Helseminister Anne Grete Strøm-Erichsen møter sterk motstand fra fastlegene. Foto: Scanpix

Grasrotopprør mot helseministeren vokser

Fire av ti fastleger ber helseministeren trekke forslaget til ny fastlegeforskrift.

Fakta om forslaget til fastlegeforskrift

Dette er noen av forslagene i revidert fastlegeforskrift. Forslaget er på høring til 22. mars:

* Legene skal bli mer tilgjengelige, og pasientene skal få kortere ventetid.

* Pasienten skal få time innen 48 timer eller innen fem virkedager.

* Målet er at 80 prosent av telefonhenvendelsene skal besvares innen to minutter.

* Fastlegen skal ha større ansvar for pasientene på sin liste, også de som ikke selv har tatt kontakt.

* Fastlegen skal delta på flere tverrfaglige møter og dialogmøter enn i dag.

* De skal gjennomføre flere hjemmebesøk enn i dag.

* Dersom pasienten har høy risiko for legemiddelrelaterte problemer, skal fastlegen gjennomgå legemidlene.

* Det innføres krav om rapportering til kvalitets- og styringsformål. Det skal gjennomføres regelmessige brukerundersøkelser. * Leger som ikke følger opp avtalen, risikerer økonomiske sanksjoner.

Motstanden mot forslaget som ble lagt fram rett før jul, tiltar i styrke. 1.700 fastleger – som utgjør 40 prosent av fastlegene – har undertegnet et skarpt protestbrev til helseministeren.

– Forslaget til ny fastlegeforskrift truer med å ødelegge fastlegeordningen. Vi ber om at departementet skrinlegger foreliggende forslag, heter det i brevet til helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap).

Legene er så sterkt uenig i forslaget at de ikke engang ønsker å delta i høringsrunden. I stedet ber de Helsedepartementet om å starte prosessen på nytt, med innspill fra pasientorganisasjoner og relevante fagmiljøer og samarbeide med Legeforeningen og kommuneorganisasjonen KS.

– Forslaget inneholder tallrike og motstridende pålegg om tilgjengelighet, oppsøkende virksomhet og rapportering. I sum er oppgavene uoverkommelige, skriver legene.

E-post-aksjon

Brevet har kommet i stand på privat initiativ fra en gruppe leger, og er de siste par ukene sirkulert på e-post til nær sagt alle fastleger i Norge.

– Det startet med at mange av oss har vært svært bekymret, og føler at vi ikke blir hørt. Vi ønsker å komme tidlig på banen og påvirke prosessen på denne måten, sier Sari Hillevi Høgfeldt, fastlege i Kristiansand og en av initiativtakerne.

Bente Bjørnhaug Pedersen er en av legene som fikk brevet tilsendt. Hun har drevet som allmennmedisiner siden 1994, men sier hun trolig slutter i jobben som fastlege på Hamar hvis forslaget blir vedtatt. I stedet vurderer hun å gå over i rent privat praksis.

– Det er lagt opp til så mange oppgaver at det er umulig å komme over alt. Samtidig skal vi være mer tilgjengelige, det går ikke, sier Pedersen til NTB. Hun synes ikke legestanden bør gå i dialog med departementet gjennom høringsuttalelser.

– Det er vanskelig å flikke på et dokument som er så dårlig skrevet og så dårlig uttenkt. Det blir som å prøve å pusse opp et hus der alt er skeivt fra grunnen av, sier hun.

Ønsker dialog

I tillegg til protestbrevet er forskriftsforslaget tatt opp på en rekke møter lokalt rundt om i landet. Debatten går også hett på flere nettforum, og det er opprettet et eget nettsted under navnet fastlegeaksjonen. Nylig skrev 75 universitetslektorer og professorer i allmennmedisin i et brev at de ikke lenger vil kunne anbefale studenter å spesialisere seg i allmennmedisin og bli fastleger.

I Allmennlegeforeningen er man kjent med grasrotopprøret, selv om foreningen ikke har vært involvert. Leder Trond Egil Hansen sier budskapet støtter Legeforeningens vurdering om at det er nødvendig å gjøre store endringer i forslaget som foreligger.

Han ser ingen konflikt mellom fagforeningens arbeid med saken og private initiativ.

– Vi jobber for å ha en god dialog med Helsedepartementet og ønsker å bidra i høringsprosessen videre. Det er et spørsmål om hvordan man kan bidra til at resultatet blir best mulig, sier Hansen.

Begynner ikke på nytt

Helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen sier hun tar imot alle konstruktive innspill. Hun gjør det klart at det er uaktuelt å forkaste forslaget som er utarbeidet, til tross for den kraftige kritikken som har kommet de siste ukene.

– Det ser jeg ikke på som realistisk. Vi må gjennomføre høringsrunden og så vurdere innspillene som kommer. Det er selvfølgelig elementer i forskriften vi kan diskutere, uten at jeg kan gå inn på detaljer nå, sier hun.

