Hadde kreftsvulst - fikk slankepiller
Nå får legen refs.
Den 65 år gamle svenske kvinnen gikk i 2007 til legen for å få hjelp mot vektøkninger og magesmerter. Etter flere besøk fikk hun slankemedisin, skriver Aftonbladet.
Nesten halvannet år etter det første besøket dro kvinnen til sykehuset i Halmstad med sine magesmerter. Der fikk hun påvist en seks kilos kreftsvulst i buken.
Diagnose: Kreft i eggstokkene.
Legen, som unnlot å kjenne på magen til kvinnen ifølge anmeldelsen til det svenske helsetilsynet, har nå fått en advarsel.
Legen hadde også gitt kvinnen såkalt gastroskopi, en undersøkelse hvor man sender et kamera ned i halsen til magesekken.
- Denne cysten kunne han oppdaget mye tidligere hvis han bare hadde tatt seg bryet med å kjenne på magen min, skriver kvinnen i sin anmeldelse.
Helsetilsynet i Sverige var enige med kvinnen, og mener legen burde forstått at vektøkningen ikke var fedmerelatert.
De mener også at legen må ta på seg ansvaret for at kreftdiagnosen ble kraftig forsinket.

Argentinere og briter i ordkrig om Falklandsøyene
Pengesedler varmer fattige ungarere
Lesernes kommentarer
Harald Svingerud
2. november 2009 - 20:40
Dårlige leger
Rosa Minde
3. november 2009 - 8:17
Register
Av mange egne erfaringer vil jeg her nevne to:
Tre år med en spiral på vandring i buken. Ble nektet undersøkelse i røntgen av samtlige leger jeg oppsøkte, fordi slikt var så sjeldent at det var helt usannsynlig at det kunne ha hendt meg. Ingen av dem trodde på meg når jeg fortalte at spiralen aldri hadde kommet ut. Ingen tok meg på alvor når jeg fortalte om de sterke smertene jeg hadde pga dette.
Spiralen ble oppdaget i en helt annen sammenheng, der man ville undersøke om egglederne var åpne.
Jeg oppsøkte et par år senere mange leger før jeg fikk en undersøkelse som førte til at en cyste på størrelse med en appelsin ble fjernet. Heller ikke her hjalp det å fortelle om sterke smerter og en mage som bare vokste og vokste.
Osv, osv.
Jarle Greva
3. november 2009 - 9:23
Klager!