
Advarer mot såkalt mirakelkur
Tilskuddet som selges på internett, promoteres som en mirakelkur som hjelper mot alt fra virus- og bakterieinfeksjoner, brannskader, psoriasis, eksem, ringorm og kviser til alvorlige sykdommer som AIDS, hepatitt, malaria, tuberkulose og kreft.
Produktet som anbefales til voksne, barn, gravide og dyr, har imidlertid ingen klinisk effekt, ifølge Statens legemiddelverk som advarer om alvorlige bivirkninger på sine nettsider.
Tilskuddet selges enten i form av dråper eller kapsler og kalles Miracle Mineral Solution, Miracle Mineral Supplement eller Multi Mikrobiell Sanering, MMS eller MMS2.
- Oralt inntak av MMS kan føre til helseproblemer. De vanligste rapporterte bivirkningene er vedvarende magesmerter, oppkast og diaré, som kan føre til dehydrering.
- I Norge har ett barn blitt innlagt på sykehus etter å ha inntatt MMS, skriver Legemiddelverket på sine nettsider.
Les også: - Bedre medisininformasjon kan redde liv
WHO advarer
Mattilsynet advarer også mot disse produktene etter at Verdens helseorganisasjon (WHO) har gjort det samme tidligere i høst.
- Internettsider hvor produktene selges informerer om at noen kan bli kvalme, kaste opp og få diaré når de begynner med kosttilskuddet, men at dette er et bevis på at produktet virker. Dette kan føre til at enkelte tar høyere dose for å få produktet til å «virke» bedre, og ikke oppsøker lege dersom de ikke blir veldig syke.
- Det finnes derimot ingen vitenskapelige bevis på at produktene kan behandle de påståtte sykdommene, men en rekke advarsler mot at produktet kan være meget helseskadelig, skriver Mattilsynet på sine nettsider.
Mattilsynet kommer også med en generell advarsel til forbrukerne om å være forsiktige ved kjøp av kosttilskudd på internett.
- Før et eventuelt kjøp bør de skaffe seg grundige opplysninger om kosttilskuddet, skriver Mattilsynet.
Les også: - Antioksidanttilskudd hemmer treningseffekten
Kan føre til forgiftning
Helsedirektoratet la ut en advarsel mot disse produktene allerede i begynnelsen av november.
Giftinformasjonen, som ligger under direktoratet, hadde da fått få henvendelser om MMS, men var likevel klar over at produktet kan føre til forgiftningssymptomer.
WHO har mottatt rapporter om bivirkninger av MMS i flere land; Australia, Belgia, Canada, Tsjekkia, Frankrike, Sveits, England og USA. I noen få tilfeller har bivirkningene vært livstruende, ifølge Legemiddelverket.

Sykdommen er så sjelden at selv legene sliter
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Legeforeningen vil ha røykeforbud i bil
Lesernes kommentarer
Arnt Joar Lien
3. desember 2010 - 11:46
MMS
Forbedringer jeg har opplevd med MMS er å bli kvitt astmaplager, allergi mot husmiddstøv, fotsopp, sterkere tannkjøtt, og sterkere negler. I starten ble betennelser i ledd veldig tydelige (glimrende betennelsesmarkør), men etter noen uker ble betennelsene borte.
Sår gror mye fortere hvis man bruker aktivert MMS, akkurat som Pyrisept.
Det må sies at MMS ikke tilfører noe nyttig til kroppen, den bare fjerner ting som ikke skal være der. Så årsaken til leddsmertene var der når jeg trappet ned med MMS, så noe av leddsmertene har kommet tilbake. (de er nå bedre igjen etter tilskudd av Magnesium og Vitamin-D)
Ingar R Henden
3. desember 2010 - 12:42
Kosttilskudd
Kanskje er det sånn at mange i dag ikke har tid til, eller ikke gidder å lage skikkelig mat hjemme og derfor trenger tilskudd av diverse vitaminer etc. Kosttilskudd er vel i realiteten ikke annet enn noe mange har funnet ut at de kan tjene store penger på?
