Statsminister Jens Stoltenberg i Stortingssalen. Foto:  Erlend Aas / Scanpix.

Biodieselavgiften vedtatt

Med 85 mot 84 stemmer vedtok Stortinget natt til fredag å halvere avgiftsfritaket på biodiesel neste år med sikte på full innføring fra 2011.


Vedtaket ble gjort mot stemmene til de fire opposisjonspartiene. Regjeringspartiene stemte samlet for, selv om et flertall både i Senterpartiet og Sosialistisk Venstreparti i utgangspunktet er uenig i avgift på biodiesel. Derfor var et trolig en feil ved voteringsanlegget som førte til at resultatet ikke ble 86 for forslaget og 83 imot.

I tillegg til avgiftsinnføringen skal mengden av biodiesel som skal blandes med vanlig diesel, økes fra 2,5 til 3,5 prosent neste år, med sikte på å øke til 5 prosent fra 1. januar 2011.

Avgiftsinnføringen kom i forbindelse med at Stortinget vedtok statsbudsjettet for neste år med en utgiftsramme på vel 900 milliarder kroner. Regjeringens forslag ble vedtatt uten endringer.

Tvangsbeskyldninger

Biodieselavgiften var det eneste som fikk fart i debatten som varte fra klokka 10 på formiddagen til over midnatt. Opposisjonen beskyldte statsminister Jens Stoltenberg for å tvinge gjennom en avgift som to av partiene i hans egen regjering og et flertall i Stortinget egentlig er imot.

Troen på at Stoltenberg hadde stilt et internt kabinettsspørsmål ble styrket etter innlegget til Sps finanspolitiske talsmann Per Olaf Lundteigen, som gjorde det klart at han ville stemme for en avgift han er imot fordi alternativet var en regjering ledet eller støttet av Høyre.

– Maktmisbruk og maktarroganse, sa Fremskrittspartiets leder Siv Jensen og parlamentarisk leder i Venstre, Trine Skei Grande.

– Det parlamentariske demokratiet er satt ut av spill, hevdet Høyres finanspolitiske talsmann Jan Tore Sanner.

– Lundteigens uttalelser betyr at det må ha vært en diskusjon om regjeringen skal gå av hvis ikke Ap får gjennomslag for denne avgiften, sa Høyres leder Erna Solberg i debatten, og ba Stoltenberg komme med en avklaring.

Normal prosedyre

Stoltenberg slo fast at forslaget er behandlet på helt vanlig måte i regjeringen og avviste påstandene om at Sp og SV ble pisket på plass.

Han sa at alle de tre partienes parlamentariske ledere og finanspolitiske talspersoner har vært med på drøftingene.

– Men jeg svarer av prinsipp ikke på de indre prosessene i regjeringen. Hadde jeg gjort det én gang, ville jeg aldre fått fred, sa statsministeren.

Dette synet hadde også Sp-leder og kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete, men hun gjorde det også klart at avgiften er tung å svelge for hennes parti.

– Det er ingen hemmelighet at Sp har vært imot å pålegge avgift på biodiesel. For oss er imidlertid målet og ikke virkemidlene viktigst, sa hun i debatten, og trøstet meg med at påfyllingsmengden av biodiesel økes.

Bet ikke på

Opposisjonspartiene hadde forslag som skulle gjøre det ekstra surt for SV og Sp å stemme for avgiften.

Etter at deres egne forslag til statsbudsjett var falt, foreslo de å vedta regjeringens skatte- og avgiftsopplegg minus biodieselavgiften.

De ba også regjeringen komme tilbake med forslag som kan sikre at høyinnblandet biodiesel fortsatt fritas for all avgift. Et tredje forslag gikk ut på at regjeringen skal vurdere avgiftsdifferensiering knyttet opp mot robuste bærekraftskriterier for biodiesel. Ingen av de rødgrønne bet på agnet. (©NTB)

Les mer:

Stoltenberg beholder avgift på biodiesel | ABC Nyheter

Til krig for biodiesel | ABC Nyheter

- Jens gir etter for biodiesel-krav | ABC Nyheter

– For tidlig med biodiesel til biler | ABC Nyheter

– Uniol stanser produksjon av biodiesel | ABC Nyheter

Jens har liten støtte i biodieselsaken | ABC Nyheter

Lesernes kommentarer

Ja tenk. 1 stemme over.

