Nå er hvert åttende norske barn overvektig. Foto: Colourbox.

Norske barn blir fetere

Helsemyndighetene frykter en fedmeepidemi blant barn og unge dersom de ikke river seg løs fra TV-apparatet og PC-skjermen.

Når 10.-klassinger bruker 44 timer per uke av fritiden til å sitte stille foran PC eller TV, vil de og samfunnet få et fremtidig helseproblem, sier assisterende helsedirektør Bjørn Guldvog til NRK.

Han viser til en ny rapport som slår fast at barn og ungdom beveger seg så lite at myndighetene frykter at hvert fjerde norske barn kan være overvektig om 15 år. Nå er hvert åttende norske barn overvektig.

– Det er viktig å legge til rette for at de unge skal være i fysisk aktivitet. Og det gjelder ikke bare organisert sport, men på skolen. Det må også være mulig å være fysisk aktive på fritiden, sier Guldvog. (©NTB)

Lesernes kommentarer

late

ungene blir latere, såpass er vel oplakt, hvis ungene blir så feite og PC avhengie må foreldrene ta i et tak, eller så blir ungen feit(ere), dessuten har vi mer en nok fysiske aktiviteter man kan gå på etter skole tid, det gjelder bare å gidde.