Ikke før har den tidligere politikeren, skuespilleren og kroppsbyggeren fortalt at han vil vende tilbake til filmen, før det ymtes frampå at han vurderer rollen som president i EU. Foto: EPA / Scanpix.

Arnold som EU-president?

Etter syv år som guvernør i California er Arnold Schwarzenegger klar for nye utfordringer. Nå åpner han døren for å bli president i EU.

Ikke før har den tidligere politikeren, skuespilleren og kroppsbyggeren fortalt at han vil vende tilbake til filmen, før det ymtes frampå at han vurderer rollen som president i EU.

I et intervju med det amerikanske magasinet Newsweek hevder hans tidligere politiske kollega i California, Terry Tamminen, at han har fortalt Arnold Schwarzenegger at han vil være perfekt som EU-president.

– Franskmennene vil ikke ha en tysk leder og tyskerne vil ikke ha en italiener. Så hvorfor ikke en europeer som reiste til Amerika og som kommer tilbake for å bli den europeiske ekvivalenten til George Washington eller Thomas Jefferson, sier Tamminen til Newsweek.

Til tross for at Arnold Schwarzenegger opplevde synkende popularitet som guvernør i California, er 63 år gamle «Governator» fortsatt svært populær i Europa. Nylig deltok han i bursdagsfeiringen av Sovjetunionens siste president, Michail Gorbatsjov. Han var også nettopp på elvetur i Brasil sammen med Storbritannias statsminister David Cameron.

Uansett hvor han beveger seg er det med et kobbel av kjendisfotografer på slep. Ifølge Tamminen er nettopp kjendisstatusen en av grunnene til at han mener Schwarzenegger bør vurdere posisjonen som EU-president seriøst.

– EU er ute etter en mye mer profilert president, hevder Tamminen overfor den britiske avisen Daily Mirror.

Ettersom Arnold Schwarzenegger er født i Østerrike og ikke i USA, kan han aldri bli president i landet han var guvernør i fra 2003 til 2010.

Men på grunn av EU-regler kan han tidligst bli president i den Europeiske Unionen neste gang Østerrike har formannskapet. Det skjer først i 2019.


Lesernes kommentarer

EU-PRESIDENT

Sikkert mange profilerte EU-tilhengere som kan tenke seg og
hatt stillingen som EU-president.



JILL

Halelulja!

Vi har da for f.... i meg nok fra USA her.

Er Usa frihetens land ?

USA er landet for de lykklige, ikke de som har tenkt å bli lykkelig. Kina påpekte i sin seneste års rapport vedrørende Usa, en mengde katastrofale ting i det Amerikanske samfunnet. De hadde så rett så rett. Vi i europa og særlig Norge har ett glorifisert syn på Usa. Selv om Obama er ett riktig og viktig steg.

Jau, kattræva!

Det skulle bare mangle om han ikke blandet seg inn i Europa også. Nå må vi være kjipe nok her og nekte han tilgang til våres område. USA er omtrent det eneste stedet der skuespillere kan få politiske stillinger. Det hører ikke hjemme noe sted. Stopp denne mannen!!!

Hvorfor ikke

Han er rik, berømt og vil neppe bare ha jobben for pengenes skyld.
Han har erfaring fra politikk, og har gjort unna en masse tabber allerede. Han har sikkert lært litt av dem.
Han snakker flere europeiske språk enn mange andre politikere.
Og det gikk jo ikke så dårlig med Ronald Reagan som president. Såvidt jeg husker hadde USA ikke noe særlig statsgjeld etter at Reagan sluttet. Se nå.

Han har gjort California til

Han har gjort California til et konkursbo , og vil gjerne gjenta suksessen i Europa. Flere EU land har en vaklende økonomi , men Arnold Schwarzenegger har åpenbart ingen oppskrift på hvordan de skal komme ut av uføret .

EUSSR-landet ligger der

EUSSR-landet ligger der klappet og klart..... pårævakjørt. Så det blir bare å skifte det ene konkursbo med det andre.

Aprilspøk?

Dette hores ut som en meget forsinket aprilspøk for meg.

Farse klar for terminering

TERMINATOR passer jo perfekt til den farsen EU er, - snart klar for TERMINERING. Bare synd om han må vente ti år til!

California er kjørt på rævva

Og ingenting er blitt bedre med denne mannen til rors der borte. Nei! Jeg foreslår Thomas Quick i stedet

ja da blir barnebarnet til

ja da blir barnebarnet til høyre hånda til hitler eu president? då er vel planen godt i gang, illuminati... emmmm ja.....

Hold deg til skuespillerkunsten.

Men som politiker går det sheis.California gikk og er konkurs.De som var ansatt i staten mistet de flestegodene og fikk bare halve lønna de hadde krav på.Dette blir en farlig mann for EU.Typisk Amerikansk,store ord og lite innhold.

Arnold

JEG TAR SAMME JOBBEN PÅ STRAK ARM
HÅPER JEG FÅR NOEN MILL I ÅRS LØNN