Nytt håp om å stanse oljeutslippet
Nye videoopptak av brønnen viste at hetten var på plass natt til tirsdag norsk tid. Den første delen av operasjonen skal ha vært vellykket, og BP håper det nye systemet i det minste vil redusere oljestrømmen betraktelig.
Hvis alt går etter planen, kan innbyggerne ved kysten av Mexicogolfen snart se slutten på det verste oljeutslippet i USAs historie.
Sjekker trykket
Lekkasjen. Foto: AFP.
Når den er festet skikkelig til rørsystemet hvor oljen spys ut, kan BPs ingeniører begynne å målet trykket i brønnen.
– Det er ventet, selv om det ikke kan garanteres, at det ikke vil lekke ut noe olje så lenge testen varer, heter det i en uttalelse fra selskapet.
Et trykket lavere enn forventet, kan det tyde på en lekkasje i materialene som omslutter brønnen under havbunnen. I så fall må ventilene åpnes igjen, slik at oljen på nytt renner ut i havet.
Beskrivelse av hvordan BP skal stoppe lekkasjen. Grafikk fra Reuters. Klikk for en større versjon.
– Vanskelig operasjon
Senest torsdag regner BP med å vite om det siste forsøket på å tette oljebrønnen har vært en suksess. Selskapet advarer om at operasjonen er vanskelig og at det ikke er sikkert at alt vil gå som planlagt.
– Systemet med forseglingshetten er aldri tidligere blitt brukt på disse dypene eller under disse forholdene, heter det i uttalelsen.
Dersom hetteprosjektet blir en fiasko, tror BP uansett at utslippet vil kunne stanses i august. Da er selskapet trolig ferdig med å bore en avlastningsbrønn som vil gjøre det mulig å fylle den opprinnelige brønnen med sement.
Boreforbud
Flere millioner fat olje har lekket ut i Mexicogolfen siden oljeplattformen Deepwater Horizon sank i april.
Oljen er skylt opp på strendene i fem amerikanske delstater: Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama og Florida. Fiskere er blitt nødt til å sette båtene på land, og tallrike småsamfunn langs kysten trues av økonomisk ruin.
For å redusere faren for nye miljøkatastrofer innførte myndighetene mandag et nytt forbud mot oljeboring på dypt vann. Meningen er at det skal oppheves senest 30. november.
– Over 80 dager etter at BPs utslipp begynte, er det avgjørende og riktig med en pause i dypvannsboringen for å beskytte samfunn, kyster og dyreliv, sier USAs innenriksminister Ken Salazar.
Han legger til at det stadig kommer nye bevis for at oljeindustrien ikke er i stand til å håndtere kraftige utblåsninger på dypt vann.
Strid i rettsvesenet
Forrige uke besluttet en domstol i New Orleans å oppheve det første boreforbudet som ble innført som følge av det massive oljeutslippet.
Regjeringen ber nå domstolene om å droppe forsøkene på å stanse det opprinnelige forbudet, siden et nytt allerede er vedtatt. Men det ventes at oljeindustrien er villig til å gå nye runder i rettsvesenet for å kjempe for muligheten til fortsatt dypvannsboring. (©NTB)
Les alt om oljekatastrofen:
21. april: Eksplosjon på oljeplattform - 12 savnet
21. april: Savnede funnet etter eksplosjon i Mexicobukta
23. april: Frykter miljøkatastrofe i Mexicogolfen
25. april: Oljeutslipp i Mexicogulfen
28. april: Klarer ikke stanse oljeutslipp i Mexicogolfen
29. april: Forberedt på det verste
30. april: Erklærer unntakstilstand
30. april: Kan bli økologisk katastrofe
02. mai: Frykter lekkasje på 100.000 fat dagen
04. mai: BP starter opprydningsarbeidet
07. mai: Fugler tilsølt av olje
08. mai: - Trodde alle kom til å dø
12. mai: Oljesjefer skylder på hverandre
13. mai: BP vurderer ulike alternativer for å stanse utslipp
14. mai: Obama lover «ubøyelig kamp» mot oljekatastrofen
24. mai: Lover milliarder til granskning
26. mai: - Steng det forbanna hullet
27. mai: BP mener sjansene for å lykkes er gode
28. mai: Oljelekkasjen koster 6 milliarder kroner
28. mai: Obama på besøk i Mexicogolfen
30. mai: BP lyktes ikke med å stanse oljelekkasje
01. juni: - Oljekatastrofen gir økt skepsis mot boring i Lofoten
02. juni: Oljesølet nærmer seg Florida
03. juni: BP la bånd på fiskerne
03. juni: BP har skåret av rørledningen som lekker
04. juni: Har montert hette over oljelekkasjen
05. juni: - BP samler opp 6.000 fat olje per dag
08. juni: Obama: - Jeg vil vite hvem jeg skal sparke i baken
09. juni: USA: Nye regler for oljeboring
09. juni: - BP tok snarveier før ulykken
11. juni: BP vurderer å utsette utbetaling av utbytte
12. juni: En skikkelig fuglevask
14. juni: Obama: - Oljekatastrofe vil forme USAs miljøsyn
15. juni: - Dette har vært en sinnssyk oljebrønn
17.juni: BP-sjefen fikk kjeft i Kongressen
23. juni: - Fryktelig viktig for SV
04. juli: Kan denne båten redde Mexicogolfen?


- Det er helt på trynet
Bankia trenger opptil 150 milliarder kroner
Nordmann skal lede forhandlingene om ny klimaavtale
Lesernes kommentarer
Jan Robert Undlien
13. juli 2010 - 12:56
dette må være den mest flaue
Bjørn trygve Kvisvik
13. juli 2010 - 13:18
HELT ENIG