
– Psykisk syke tiltrekkes av 22. juli
I forrige uke mottok psykiateren et brev fra en av sine tidligere klienter der avsenderen skryter av å være kriminell, og knytter sine egne fordommer opp imot terroren 22. juli. Vedkommende hevder at han ikke ville nølt med å benytte vold i forskjellige former som følge av sitt hat mot norske myndigheter, skriver Adresseavisen.
– Et tankekors
– Det er et tankekors for alle som ikke tror dette har en smitteeffekt. Tro om igjen, advarer Setsaas, som likevel understreker at han ikke tror at pasientene vil prøve å realisere tankene.
– Det er heldigvis langt fra ord til handling, og det er bare ved ekstreme unntak vi ser at pasientene utfører de tankene de trigges av, sier han.
I månedene fremover skal rettpsykiaterne Torgeir Husby og Synne Sørheim kartlegge hele livet til massemorder Behring Breivik for å avklare om han var tilregnelig eller utilregnelig i gjerningsøyeblikkene og i tiden etter.
Ifølge Dagbladet sier sentrale kilder at Breivik frykter at de to sakkyndige skal komme til den konklusjonen at han var psykotisk eller på andre måter ikke tilregnelig da han utførte sine terrorhandlinger.
Frykter å bli erklært utilregnelig
Årsaken til at han frykter å bli erklært utilregnelig er at han ser på seg selv som en stor ideolog og at han ser på sine handlinger som ubehagelige, men nødvendige. Han ønsker at alle andre også skal ha det inntrykket.
For å bli diagnostisert som utilregnelig må man være psykotisk, psykisk utviklingshemmet i høy grad eller bevisstløs. En kan da slippe fengselsstraff, men blir strafferettslig tvunget til psykisk helsevern i stedet.
Om rettspsykiaterne konkluderer med at Behring Breivik er tilregnelig, blir han dømt til en tidsbegrenset fengselsstraff eller forvaring på ubestemt tid. '
(©NTB)
Les flere nyheter her



Sykdommen er så sjelden at selv legene sliter
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Legeforeningen vil ha røykeforbud i bil
Lesernes kommentarer
Frank Overå
5. september 2011 - 9:17
Beregnelighetens pris
Einar Pettersen
5. september 2011 - 9:29
Beregnelighetens pris????
Roy Belseth
5. september 2011 - 9:38
Helt enig.
Pål Vedeld Djupvik
5. september 2011 - 10:08
Beregnelighetens pris,
Roy Belseth
5. september 2011 - 10:23
Unnsyld meg, Pål...
Sverige er ikke blitt muslimsk stat, på tross av at de tar inn langt flere utlendinger, enn det Norge gjør, og har gjort det siden 80-tallet. Norge: 48.600 i 2010. Sverige: 102.280 i 2009.
Og, jeg har aldri tenkt å bli muslim! Har du?
Ann Karin Sivertsen
5. september 2011 - 10:12
Enig med deg, Frank!
Terje Edmund Mathiassen
5. september 2011 - 10:47
Halvrasistisk vrøvl.
Hvorfor i all verden skal AP alene ha ansvaret for innvandringspolitikken her til lands? De er da verken i flertall, - og med unntak av Fr.P. da, som hviler det meste av sitt politiske budskap på Nei til innvandring, og nei til skatter og avgifter, - så er det vel en nokså tverrpolitisk enighet de øvrige partiene i mellom at vi trenger en viss innvandring.
At enkelte innvandrere setter alle de øvrige i diskreditt, er ikke annerledes enn norske kriminelle av alle typer, som heller ikke følger de normene og reglene som finnes.
Slike mennesker finnes overalt! Men det verste med disse, er at de er veldig synlige, og sånn sett dårlige representanter for hva som er det normale.
Skulle en brukt din logikk i virkelighets verden, så hadde mye blitt snudd på hodet, ja! Men en får være glad for at dette, som med Breivik, er litt for unyansert til å egne seg til å forklare annet enn dine egne, nokså begredelige holdninger på området.
Hvorfor pakke inn budskapet i en masse ord og vendinger du ikke engang behersker, istedet for å si at du er nasjonalistisk og dønn imot innvandringen, som AP alene har ansvaret for???
