Høye menn har bedre hjerter, skal vi tro fersk forskning. Dette illustrasjonsfotografiet er hentet fra Colourbox, og viser en høy mann mellom to lavere menn.

Høye menn har bedre hjerter

Høye menn har lavere fare for hjertesvikt enn lave.

Det viser en ny studie som er gjennomført av forskere i Boston i USA. Hele 22.000 mannlige leger i USA er undersøkt i studien, som nå presenteres i forskningstidsskriftet American Journal of Cardiology.

Ifølge forskerne er det ikke funnet beviser for at det å være høy i seg selv forårsaker lavere risiko for hjertesvikt. Forskjellen kan skyldes at høye og lave menn oppfører seg forskjellig, påpeker de.

Les også: Verdens høyeste i Oslo

Ifølge undersøkelsen har menn som er over 180 centimeter høye, 24 prosent lavere risiko for å bli rammet av hjertesvikt enn menn som er under 172 centimeter høye.

Les flere nyheter

 

Lesernes kommentarer

I wanna get high... ;-)

I wanna get high... ;-)

Nå vet man at noen folkeslag

Nå vet man at noen folkeslag gjenomsnitlig er kortere av vekst enn f.eks vi som bor i Skandinavia. Men mange av disse folkeslagene lever et sunt liv, og lever lenge. Så det virker ganske kategorisk å hevde at høye menn lever lenge. Man hevder vel egentlig da i samme åndedrett at høye menn sjeldnere rammes av dødelige sykdommer, eller sykdom i det hele tatt. De fleste alvorlige sykdommer belaster vel hjertet vil jeg tro. Man kan vel stille seg det spørsmålet da: Dør høye menn??

Dette er faktisk sant!

Grunnen til dette er at sykdommene simpelt hen ikke rekker opp til de høye menn. De har ikke ben, og kan ikke hoppe heller. Sunn fornuft.

Høy og mørk?

Noen er av den oppfattning at vi europeere har vokst kraftig siden middelalderen. Tull og tøys! Hovedinnvandringen til Skandinavia kom fra Svartehavsområdene - langs de russiske elvene! Odins stamme?
Karl den Store (Karolus Magnus) var 1, 96 mtr, Hans far Pepin "den lille" var like høy, men ble kalt "den lille" fordi han var yngst av tre samtidige "Pepin's"! Karolus, mor var "Berta med de store føttene"! Karolus farfar, Karl Martell (Karl med Hammeren) var også en skikkelig "branne" - som kastet nordafrikanerne på sjøen under slaget vet Poitier i 731!

Vi er etterkommere etter en gruppe på østsiden av Svartehavet som i samtiden ble kalt " Gigantene"! Skal det være noe mer før vi stenger?