at Foreldre & Barn- redaksjonen skal publisere bilder av sønnen.

God hjelp fra PP-tjenesten

Det var først da PP-tjenesten ble involvert at noe begynte å skje, og det tok cirka et år før resultatet var på plass. Det ble også gitt en kartleggingstest for Odin, hvor han fikk jobbe med materiell han ikke har fått noe som helst opplæring i, og resultatene var oppsiktsvekkende. Det var ikke lenger tvil om at gutten kjedet seg i timene han hadde, selv om det aldri var klager å høre fra hovedpersonen selv.

- Nå har han startet i sjette klasse, og det at han har hoppet over femte klasse har hjulpet ham. Odin trives godt i klasse, og har flere utfordringer nå enn tidligere, forteller Heier.

For dyrt å bytte skole

Han synes det er synd at det er så lite fokusering på å hjelpe de flinke barna i norske skoler, og familien vurderte en periode å flytte sønnen over til den internasjonale skolen. Problemet er bare at det er en fryktelig dyr affære.

- Det ville ha kostet oss flere hundre tusen kroner, og hadde også betydd at vi hadde vært nødt til å flytte, sier han.

Heier håper Norge også får liknende tilbud som barna i Danmark har gjennom skoler som Mentiqa.

- Skolene i Norge gjennom det regelverket som vi har er ikke kunnskapsutviklende, men kunnskapsbegrensende for de barna som raskt tar til seg læring, avslutter han.

Være med likesinnede

I Danmark har de sett utfordringene de begavede barna møter på de såkalte vanlige skolene og resultatet har blitt Mentiqa. Og i følge skolens ledelse er det kun fordeler med et slikt tilbud.

- Barna kan være sammen med likesinnede, og dermed føler de seg ikke på samme måte som på mange andre skoler, og forstår heller ikke at de er annerledes eller skiller seg ut. De får bekreftelse på at det er i orden å være seg selv, og se at det er flere andre barn som også føler det på samme måte, sier skoleleder ved Mentiqa-Odense, Nikolaj Andersen.

Han mener at statistisk sett er det 2-3 prosent av barn som har disse særlige behovene, og at det ikke finnes tvil om at Norge også trenger en skole for disse barna. I Danmark har de allerede tre slike skoler (i Aalborg, København og Odense), så det er ingen grunn til at ikke etterspørselen vil bli like stor i Norge.

- Spesialskolene gir barna et godt grunnlag for å klare seg senere i livet, understreker Andersen.

Bevare det sosiale

Assisterende rektor ved Lilleaker skole, Brit Boye Pedersen er ikke enig i at det bør bygges for mange eliteskoler i Norge, og mener det heller bør være fokus på en så tilrettelagt hverdag som mulig for alle elevene på skolen.

- Vi har en gutt hos oss nå som ligger flere hakk over de andre barna, spesielt i matte. Han får løse oppgaver laget for elever i syvende klasse, selv om han bare går i tredje, forteller Pedersen.

Han får oppfølging fra flere lærere i tillegg til Pedersen selv. Skolen ønsker heller at han blir i sin egen klasse og får ha den sosial omgangen med barn på sin egen alder, og hun har aldri opplevd at en elev har blitt flyttet opp en klasse slik Odin har.

Plikt til å tilpasse

- Vi er pliktig å tilpasse opplæringen ut i fra nivået til hver enkelt elev, og det gjør vi som best vi kan med de ressursene vi har. Skolen har blant annet et flott bibliotek hvor barna får hjelp til å plukke ut passende bøker, sier hun.

Og Lilleaker skole er heller ikke redde for å øke barnas kunnskapsnivå så høyt som mulig, for det er slik det må være i følge Pedersen.

- Av og til så ligger nok tyngden på å hjelpe de svakere elevene, og slik bør det være. Samtidig kan vi ikke glemme de flinkeste, avslutter Pedersen.

En unik skole

- Hva får elevene på Mentiqa som en vanlig skole ikke kan gi?

- Barna får en faglig utfordring på områder hvor de ligger langt foran jevnaldrende, og de kan også få god individuell hjelp og støtte til områder og arbeidsmetoder som de trenger litt ekstra hjelp på, sier han.

