Farvel til gammeldagse lyspærer

Fra neste uke sørger et nytt EU-direktiv for at det blir forbudt å selge gammeldagse lyspærer i Norge.

Dermed er storhetstiden til Thomas Edisons 130 år gamle oppfinnelse over, og nymoderne sparepærer må ta over for den lille miljøsinken, som faktisk bruker 80 prosent av energien sin på varme, og bare 20 prosent på lys.

Estimater fra flere organisasjoner viser at vanlige lyspærer bruker opptil fem ganger så mye energi som nyere og mer energibesparende pærer, og det har dermed blitt anslått at utskiftingen av lyspærer vil kunne redusere energiforbruket til belysning med hele 60 prosent. Det vil gi en årlig CO2-besparelse på 30 millioner tonn.

– For alle praktiske formål vil det være like gjeldende regler når det kommer til slike pærer i EU og EØS. I Norge importerer man pærer merket med CE-merket. I og med at produsentene nå vil måtte legge til grunn nye kriterier for produksjonen av disse, vil det også være disse pærene man får kjøpt i Norge, sier kommunikasjonsrådgiver Jon Evang i Olje- og energidepartementet til NTB.

Utfasingen av de gammeldagse lyspærene skal skje gradvis i løpet av de 15 kommende årene, men allerede fra 1. september i år blir det forbudt å selge matte og klare lyspærer med mer enn 80 watt. I 2016 innføres det totalforbud mot salg av alle klare lyspærer i energiklasse C.

Mange svensker har benyttet de siste månedene med gammeldagse lyspærer i salg til å hamstre pærer av den gamle typen. Mange er redde for at de nymoderne sparepærene ikke skal gi like fint lys som de gode gamle glødelampene. (©NTB)

Lesernes kommentarer

Kvikksølv

Hvordan kan det sjekkes om det fortsatt produseres noen varianter av sparepærene som inneholder kvikksølv? De vil jo være en større miljøsynder enn glødelampene.

EØS

Alt hadde vært bedre visst vi hadde trukket oss helt vekk fra EU så vi slipper å stole på at andre vet bedre enn oss. Er meningen at vi skal ta i mot alle regler å direktiver som kommer fra EU?vi har veto rett.

Derfor hadde ikke Norge en demokratisk avstemmning som Sveits hadde(når det gjelder EØS), fordi da må vi ta imot direktiver og ikke andre fordeler, sånn at vi skal beggyne å tenke at vi like godt kan være med. Men EU er ikke så demokratisk som dei skal ha det til, som når dei skulle stemme på lisboa-traktaten tror eg det var , da fikk ikke landene lese hva dei stemmte på dei fikk bare innholdsregistere, og når dei spørte etter et referendum så fikk dei ikke, men Irland som det eneste landet i EU klarte og komme seg unna. Fordi rettsystemet deres ikke er på virket av EU.

EU blir døden for Norge som vi kjenner i dag, etter vi er medlem mister vi alle rettigheter som vi i dag har over vårt eget lands ressurser som oljen og fisken. Men visst Frp kommer til makten er det for sent for dei kommer til å selge alt vi har av ressurser og selskaper om gjør Norge til Norge, og når dei er ferdig så må vi inn i EU for å overleve.

Pessimist!

Les artikkelen litt nøyere så ser du at bestemmelsen ikke kommer til å berøre deg i det hele tatt:
Utfasingen av de gammeldagse lyspærene skal skje gradvis i løpet av de 15 kommende årene, men allerede fra 1. september i år blir det forbudt å selge matte og klare lyspærer med mer enn 80 watt.

Hvor mange glødelamper over 80 watt har du i huset?

Ellers er norske Enova en stor pådriver for å få faset ut glødelampene, så dette er ikke bare europeiske tanker.

I huset har jeg 95 % lysstoffrør- og lamper, og har ingen problemer med det.

Tragedie for Norge

Ja, helt enig, nå går hele Norge under, vi blir slaver i Nord, alle vil stjele alt vi har, og maten blir giftig, vi havner alle på gatene eller i telt å gammer, hele Romania å Spania å hellas å alle i EU tar alt vi har, fyller landet vårt med utlendinger, egentlig har jeg tro på at det er en stor plan i Brussel om at Norge skal brukes som en dumpingsplass for alle uønskede elementer som Eu ikke vil ha, stakkars oss. Alt blir stjålet, maten og oljen, sikkert pensjonene også. Buhuhuhuhuhu når går det rett i dass...........

