Den norske landslagstreneren skal sørge for at Danmark fremover vil spille kynisk kontringsfotball med lange innkast, skriver Bt.dk fredag. Men er det sant? Foto: Terje Bendiksby / Scanpix.

Drillo skal trene Danmark og Arne Strand er «Anonym»

På den offisielle narredagen bør alle nyheter nærmes med ekstra stor skepsis. Men du kan trygt lese denne artikkelen om tidenes beste aprilspøker.

(ABC Nyheter): Det er 1. april, spøkefuglenes store dag, dagen der aviser og media prøver å overgå hverandre i alskens tullball og skøyerstreker.

I dag har vi for eksempel lest at Drillo skal overta det danske landslaget (BT.dk), at kollektivselskapet Ruter skal ta hunder i bruk for å snuse seg frem til nervøse snikere (Aftenposten), at Arne Strand er den mystiske forfatteren «Anonym» (Dagsavisen), og at Kevin Costner skal spille inn Danser med ulver 2 i Kristiansand Dyrepark (Fædrelandsvennen).

Og som ikke det var nok, melder BA.no at du nå kan bli rik på din egen drit. Et besøk på do skal nemlig kunne drive en fullastet biogassbuss 30 meter fremover, melder avisen.

Men før du løper mot do for å dra av deg buksa for det norske kollektivtilbudet, minner vi nok en gang om hvilken dag det er i dag - og oppfordrer til den største skepsis og varsomhet blant leserne. Det tryggeste er kanskje ikke å ta noenting for god fisk.

Gammel tradisjon

Fisk ja. Tradisjonen med aprilspøker stammer trolig fra Frankrike, der de i gamle dager festet en såkalt aprilfisk på ryggen til den som ble narret. I dag blir aprilspøken praktisert over hele verden.

Mens vi bruker dagen på å gruble over hva som er riktig og hva som er usant, kan det være nyttig å besøke den amerikanske nettsiden «Museum of Hoaxes» som presenterer en fyldig oversikt av de 100 beste aprilspøkene gjennom tidene.

Luktefjernsyn og flygende pingviner

Her kan du blant annet lese om den luktefjernsynet fra 1965, den sveitsiske spaghettiavlingen som i 1957 ble ødelagt på grunn av for tørt vær og BBCs legendariske naturklipp fra 2008, hvor programleder Terry Jones omringes av flygende pingviner på vei mot vinterly i tropene.

Har du vært utsatt for noen gode aprilspøker i dag? Da står du fritt fram å dele det med leserne i kommentarfeltet under:

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Blir vi ikke lurt

av nyhetene hver eneste dag da.?
Ikke så mye spesielt med denne dagen i så måte

spaltet personliget

de't hadde vært perfekt om Drillo hadde trent begge lands landslag. da kunne de vinne hver sin gang :))

Jo,mer eller mindre grundig

Jo,mer eller mindre grundig lurt blir vi hver dag, i motsetning til dette harmløse slaget. De aller største lureriene står politikerne for. Øvrig vinningskriminalitet blir peanuts i forhold.

EKTE DRITT

Mine komplimenter til BA.no. En "drittmåler" hadde nok hatt stor betydning for et voksende marked/behov. Nå viser vel de naturlige lover at det skal mer til enn en "alminnelig dobesøk" for å drive en biogass-buss i 30 meter, men kvaliteten på det "materialet" som er tilgjengelig har vært diskutert i fagkretser i flere år. I Nedre-Glomma- regionen (der biogass er et etablert drivstoff for kollektivtrafikken) hersker det for tiden en polemikk om hvilken av byene som er i stand til å levere den fremste kvaliteten. Konklusjonen, foreløpig, er at tilflytting/utflytting fra/til og mellom de to byene (Fredrikstad og Sarpsborg) gir utslag nettopp på kvaliteten, om enn ikke på kvantiteten.

1.april

Hvis noen av disse kommentarene stemmer, og vi kan gå ut fra at både politikere og nyhetsjournalisrter er et snitt av den norske befolkning, går vi vel alle rundt og lurer hverandre hele tiden...(?).

jepp

Per olav og Harry har forstått det :-) ,,,,,, Gunnar du burde forstå att di har rett. 1april er jo gøyalt i forhold til politikken og nyhetene resten av året

Ja

Nå ble jeg usikker, dette må da være en 1 aprilspøk.
Men så er det flere av de nyhetene ABC nyheter kommer med i dag, som virker tvilsomme.