- Det unike på vår skole er også at vi ikke deler elevene etter alder, heller ut ifra nivået de ligger på, noe som fører til utveksling på tvers av aldersgrupper. Alt dette streber også andre skoler etter å oppnå, men Mentiqa arbeider nok mer målrettet og bevisst med nettopp dette.

Bygger selvtillit

Og ledelsen er helt klar på at skolen ikke står i veien for at barna skal gå overens med «alminnelige» barn, men at selvtilliten de bygger heller påvirker positivt.

- Hvis et barn ikke trives, ikke føler tilhørighet til en gruppe og ikke har god selvtillit, har han/hun heller ikke overskudd til å etablere gode sosiale kontakter til andre barn, sier Andersen og legger til:

- Men når et barn derimot føler seg stimulert, er blant likesinnede (som andre barn på vanlig skole er) og får ros for å være seg selv - ja så skapes et overskudd til å imøtekomme andre. Kun når man er sikker i seg selv har man noe å bidra med til det sosiale felleskapet, avslutter han.

Les også:

Alt om smarte barn

Fast leggetid gir smartere barn

Mat for hjernen

Lesernes kommentarer

Jeg ser rødt..

Nei i Norge skal vi nok ikke hjelpe frem ressurssterke elever. Det harmonerer dårlig med prinsippene til vår sosialistiske regjering. Og resultatene ser vi jo på de internasjonale skoletestene, der norske elever gjør det dårligere og dårligere for hvert år. Jeg er så gammel at jeg husker at det en gang var stolte universiterer rundt om i landet som uteksaminerte noen av de beste studentene i Europa og hadde søkere fra hele verden som ville studere der. Norge har blitt en sinke i både grunnskolen og i høyere studier. Men dette er helt i tråd med regjeringens intensjoner om først og fremst å bakke opp de svake og jekke ned de flinke. Slik blir vi ikke en ledende forskernasjon, men pytt, hva betyr vel det, vi blir jo så like og sosiale !

Blir matt av dette selv

Hvorfor kan man ikke tilrettelegge for disse barna med egne skoler? Det er en blindhet på gang her, jantelov! Det at man ikke fatter at vi lar store ressurser gå til spille, er meg en gåte. Mange av disse barna er, ifølge tidligere artikler om emnet, i faresonen når det gjelder selvmord. Dette fordi de hele livet de har, føler seg utenfor. Nei og nei, i annerledes landet SKAL alle være like da.

Jeg ser ikke kompetente politikere

Er enig i noe av det du skriver, men du går i samme fellen som svært mange andre. Du angriper dagens regjering, men vi hørte da ikke et pip om disse skolene, som jeg selv også etterspør, de gangene vi har hatt en borgelig regjering.

På flere enn kun dette området har vi behov for en bred folkelig aksjon når det gjelder innholdet i dagens skole.
Det hevdes fra skolehold i artikkelen at det foretas tilpasset undervisning i dagens skole.
Som tidligere lærer kan jeg jo røpe at dette kun er ord på papir.

I dagens skole er ikke våre kommunepolitikere opptatt av innhold, men hvor det kan kuttes til fordel for egne monumenter.

Hørte ikke et pip...?

Erna Solberg har etterlyst eliteskoler ganske lenge nå, men Kristin Halvorsen -blant andre- ville jo ikke vite av det. Hun ble rasende. I steden trodde sosialistdama at hun var enda mer intelligent ved å foreslå at barna ikke trengte å lære seg rettskriving før i femte klassetrinn. Vi ser jo hvor "vidunderlig flott" resultatet av dette ble. Ungom langt opp i 20-årene som fortsatt ikke kan norsk rettskriving.

Ja, vi har en hel generasjon

Ja, vi har en hel generasjon (lett å legge merke til her på forumet) som ikke forstår bruken av "og" og "å", helt utrolig spør du meg.

Gunnar Celius med sitt pip..................

Erna Solberg har etterlyst........... Hva gjorde hun som minister i Bondevikregjeringen for å ta det i klartekst?

Det er pussig, uansett side, hvor enkelt det er å "mase og messe" når en er i opposisjon - langt vanskeligere synes det som i posisjon.

KLASSE

Kunnskapminister Kristin Halvorsen mener alle skal ligge på samme nivå ?Gå ut av skolen med samme karakterer i alle fag uansett ?