S. Stillvåg
3. desember 2010 - 14:11
Dette er ikke
Jeg bruker det selv og det er helt ufarlig.
Ikke noe sjokk at de går ut med skremselspropaganda for å stoppe bruken av MMS- Friske mennesker tjener legemiddelindustrien ikke noe på. Nå begynner de å forstå at MMS er utbredt og at det funker.
At noen har reagert på middelet betyr ikke at det er helseskadelig, men at de ikke har fulgt oppskriften, eller begynt forsiktig nok.
I følge WHO kan produktet gi bivirkninger som kvalme, oppkast og diaré som videre kan føre til dehydrering, underlivssmerter, brennende smerter i halsen m.m.
Tull!
Diare KAN forekomme om man tar for mange dråper i begynnelsen. Brennende smerter i halsen?? TØV
Med en til to eller få dråper blandet med vann?? Det går faktisk ikke an- det skal da ikke drikkes i konsentrert form.
Noen sier det er gift for kroppen- TØV- det er mer gift i mat og drikke i butikken. Blant annet aspartam-
Dette er heller ikke klor.
Klorin er ikke det samme som klordioxid (CLO2), og som er den virksomme bestanddelen i aktivisert MMS.
De har nå oppdaget hvor utbredt dette er og henger seg opp i folk som tydeligvis ikke har brukt det riktig. Slik er det med alle midler, det er en grunn til at det følger bruksanvisning med!
Klordioxid er like "farlig" som natriumklorid (salt). Ingen har anbefalt overforbruk av hverken salt, MMS, Møllers tran eller paracet for den slags skyld.
Her hyles det over noe WHO og andre apparater overhodet ikke har satt seg inn i. Dessuten gir de ikke opp uten kamp over sin egen industri. Det er snakk om kjempesummer i tap her.
S. Stillvåg
3. desember 2010 - 14:18
MMS 1#
Egentlig er det kun 22,4 % natriumkloritt, da rent natriumkloritt kommer som 80 % natriumkloritt og 19 % natriumklorid og 1 % andre stoffer.
Full styrke MMS som beskrevet over har en pH-verdi på 13 og er alkalisk. For å danne klordioksid, må vi senke pH-verdien.
Når MMS blandes med 10 % sitronsyreløsning, eddik eller lime/sitron juice, synker pH-verdien og natriumkloritten blir ustabil. Da begynner det å dannes klordioksid, som er det vi er ute etter og er det som tar livet av alle patogener og andre skadelige stoffer i og utenfor kroppen.
Blandes 6 dråper MMS med ½ teskje med sitronsyre (1 teskje er 80 dråper) i et rent tørt glass, dannes det 1 milligram med klordioksid på 3 minutter. MMS aktiveres av sitronsyren. Løsningen blir ikke sterkere, da klordioksiden nær overflaten fordamper. Løsningen blir sterkere om man putter et lokk på glasset, da det hindrer mye av klordioksiden i å fordampe.
Når ½ kopp med eple-, drue- eller ananasjuice tilsettes løsningen som er beskrevet rett over, og konsumert, vil 1 milligram klordioksid dannes hver time inni kroppen.
Dette gjør MMS i kroppen:
- Det dreper og uskadeliggjør alle syke celler, skadelige bakterier, virus, sopp, parasitter, ormer og mugg.
- Oksiderer tungmetaller, slik at kroppen kan frakte dem ut og kvitte seg med dem.
- Lader opp immunsystemet med ammunisjon, kalt hypochlorous acid på engelsk.
- Nøytraliserer alle giftstoffer.
S. Stillvåg
3. desember 2010 - 14:19
MMS 2
Patogen betyr opphav til lidelse. Et patogen i kroppen er derfor alt som forårsaker sykdom og lidelse.
At et stoff oksideres, betyr at atomene det består av endres til et annet atom. De mister elektroner, som endrer atomet helt. Dette er en veldig rask prosess som fungerer på det aller minste nivået, og kan beskrives som en mikroskopisk eksplosjon. Metaller som ruster er eksempel på oksidasjon, noe som levner metallet helt ubrukelig. Det samme gjelder patogener og syke celler som oksideres.
