TIET: I et år skal statsminister Jens Stoltenberg ha kjent til at CO2-rensing på Mongstad ikke var gjennomførbart. Foto: Erlend Aas / Scanpix

– Tiet i et år om Mongstad-avgjørelse

Regjeringen fikk ifølge VG allerede for et år siden det første varselet om at «månelandingsprosjektet» på Mongstad ikke var gjennomførbart.

Over 14 måneder etter det avisen kaller det første varselet, vedtok regjeringen endelig å utsette prestisjeprosjektet. Fullskalarensingen av gasskraftverket på Mongstad lot seg ikke gjennomføre.

Allerede i februar i fjor skal regjeringen ha fått en rapport fra Statoil som slo fast at prosjektet måtte utsettes i mellom ett og fem år.

– Vi har hele tiden sagt at det er et krevende tidsløp, men vi har jobbet lojalt mot 2012-fristen. Jo mer vi har lært om kompleksiteten i prosjektet, jo mer har det modnet at tidsfristen er for kort til å gi det best mulige anlegget, sier informasjonsdirektør Cathrine Torp i Statoil til VG.

Toppsjefen i det statlige gasselskapet Gassnova, Bjørn Erik Haugan, sier at det har vokst seg en felles forståelse for utsettelsen gjennom året.

– Vårt nye mandat går ut på å levere et beslutningsgrunnlag i 2014. Det ville vært vanvittig å forskuttere noen ferdig dato så tidlig i prosessen, sier Haugan. (©NTB)

Les også: Mener SV bør trekke seg fra regjeringen

Les også: Krever mongstadredgjørelse

Flere nyheter på ABC Nyheters forside.

Lesernes kommentarer

Regjeringen lyver!

Det er få regjeringer i Norge som har løyet så mye for det norske folk som den rødgrønne regjeringen!

LYVING-TIL DE GRADER-FY SKAM!!!!!

TROR VISST DET NORSKE FOLK ER IDIOTER!

Regjeringen lyver, volume 2

Det har du helt utrolig rett i, Terje. Det som er så fantastisk, er hvordan de får lov å slippe unna med det, takket være at journalistene hovedsakelig er Ap-folk og Sv-ere. Dermed så er kritisk journalistikk mot disse to partiene, omtrent fraværende. OK, en og annen enkeltartikkel, kan oppstå, men påfallende ofte, får vedkommende journalist en beskjed fra sin redaktør om at han må tenke på jobben sin......
LO er også en drivende kraft i dette arbeidet, og dette er jo en organisasjon som vel helt greit kan sees på som en forlengelse av Ap.

De sørger så gjennomført for at ved neste stortingsvalg, kan du være sikker på at folk ikke blir minnet på hva de rødgrønne egentlig står for!

Kanskje

CO2-bløffen har sneket seg inn i regjeringen? Stoltenberg har begynt å tvile på IPCCs scenarier? Håper det.

Stoltenberg har rett

80 % av verdens energibruk kommer fra fossilt råstoff som kull, olje og gass. (Bare 7 % komer fra fornybare kilder som vann og vind. En parantes i energiforsyningen, og settes derfor i parantes også her.) Det er tre hovedutfordringer vi kan gjøre noe med når det gjelder verdens klimagassutslipp:
1. Stoppe avskogingen i regnskogene
2. Fange CO2 fra energiproduksjon basert på fossile brensler
3. Endre verdikjeder og forbruksmønster. "Fra forbrukssamfunnet til gjenbrukssamfunnet".

Jens jakter de to første, og han er uredd!
Han er den eneste som har turt ta risikoen det er å bevege seg ut på banen. Nå får han urettferdig mye pepper for det.
Når det gjelder pinoerarbeid for å utvikle verdensledende teknologi på ett helt nytt felt, er utsettelser, tålmodighet, pågangsmot, edruelighet og evne til hardt arbeid for å overstige hindringer - blant de viktigste suksessfaktorene. Klagere og mediahyenene gjør bare "pioner-ryggsekken" ennå tyngre for de som tør ta den på. Resultatet kan bli at programmet "knekker sammen". Alternativet er da ingen CO2 fangst teknologi! Historien om Apolloprogrammet på 60 tallet viser oss at det ikke alltid finnes noen teknologiske lette utveier.
Apollo-programmet var en rekke bemannede romferder som den amerikanske romfartsorganisasjonen NASA gjennomførte fra 1967 etter flere forløpende prosjekter (Mercury-programmet og Gemini-programmet) amerikanerne igangsatte etter at russerne sendte Sputnik i bane rundt jorda - og med det vant første stikk . Målet med Apolloprogrammet var å sende en mann til månen og bringe ham trygt tilbake til Jorden. Det lyktes gjennom ferden med Apollo 11. Astronauten Neil Armstrong tok menneskehetens første steg på månen 21. juli 1969. FLERE ÅR ETTER AMBISJONENE!
Ble månelandingen en fiasko?