JILL

Udugelighet & ideologi

Det er en hjerteskjærende udugelighet, kombinert med en beinhard sosialistisk ideologi som fører til at den lille gruppen av de aller flinkeste barna blir vanskjøttet i norsk skole. Raddisene vil at alle skal være av middels høyde og kvalitet.
Tankegangen er slik: Er du godt over gjennomsnittet, må du bare ta deg fram som best du kan. Hvis du er så flink, så greier du deg nok likevel.
At det er forferdelig ødeleggende for barn og ungdom å tilbringe alle disse årene i skolen uten å møte noen form for utfordring og stimulans, har sosialistene tydeligvis ingen forståelse for. All oppmerksomhet er rettet mot middelhavsfarerne og de såkalte taperne.

Kanskje på tide med mer samarbeide enn konkuranse??

. Høyresiden i Norge er vel de værste "Jantene", dette har vært brukt i alle år mot intelligente folk fra arbeiderfamilier og invanderer.
Folk som sender sine "sort får" og evneveike til privatskoler og hvor pappa skaffer jobb gjennom nettverket sitt! Har vært borti en slik, som kostet bedrifte millioner i taber, men han fikk bestandig ett opprykk.

Nei da er det nok bedre med sammarbeid og hvor de få meget intelligente kan bli en del av ett sosialt felleskap og hjelpe resten til å løfte seg etter håret.

http://www.cbsnews.com/8301-18560_162-57319098/hrabowski-an-educator-focused-on-math-and-science/

Hvordan er IQ fordelt?

På alle områder eller i samfiunnet, er man opptatt av å dyrke behovene for "Folk flest" det vil si IQ messig 91 til 110 ( 50%), altså folk som klarer videregående og universitets utdanning og går inn i "middelklasseyrker"

Denne gutten det er snakk om artikkelen er kanskje en av de som har +140 denne gruppen tilhører 0,2% av befolkningen og vil således kunne stå overfor både pedagogiske og sosiale problem. I ett inividualisert opplæringssytem, kan faktisk slike barn bli "mobboffer", ettersom de oppfattes som en trussel for de lengre nede på IQ stigen og med manglende forståelse for sin oppfatning av verden.

Faktisk vil mange med IQ+140, kunne nyde godt av kollektiver, som gir de mulighet til å utvikle sin enorme nysgjerrighet og gjennom sin kunnskap, få være med på å utvikle andre.

Fra min barndom husker jeg hvordan en med +140, ble trakkasert på lekeplass og utrop som idiot av en fremmed, i samtale med faren. Hvorpå faren fortalte om guttungens intelligens og gikk over sine lærere i matematikk.

Yep!

Meget bra skrevet! Helt enig!

Den Fransk skole

Den Franske skole har det meg blitt fortalt, at klarer man ikke 1 klasse, så må man gå om igjen. Jeg selv ble tatt ut av skolen i 1 klasse av min mor(hun var da lærer) Heldighvis var dette lovlig, hva skulle jeg på skolen å gjøre om jeg ikke var moden for dette. Likeså har jeg en nevø som er prematurbarn, noe han selvsagt ikke kan noe for, men ofte blr slike barn hengende etter og sinke andre som har konsenrasjonen i rette fase. Denne diskusjonen har vært et hett og rødt tema i vår famile, men jeg ser tingen fra begge sider, og jeg er også sjokkert over at Odin ikke har fått den muligheten som hans foreldre ønsker. Men det er vel fordi vi lever i sitat: Den siste förbannade Sovjet stat, som den svenske næringsministeren Björn Rosengren sa en gang for ca 10 år siden. Sosialistene styrer vårt land i grøfta på mange områder.

Jeg boikotter snart

Jeg boikotter snart sosialismen i Norge. Med denne utviklingen havner vi snart som Nord-Korea. Hvis vi ikke skal rettelegge for de begavede, da er noe galt. Alle skal ha oppgaver for sitt eget nivå, og ikke det andre tror er riktig. Hvis vi bare satser mer på dette, og jeg sier ikke at vi skal rakke ned på de svakere, så vil kanskje ikke neste Abel være så langt unna.