Klordioksid dreper patogener gjennom oksidasjon og levner ingen skadelige kjemikalier. Det er denne ustabile naturen til klordioksid, når den treffer patogener, som gjør den så effektiv både i vannsystemer og i kroppen. Det er kun når den treffer patogener at den blir ustabil og oksiderer. For den samme grunnen vil ikke patogener kunne bli immune mot klordioksid, da det er som å bli immun mot en håndgranat. Det går ikke.
S. Stillvåg
3. desember 2010 - 14:19
MMS 3#
Når et klordioksid ion kommer i kontakt med et skadelig patogen, river den øyeblikkelig til seg 5 elektroner. En rask kjemisk reaksjon er i all hovedsak en eksplosjon og det er akkurat det som skjer på et mikroskopisk nivå. Skaden til patogenet kommer av at det mister elektroner til klordioksiden og frigivelsen av energi. Patogenet oksideres av klor ioner og som en del av den prosessen blir klor til harmløst klorid (bordsalt). Det er prosessen hvor klordioksid oksiderer patogener og andre skadelige kjemikaler som er så gunstig for kroppen. Friske deler av kroppen får være helt i fred, kun det med pH-verdi under 7 oksideres (uskadeliggjøres). Dette gjelder også syke celler, som infeksjoner og kreft. Når patogener oksideres, går de i stykker og kroppen kan frakte de ut som avfallsstoffer.
Mengden klorid, eller bordsalt, som dannes i denne prosessen er så liten at det har ingen effekt på kroppen. Det er mindre enn et knappenålshode med salt.
I en vitenskapelig tekst lagt ut på nettet av Lenntech Company, forklares oksidant styrken til klordioksid. Klordioksid er den svakeste av alle oksidanter. Samtidig har den størst oksiderende kapasitet av alle oksidanter, med evnen til å ta til seg 5 elektroner. Til sammenligning er ozon veldig oksiderende, og oksiderer alt i sin vei som kan oksideres. Men kan kun ta til seg 3 elektroner. Siden klordioksid er en veldig svak oksidant, oksiderer den kun mikroorganismer, tungmetaller og syke celler i kroppen som lett lar seg oksidere.
S. Stillvåg
5. desember 2010 - 13:22
MMS 4 #
Hvis klordioksid ikke kommer i kontakt med patogener eller giftstoffer, forringes det til bordsalt og ”hypochlorous acid”.
Hypochlorous acid.
Ørsmå mengder av klordioksid produseres naturlig i kroppen. Et av kjemikaliene klordioksiden brukes til når den forringes er å danne myeloperoxidase, som er et kjemikalie immunforsvaret trenger. Immunforsvaret bruker dette stoffet til å danne hypochlorous acid. Kroppen bruker hypochlorous acid i stor utstrekning til å drepe parasitter, sopp, virus, kreftceller, dreperceller og litt avfallsstoffer under normale omstendigheter. Sykdom og kroppens tilstander kan føre til en mangel på hypochlorous acid. Når man inntar MMS fylles kroppens reserver opp med hypochlorous acid, noe som booster immunsystemet og gir den ekstra ammunisjon til å gjøre jobben sin. MMS kurerer ingenting, den helbreder ikke kroppen. Kroppen blir kun gitt det den trenger for å helbrede seg selv. All helbredelse i ens kropp, under hvilke som helst omstendigheter, utføres av kroppen selv. Vi kan kun gi kroppen hjelp til å hjelpe seg selv.
MMS er det reneste du kan ta. Det er kun et mineral og inneholder ingenting annet. Det er ikke en medisin. Det er derfor ingen bivirkninger, annet enn kvalme og evt. diaré og oppkast om du har tatt en dose så høy at kroppen får mye avfall den må kvitte seg med på en gang.
S. Stillvåg
3. desember 2010 - 14:26
MMS 5# kom to ganger- slettet
S. Stillvåg
3. desember 2010 - 14:33
MMS 5#
En bivirkning er den effekten en medisin har på friske celler som ikke er en del av sykdommen. Umiddelbare reaksjoner, som kvalme, er et resultat av at kroppen justerer seg som følge av at MMS angriper syke celler eller patogener. Friske celler blir aldri berørt.