Pass deg nå...

...ikke lenge før det kommer motargumenter som er klare til å trampe deg ihjel. Jeg tør snart ikke nevne det samme som du gjør med ett ord her inne. For majoriteten mener at Co2 er en sunn gass som naturen er nødt til å ha. Og jo mere av den, desto bedre...

De som klager viser at de ikke skjønner

De som klager viser med all tydelighet at de ikke skjønner hva som foregår.
Er overrasket at så mange flere enn SV virkelig har trodd at forskere jobber bedre med "en pistol i ryggen og en kniv på strupen"?
De må få den tiden de trenger. Vi andre bør spørre hva vi kan bidra med for at de skal lykkes. Nå gjør media det stikk motsatte. De lukter "politikerblod" og "regjeringsbrudd" eller det som verre er. FRP påstår statsministeren lyver. Hva FRP legger i begrepet "å lyve" er om mulig en ennå verre og mer tidkrevende forskningsoppgave enn å finne ny CO2 fangst teknologi.Er det noen partier som forsøker å "føre folk bak lyset" og forsøker å underslå klimautfordringen, er det akkurat FRP!
Problemet er at FRPs løgn kan bli fatal for verden dersom de skulle blitt hørt globalt. Heldigvis er det bare i "egokuben" Norge FRP med sine politiske navlegravere får gehør.

Statsministeren snakker ikke sant...

Problemet ditt Are Tomasgard, er å påvise FRPs løgn. Etter det jeg ser forsøker FRP å bruke ressursene der de kan gi en best mulig positiv global gevinst, - og er sterkt i mot å pøse ut milliarder på "keiserens nye klær". "CO2 fangst teknologi" er en slik meningsløs ressursbruk. CO2 er ikke en miljøgift.

Bruk heller milliardene på å forhindre forsøpling av naturen og sats heller ensidig på utvikling av fornybar ren energi. Og her er FRP på rett spor. Men dette vil ta tid, og i en mellomfase må energiproduksjonen dreies over i en miljøvennlig retning.

SV og deres velgere roper hurra for nye el-biler, men forstår samtidig ikke at batteriene trenger strøm. De forstår heller ikke at elektrisiteten stort sett kommer fra kullkraftverk. Så hadde alle bilene i verden i dag vært el-biler, ville den samlede forurensingen vært høyere enn dagens bensinbiler. Når den rødgrønne regjeringen oppdager dette betyr det selvsagt økte avgifter.

idioter?

Ja, det norske folk er stort sett idioter. Det viste forrige valg.

Må skrinlegges

Dette vanvittige prosjektet med Co-2 fangst må skrinlegges snarest mulig.Milliardene må i stedet brukes på utvikling av fornybar energi,og dette må iverksettes mens vi ennå har et par tusentalls milliarder å rutte med.Foruten opprustning av vannkraften,bølgekraft, vindkraft,så også biodrivstoff basert på alger,samt noe man allerede har startet med i Sverige,nemlig produksjon av syntetisk diesel basert på avfallsstoffer.Dette drivstoffet er renere,langt mindre forurensende, har bedre egenskaper enn vanlig diesel og kan brukes i alle typer dieselmotorer.Alle med sundt vett i behold,burde vite at dieselmotoren er kommet for å bli,og er en uerstattelig drivkilde innen spesielt landbruk og tungtransport.De ufornybare oljeresurser minker for hver dag som går,derfor må man i tide satse på de alternativer som tross alt finns.Målet må være å bli selvforsynt med alle typer alternativ energi før de ufornybare resurser tar slutt.