Blir dette forbudet

Blir dette forbudet gjeldende også for HQI (halogen)pærer med E-40 sokkler?
Glødepærene leveres jo som alle hvet med enten E-27 eller E-40 sokkler(skrusokkler),og Visst dette forbud også da skal omfatte disse E-40 klare halogenpærene,så sliter jo alle som driver med drivhus/planteproduksjon/tomat/agurk produksjon i Verden..
Meg bevisst(er gartner)så brukes det bare slike pærer i disse produksjonene rundt i drivhus.
Tror heller ikke det er kommet til noe alternativ til HQI glødepærer til dette formål i dag nei,så da blir det vel slutt på planter,tomat og agurk da her i norsk produksjon?

Er jo en del som bruker HQI pærwer med E-40 sokkler innen saltvannsakvarier også hvet jeg.

Se deg rundt en gang til,

Se deg rundt en gang til, så finner du alternativer.Led blir brukt i drivhus i norge i dag.

er ikke helt med på den

er ikke helt med på den ?
Som utdannet gartner,må jeg si jeg kun har registrert bruk av HQI i forbindelse med planteproduksjoner..
Disse har E40 sokkler,og de henges opp med forrholdsvis stor avstand i mellom pærene,og utover disse,så byttigjør vi oss av det narurlige lys som kan nyttigjøres gjennom polykarbonatplatene i huset(les solys).
Skulle vi omlagt til LED belysning i drivhusene,så for det første er ikke teknologien der enda,med tanke på pris,og vi måtte henge de mye lavere ned,TETTERE= vi vil miste fordelen av tileggsbelysningen sollyset gir,og i og med at disse husene ikke er isolert på samme måte som med bolighus,Led ikke skiller ut så mye varme,så hadde nok en blitt nødt til å oppgradere fyrommet noe vesentligt her ja,for som du sikkert hvet spiller temeraturen litt inn i slike produksjoner også,og vi bor som sagt i NORGE med norskt klima å forholde oss til..
Og til Ragnar Olsen.. ja selfølgeligt.. HQI pærene vi bruker har E-40 sokkler og ikke E-14 eller E-27 som er de "vanlige" innen normale bolighus,så tar den.
Men så spørs jo dette da om ikke ett slikt forbud også vil omfatte bruk av HQI pærer,som også er en type glødepære+ gass i pæren.
Ser som sagt ikke noen mulighet til å gå over til LED belysning her i Norge for oss Gartnere,med dagens muligheter/kostnader i drivhus.
Og temperaturen til de forskjellige kulturer må jo også opprettholdes i huset,på den ene eller andre måte..

OSRAM-gamlepære,bort med deg!

Det er det mest idiotiske jeg har hørt på kjempelenge. direktiver ditt og datt...jeg har ikke en lampe som jeg kan sette en sparepære i forde jeg har skjermer,okke av glass men av andre materialer.man kan bli ja ganske....sint!!!! Sånn er det å bli fratatt det man har,Jeg kan ikke bare gå i kjøpe en haug med nye lamper. GRRRRRRRRRRRR

Ikke noe problem

Det finnes en hel drøss av forskjellige sparepæretyper der ute, mange er formet akkurat som de gamle pærene. Ta en tur på butikken og sjekk, det skal nok gå så bra så:)

minjongperer

Jeg må ha med meg kuppelene til lampettene hver gang jeg skal kjøpe minjongpærer, og ingen av de nymoderne minjongperene får jeg tredd kuippelene over nå må jeg kjøpe klare med eller uten halogen men de bruker da like mye strøm, halogen 2 watt mindre, hva er vitsen? Lysstoffrør er fortsatt matte, forstå det den som vil, jeg gjør det ikke, gjør du?

Lyspærer og kvikksølv

Etter hva jeg har lest her på nett så innebærer det at de nye lyspærene inneholder kvikksølv! Lyspærene må leveres tilbake der hvor man har kjøpt dem. Og knuser man dem - hvordan går man fram da?
Kvikksølv fordamper! Og det er ikke lov til å bruke i termometere lenger.

Kvikksølv er i seg selv noe som etter hvert er blitt forbudt, og så sender EU og EØS ut direktiver med PÅBUD av lyspærer som inneholder et FORBUDT stoff???? Er det noen som forstår noe som helst????



På tide

Det fins ingen gode gode grunner for å beholde den gammle strømmsugeren.I dag får du alle pærer i sparepærer. Du får til og med sparepærer som kan dimmes. det nye er led lys i vanelige sokkeler. Hvet hva jeg snakker om da jeg jobber i butikk. Bare idioter med for mye penger og bruke som kjøper på de gammle pærene.

