I år får ikke Timmy Gresshoppe synge «When you wish upon a star» på NRK julaften. (Foto: NRK/Disney)

NRK uten Disney til jul

Etter 30 år som trofast følgesvenn, er det nå klart at det ikke blir noen Disney-kavalkade på NRK julaften.

NRKs avtale med Disney er historie, og da er Disney-kavalkaden en av de sendingene som utgår, melder NRK.no.

– I mars fikk vi beskjed om at vi ikke fikk til avtalen, og at det ikke ble noen videre forhandlinger, sier Trond Storaa i NRK Super til NRK.no.

Les også: Slipper helnorsk Disney-bok

Konkurrenter

Ifølge NRK skyldes tapet av Disney trolig at statskanalens egen barnesatsing NRK Super har stjålet markedsandeler fra Disney Channel. Dette skal ha ført til at Disney  ikke ønsket å fornye avtalen med NRK, i et håp om selv komme mer på offensiven igjen.

Hva som skal erstatte Timmy gresshoppe, Donald Duck, Pluto, Mikke Mus, Snipp og Snapp og alle de andre Disney-figurene er foreløpig uklart.

– Trolig vil dette være klart en gang i sommer.  Vi har flere ting å velge mellom. Vi har mange tradisjonsrike programmer, så vi må se om vi skal lage kavalkade, sier Storaa.

Les også: Askepott blir levende

På TVNorge?

Ifølge Dagbladet er det likevel mulig at Donald & Co blir å se i de tusen hjem til jul. Avisen skriver at TVNorge er på banen og kan komme til å sikre seg avtalen til Disney-kavalkaden.

- Vi har allerede en avtale med Disney, men kavalkaden ligger utenfor den. Vi har absolutt planer om å undersøke mulighetene for å sikre oss programmet, sier Nina Lorgen Flemmen, innkjøpssjef i TVNorge til Dagbladet.

Disney vil ikke kommentere julekavalkadens framtid i Norge.

Les også: Knut Nærum skriver Donald-historie

 

Les flere kultursaker på ABC Nyheter

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Like greit

Norge skulle nå ha nok gode folk til å lage egne tegnefilmer/filmer.

Veldig synd

Intet kommer opp mot Disney! Julestemning fra første sekund, må vite.....

Meget beklagelig!

Julekveldsfilm?

Lag en Norsk julefest med Pondus og Liverpool!!!!!!!

Liverpool

Fotball på julekvelden?? det får da være måte på å være hjernedød.