Dag Andersen
5. september 2011 - 11:32
Til Mathiassen
Hvor sikker er du i din analyse, herr Mathiassen?
Roy Belseth
5. september 2011 - 13:31
Til Lise
Selv FRP er på stemmefiske på Søndre Nordstrand og i Groruddalen, blant innvandrerne.
FRP er vel således "verst i klassen". Det de i praksis sier til innvandrerne, er at vi vil ikke ha deg her som innvandrer, men stemmen din må du gjerne gi oss.
Laila Petersen
5. september 2011 - 9:44
Pettersen?
Harald Haha
5. september 2011 - 9:55
Hva er galt i ditt liv Laila.
Pål Vedeld Djupvik
5. september 2011 - 10:14
Ja Harald H personangrep er jo et bra forvar --
Frida FREDRIKSEN
5. september 2011 - 10:16
Personangrep.
Dette blir for usakelig i all offentlighet.
Job
5. september 2011 - 10:24
patetisk
Man b;r jo heller se paa retorikken fra media i denne saken. Her ser jeg et tydelig f;rs;k paa aa mistenkeliggj;re og fremmedgj;re personer.
Einar Pettersen
5. september 2011 - 10:14
"Nesten enstemmig Storting"
Det er for øvrig rart at den som ikke bifaller en eget syn skal fortelles at "du blir overflødig i debatten her". Hva i all verden er det slags utsagn?
Frida FREDRIKSEN
5. september 2011 - 10:18
Den gylne....
Åge Fred Gram
5. september 2011 - 10:17
Pettersen
Terje Edmund Mathiassen
5. september 2011 - 11:02
Maken til tøv!
Man skulle nesten tro det, når en leser forannevnte innlegg fra Laila Petersen!
Å legge hele ansvaret både for Breivik-handlingene for ikke å si hele innvandringspolitikken her til lands på AP, det blir for dumt til at det kan stå ubesvart.
Vi har bl.a. en Høyre-Ordfører her i Oslo som ikke bare anerkjenner, men hyller "det flernasjonale samfunn"!
Og det finnes atskillige politikere på høyresiden som enten lever homofilt eller heterofilt med en tidligere innvandrer.
Så jeg lurer på hvor du vil hen, Laila Petersen? Hva mener du egentlig? At du er mot innvandring, ja, det er lov til det. Men du bør som et minstemål iallfall holde deg til fakta, ikke servere "eventyr" til folk som stort sett vet bedre.
Det er jo bare de brunskimrede og mørkeblå du får støtte av i dette smøreriet. Der tror man på både troll og en norsk, islamsk stat om bare 15-20 år eller så. . .
Noe så meningsløst og håpløst tåpelig!
Harald Haha
5. september 2011 - 9:50
Helt enig det er kun en skyldig med forskrudde tanker.
Men det finns ingen undskylding for det og iallefall ikke skylde på politikkerne våre som gjør en kjempe jobb for oss alle.
Breivik er skyldig i drap på masse barn.
Han kan nok ikke bli å betrakte som uskyldig til det motsatte er bevist.
Handlingen hans er så ekstem og avskyelig at det finns ikke ord for dette.
Laila Petersen
5. september 2011 - 10:07
Jeg har det utmerket Harald H
Roy Belseth
5. september 2011 - 11:35
Jeg er enig med Laila
Og, vi må kunne diskutere hva det var, som drev denne mannen så langt.
Hva får en mann som dette, til å tro at han er en helt for landet og at denne avskyelige handlingen var trist, men nødvendig - som han selv sier.
Dette har ingenting med den sittende regjeringens eller noen annen tidligere regjerings asylpolitikk, å gjøre. Ei heller de som kritiserer asylpolitikken til regjeringen, på en saklig og ordentlig måte, har skyld i dette.
Dette skyldes i langt større grad de som ensidig er negative til innvandring, spesielt av ikke-vestlige innvandrere. De som på en totalitær måte gjør alt de kan for å skremme folket med, hvor farlig og forrædersk den rødgrønne regjeringen, og da især AP, sin politikk er overfor det norske folk. De som trekker fram overdimensjonerte tall på hvor mange som kommer til Norge osv. De som ikke kan snakke om annet enn at islam er en slags djevelens religion. De som snakker om snikislamisering av Norge og hvor den hvite, norske rases eksistens er truet, av alle disse mystiske, mørkhudede innvandrerne.