Du

tar helt feil. I Nord-Korea og mange andre "kommunist-land" satser de stort på eliteskoler.
En ting vi ikke må glemme, er at barn som går på eliteskoler mister en særs viktig ting: sosial intelligens.

"En ting vi ikke må glemme,

"En ting vi ikke må glemme, er at barn som går på eliteskoler mister en særs viktig ting: sosial intelligens. "

Hva i all verden baserer du denne særdeles generaliserende og tåpelige påstanden på?

Tror du...

...at et begavet barn som går på den vanlige skolen får utvikle sosial intelligens? Glem dette. Barnet blir bare til en utstøtt blant jevnaldrende. Som oftest det eneste som de begavede barna lærer på skolen er "Du skal ikke tro at du er så meget som oss".

Maoisme

Det er den rette betegnelsen på dette, og det er helt riktig å se på dette som et produkt av sosialismen vi har i Norge. Det er helt forferdelig at vi må ha det slik!

alle skal være like

Om 50 år er vi alle litt mørkhudet, passe bifile, og sånn noenlunde dumme. Å integrere alt og alle vil straffe seg meir en ein gang i fremtiden. Dette har vi valgt selv gjennom stemmeseddelen, så da skal det være slik. Og dermed er Odin sin skjebne eit resultat av Nordmenns ønske om slik samfunn.

Her

setter du dumme, bifile og morkhudede i samme bås. Det lukter litt rasisme. Ikke sant?

dine ord

Eg bare påpeker at siden alle skal behandles likt, og slike sterke som Odin ikkje skal få utfolde seg så vil vi som mennesker sakte akterut. De sterkeste økte rettigheter er det de svake i mindretall som har fått de siste tiår. De homofile beskyttes meir og skal ha samme rettigheter som vanlig legning, (dersom eg får lov å skrive "vanlig... er vel å rekne som "fy" det og? ) Snart står vi overfor barnebruder også i Norge. Søte 8 åringer som gifter seg. Eller vil du nå påstå at det blir for galt... på samme vis som andre har påstått om kjærlighet mellom samme kjønn for 30 år siden. Joda verden skal forme seg rundt de svake. Man har ikkje lov å være best. Man har ikkje lov å være fornøyd som kvit. Man har ikkje lov å ha fordommer. Man må ikkje bare akseptere at andre er annerledes, men man må ta det til seg også som sitt eget. Ellers er man rassist? Så vi blir gyllenbrune, dummere og lovlig gift med barnebarn og noen generasjoner.

Bra det,Jarle Rudin...Blir

Bra det,Jarle Rudin...Blir helt sikkert stor oppstandelse i Norge om du boikotter. Men det er noe her som skurrer i innleggene. Det er ikke sagt hvem eller hva denne faren har kjempet mot.. Er det den lokale rektor,de kommunale skolemyndigheter????+ Og er det i Oslo,Bærum eller Asker er det jo f.eks. IKKE rød-grønt styre. Hvem har da skylden..Alle skal vite at lov om grunnskolen gir alle rett til individuell tilpasset opplæring. Men når det er sagt er det mye i Danmark som er bra og som Norge kan lære av. I begge ender av tilpasset undervisning. Både for de som "kjeder" seg og de som sliter.

Ivareta begavelse

Her var det mange som så rødt! Og Sæbø topper det hele med...eh skal vi si litt lysebrunt. Uavhengig av farge på sittende regjering ønsker vi da begavelse i samfunnet vårt! Og vi ønsker best mulig tilrettelegging og stimulans for elever med særskilte evner. Debatten bør dreie seg om dette gjøres best innenfor fellesskolen ved tilrettelagt undervisning eller i egne skoler. Det er ikke sikkert det er til disse barnas beste å gå i separate skoler. Mange evnerike kan falle utenfor sosialt med den følge at vi (samfunnet) ikke til fulle får dra nytte av personens unike kapasitet senere i livet. Her har vi jo en ypperlig anledning til et dypdykk i våre venner danskenes erfaringer. Selv om vi som debatterer her visselig ikke hører hjemme i en eliteskole kan vi da løfte blikket litt og ikke la absolutt alle temaer bli en kanonade mot de rødgrønne?