Hva slags inntrykk gjør det på deg at fastlegene har startet et slikt grasrotopprør?

– Jeg registrerer at de gjør det. Jeg håper de ser på hele forslaget til forskrift, sier hun.

Les flere nyheter

Lesernes kommentarer

Nikkedokker kan ikke styre helsenorge

Her ser vi igjen en av jens sine nikkedokker som ikke skjønner en døyt
av hva de driver med,virker som han med vilje finner frem de mest ubrukelige nikkedokker og setter i viktige stillinger for selv å styre alt
med fingerspissene.

Nikkedokker

Jens kan jo heller ikke styre dette landet, han gjør jo bare som regjeringene i de andre europeiske landene og USA sier at han må gjøre.

OOyess!!

Selfølgelig gjør han det, har skjønt det for lenge sia, samferdselsminister og kommunalminister ikkje minst!???

Nok er nok.

Er nok på høy tid at denne dama trekker seg snart. Begynner å bli mye nå.

Helsenorge har lenge vært i harnisk

over den rødgrønne regjeringens såkalte helsepolitikk. Den første helseministeren til Jens ble sågar kalt "jævla drittkjerring" på en kreftkonferanse på grunn av regjeringens uttalte kreft-politikk. Regjeringen har ikke tatt dette på alvor. Derfor dør flere hundre kreftpasienter i året, fordi de ikke får livreddende behandling i tide.

Det eneste som nytter, er å glemme de rødgrønne på valgdagen i september 2013.

Enig med Strøm-Erichsen i dette!

Jeg kan ikke huske å ha vært enig eller fornøyd med Strøm-Erichsen en eneste gang i hennes regjeringskarriere.
Men denne gangen er jeg hjertens enig med henne.

Fastlegene mottar høye årlige summer uten at pasientene får annet enn summarisk, overfladisk behandling uten initiativ til oppfølging, og lang ventetid for å få time.

Hjemmebesøk og dybdeoppfølging er fraværende, og ansvar for kvalitet finnes ofte ikke.

Hvis dette forslaget fører til at fastlegen må engasjere seg mer i hver pasient er det et gode.

Fasleger.

Jeg er enig med deg i dette, Bjoern. En annen sak er at jeg ikke synes legeordningene i Norge er spesielt gode. For en tid siden var jeg i en meget vanskelig helsemessig og oekonomisk situasjon. Jeg kunne da ikke gaa til min fastlege og faa mine livsviktige medisiner, for det kom totalt pa over 800 kroner i egenandel selv om medisinene var paa sk blaa resept. Dessuten var det en ventetid paa minst tre uker for aa komme til. Jeg bor ikke i Norge lenger, og her hvor jeg er naa, kommer man inn til spesialist paa sykehus i loepet av 5 minutter selv uten avtale, og prisen for konsultasjon og medisiner er kanskje 10 % av prisen i Norge. Behandlingen er like god, minst. Det samme gjelder tannlegebehandling, koster bare lommerusk her i Indonesia.

HELSEMINSTEREN

Jeg vil nok utall på nakken nå .Virker noen ganger som helseministeren ønsker helse og omsorgsdepartementet blir lagt ned.


JILL

Arrogant....

....holdning nok en gang. Hvorfor er det plent umulig å beholde sunn fornuft og en sans for praktiske løsninger når man har fått makt?

Arogante

Det finnes ikke mer arogante folk en AP topper, så derfor.
En statsminister skal jo være lederen, med hovedansvar for overordnet styring, men det betinger at denne personen gjør noen valg. Sanheten er at Stoltenberg virker for svak til å være toppsjef.
Nåværende helseminister har jo vist sin svakhet så lenge at hun skulle ha vært skiftet ut for lenge siden
STEM AP UT AV REGJERING I 2013

De fleste burde vel ha fått

De fleste burde vel ha fått med seg nå at vi har en regjering som ikke på noen måte er kompetente til hva de driver med. Værst er Anne-Grete Strøm-Erichsen og ellers stiller de på rekke og rad flere av de andre. La meg spesielt trekke frem Liv Signe Navarsete, Kristin Halvorsen og Magnhild Meltveit Kleppa.

hmmm

så sant , så sant , det har ikke vært fred i verden etter at vi lærte kvinnfolka å lese og skrive :-) :-)

Forbauset?

Slik styres en kommuniststat. Og retorikken som kjennetegner dette, er: "Vi hører hva dere sier, men vi gjør som vi vil..." Det gjenspeiler seg klart og tydelig i helseministerens utsagn: "Jeg tar imot alle konstruktive innspill, men det er uaktuelt å forkaste forslaget som er utarbeidet..." Arrogansen er total!!!

Samse.

Samse som NAV, rasere mest mulig, bra skrevet Gunnar.

Ja, Terje...,

nøyaktig det samme! Leste i nett-Dagbladet at en prest måtte rense et NAV-kontor for spøkelser. Nå gjenstår det bare djevelutdrivelse...

gunnar din arroganse er ......

har noen slått deg

Re: gunnar din arroganse er ......

