UNICEF: Tørken på Afrikas Horn vil bli enda verre
De siste to årene har det vært begrensede nedbørsmengder i regionen, og til tider har regnværet uteblitt fullstendig. Tørken har tvunget tusenvis av somaliere på flukt, og millioner av mennesker i Kenya, Etiopia og Djibouti har mistet levebrødet.
– Vi trapper opp hjelpeinnsatsen på alle mulige måter. Det er veldig ille nå. Det kommer ikke til å bli noen større avlinger før en eller annen gang neste år. De neste seks månedene kommer til å bli veldig tøffe, sier Anthony Lake, leder i FNs barnefond (UNICEF).
Lørdag var han på vei til Turkana-regionen nord i Kenya, et hardt rammet område der utbredelsen av feilernæring er mer enn doblet siden i fjor. Andelen feilernærte er nå 37 prosent, ifølge hjelpeorganisasjonen Oxfam.
En sykepleier i Lodwar, Turkanas største by, forteller også om en kraftig økning i antall barn som er feilernærte.
– Tørken er den verste jeg noen gang har sett. Vi har dobbelt så mange innlagte barn i år sammenlignet med i fjor, sier Anne Lojao.
– Flere av barna har allerede vært underernærte og svake, men de som kommer seg hit, er av de heldige, fortsetter hun.
(©NTB)
Les flere nyheter her


Sykdommen er så sjelden at selv legene sliter
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Legeforeningen vil ha røykeforbud i bil