Er vi med i EU? Hva har det

Er vi med i EU? Hva har det seg at vi må forholde oss til alle disse EU regler?

Enkelt VI ER IKKE I EU

Men vi må ha EU kontroller EU avgifter EU direktiver og EU standarer,vi trenger ikke følge det men politikerene vil det pga di tjener penger på det. Bare kutte alle bånd frem til di allikevel godtar det

Vi har snart mistet all råderett.

Hvordan kan det ha seg at Norge blir styrt av EU-direktiver UTEN at vi er medlem av EU ?
Det er flere EU-direktiv som ikke inngår i EØS-avtalen, men som Norge likevel henviser til !

Når det gjelder belysning, så blir vi fradømt retten til selv og kunne velge.
Sparepærene inneholder kvikksølv. Om man knuser en sparepære med kvikksølv i Norge, svarer Miljøverndepartemenet : " slapp av ". Det er bare å feie dette opp / støvsuge. Ingen grunn til bekymring. "
Giftinformasjonen ( som er underlagt Helse og Omsorgsdepartementet ) sier jo nesten det samme.
Bare" å børste det bort " kommer det fra den kanten.

Snodige greier dette her. Til tross for FORBUD mot kvikksølv, tillates det i vaksiner og belysning.
De langt dyrere sparepærene har også en rekke ulemper som ikke glødepærene har. Sparepærer bruker lang tid på å nå maksimal lysstyrke. Lyset fra disse pærene er ille. De avgir liten eller ingen varme, slik at det som tidligere ble varmet opp av glødepærene likevel må erstattes.

Helseadvarsler er også kommet om sparepærene, som sender utllangt mer ultrafiolett lys enn glødelamper. Avisen The Daily Telegraph skriver at sparepærene har såpass mye UV-stråling at folk rådes til å ikke oppholde seg i nærheten av udekkede sparepærer i mer enn en time per dag !!

I dag kastes 80 prosent av alle sparepærene rett i søpla. Dermed får vi kvikksølv inn i husholdningsavfallet og veien er kort til naturen, både til land og i vann. Metallisk kvikksølv kan tas opp i organismer og omdannes til metylkvikksølv som vi igjen kan få i oss via mat. Det er svært alvorlig.
Om dette sier ikke storebror EU noe om.

Personlig er jeg sterk motstander av både EU og et overformynderi uten sidestykke vedrørende mangt og meget her i Norge.

Jeg skal for øvrig hamstre glødepærer !

I dag kastes 80 prosent av alle sparepærene rett i søpla.

Du har nok rett. Og dette er selvfølgelig EU's skyld. Greit å ha noen å skylde på for at vi er noen miljøsvin.

Handel på lørdag!

Lørdag skal ut på handel, det vil bli en storhandel av lyspærer. Jeg ønsker ikke ha den nye typen lyspærer pga de bruker for lang tid på å slå seg på, og de lyser for dårlig når det er kaldt ute.

LED

Sjekk litt ut om LED-lamper. Har etterhvert begynt å komme i et stort utvalg både i utforming og farge.

Forbud mot lyspærer.


Vi må si opp EØS-avtalen hurtigst mulig. Det er renspikka tøv hele avtalen .

Til Knut-Arne Berg

Vanlig glødelamper har vanligvis sokkel av typen E 27, E 14 , B22d eller B15d.
Til din orientering.

Knus !

Knuser du en sparepære skal du for all del ikkje bruke støvsuger, da fyller du hele huset med kvikksølvdamp.

Reading comprehension.

Hallo folkens.

Nå må dere virkelig lese hva som står i artikkelen. Fra 1. september er det kum vanlige glødelamper med over 80w effekt som blir ulovlig å selge. Altså er det på langt nær noen umiddelbar fare for den vanlige 60-watteren....enda.

Heia pottit norge...!

Nok en gang så blir vi underkua av nok en EU-direktiv...vi har jo hatt to valg om vi skulle være med i EU, og så vidt jeg veit (husker) så blei det stemt flertall mot EU medlemskap. Vi har valgt, men de hører ikke på oss...uansett..dette er tull! Og som flere nevner så er det kvikksølv i de sparepærene som er så miljøvennlige...

Jeg har gått to år på videregående innenfor elektrolære, og der fant vi ut at sparepærer bruke LIKE MYE som VANLIGE pærer...

Det at de vanlige pærene bruker mer er bare tull...eneste forskjellen jeg selv veit om er fargen på lyset...det er vet eneste!