Simpelt flertall er nok på Tinget. I vanlig liv er d ofte 2/3.

Og kjære, kjære ABC. HVOR BLE OG BLIR DET AV DEN STORE OPPRULLINGEN AV FORSKERFUSK ANG MAILER SOM NOEN "HAKKET" SEG INN OG LA UT PÅ NETTET.
Har Stoltenberg gitt hele pressen munnkurv og truet med konsesjoner og pressestøtte.
Bevisene haggler nå mot korupte forskere som kun har levert et bestillingsverk til EU panelet og Stoltenbergerne. Synd dere ikke tør å skrive om denne Watergatesaken:

Miljøsatsingens falittærklæring.

Desverre har regjeringen presset gjennom avgift på biodiesel.
Hadde produksjonen av denne dieselen vært på bekostning av dyrket mark kunne vi vært enig, men etter hva jeg har forstått er det biprodukter av tømmervirke som skulle brukes til formålet.
Helligbrøde er ordet.

Sv og Senterpartiet stemte mot egen overbevisning bare for å bli sittende. Et parti måles av oppnådde resultater, ikke av ord. Begge disse partiene har bevist ovenfor det norske folk at deres miljøintensjoner strekker seg så langt som setene i stortingsalen når. De har faktisk stemt imot et skikkelig miljøtiltak.

Skuffende og meget beklagende. Dette tror jeg ikke det norske folk glemmer så lett. Hadde det vært partier som ikke taler om miljø som hadde stemt med dette forslaget hadde man kunne forstå det, men det er nettopp de som har snakket varmest om miljøsatsing som har sviktet miljøsaken.
De partiene man ikke forventet det av stemte for!

Vi har sett regjeringsmaktens grelle ansikt komme for dagen.




Diktatur

Hmmm. dette her med AP virker mer og mer som om de går sine egne veier og ikke de veier det norske folket vil,, Trodde virkelig at Stoltenberg og co var valgt av folket men her viser dem jo ett rent DIKTATUR styrt regjering , dette lukter det Hitler demokrati av ....

Ap-kattenenes sanne ansikt

Ap's sanne ansikt har vist seg. I alle år har vi blitt lurt til å tro at vi syndige bilister må betale verdens høyeste avgifter fordi vi forurenser så mye. Nå har det kommet fram fra Styggen Sjøl(les Stoltenberg) sin eg munn at det er ikke derfor vi betaler miljøavgifter på drivstoff i det hele tatt. Det er for å pumpe penger inn i statskassa.
Like galt, eller kanskje verre, er de to andre partiene, som er så opptatt av makt at de kaster alle sine prinsipper på søppelhaugen. Håper alle de TULLINGENE som stemte på disse svikerne har det godt med seg selv nå...

Jens, på tide å

Ta på seg hatten å gå hjem. Du er en skam for det Norske folk. Hvis jeg og andre skal tenke grønt og bruke grønn drivstoff så må jo ikke dette bli avgift belagt som er det i dag og blir gjort. Dette er det jo veldig rart at en liten vanlig mann i gata skjønner. Men det som er mest skremmende er at ikke du som er så smart ikke skjønner. Alt med miljø er for meg bare en stor penge innkrevnings politikk fra dere. Jeg håper at det Norske folk ser nå at det ikke var så lurt å stemme disse folke inn en gang til. Og dette er bare starten på hva vi kan se og forvente oss fra dem (AP’e huer).

Biodiesel

Du bør skamme deg Jens Stoltenberg dette er ikke noe du norge er stolte av.

