Rapport refser norsk selfangst

En rapport fra selfangstinspektøren som var med fangstskuta Kvitungen kan skade Norges forsøk på å oppheve EU-forbudet mot salg av selskinnsprodukter.

Rapporten beskriver blant annet fangstmenn om bord på skuta som amatører, og forteller om en kaptein som tillater «øvelsesskyting» på levende selunger, skriver Adresseavisen.

Direktør i Fiskeridirektoratets ressursavdeling Aksel Eikemo sier til avisen at rapporten forteller om en alvorlig sak med gjentatte brudd på dyrevernloven.

– Denne type overtredelser vil bli kjent utenlands. Er det en næring som må holde seg innenfor regelverket, så er det nettopp fangst av sel og hval, sier Eikemo.

Ifølge rapporten, som delvis er gjengitt i et brev fra Fiskeridirektoratet til rederiet Polardrift i Tromsø, påpekte selfangstinspektøren et betydelig antall skadeskutte dyr som måtte skytes to eller flere ganger – uten at dette ble fulgt opp av skipperen.

Fiskeridirektoratet varsler i et brev at rederiet og skipperen kan bli straffet for brudd på dyrevernloven og for å ha brutt forskriftene om selfangst. I tillegg til en eventuell straff, vurderer Fiskeridirektoratet om de skal frata rederiet konsesjon på selfangst.

Verken styreformann eller daglig leder i rederiet vil kommentere påstandene i rapporten. (©NTB)

Lesernes kommentarer

lindberg

Ser ut til at vi har fått en liten Lindberg igjen. Og media kaster seg over saken som sultne ulver

Ære være Lindberg

Uten at det mellom blodtørstige tomsinger finnes modige folk som Lindberg, ville våre medskapninger vært totalt sjanseløse. Såkalt "seljakt" (les:slakt) er en arena der testosteronsprengte guttunger og menn får leve ut sine makabre drømmer. Ingen bryr seg - og alt er lov.

?

....og koteletter, skinke og ribbe vokser på trær!?

Testosteronsprengte guttunger?

Hva med å moderere uttalelsene sine litt?
Har du belegg for å skrive sånn som du gjør? Kunne vært greit å høre litt om din bakgrunn, og hva du faktisk bygger dine påstander på. Av og til kan det være greit å holde munn, for så å bli misstenkt for å være komplett idiot istedenfor å åpne munnen og bekrefte det!
Sel og hvalfangst er faktisk noens levebrød. Det bør respekteres. At det finnes uheldige omstendigheter rundt forbi er det vell liten tvil om. Hvor får du kyllingen din fra? Rema 1000 kanskje? Du er vell en av de som tror at rema 1000 lager kylling også?
Nei vet du hva, det er ikke mye som sjokkerer meg. Men du har klart det i dag!

Bunnrekord!

Norge presenterer stadig nye lavmål !

stop idiotskapen

kan noen gi meg en eneste god grunn til at vi skal skyte hval og sel eller andre skjøpattedyr utennom pga de livnærer seg av havets resurser og gjør at menneskets råvdrift der fortere tapper det .

og ikke kom å si at hval er godt