
- Kutt i sykelønn vil gi lavere fravær
I ettermiddag legger ekspertutvalget som har jobbet med tiltak for å få ned sykefraværet, frem sine råd for arbeidsminister Hanne Bjurstrøm (Ap). Rapporten blir viktig for regjeringen i forhandlingene om en ny avtale om inkluderende arbeidsliv (IA-avtalen), som skal være klar senest 1. mars.
TV 2 har fått tilgang til oppsummeringen av rapporten. Der slås det fast at en reduksjon i sykelønna vil redusere fraværet.
«Men det er også hevet over enhver tvil at vesentlig reduksjon i sykefraværet kan oppnås med andre tiltak,» heter det i rapporten ifølge TV 2.
Les også: - Kutter i sykefraværsordning
I rapporten heter det også at man går over fra full til gradert sykemelding, som vil si at den sykemeldte utfører deler av sine vanlige arbeidsoppgaver. Forsøk viser at denne ordningen kan medvirke til en reduksjon i sykefraværet på over 20 prosent.
Ekspertgruppen foreslår også at egenmeldingsperioden utvides fra tre dager til ti dager, og at arbeidsgiver skal finansiere en større del av sykelønna.
Sistnevnte skal skje på følgende måte:
- Arbeidsgiver betaler de første ti dagene.
- Folketrygden betaler fra ellevte dag og til og med åtte uker ut i perioden.
- Deretter betaler arbeidsgiver 20 prosent av sykepengene i de tilfeller der gradert sykemelding ikke gjennomføres.
Per i dag betaler arbeidsgiver de første 16 dagene, mens Folketrygden etter det betaler 100 prosent av sykepengene inntil ett år. Den foreslåtte nye ordningen skal gi arbeidsgiverne et insentiv for bruk av gradert sykemelding.

Sykdommen er så sjelden at selv legene sliter
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Legeforeningen vil ha røykeforbud i bil
Lesernes kommentarer
Thor Rohde
3. februar 2010 - 12:58
Uvitende eksperter, feil fokus!
Går en inn i statistikkene til SSB og NAV, ser en at det er fraværet mellom 30 og 90 dager som har den største økningen.
Videre at det er belastninger og lettere psykiske problemer som er hovedårsaken.
Børge Bernes
3. februar 2010 - 13:31
Kutt i experter og utvalg ?
Terje Johannessen
3. februar 2010 - 13:35
Man bør satse på å finne ut
3. februar 2010 - 13:50
Lite erfaring!
Skal ein få bort sjukemeldingar i forbinding med arbeidsplassen lyt ein og sjå på kvardagslivet og kva det kreves i tillegg til arbeidsplassen.Samfunnet i dag er basert på at begge foreldrene skal vera i arbeid og enslige foreldre har det endå meir besverlig for å klara seg.I helsesektoren er det ofte slik at ein må ha fleire jobber for å klara seg då prosent stillinger er frå !0 til 25% mange stader.
Samfunnet har dreve rovdrift på arbeidarane i mange år.
Arbeidsplassen er ikkje den verste fienden Det er kvardagslivet i familjen,pendling,lenge vekke frå heimen og ikkje tid til å ta seg innatt etter arbeidet som er orsaker og har ein stor del av skylda for at folk kjenner seg utbrende og ikkje har energi.Det sosiale liv er ein sagablott for mange å i langden er det skadelig for kropp og sjel.
Paul Oskar Rosenquist
3. februar 2010 - 15:13
Og ekspertutvalget har vel også vært plaga
Rart hvor mange eksperter som rammler ut av div skap, når noen skal mene noe:) Nye navn og ansikter hver dag. Skulle vært artig å vite hva dette utvalget har kosta og hvem som må ta "regninga"? :)
Hugo Hallum
3. februar 2010 - 15:32
Sykefravær
Pål Vedeld Djupvik
3. februar 2010 - 16:24
Sykefraværet ---
Arve Norum
3. februar 2010 - 19:41
må få høyere lønn da !
Jan Hansen
5. februar 2010 - 9:12
For å få ned sykefraværet ,må
Terje Johannessen
5. februar 2010 - 9:51
Det er da altså lønnsomt å
Jan Hansen
6. februar 2010 - 15:27
For selvstendig
Jan Hansen
6. februar 2010 - 15:27
For selvstendig