Politisk uforstand og arroganse

I Biodieselsaken har befolkningen virkelig fått se hva våre folkevalgte kan få seg til og gjøre. Denne saken viser både politisk uforstand, feighet og arroganse. Statsministeren overkjører sine egne politiske samarbeidspartnere totalt, og det eneste de gjør er å bøye seg i støvet.
Var det virkelig på dette grunnlaget du fikk fornyet tillit fra folket, Stoltenberg!? Du gikk til valg, blant annet, på løfter om en ny og bedre miljøprofil for landet, så når valgseieren var behørig feiret startet du altså et rotterace for å innføre avgift på biodiesel!

Begrunnelsene dine for innføringen av denne avgiften er, slik jeg har forstått det, heller ikke særlig nyskapende. I en debatt med Fredrik Hauge på TV2 la du frem de samme gamle og velprøvde argumentene som alle politikere bruker når de egentlig ikke har en plausibel grunn for sin avgiftskåthet.
- Vi trenger pengene for å finansiere skole, helse og veier.
I mellomtiden ser vi ikke annet enn at skoler legges ned for fote og de som blir igjen erklæres som helsefarlige og bruke. Helsevesenet vårt kveles av det ene innsparingstiltaket etter det andre og veiene våre er bare flekkvis farbare, så hvor blir det egentlig av alle pengene?
Da har jeg ikke engang nevnt hvilket forræderi dette er mot folket med tanke på alle de gode miljøtankene du kastet rundt deg i valgkampen.
Jeg håper du oppdaterer CV'en din, for finnes det rettferdighet i dette samfunnet, kommer du til å få bruk for den temmelig raskt.

Stoltenberg har etterhvert

Stoltenberg har etterhvert skjønt det som tenkende individer har visst lenge. Biodiesel
er noe miljøskadelig svineri som ikke skulle vært satt i produksjon. Avgiften på dette
peoduktet kunne vært tredoblet.

TROVERDIGHET !

Hva skal mann tro å mene om folk som stemmer MOT SIN EGEN OVERBEVISNING .
Dette er folkets tillitsvalgte vi snakker om. Er det rart at folk flest snakker om Politikerforakt.


Forstår ikke problemet.

Til alle tider har grønne produkter blitt solgt til en pris som har vært høyere en vanlige varer.
Dette gjelder også biologisk dyrket mat, grønn kraft, ets.
Her får forbrukeren den påståtte økologiske effekten for den samme prisen som vanlig vare til slutt.
Det at staten nå pålegger tvangsinnblanding av biodiesel i vanlig diesel, medfører at alle over hele landet må bruke denne dieselen.
Det vil si at den påståtte økologiske effekten blir den samme som at noen få skulle kjøre på ren biodiesel.
Min påstand begrunnes i at om det blir brukt 1 million liter ren biodiesel på noen få kjøretøy, eller om denne millionen liter med biodiesel blandes i vanlig diesel og brukes på flere kjøretøy, får den samme effekten for miljøet. Det er utopi å tro at hele den norske dieselparken noen gang vil få nok biodiesel til å bare bruke dette.
Bensinstasjonene slipper i tillegg ekstra tankanlegg for biodieselen, noe som igjen vil medføre mindre kostnader for forbrukeren.

AVGIFT

stoltenberg har nok stilt kabinettspørsmål innad i regjeringen.Viss SP og SV ikke
ville gå med på biodiselavgift ville han gå av.Avgiften var SVs forslag.Merkelig og
gå mot det.Det neste Stoltenberg kan komme med er oljeleting utenfor
Loften og Vesterålen.Rgjeringen blir nok neppe sittende.




JILL

Jan Berg:

Har du noen gang brukt biodiesel,har du prøvd dritten i streng kulde.

Jens Stoltenberg den store.

Innrømme feilgrep er ikke denne karens sterke side, og man blir flåsete og utilpass når
ens dumme avgjørelser medfører at partiet faller på meningsmålingene. Nå får vi bare håpe at feilgrep overfor Gründere innen Bioenergi ikke vil være skadet for all evig fremtid.
måtte denne synkende oppslutning hos folket vare til neste kommunevalg, og stortingsvalg.