Tror ingen har slått Gunnar Celius, men kanskje deg KARL MARIUS?

Slått...

Spørs hva Karl Marius mener med "slått" Daniel. Hans utsagn står uten sammenheng. Hvordan skal det tolkes? Om noen har rammet meg fysisk, eller om det er noen som overgår min arroganse...?

Godt sagt Gunnar....

Godt sagt Gunnar....

helse

Når de går av med pensjon, havner de på ett bøttekott, NEI de sørger nok for seg selv. Hvorfor kan de ikke høre på bla. legene. de vet hvor skoen trykker.

HELSE

Tore Hvaal, Helseministeren mener selvsagt ingen andre enn hun som vet hvor skoen trykker.Det har vel vi sett utall ganger ?



JILL

Legene ivaretar selvfølgelig sine egne interesser .

Dette er ikke det samme som at pasientenes behov har første prioritet. Fastlegeordningen slik den er i dag er ikke tilfredstillende. Legene har knapt nok tid til å prate med pasientene, før man blir kastet på dør. Mange pasienter betyr større fortjeneste, men også flere feildiagnoser og lidelser for pasientene.

Det skal bli interessant å se hva som kommer ut av dette.

ROGER

FASTLEGENE

Fastlegeordningen var et bra tiltak i utgangspunktet. MEN...nå kan nesten ikke pasienten åpne munnen og stille spørsmål før legen signaliserer "at tiden er ute." Har du 2 spørsmål, må du ha dobbeltime. Kan helseministeren/fastlegene fortelle meg hvor lang tid "en time" hos fastlegen er?? 5 minutter eller 10?? Forøvrig har desverre fastlegeordningen i alt for stor grad blitt "buisness."

Time hos fastlege

Dette er ikke det samme som at man har en time til rådighet hos legen, men faktisk på hvilket tidspunkt man har avtale. Hvis du må vente i over en time etter fastsatt tid, skal du ikke betale for "timen" hos fastlegen.

Fastlegeordningen

som trådte i kraft i 2001 hadde noen tvilsomheter med seg. Hvorfor fastlegeordning? De fleste mente det var en måte å kontrollere både leger og pasienter. Noen mente det var for å skaffe pasienter til leger som hadde liten søkning. Nå kjenner ikke mange av oss vanlige hva det nye "direktivet" inneholder, vi får vente og se. NAV - eller trygdekontoret - har jo hatt sine rådgivende kontrolleger som har anledning til å innkalle pasienter til nærmere undersøkelse om ønskelig. Nå er det kansje ikke det er dette det dreier seg om denne gangen, men uansett bør leger og annet helsepersonell være i fokus og konsulteres ved enhver inngripen i direktiv ang. helse.

Vente og se

Å? Er det såpass diffust at allmuen ikke er godt nok informert om hva helseministerens forslag innebærer...?

Legers holdning

Legene må heller begynne å fokusere på jobben deres og ikke engasjere seg i alt annet. Ser stor forskjell på en norsk og utenlansk lege. Dei utenlanske tar pasientene på alvor og dei sit ikke å prater tull som dei norske gjør. Forslaget til helseministeren er sikker bra det, bare dei norske legane gjør jobben sin..

Nytt helsedirektiv

Jeg er enig med Sony Eriksen i at legene bør se å gjøre jobben sin. Fastlegeordningen var en diger sovepute for legen. Få mange pasienter på listen, så slipper du å jobbe mer resten av ditt (arbeids)liv. Vel.. man må jo møte på jobb da, men derfra er resten plankekjøring. Og selvsagt uten ansvar for eventuelle feil. En annen sak er sykehuslegene. I Norge er det bare utenlandske leger som jobber. De norske er enten professorer, forskere eller overleger. De som utfører operasjoner er nesten uten unntak fra andre land.
Fordi når man innehar en overordnet stilling, skal man selvsagt ha bedre lønn. Sjekket skattelistene her en dag. Fant faktisk ingen lege som hadde under 2 mill. i inntekt i året. Det sier vel noe om norges legestand. Så sitter de også i administrasjonen på sykehuset de jobber på. Og der kan de også bestemme hva legene skal ha i lønn.

Uenig med deg JF

Jeg arbeider på norges største sykehus og er dypt uenig med det du skriver om leger, operasjoner av utenlandske leger og legers lønn på sykehus. Få leger arbeider under 40 timer i uka. Du må ha sjekket andre leger enn de jeg arbeider med.

I tillegg er vel legestanden den gruppa som har strengest krav til seg selv og andre leger om å være oppdatert. Dette skjer ofte også på fritid.

De fastlegene som nå klager i forhold til det nye helsedirektivet er jeg i.

PS. Jeg er sikkert enig med deg hvis det er topplederlønninger du snakker om.

Helsediktatur

Når makten går til hoder uten kunnskap,
da går alt bare galt.