Kort sagt, de som ved enhver anledning skal skremme med ikke-vestlige innvandrere og hvilken trussel dette er mot Norge og det norske samfunnet. De som har en retorikk som minner om Ku Klux Klan sin retorikk på 60-tallet.
DE må til en stor grad ta skylden for at en forskrudd person som dette, tar slik retorikk bokstavelig og utroper seg selv til en helt og en korsfarer.
Det er min mening.
Frida FREDRIKSEN
5. september 2011 - 10:12
Igjen og igjen.....
Dette er for meg å vise lite respekt for de døde og etterlatte.
Artikkelen handler om straffeutmåling på diverse grunnlag.Samt smitteeffekten på psykiske syke.
En må IKKE kvele alle politiske debatter med Utøyatragedien.Norge og den sittende regjerings politikk er den samme nå som før drapene.Vi har de samme skolene,helsesektoren,syke-gamlehjem.Sykehuskøene,veiene,skattene osv...osv...
Roy Belseth
5. september 2011 - 10:29
Ja, nettopp....
Frida FREDRIKSEN
5. september 2011 - 10:55
Hmmm
Jeg mener at så mye rot som det har hvert med den sittende regjering har jeg ALDRI sett tidligere.
Aldri har så mange løfter blitt brutt heller.Men igjen er det øye som ser.
Det er lov og ha forskjellige meninger,samt se ting på ulikt vis.Men dette blir en avsporing fra det debatten egentlig dreier seg om,desverre.
Terje Edmund Mathiassen
5. september 2011 - 11:19
Tydelig at du er barn av 80-årene!
Men det er mange av oss andre som husker helt andre regimer, borgerlige sådanne, og hva det har ført med seg av privatisering av alt som statlig var!
Her har rett nok AP slått følge med tiden, for de har heller ikke noe valg, - ettersom de ikke utgjør noe flertall.
En gang hadde AP faktisk rent flertall her til lands. Og hadde partiet vært så stalinistisk og ille som mange vil ha det til, så skal de iallfall ha at de satte "å bygge landet" foran alt annet.
Og sammen med Fagbevegelsen har de greid det.
Det var før Anders Lange og egglikøren, Fr.P.-Hagen Siv og hele sulamitten.
Merkelig at de greide det da, uten hjelp fra forannevnte?
Men jeg liker at du skriver "Jeg mener. . .", sånn at du ikke tar oss andre til inntekt for noe av det du hevder.
Dag Andersen
5. september 2011 - 11:35
Til Mathiassen
Roy Belseth
5. september 2011 - 12:18
Takk, Terje
JEG MENER du har helt rett i dette innlegget ditt. Det har du fra en annen, som også har vært med en stund.
Frida FREDRIKSEN
5. september 2011 - 14:36
Dessertgenerasjon....
En må kanskje først ha greid å få skitt på fingrene før en vet at det kan vaskes av.
Frida FREDRIKSEN
5. september 2011 - 13:05
Ingen 80-generasjon,nei.
Men jeg tror og mener at uansett hvem som hadde hvert statminister hadde greid og bygd opp landet etter en krig.
Fagbevegelsen er heller ikke det samme som det var engang.De som var med i fagbevegelsen før var mennesker som VISSTE HVA DET VAR Å ARBEIDE.
De som styrer fagbevegelsen i dag må kanskje vise til sommerjobber som barn og ungdomfor å si de har arbeidet.
Teori og praktis er to forskjellige ting.Men jeg respekterer at du Mathiassen er av en annen mening enn meg,når det gjelder AP.
Jeg er en person med EGNE MENINGER,ja!!
Så jeg er ikke av dem som føler seg tryggest å følge med flokken.
Roy Belseth
5. september 2011 - 13:44
Jeg skal ikke bedømme deg.
NB! Du skal ha dine egne meninger, og jeg forventer ikke at du er enig med meg.