SÅH.. man må VITE hva man snakker om.
Kristian Brauteset Henning
3. desember 2010 - 16:28
Hurra!
I tillegg kan det nevnes at MMS ikke er et ukjent kjemikalie, da det har blitt brukt med stor effekt på sykehus opp til kanskje andre verdenskrig. Ikke som medisin, men vannrenser. At det klarer å fjerne farlige bakterier vil ikke si at det er farlig, tvert om.
I Afrika er over 70.000 behandlet med dette mot malaria, som aldri har vært friskere enn etter behandling med dette. Men legemiddelgigantene mister nattesøvnen av dette så de har prøvd å ta opphavsmannen [rettere sagt informasjons-spreder] Jim Humble.
Drittsekkene i WHO ser gjerne at sunne tilskudd og virksomme midler blir skjøvet ut i kulden og stemplet som farlig, når det de selv promoterer i form av vaksiner og medisiner dreper og skader mer verden over enn en vanlig krig.
Gigantenes tid er snart over, tid for avsløringer er snart kommet. Finn ut det dere kan så lenge da, siden dette er bare en promille av skjult sannhet.
S. Stillvåg
3. desember 2010 - 17:36
Jo takk
Første betingelse for å uttale seg bastant om noe bør være å undersøke saken, sette seg grundig inn i det- og faktisk kanskje erfare noe selv.
Det er vel en kjent sak i dag at WHO har - og vil ha, kontrollen på hva folk skal få lov til gjøre med sin egen helse.
Er jo merklelig at de har satt seg som mål at alt som virker, er ufarlig og dertil billig, skal de ha has på. En grunn til det; friske mennesker tjener de ikke penger på.
Kenneth Wulff
3. desember 2010 - 16:42
Vitamin B 17,
Så det er bare å kjøpe og bruke, helt ufarlig for alt i kroppen, sett bort i fra kreften.
Arnt Joar Lien
3. desember 2010 - 21:31
Da jeg Brukte MMS aktivt,
Ved inntak av MMS anbefales det også tilskudd av magnesium og vitamin-D for å rette årsaken til de plager folk kan ha. Behovet for tilskudd varierer selvsagt fra person til person. men Magnesium og vitamin-D er de mest utbrede mangler i den vestlige verden. Så dette rådet er gitt generelt.
For de som ønsker å sette seg inn i MMS debatten, så kan Jim Humbles bok om MMS lånes på Biblioteket. Det er nå kommet ny bok om MMS av Tammy Olson som kan kjøpes på nett fra USA.
http://mmsmiraclebook.com/Home_Page.html
Jim Humbles sider om MMS: www.jimhumble.biz
Arnt Joar Lien
3. desember 2010 - 21:34
MMS er virkningsfullt
Gå gjerne til legen å ta noen tester før og etter bruk av MMS. F.eks. er CRP verdiene i blodet er noe av det første som faller, men selve infeksjonen sitter som regel i vev og kjertler, så det gir seg etter en tid. Bruk av MMS i bare noen få dager trenger ikke virke så godt, det viktig å følge anbefalinger fra de som kan MMS. Føler man ubehag så er anbefalingene å trappe ned på mengden, og det må følges.
Legemiddelverket i Norge har til dags dato ikke undersøkt eller testet MMS de kommer med samme advarsel som FDA. FDA derimot har testet MMS, men de fulgte ikke Jim Humbles anbefalinger og fant ingen virkning. Samtidig har de testet og godkjent Clorindiokside (som er virkestoffet man får når MMS er aktivert) for bruk i blant annet drikkevann og forpakninger for mat.
Det som trengs er uavhengig forskning på bruk av Clorindiokside oralt og transdermal for å øke kunnskapen om stoffet. Det verste som kan skje er at det blir forbudt.
Problemet for MMS er at det er så billig og enkelt å lage, så ingen som investerer penger i slik forskning kan regne med å tjene dem tilbake, da MMS ikke kan patenteres.