
– Regjeringen gir bare f***
(ABC Nyheter): – Forsyningssikkerheten i Bergen er ikke god nok, og det er noe vi ikke kan gamble med. Kraftlinjen mellom Sima og Samnanger er den beste løsningen, og av den grunn har jeg sagt ja til den søknaden i dag, sier Riis-Johansen på pressekonferansen i Olje- og energidepartementet.
Vedtaket om utbyggingen ble gjort i statsråd fredag, ifølge NTB. Dermed har SV gått på enda et miljønederlag i den rødgrønne regjeringen, som likevel danner samlet front utad.
– Det er en samlet regjering som står bak beslutningen som Olje- og energidepartementet har tatt, sier statssekretær Guri Størvold (Sp) til bt.no.
Lokal motstand
Lokalt har motstanden mot strømmastene og naturinngrepet vært stor. Traseen som er utredet, går nord for Hardangerfjorden. På vei fra Sima innerst i Hardanger krysser linjen Osafjorden og inntil tre andre fjordarmer, avhengig av hvilket alternativ som velges.
– Dette er triste greier. Regjeringen legger seg flat for oljeindustrien, men det er jo forventet politikk, sier styreleder Klaus Rasmussen i motstandsorganisasjonen «Bevar Hardanger» til ABC Nyheter.
Høyspentlinjen skal gå gjennom fem kommuner, og de høyeste mastene blir 45 meter høye. De har derfor fått betegnelsen monstermaster på folkemunne.
Vil ha kabelløsning
– Landskapet her er flere ganger blitt kåret til verdens vakreste, og så gir regjeringen bare f..., sukker Rasmussen. Han frykter at turistnæringen vil bli hardt rammet.
I vår ble det ifølge NTB kjent at Statnett har vurdert og forkastet to alternative ruter som ville gitt mindre naturinngrep enn den traseen selskapet ønsker å bygge ut.
Rasmussen mener man må gå for en kabelløsning. Riis-Johansen sa på pressekonferansen at en slik løsning ikke vil gi god nok beredskap.
– Det stemmer ikke. Vi har fått bekreftet av industrien at alternative løsninger er fullt mulige.
– Hvorfor tror du da regjeringen likevel velger å bygge ut kraftlinjen?
– De hevder at det er et forsyningsspørsmål. I tillegg er det tradisjon i Norge for å bygge linjer i luftspenn, mener Rasmussen.
100 millioner til avbøtende tiltak
Riis-Johansen fortalte at Statnett i forbindelse med utbyggingen gir 100 millioner kroner til avbøtende tiltak, som Hordaland fylke får ansvar for å forvalte.
– Vi skal jobbe aktivt for å se hvordan Hardanger som region kan komme bedre ut med de pengene enn uten. (...) Tiltak opp mot reiselivsnæringa er den overordna føringa.
Ministeren medgir at det ikke finnes noen tvil om at dette er et inngrep i naturen i området.
– Et vanskelig spørsmål
Statsminister Jens Stoltenberg sa dette på sin oppsummerende pressekonferanse før sommeren forrige fredag:
- I Norge er vi for strøm, men mot strømledninger, for vindkraft, men mot vindmøller. Det går ikke i lengden.
Han sa også at strømtilførselen til bergensområdet utgjør en stor utfordring, og at spørsmålet om kraftlinjeutbygging er en politisk og faglig vanskelig sak. På det tidspunktet ville han imidlertid ikke ta stilling til spørsmålet.
SV ønsket mer tid til å utrede mulighetene for å bygge en sjø- eller jordkabel som alternativ til tradisjonelle kraftlinjer.
I dag fikk likevel Riis-Johansen trumfet sin vilje gjennom. Leder Olav Magnus Linge i Sosialistisk Ungdom er sterkt kritisk til regjeringens avgjørelse.
- For oss ungdom er dette vår generasjonsarv som blir høvla over for å spare noen kroner. Det koster litt mer å legge kablene under sjøen, men det har vi råd til, sier Linge til ABC Nyheter.

- Det er helt på trynet
Bankia trenger opptil 150 milliarder kroner
Nordmann skal lede forhandlingene om ny klimaavtale
Lesernes kommentarer
2. juli 2010 - 12:29
Miljøpartiet SV
Jakob Kirkholt
2. juli 2010 - 21:53
SV
Hans Fosshagen
24. juli 2010 - 11:47
Stem bare ikke på noen av de regjerende..
Paul Oskar Rosenquist
2. juli 2010 - 13:02
Rødgrønnt er "brutte løfter"
Sivert Almvik
2. juli 2010 - 15:24
Sitte ved rattet.
Paul Oskar Rosenquist
2. juli 2010 - 15:51
Da hadde de hørt mer på hva folket vil.
De rødgrønne hører ikke på folket og snur dem ofte ryggen og bare presser igjennom sin måte, med rå makt!
Kjell Tangen
2. juli 2010 - 16:18
Hvem er folket? Hva mener folket?
Dette er også en form for folkeavstemning.
Konklusjonen bør da bli at dette partiet ikke bør få regjeringsansvar.
Tom Arild Wulff
2. juli 2010 - 16:43
Ja slik
Kjell Tangen
2. juli 2010 - 17:11
Hvem?
Dersom du mener, som meg, at den pasifistske holdningen var medvirkende for at nazistene relativt lett fikk kontroll over Norge, men betydelig vanskeligere enn i Danmark og Polen, greit nok.