Flinke barn

Her er det nok mange hensyn man må ivareta. Ser her at hoved argumentene går mot kunnskap, og ja det er viktig og gi barna våre muligheter til faglige utfordringer. Men hva skjer med den sosiale kompetansen til et barn, som blir flyttet oppover i trinnene. Hvis man setter dette litt på spissen, vil vi at barna skal omgås kanskje flere årstrinn eldere elever, i et skolemiljø som det ikke altid er like lett og ha oversikten i. Man skal nok ikke flytte seg langt opp i trinnene føre de mer voksene barna har helt andre fokusområder og ting som opptar de. Hva vil dette gjøre met et barn som skal prøve og passe inn?
Et mandat skolen også skal ivaret er vel å forme mennesker oppmot å bli gode bidragsytere til sammfunnet, her vil nok det og omgås gjevnaldrene bidra i positiv rettning vil jeg tro.
Vil også nevne at i min familie riktignok i et annet land har vært oppe i denne problemstillingen. Hva skal foreldere gjøre når barnet heller vil gjøre lekser enn og leke med andre barn, heller vil studere enn og spille pc spill. Og ja det ente godt, gutten ble flyttet raskt opp flere trinn etter avlagte eksamener gjennom årene og klarer seg helt fint, der ute i den store verden. Vi bør nok åpne for alternative løsninger, men også skynte oss sakte som det ser ut til at denne historien bærer litt breg av. LYKKE TIL VIDERE I LIVET ODIN PÅ 10 HVOR DU ENN ER :-)

Har skjedd før..

Dette har skjedd før. Jeg fikk selv en gutt i 3. klasse som hadde hoppet over 2.klasse. Han var, på dagen, ett år yngre enn meg. Ikke var han noe geni heller, men litt framfor de andre på sin egen alder. Vi lå helt likt i karakterer, litt over gjennomsnittet tror jeg, helt til vi gikk ut av 9.klasse i -84.
I teorien kan en dag skille hvilken klasse du går i, alt etter når på året man er født. Så litt fleksibilitet kan vel ikke skade, heller ikke sosialt.

Hvordan skal det da gå?

"- Av og til så ligger nok tyngden på å hjelpe de svakere elevene, og slik bør det være."
Så det er de svakeste elvene vi trenger i fremtiden, til å drive Norge fremover....? Selvfølgelig er dette sosialistisk vrøvel fra 70-tallet eller eldre. Det er de strerkeste elevene som kommer til å ta toppjobbene og proffesoriatene m.m. i fremtiden. Det er de vi må hjelpe til å nå så langt evnene deres kan nå. Alle skal selvfølgelig ha rett på undervisning på sitt nivå. Og det gjelder jo da også for de som er langt forbi sitt alderstrinn i inteligens.
Jeg har selv 2 barn på International School og de gjør det meget bra. Ikke fordi de er så mye smartere enn sine jevnalderende (vel den ene er) men fordi de for undervisningen tilpasset sitt nivå. Faktisk så er det det barnet som ikke viste særlig skoleinteresse som har de største fremskrittene. Ja, det koster - dobbelt med 2 - men det er synd at ikke familien Heier har prioritert anderledes, hvis de kunne.
Hvis vi forsaker noe i vår generasjon så utvikler vi neste osv.
Ellers: Hvordan skal det da gå?

de strerkeste?

Usikker på om du er en av dem? Det er nok heller de "svake" vi må satse på først i det offentlige. Norg vinner (tjener) svært lite på noen få superhjerner. MEN taper enorme summer på de som faller helt i bunn. Om disse ikke får god hjelp( og den er LANGT fra god nå) kommer de seg sjelden opp selv, og er dømt til tapere.
"glupe" unger kommer seg frem uansett. Og det må da være forldrenes ansvar å støtte dem, og finne skoler som de kan gå på. De finnes jo!