Da gjorde dere dårlig arbeid!

No offence, men da gjorde dere ikke skikkelig arbeid på skolen din. Det er ganske stor forskjell på 11 W og 60 W, kan ikke tro de får lov å skrive så stor feil på pakningene altså.

Kunne også gjerne visst...

Hvordan kom dere frem til at sparepærer bruker like mye energi som glødelamper? Husker såvidt Ohms lov: U=RxI. Og for effekt: P=UxI.

Ampere-meter er noe vi

Ampere-meter er noe vi målte med...

Dessuten, så bruker vi ikke mye strøm totalt sett på belysning i forhold til andre artikler i huset...sett på en varmeovn på 2000w i en time, hvor mange timer er ikke det med en helt vanlig 15w glødepære?

Sparepærer??

Motstandere av glødelamper, les her! Les hva Simon Røsand skriver en gang til.

Glødelamper er lysende varmeovner! Ved å erstatte glødelampene må man erstatte varmetapet med annen type oppvarming der det er behov for det. Dvs. i bygninger hvor man bruker annen type oppvarming ellers. F.eks hjemme hos deg selv i vinterhalvåret. Du påstår mat alle som kjøper glødelamper er idioter. Dette synes jeg er svært usaklig spesielt mtp. at du faktisk jobber i en butikk som selger sparepærer. Du vil selvsagt selge slike, men hold deg til fakta! Hvordan vi velger å varme opp husene våre er helt opp til oss selv. På min stue har jeg en plasmaskjerm som suger ca.280watt. Dette avgis i form av varme på baksiden som sprer seg i hele rommet, SOM OPPVARMING! I tillegg har jeg glødelamper både her og der som slås på etter behov. Også dette avgir varme. dette fører til at jeg reduserer annen form for oppvarming. Hvis jeg bytter ut alle mine glødelamper må jeg, etter behov, erstatte denne varmen med en annen form for oppvarming for å opprettholde ønsket temperatur. Hvorfor man da kaller en glødelampe for miljøvennlig er det kun EU som kan svare på. Glødelampene er, som nevnt ovenfor, svært miljøvennlige å produsere og kassere. Sparepærene er miljøværstinger i forhold med alle sine elektriske komponenter. Så før du kaller oss idioter så prøv å sette deg inn i fakta. Sparepærer er noe vi heller bør bruke på steder hvor det ikke trengs oppvarming, slik som utendørs belysning eller garasjer. Hvis EU virkelig vil spare miljøet, så må de straks innføre totalforbud mot standby-funksjonen på alle elektroniske enheter, forby varmtvannsberederen og heller få oss til å ha elektriske coiler eller gasscoiler til vannoppvarming slik som mange andre sørlige land har, innføre gode gamle opptrekkbare alarmklokker istedenfor klokkeradioer, forby all form for lysreklame og utendørs belysning hos bedrifter og bygninger og ikke minst slukke alle gatelys! Vi har jo lys på bilene, hva pokker skal vi med gatelys?? Noe som skjønner poenget???
Og nei, jeg kommer til å hamstre glødelamper! Les hva Audun Skripeland skriver rett over her. Jeg bruker ikke glødelamper på over 60Watt, så jeg har ingen problem med forbudet.

Sparepærer???

Skrev litt feil oppi her. Det skulle stå "Hvorfor man da kaller en glødelampe for miljøværsting..." og ikke "Hvorfor man da kaller en glødelampe for miljøvennlig..."

Fint med litt ekstra varme...

midt på sommeren når det er tropenatt ute og du sitter og ser på tv...
I flere måneder trenger vi ikke varme opp husene våre her i Norge. Men du har fortsatt flere hundre watts ovner stående på hver kveld. Og dessuten, som nevnt høyere oppe her, hvem plasserer vel ovner i taket? Varme stiger oppover, så du får jo ikke bruk for den.

Varme stiger, oppover?

Noen spydige, men også oppklarende spørsmål.
1. Hvordan kan varme stige, nedover eller til siden?
2. Når varme i de aller fleste tilfeller stiger, og derfor opp, er det et resultat av antigravitasjon,eller varmeforskjell og derfor trykkforskjell?
Oppfølgølging av 2:
3. Du har 2 like store lukkede systemer med like mengder luft. De er montert vertikalt og forbundet med en tilnærmet varmeisolert forbindelse, denne er i utgangspunktet stenkt, men kan åpnes.
Den øverste beholderen varmes opp, etter en stund åpnes forbindelsen.
Vil luftstrømmen stige eller synke?