
Avviser anklager om fisk
FN-konvensjon om naturens mangfold
Samtidig med at FNs klimakonvensjon ble vedtatt på FN-toppmøtet om miljø og utvikling i Rio de Janeiro i 1992, ble også FN-konvensjonen om vern og bærekraftig bruk av det biologiske mangfoldet vedtatt.
Sorter, arter og økoysystemer utryddes i stor fart på kloden. Det kan ha like stor betydning som klimakrisen sies å ha. De to utfordringene innvirker også på hverandre. Men alarmen har runget mye høyere om klimaet enn om naturens mangfold.
2010 er erklært som året for biologisk mangfold av FN.
Også under FN-konvensjonen om biologisk mangfold pågår det årelange forhandlingsprosesser om bindende avtaler.
Både EU og Norge hadde som mål å stoppe ødeleggelsen av mangfoldet innen 2010. Både Norge og EU har oppsummert at det ikke har lyktes.
Les om FN-konvensjonen om biologisk mangfold på Miljøverndepartementets hjemmeside.
Her er hjemmesiden til FN-konvensjonen om biologisk mangfold.
![]()
NAGOYA (ABC Nyheter): Norges Naturvernforbund kommer med kraftige anklager på sin hjemmeside mot den norske fiskeri-holdningen på forhandlingene om biologisk mangfold her i Japan.
«Når det drar seg mot innspurten på naturtoppmøtet i Nagoya kjemper Norge mot å begrense redskap som kan skade havbunnen. Det er spesielt det skadelige trålfisket norske politikere ikke ønsker å legge restriksjoner på.», skriver Naturvernforbundet.
Les hos Naturvernforbundet: Kjemper for fortsatt trålfiske.
Kjenner seg ikke igjen
- Jeg kjenner meg overhodet ikke igjen i påstandene fra Naturvernforbundet om at vi skulle ha kjempet mot formulering om skadelige fiskemetoder.
Det sier en av fiskeriekspertene som har representert Norge mest under fiskeridelen av forhandlingene her i Nagoya, Fiskeri- og kystdepartementets underdirektør Ove Hokstad.
Han peker på forhandlingsteksten:
- Se, her står det formuleringer mot «destruktiv fiskeripraksis» allerede i overskriften. Og det er vi med på. Vi støtter teksten her! Så jeg kjenner meg ikke igjen i Naturvernforbundets påstand.
- Dette blir regulert
- Det kan være både skadelig og akseptabelt bunnfiske. Men det reguleres av FNs fiskeriresolusjon av 2006, FAOs retningslinjer og beslutninger i internasjonale fiskeriforvaltningskonvensjoner, forteller Hokstad.
- Disse avtalene regulerer allerede destruktiv fiskeripraksis og beskyttelse av sårbare bunnhabitater, forklarer Hokstad og presiserer:
- Det betyr ikke at vi har gått inn for å fjerne liknende formuleringer her.
Undrer seg over Naturvernforbundet
Hokstad minner om at Naturvernforbundet før forhandlingene i Nagoya anklaget Norge for å motsette seg forbud mot overfiske i konvensjonsteksten.
- Her er det komplisert fordi ulike land legger ulik tolkning i overfiske. Noen mener for eksempel at enhver hvalfangst er overfiske.
- Så påberopte EU seg her at krillfiske i Sørishavet må underlegges vurderingene til Konvensjonen om biologisk mangfold. Men i forvaltningsorganet for fiskeriene i Antarktis, CCAMLR under Antarktistraktaten, går EU i likhet med Norge enstemmig inn for fiske – men under strenge kvoter.
- Vi påpekte at EUs syn her er i motstrid til deres syn der, og EU fjernet plutselig det punktet, sier Hokstad og bedyrer:
- Av alle kvoter Norge er med på, må krillkvotene i Sørishavet være av de forsiktigste.

Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Arild Vinjor
29. oktober 2010 - 16:14
krill
ÅGE Bang
29. oktober 2010 - 20:59
Fiskdumping
På denn turen eg var med ca 3 mnd, er eg sikker at det ble dumpet mer end 100 tonn av fisk som ikke rederen hadde kvote for og at fisken var under minste størelse.
Dette var helt vanlig i fra alle fabrikktråler fra alle land som fisket i Barenshavet og opp til Hopen.
Synd at eg ikke har foto av dette i dag.