Mitt poeng

var at ALLE har rett på tilpasset undervisning - men hvis vi bruker opp alle resursene våre på de elvene som ikke har nådd det nivået som trengs for å følge sitt klassetrinn, så vil vi ikke utvikle oss videre. Vi skal selvfølgelig også ta vare på disse, men hvis ikke "superhjernene" går i front så har vi ikke penger til det. Det er tross alt de sterkeste elevene som skal "lede" bedrifter/landet/verden. Du vil sikkert også at de beste hjernene skal lede og utvikle bedrifter og nasjoner. Hvis ikke så får du jo ikke de "enorme summene" å bruke på de som "er dømt til tapere." For du mener vel ikke at det er de såkalte "taperne" som skal lede bedrifter og det offentlige i fremtiden?
Og som andre her har poengtert så kommer ikke de "glupe" elevene seg frem uansett. Mange føler seg mistilpasset og faller utenfor sosialt, nettopp fordi de ikke får de utfordringene og det sosiale nettverket med likesinnede som de trenger. Du sier også at det er "forldrenes ansvar å støtte dem, og finne skoler som de kan gå på". Gjelder ikke dette også for de svake elevene? Er det ikke foreldrenes ansvar å støtte disse? Det er heller ikke opplagt at den "glupe" eleven har "glupe" og resurssterke foreldre som kan følge opp barnet sitt og gi det f.eks. den leksehjelpen den trenger.

Finke barn

Jeg synes den skolepolitikken vi har her på berget er helt forkastelig. Hvorfor skal alle elever på død og liv gå i samme klasse, alle vet at noen er flinkere en andre, å de som ikke er flinke gjør slik at de som er flink får ikke nok god oppfølging.
Den tiden jeg gikk på skole så hadde vi planvalg å det fungerte fint for min del å jeg har ikke hørt andre som hadde planvalg har klaget. Vi hadde 3 valgmuligheter de hette: Plan 1, Plan 2 og Plan 3 der Plan 3 var for de som var flinkest. På en slik måte ble vi adskilte fra hverandre i de fagene som hadde planvale: Norsk, Engelsk, Tysk og matte. Slik jeg husker det så var mesteparten på plan 2 noen få på plan 1 og ca 1/3 på plan 3.
Hva om å innføre dette igjen på skolene

Hadde planvalg selv

Helt enig Frode. jeg tror planvalg hittil har vært den beste løsningen. Da fikk eleven den utfrodringen se selv søkte. For det er nettopp det som er problemet med skolen i dag. Den gir ikke tilpasset utfordring for den enkelte på rett nivå. Noen stiller seg tvilende til om borgerlig eller solsialistisk styresett har noen betydning. Da stiller jeg spørsmålet: hvilken borgerlig regjering har noen gang fått anledning til å legge frem en skolereform iht egne teorier i dette landet?

Planvalg har ingenting i

Planvalg har ingenting i skolen å gjøre......vi hadde planvalg på ungdoms skolen, selv om jeg aldri hørte det navnet nevnt i forbindelse med dette. Dette var sent på 70 tallet, og det var en svensk serie på tv da, som hadde navnet "OBS klassen" der svenskene plaserte uroelementer som ikke ville lære. Dette betydde at alle de som var i "plan 1" ble fortalt av de andre elevene at de var i OBS klassen, og at de var dumme og lite inteligente....... Jeg var i Plan 3 i mattematikk, og plan 1 i Norsk. Jeg hadde aldri noe feil i Norsk, men kunne ikke skrive stil, og siden jeg alltid fikk NG på stilene så var min karakter lav, så jeg havnet i plan 1. Jeg var i plan 3 i engelsk, aldri noe feil, men ble plassert i plan 2, da vi begynte med engelske stiler etter jul i 7ende klasse, for så å gå ned i plan 1 året etter.
Jeg husker i plan 1 timene, noen ganger kom en lærer inn og fortalte hva vi skulle gjøre i timen, og så forlot han oss for å undervise plan 2 klassen!! De som er plan 1 har mer behov for hjelp og undervisning enn plan 2 og 3. I mattematikk hadde vi tre lærere, en var en veldig flink dame, så var det en herre som var noenlunde bra, og en som sluttet tå år senere, da han ikke kunne lære fra seg. Hvilken av disse lærerne skulle ha lært hvilken klasse? Den beste læreren burde vel prøve å "banke litt vett" inn i skallen på plan 1, men det ble omvendt.......

Hva skal du gjøre på små skoler som kun har få elever......skal de ansette en lærer spesielt fordi de har 1 glup elev i en klasse? eller skal denne glupe eleven få tilbud om plass på en annen skole, kanskje 2 timer unna? Mener dere att disse reglene bare skal gjelde for glupe elever i byer og tettbygde strøk?