Dersom du mener at noen åpnet dørene med hensikt bevis at dette er tilfellet.
Paul Oskar Rosenquist
2. juli 2010 - 20:28
Folket er de som stemmer!!
Påenget er bare at folket/personene som bor der ting skjer, blir hørt. For meg er det demokrati. Oslo kan da ikke bestemme alt!?
Jakob Kirkholt
2. juli 2010 - 21:57
FrP
Svein Grøndalen
2. juli 2010 - 13:32
Strømforsyning 1 og 2
Hva med Midt-Norge og strømkrisen der, hvor strømprisen er opptil 20 ganger det normale i perioder og bedrifter innstiller driften pga for dyr strøm og/eller umulig å konkurrere med bedrifter i andre landsdeler pga strømprisen.
Hvor lenge skal denne tullingen få sitte som minister?
Tror nok SP holder seg godt under sperregrensen så lenge Riis Johansen sitter og roter til det meste.
Niri Baklid
2. juli 2010 - 15:47
Strømforsyning
Kjell Tangen
2. juli 2010 - 16:21
Hvem skal bestemme?
Betyr det at bergensere skal få bestemme at ny overføring skal føres via luftledninger i store områder langt fra Bergen?
Begrunn hvorfor du mener det.
Bjørn Barstad
2. juli 2010 - 13:49
hvorfor ikke kabel under vann
AP er ikke et miljøparti så hvorfor de andre gikk sammen med dem må være for de de øynet muligheten for å få makt. Maktsjuke heter den sykdommen.
Stroybengods
2. juli 2010 - 14:09
"monstermaster" i Hardanger
2. juli 2010 - 14:22
Tadisjon
Men når vi skal holde på trasdisjonen med luftspenn og det er eneste argumentasjon mot, så bryr vel regjeringen seg ikke.
Sett en mast midt i åkeren til en bonde i Senterpartiet, så kanskje han velger et parti utenfor den rod /grønne regjeringen neste gang.
Frode Aase-Nilsen
2. juli 2010 - 14:44
Terje Riis-Johansen
Jan Pettersen
2. juli 2010 - 15:14
Hele prosjektet er et nytt
Lars Alhaug
2. juli 2010 - 15:27
Har noe forandret seg?
G Gram
2. juli 2010 - 15:34
Bare forsett
Kjell Tangen
2. juli 2010 - 16:24
Rød/grønt?
Per Bruun
2. juli 2010 - 15:40
Ingen vet
2. juli 2010 - 17:32
Hvor kommer vannkraften fra?
Hadde vi fått beholdt kraften vår slik vi gjorde før i tiden, var ikke strømmen noe større problem.
For å selge kraft til Europa fra f.eks. Vestlandet så må man vel ha større kapasitet med et kraftigere ledningsnett. Vi har jo månecrash- prosjektet på Mongstad som produserer kraft. Med tiden vil man vel også produsere kraft ikke bare til oljeindustrien derfra, men også muligens til Vestlandet. Kanskje monstermastene er en tilnærmelse til en slik videre utvikling, og hvor skal denne kraften i så fall havne? En ny god inntektskilde for Statskraft? Det er viktig å posisjonere seg!
En eventuell forestående krise på Vestlandet vil jo ikke løses med nytt ledningsverk, for det tar jo sin tid å bygge disse monstermastene også. Det er jo ikke gjort på 123. Men vi lever i 2010 - og monstermaster er rasering av naturen. Men det spiller vel liten rolle når det er på Vestlandet og ikke i Riis Johansen sin åker. Der hadde det nok blitt rør, ja.
Terje Brekke
2. juli 2010 - 18:02
Dette er intet mindre en en nasjonal skandale!
Kjell Tangen
2. juli 2010 - 18:58
Arrogante pakk, hvem er det?
Regjeringen er pakk, de som støtter den er idioter. Medlemene i regjeringen er rasshøl.
Regjeringen vil ikke slippe makta? Er du totalt uten kunnskap om landets politiske system?
Alle dine karakteristikker av regjering/meningsmotstandere kan sterkt forstørres mot deg.
For å gjenta, jeg støtter ikke, har ikke stemt på dagens regjering, men for en lykke i forhold til en regjering du vil støtte.
Ketil Engstrøm
2. juli 2010 - 19:18
svar til Tangen
K. Engstrøm
Kjell Tangen
2. juli 2010 - 19:51
Liker jeg løgnere, hvilke?
Har fulgt med i politiske diskusjoner siden midten av 60-tallet.
Når det gjelder deg bygger jeg min argumentasjon på dine ytringer/grovt nedstttende karakteristikker som forøvrig er slettet grunnet innholdet.
Det gir meg faktisk et bra grunnlag for å se hva slags person du er.
Prøv da du å begrunn hvorfor min karakteristikk passer bedre på meg.
Ketil Engstrøm
2. juli 2010 - 20:11
øm tå
Du får ha en vidunderlig helg. Trå forsiktig.
Kjell Tangen
2. juli 2010 - 20:45
Hvilken tå og er det min eller ABCs?
Hvordan du kan trekke konklusjoner om mine følelser overfor andre personer får du begrunne. Kjenner mange mennesker hvis meninger på noen områder jeg misliker, altså meningene, men som jeg som mennesker setter stor pris på.
Hvordan kan du vite at jeg ikke liker deg som menneske? ><<<<